Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] GingerDX Android 2.3


kissmyarch
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διακρινω και γω κολλιματα και τα σχετικα.. :/ τι να πω ισως να δοκιμασω και γω τη ρομ MiniCM7Pro - V21 .. και θα πω εντυπωσεις!

 

* και σε ευχαριστω πολυ @kissmyarch βοηθησαν πολυ οι οδηγιες σου!;)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γίνεται, αλλά παίζει να εμφανιστούν διάφορα προβλήματα στην πορεία. Οι photos δε χάνονται, είναι στην SD η οποία δεν πειράζεται. Τηλέφωνα τα αποθηκεύεις σε vcf μέσω της default εφαρμογής, μηνύματα μέσω handcent ή κάποιο άλλο 3rd party πρόγραμμα. Το rom manager ΔΕΝ παίζει στα x10 mini. Είναι ειδικό πρόγραμμα για roms που υποστηρίζονται official από την cyanogenmod. Μη δοκιμάσεις να κάνεις update ή δεν ξέρω τι άλλο μέσα από το πρόγραμμα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ kissmyarch!!!!!!!

Έβαλα την ginger dx v21b, αλλά είχα πολλά προβλήματα με το πληκτρολόγιο του κινητού poy δεν μου έβγαζε την γλωσσά και συνεπώς δεν μπορούσα να βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο.

Τελικά έβαλα την GinTonic v2.5.1 και πάει σφαίρα το κινητό!!!!! Και συνιστώ όσους έχουν την Ginger dx να την αλλαξουν σε GinTonic!!!

Ευχαριστώ πολύ kissmyarch για τa καταπληκτικά topic σου!!!

Edited by tsampikos89
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια το τηλεφωνο κανει συνεχως reboot απο μονο του και δεν μπαινει καν στο menu για να βαλω νεα rom,τωρα ειναι για πεταμα η συσκευη??

 

λοιπον η συσκευη μου δεν ανοιγει καθολου και κανει συνεχως επανακινησεις,μπορεσα τελικα να μπω στο μενου cmw.πως μπορω να περασω στην καρτα μνημης το gintonic 2.3 και να το κανω ινσταλλ χωρις ομως να ανοιξω το κινητο μου? (αφου δεν ανοιγει)

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια το τηλεφωνο κανει συνεχως reboot απο μονο του και δεν μπαινει καν στο menu για να βαλω νεα rom,τωρα ειναι για πεταμα η συσκευη??

 

λοιπον η συσκευη μου δεν ανοιγει καθολου και κανει συνεχως επανακινησεις,μπορεσα τελικα να μπω στο μενου cmw.πως μπορω να περασω στην καρτα μνημης το gintonic 2.3 και να το κανω ινσταλλ χωρις ομως να ανοιξω το κινητο μου? (αφου δεν ανοιγει)

Κάπου στα advanced settings λέει κάτι για mount. Μπες εκεί και επίλεξε να κάνεις mount την SD.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια!!Ειμαι καινουρια στον κοσμο του android παρολα αυτα καταφερα να κανω root ενα mini pro και τωρα λεω να του περασω καμια ρομ..διαβασα τα θεματα εδω αλλα εχω μπερδευτει λιγο..ειναι καλη αυτη η ρομ?εσεις ποια λετε να βαλω?με την minicm πρεπει να αλλαξεις και kernel??αλλα αυτο που κυριως με ενδιαφερει ειναι οτι αν δε μου αρεσει θα μπορω να γυρισω στο original λειτουργικο και πως?καπου διαβασα για το flashtool?η και μεσω του cwm γινεται?με την επιλογη wipe data/factory reset?σας παρακαλω λυστε μου αυτην την απορια να προχωρησω αφοβα σε πειραματισμους...
Όσα φέρνει ο άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!!Ειμαι καινουρια στον κοσμο του android παρολα αυτα καταφερα να κανω root ενα mini pro και τωρα λεω να του περασω καμια ρομ..διαβασα τα θεματα εδω αλλα εχω μπερδευτει λιγο..ειναι καλη αυτη η ρομ?εσεις ποια λετε να βαλω?με την minicm πρεπει να αλλαξεις και kernel??αλλα αυτο που κυριως με ενδιαφερει ειναι οτι αν δε μου αρεσει θα μπορω να γυρισω στο original λειτουργικο και πως?καπου διαβασα για το flashtool?η και μεσω του cwm γινεται?με την επιλογη wipe data/factory reset?σας παρακαλω λυστε μου αυτην την απορια να προχωρησω αφοβα σε πειραματισμους...

