Jump to content

Huawei IDEOS X3


keysmith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κάνω αλλά κολλάει στην αρχική οθόνη.... και χρειάζεται να βγάλω την μπαταρία για να κάνω επανεκκίνηση

Στο pdf λέει με κλειστό το τηλ να πατήσουμε πρώτα το END μαζί με το Volume Up και μετά το power

πιο πλήκτρο είναι το end ???

 

το end ειναι το πληκτρο τελους κλησης αλλα στο χ3 ειναι αφης ... για δοκιμασε να πατησης μαζι τα ap-down πληκτρα και το on-of .. παντα το τηλεφωνο να ειναι σβηστο οταν το κανεις αυτο...

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για να βαλεις την μαμα rom απο το φακελο : dload ,πρεπει να πατησεις : κουμπι αυξησης εντασης + κουμπι μειωσης εντασης + κουμπι power on. Ολα μαζι αυτα πατημενα και κρατημενα θα αρχισει μονο του να φλασαρει απο τον φακελο dload

Πρωτα κρατα μαζι ενταση uπ + ενταση down και μετα πατα το κουμπι που ανοιγει το κινητο και κρατα τα πατημενα

το εχω κανει και δουλευει ετσι .δες τι λεει στις οδηγιες pdf :

Pressing the VOLUME UP key and VOLUME DOWN key, and then press the POWER key to power simultaneously on the phone and enter the Software Upgrade Mode

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα στα παλια κινητα μολις εβαζες την σιμ ερχοταν μυνημα με τις ρυθμησεις για το ιντερνετ...τωρα με το αντροιτ πως γινετε?
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ σήμερα (μετά απο πολυ ψαξιμο) και μπορώ να πω ότι για τα λεφτά του είναι άψογο. Ωστοσο όταν το άνοιξα δεν είδα το προστατευτικο της οθονης (παρατηρησε κανεις αλλος οτι χρειαζόταν προσπάθεια για να το ξεχωρισεις?) και νομιζα οτι η οθονη ηταν χιλιογρατζουνισμενη :D Μετά από ένα μικρό σοκ ανακαλυψα πως υπήρχε κάλυμα και όλα καλα. Για 99 ευρώ πάντως μου φαίνεται πάρα πολυ καλό. Edited by Dimis13
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το ROM manager

μου εβαλε το cwm recovery

απο το 8160

και τωρα δεν μπαινει σε recovery!!!...

 

λεει οτι εγκατεστησε σωστα την

CWM 5.0.2.8

την τελευταια δηλ.

η οποια ηταν για ττο u8160

 

κατεβασατην 4.1.0.5 για το u8150

τωρα πως την βαζω;

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

βρηκα το αρχειο

της CWMR 4 για το u8510

πως να το μετονομασω;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανηλθα για μερικες αποριες , καθως πηρε ο κουμπαρος μου αυτο το τηλ.. (υ8510).

λοιπον , του'χω περασει μονο το recovery (4.0.1.5) και ροοτ με το automatic root enabler , δεν του εβαλα ακομα καποιο ρομ και μαλλον θα του βαλω αυτο το ics ( teammatt3) , που λετε οτι ειναι καλο .

Ομως διαβασα καπου οτι υπαρχει και το 5.0.2.7 cwm recovery , λετε να πρεπει να του βαλω αυτο το recovery ( ειναι καλυτερο) , απ'οτι το 4.0.1.5 που εγκατασταθηκε αυτοματα με το automatic root enabler ? H να βαλω το 5.0.2.7 ? Και που θα το βρω ? Το βρισκω μονο σε πακετο παλι με το automatic root enabler , αλλα το εχω ηδη κανει αυτο και ειναι ροοτ , εγω θελω μονο το cwm 5.0.2.7 , αλλιως αν δεν υπαρχει να αφησω το 4.0.1.5 που το'χω ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εισαι και με αυτην την cwm, το μονο που θελει να του κανεις ειναι να βαλεις αυτην:

 

http://www.android-hilfe.de/custom-roms-fuer-huawei-ideos-x3/259474-rom-cyanogenmod-7-2-0-stable.html

 

(μαζι με gapps)

 

Αυτην την στιγμη ειναι με διαφορά η πιο γρήγορη + stable! Σε δυο κινητα που την εχω βαλει ουτε μισo reboot! Βγαλε κ το DSP και αλλαξε το στοκ mms.apk με το handcent sms και ειναι κομπλέ (εχει μερικα ακόμα άχρηστα μεσα που μπορει να τα σβησεις αλλα δε τα θυμάμαι απ εξω)!! Α ναι βγαλεις οποιοσδήποτε το adw launcher και βαλε το zeam μιας και η συσκευή εχει λιγοστή ραμ!

