Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί να χρειαστείς και το dock? Με την 2000mAh μπαταρία είσαι πλήρως καλυμμένος για περισσότερο από μια μέρα χωρίς φόρτιση με πολύ χρήση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τις δύο τελευταίες ημέρες παρατήρησα ότι το gn κάνει συχνά reboot. Το reboot γίνεται σε τελείως άσχετες στιγμές όπως όταν πάω να ανοίξω τα settings... το GN μου έχει την έκδοση 4.0.1 και δεν το έχω πειράξει καθόλου με custom rom και τέτοια... έχει αντιμετοπίσει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα? υπάρχει λύση? μήπως φταίει το hardware της συσκευής και πρέπει να την πάω για αντικατάσταση?

 

please help :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τις δύο τελευταίες ημέρες παρατήρησα ότι το gn κάνει συχνά reboot. Το reboot γίνεται σε τελείως άσχετες στιγμές όπως όταν πάω να ανοίξω τα settings... το GN μου έχει την έκδοση 4.0.1 και δεν το έχω πειράξει καθόλου με custom rom και τέτοια... έχει αντιμετοπίσει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα? υπάρχει λύση? μήπως φταίει το hardware της συσκευής και πρέπει να την πάω για αντικατάσταση?

 

please help :worry:

 

Καλημέρα.Οταν λες συχνά, πόσες φορές τη μέρα στο κάνει?Και εμένα μου το έκανε στη 4.0.1 και όχι μόνο reboot αλλά μαύρη οθόνη (έπρεπε να βγάλω μπαταρία για να ξαναξεκινήσει).Με 4.0.2 stock και root, εδώ και περίπου 1 εβδομάδα ούτε reboot ούτε μαύρη οθόνη.Για μένα η 4.0.1 απλά είναι προβληματική.Στη θέση σου θα έκανα μια προσπάθεια να περάσω την 4.0.2 (θέλει unlock bootloader οπότε το κινητό κάνει hard reset οπότε πρέπει να κρατήσεις backup)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έκανα μια προσπάθεια να περάσω την 4.0.2 (θέλει unlock bootloader οπότε το κινητό κάνει hard reset οπότε πρέπει να κρατήσεις backup)

Η 4.0.2 δε περνάει σε ολους με ΟΤΑ?:confused:

Εμένα μου εβγαλε ένα μήνυμα ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση,τη κατεβασε και τη πέρασε απο πάνω...Ούτε hard reset έκανε,ούτε έχασα δεδομένα...:confused:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Η 4.0.2 δε περνάει σε ολους με ΟΤΑ?:confused:

Εμένα μου εβγαλε ένα μήνυμα ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση,τη κατεβασε και τη πέρασε απο πάνω...Ούτε hard reset έκανε,ούτε έχασα δεδομένα...:confused:

 

εννοουσε αν την περναγες ανεπισημα.επισημα δεν χανεται τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει βγάλει μύνημα για OTA update ακόμα... τι είναι καλύτερο να περιμένω ή να το κάνω manual? έχει σημασία που είμαι Κύπρο για το ΟΤΑ? σε 5 μέρες που θα είμαι Ελλάδα θα γίνει το OTA UPDATE?

 

@afilopou: Ακριβώς αυτά που είπες μου κάνει και εμένα... reboot και μαύρες οθόνες...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχει βγάλει μύνημα για OTA update ακόμα... τι είναι καλύτερο να περιμένω ή να το κάνω manual? έχει σημασία που είμαι Κύπρο για το ΟΤΑ? σε 5 μέρες που θα είμαι Ελλάδα θα γίνει το OTA UPDATE?

 

@afilopou: Ακριβώς αυτά που είπες μου κάνει και εμένα... reboot και μαύρες οθόνες...