 

Από τη στιγμή που η miniCM7 έγινε port στο pro, δεν έχουν τόσο νόημα αυτές οι ρομς. Διάβασε το τελευταίο μου ποστ εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316273

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
έχω βάλει την GingerDX v21b στο x10 mini αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα καθώς όποια sim και να βάλω δεν την αναγνωρίζει... τι μπορώ να κάνω? και ακόμα, υπάρχει πουθενά το κανονικό πληκτρολόγιο γιατί τo qwerty που έχει είναι αρκετά μικρό για την οθόνη του mini?
Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει την GingerDX v21b στο x10 mini αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα καθώς όποια sim και να βάλω δεν την αναγνωρίζει... τι μπορώ να κάνω? και ακόμα, υπάρχει πουθενά το κανονικό πληκτρολόγιο γιατί τo qwerty που έχει είναι αρκετά μικρό για την οθόνη του mini?

 

Είναι μόνο για το PRO. Το γράφω και με μεγάλα κόκκινα γράμματα στην αρχή πανάθεμά το!

Για το πληκτρολόγιο, πάτα παρατεταμένα πάνω εκεί που είναι να γράψεις, πάτα input method και επίλεξε default keyboard.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια βοηθεια..! Το κινητο δεν ανοιγει καθολου και δεν δεχεται φορτιση...Αναβοσβηνει το κοκκινο λαμπακι..Τι φταιει?Τωρα τι πορω να κανω?????SOS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα παιδια σε αυτο το topic http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315015 λεει αυτο εδω :Κάντε επανεκκίνηση και μπείτε στο cwm.

πως ακριβως το κανω αυτο??

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα προβλημα με το κινητο μου και θα ηθελα να σας ρωτησω, εχω το xperia x10 mini pro, ειναι root, του ειχα βαλει τα 2.3.7 απο το σαιτ σας που εχει εναν οδηγο...!

Επειδη τον τελευταιο καιρο ειχε καποια κολληματα προσπαθισα να κανω εγκατασταση το v6 supercharger ακολουθωντας ολες τις οδηγιες πηγα να κανω επανεκκινηση και το κινητο οταν ανοιγει δειχνει μονο την οθονη εναρξης και γραφει "Sony Ericsson"... οση ωρα και να το αφησω....!!

Επισης προσπαθω να μπω στο recovery mode και δεν μπαινει....!!

Θα χαρω απιστευτα αμα γνωριζατε κατι και να με βοηθουσατε... ευχαριστω εκ τω προτερω...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

Ένας φίλος μου έδωσε το PRO του γιατί κολλούσε απίστευτα με το Eclair. Λογικό.:)

Δυστυχώς είμαι καινούριος στο νήμα του PRO, αλλά πολύ οικείος με το Android.

 

Λοιπόν, ρούταρα, πέρασα CWM και τώρα θέλω να περάσω την GingerDX.

Ήθελα να περάσω σε custom roms & kernels αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ξεκλειδώσω το bootloader διότι το κινητό είναι

έκδοση 11w41 και θα το κάνω "τούβλο". Εκτός αν υπάρχει κάποια καινούρια μέθοδος που δεν ξέρω.

Αν υπάρχει κάτι, πείτε μου παρακαλώ γιατί το ξεκλείδωμα του bootloader είναι must για μένα. Αλλιώς, όλα καλά.

 

Το πρόβλημά μου αυτή τη στιγμή είναι ότι μου λείπει το Modules_fix.zip. Όλα τα λινκ από XDA είναι νεκρά.

Αν κάποιος μπορεί να μου το στείλει θα του ήμουν ευγνώμων. Είναι μόνο 338kb! Κάντε ένα ψυχικό!

 

Τέλος, επειδή σπάστηκα που δεν μπορώ να ξεκλειδώσω το bootloader για τους παραπάνω λόγους θα ήθελα απλά να μου προτείνετε την καλύτερη δυνατή ROM για stock kernel.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...