 

Κατ' αρχήν χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και ελπίζω το 2012 να είναι καλύτερο για όλους ! :):)

 

@giannakos83 Αν είσαι εξοικειωμένος με εντολές fastboot και έχεις ξαναπεράσει manual rom σε κινητό, τότε κάνε το μόνος σου.Αν όχι απλά κάνε υπομονή να έρθει το ΟΤΑ update που όπως είπαν και τα παιδιά πιο πρίν δεν θα χρειαστεί να στήσεις ξανά το κινητό από την αρχή.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

@giannakos83

Όταν πάς Ρυθμίσεις-Σχετικά με το τηλέφωνο-Ενημερώσεις συστήματος και τσεκαρεις,δε σου βγάζει ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση δηλαδή?:confused:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάς Ρυθμίσεις-Σχετικά με το τηλέφωνο-Ενημερώσεις συστήματος και τσεκαρεις,δε σου βγάζει ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση δηλαδή?:confused:

 

Ούτε και σε μένα έχει έρθει κάτι ακόμα..:mad:

:D
Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει ρόλο η διαφοροποίηση των συσκευών σε version yakjuxw και yakju?

Εμένα πάντως είναι yakju...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει ρόλο η διαφοροποίηση των συσκευών σε version yakjuxw και yakju?

Εμένα πάντως είναι yakju...

 

Και που μπορώ να το δω αυτό;;

:D
Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει ρόλο η διαφοροποίηση των συσκευών σε version yakjuxw και yakju?

Εμένα πάντως είναι yakju...

Πότε σου ήρθε?

Και στο xda που διαβάζω υπάρχουν τύποι με yakju που ακόμα περιμένουν.Και σε μένα με yakju μέχρι και πριν 3 μέρες δεν είχε έρθει

Και που μπορώ να το δω αυτό;;

 

Δύο τρόποι

Αν είσαι root χρησιμοποιήσε κάποιο file explorer (es file explorer,root explorer Κτλ) και πήγαινε να βρεις το /system/build.prop και πάτα να το ανοίξεις.Βρες τη γραμμη που λέει ro.product.name=......

 

Αν δεν είσαι νομίζω ότι η εφαρμογή https://market.android.com/details?id=com.electricsheep.asi&hl=el σου δείχνει αν είσαι yakju ή yakjuxw

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

εμένα ειναι yakju και δεν εχει αναβαθμιστεί ακόμα...

αν κάνω manual install τα επόμενα updates θα γίνονται ΟΤΑ ή θα πρέπει να τα κάνω πάλι manual?

Link to comment
Share on other sites

εμένα ειναι yakju και δεν εχει αναβαθμιστεί ακόμα...

αν κάνω manual install τα επόμενα updates θα γίνονται ΟΤΑ ή θα πρέπει να τα κάνω πάλι manual?

 

θα γινονται κανονικα ota

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα αποφασισα να το παρω απο amazon.de , Επειδη ομως δεν εχω παραγγειλει ΠΟΤΕ απο το συγκεκριμενο μαγαζι μπορει καποιοσ που το κατεχει να μου κανει ενα quick tour και αν γινετε να μου πει στο περιπου και τι παραπανω θα πληρωσω σε μεταφορικα???

 

Sorry αν ζηταω πολλα αλλα χρειαζομαι βοηθεια:cry::cry::cry::cry::cry:

 

Δεν μπορω να περιμενω αλλο:p

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγω σκεφτομαι να παρω το Nexus απο το amazon.de. Οταν ερθει θα εχει καποιο θεμα με την γλωσσα του λειτουργικου ή με τις αναβαθμισεις?

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγω σκεφτομαι να παρω το Nexus απο το amazon.de. Οταν ερθει θα εχει καποιο θεμα με την γλωσσα του λειτουργικου ή με τις αναβαθμισεις?

 

Eλληνικό menu και αναβαθμίσεις κανονικά! Χτύπα το.

Link to comment
Share on other sites

Eλληνικό menu και αναβαθμίσεις κανονικά! Χτύπα το.

 

Σάκη μετά από 1 μηνα περίπου με το Νεξους ποιες είναι οι εντυπώσεις σου; Σε έχει καλύψει;

Link to comment
Share on other sites

Σάκη μετά από 1 μηνα περίπου με το Νεξους ποιες είναι οι εντυπώσεις σου; Σε έχει καλύψει;

 

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ένιωθα έξω απο τα νερά μου με το αλα Tron λειτουργικό.. μου έλειπαν τα σίγουρα πατήματα του gingerbread... πλέον όμως είναι ο βασικός λόγος που δεν έχω πάρει Note ενώ λογικά μετά απο κανα 3μηνο πάλι με Nexus θα ήμουν κ.ο.κ. Ξέρεις εσύ πως πάνε αυτά :p Η κάμερα με υπερκαλύπτει... έχει διάφορες μόντες για να παίξεις μαζί της και flash που τυφλώνει. Το πρόβλημα με την αυτονομία λύθηκε στην 4.0.2 αλλά επανήλθε στην ΑOSP 4.0.3 και ελπίζω να μην υπάρχει όταν με το καλό η Google δώσει επίσημα τα factory images της 4.0.3 και για το Galaxy Nexus. Πλέον έχει αναπτυχθεί αρκετά και σε θέμα development οπότε όρεξη να έχεις να δοκιμάζεις πράγματα. H οθόνη του όπως γνωρίζεις και εσύ από το Note είναι η χαρά του να βλέπεις videakia και ταινίες. Αν εξαιρέσεις το Viber και το Igo όλες οι άλλες εφαρμογές μου είναι συμβατές με το παγωτό. Η ψαλίδα του smoothness με το iOS σε stock μορφή δεν έχει κλείσει... θες οπωσδήποτε custom kernel... ναι μεν ειναι πιο γρήγορο στα πάντα αλλά σε καμία περίπτωση εξίσου ομαλό.. ούτε καν. Μπορεί να το θεωρείς πλαστικούρα αλλά για μένα είναι η πιο όμορφη πλαστικούρα που έχει βγάλει η Sammy μέχρι στιγμής... συμπαγές design με σωστό βάρος και κοψίματα που το φοράς σαν γάντι. Πραγματικά λατρεύω το android keyboard (βολικό spacing) και τις g.apps (music και calendar... πλέον δεν ψάχνω για εναλλακτικές στο market) στο ICS (προσθέσανε και bookmarks synch). To μόνο που λείπει στο λειτουργικό είναι να βάλουν επιτέλους το Power Control widget στη Notification bar. Tα Widgets θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή να τα επιλέγεις στις οθονιές. Ενα ακόμα μικρό fault ειναι που οι επαφές δεν υποστηρίζουν high-res εικόνες όταν συγχρονίζεις με google. Aπέκτησε OTG και fb synch...το volume bug το ξεχάσαμε κιόλας οπότε μένει να ασχοληθεί και ο Supercurio για να δώσει audio boost. Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει θέμα με το κινητό.... αυτό και το Note θα είναι η συντροφιά μας μέχρι το GS3 :)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή ένιωθα έξω απο τα νερά μου με το αλα Tron λειτουργικό.. μου έλειπαν τα σίγουρα πατήματα του gingerbread... πλέον όμως είναι ο βασικός λόγος που δεν έχω πάρει Note ενώ λογικά μετά απο κανα 3μηνο πάλι με Nexus θα ήμουν κ.ο.κ. Ξέρεις εσύ πως πάνε αυτά :p Η κάμερα με υπερκαλύπτει... έχει διάφορες μόντες για να παίξεις μαζί της και flash που τυφλώνει. Το πρόβλημα με την αυτονομία λύθηκε στην 4.0.2 αλλά επανήλθε στην ΑOSP 4.0.3 και ελπίζω να μην υπάρχει όταν με το καλό η Google δώσει επίσημα τα factory images της 4.0.3 και για το Galaxy Nexus. Πλέον έχει αναπτυχθεί αρκετά και σε θέμα development οπότε όρεξη να έχεις να δοκιμάζεις πράγματα. H οθόνη του όπως γνωρίζεις και εσύ από το Note είναι η χαρά του να βλέπεις videakia και ταινίες. Αν εξαιρέσεις το Viber και το Igo όλες οι άλλες εφαρμογές μου είναι συμβατές με το παγωτό. Η ψαλίδα του smoothness με το iOS σε stock μορφή δεν έχει κλείσει... θες οπωσδήποτε custom kernel... ναι μεν ειναι πιο γρήγορο στα πάντα αλλά σε καμία περίπτωση εξίσου ομαλό.. ούτε καν. Μπορεί να το θεωρείς πλαστικούρα αλλά για μένα είναι η πιο όμορφη πλαστικούρα που έχει βγάλει η Sammy μέχρι στιγμής... συμπαγές design με σωστό βάρος και κοψίματα που το φοράς σαν γάντι. Πραγματικά λατρεύω το android keyboard (βολικό spacing) και τις g.apps (music και calendar... πλέον δεν ψάχνω για εναλλακτικές στο market) στο ICS (προσθέσανε και bookmarks synch). To μόνο που λείπει στο λειτουργικό είναι να βάλουν επιτέλους το Power Control widget στη Notification bar. Tα Widgets θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή να τα επιλέγεις στις οθονιές. Ενα ακόμα μικρό fault ειναι που οι επαφές δεν υποστηρίζουν high-res εικόνες όταν συγχρονίζεις με google. Aπέκτησε OTG και fb synch...το volume bug το ξεχάσαμε κιόλας οπότε μένει να ασχοληθεί και ο Supercurio για να δώσει audio boost. Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει θέμα με το κινητό.... αυτό και το Note θα είναι η συντροφιά μας μέχρι το GS3 :)

 

Κατατοπιστικοτατος, ευστοχος και η κατακλειδα σου νομιζω με βρισκει απολυτα συμφωνο.

Αυτο και το note ειναι μονοδρομος μεχρι το S3...

ΥΓ Ρε παιδια εχουν κανει τιποτα με το ακουστικο της συσκευης εκει στην Κορεα? Σε 6-7 nexus που εχω δει, το ακουστικο του ειναι για κλαματα (κι ειναι η μοναδικη κορεατικη συσκευη που εχω δει θεμα με το ακουστικο). Σε ενταση ανω του 70% τριζει, το distortion ειναι παραπανω απο εμφανες και θυμιζει τα κακως κειμενα του iphone 4...

Γενικα ενω προσεξαν το design, οπως αρμοζει σε μια nexus συσκευη, θεωρω οτι το εξοπλισαν με φθηνοτερα hardware components απο το note...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Ρε παιδια εχουν κανει τιποτα με το ακουστικο της συσκευης εκει στην Κορεα? Σε 6-7 nexus που εχω δει, το ακουστικο του ειναι για κλαματα (κι ειναι η μοναδικη κορεατικη συσκευη που εχω δει θεμα με το ακουστικο). Σε ενταση ανω του 70% τριζει, το distortion ειναι παραπανω απο εμφανες και θυμιζει τα κακως κειμενα του iphone 4...

 

Ναι γνωστό θέμα που είναι ακόμα πιο αισθητό αν το βάλεις σε τέρμα ένταση. Ακόμα και όταν σταματήσεις να παίζεις μουσική αφήνει έναν απόηχο κροταλίσματος. Μόνο ο supercurio μπορει να δώσει λύση. Σε ένταση πάντως μια χαρά το βρίσκω :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωστό θέμα που είναι ακόμα πιο αισθητό αν το βάλεις σε τέρμα ένταση. Ακόμα και όταν σταματήσεις να παίζεις μουσική αφήνει έναν απόηχο κροταλίσματος. Μόνο ο supercurio μπορει να δώσει λύση. Σε ένταση πάντως μια χαρά το βρίσκω :)

 

Αναφερομαι στο in-call ακουστικο Σακη. Εκει στις 2 τελευταιες κλιμακες της εντασης του ακουστικου ο ηχος απο το συνομιλητη παραμορφωνεται ξεκαθαρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Επειδή λέω να κάνω την (τρελή) υπέρβαση και να το πάρω το κινητό από amazon.de, μπορεί κάποιος να μου πει για θήκη και προστασία οθόνης να τα παραγγείλω μαζί; Το πρώτο το μου μη-nokia κινητό μετά από 18 χρόνια...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...