 

Υπαρχει κ αυτη που κατα 95% ειναι ιδια με την προηγούμενη αλλα το παλικάρι εφτιαξε τα Partitions και απο 150 ελευθερη μνημη για εφαρμογές πηγε στα 300 mb αλλα προσωπικά δεν την εχω δοκιμάσει ακόμα!

 

http://www.android-hilfe.de/custom-roms-fuer-huawei-ideos-x3/298853-rom-cm_7-2_extended.html

 

(στη δευτερη ρομ για να το επαναφερεις 100% μαμα περνας κλασσικα την official:http://huaweidevices.de/telefone/ideos-x3.html#downloads)

 

 

ααα και τελος βαλε το No-frills CPU Control με:

 

maxclock:748

minclock: 122

Govenor: interactivex

i/o scheduler: noop

 

 

edit βρηκα τα αχρηστα που θελει να σβησεις:

 

CMStats.apk

CMUpdateNotify.apk

CMWallpapers.apk

Development.apk

DSPManager.apk (Frisst 3MB Ram im Hintergrund)

Email.apk

GenieWidget.apk

GoogleQuickSearchBox.apk

LiveWallpapersPicker.apk

Protips.apk

RomManager.apkSoundRecorder.apkTalk.apk

LiveWallpapers.apk

MagicSmokeWallpapers.apk

VisualizationWallpapers.apk

SpareParts.apk

 

 

κανε αυτα κ θα δει αλλο κινητό 10000000%

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εισαι και με αυτην την cwm, το μονο που θελει να του κανεις ειναι να βαλεις αυτην:

 

http://www.android-hilfe.de/custom-roms-fuer-huawei-ideos-x3/259474-rom-cyanogenmod-7-2-0-stable.html

 

(μαζι με gapps)

 

Αυτην την στιγμη ειναι με διαφορά η πιο γρήγορη + stable! Σε δυο κινητα που την εχω βαλει ουτε μισo reboot! Βγαλε κ το DSP και αλλαξε το στοκ mms.apk με το handcent sms και ειναι κομπλέ (εχει μερικα ακόμα άχρηστα μεσα που μπορει να τα σβησεις αλλα δε τα θυμάμαι απ εξω)!! Α ναι βγαλεις οποιοσδήποτε το adw launcher και βαλε το zeam μιας και η συσκευή εχει λιγοστή ραμ!

 

Υπαρχει κ αυτη που κατα 95% ειναι ιδια με την προηγούμενη αλλα το παλικάρι εφτιαξε τα Partitions και απο 150 ελευθερη μνημη για εφαρμογές πηγε στα 300 mb αλλα προσωπικά δεν την εχω δοκιμάσει ακόμα!

 

http://www.android-hilfe.de/custom-roms-fuer-huawei-ideos-x3/298853-rom-cm_7-2_extended.html

 

(στη δευτερη ρομ για να το επαναφερεις 100% μαμα περνας κλασσικα την official:http://huaweidevices.de/telefone/ideos-x3.html#downloads)

 

 

ααα και τελος βαλε το No-frills CPU Control με:

 

maxclock:748

minclock: 122

Govenor: interactivex

i/o scheduler: noop

 

 

edit βρηκα τα αχρηστα που θελει να σβησεις:

 

CMStats.apk

CMUpdateNotify.apk

CMWallpapers.apk

Development.apk

DSPManager.apk (Frisst 3MB Ram im Hintergrund)

Email.apk

GenieWidget.apk

GoogleQuickSearchBox.apk

LiveWallpapersPicker.apk

Protips.apk

RomManager.apkSoundRecorder.apkTalk.apk

LiveWallpapers.apk

MagicSmokeWallpapers.apk

VisualizationWallpapers.apk

SpareParts.apk

 

 

κανε αυτα κ θα δει αλλο κινητό 10000000%

Τhanks , φιλε να'σαι καλα , κι εμενα τωρα ειναι το δευτερο ideos x3 που παω να φτιαξω , το πρωτο ηταν σ'ενα φιλο , που μου'χες δωσει τα λινκ στη σελ.. 10 και του ειχα βαλει το supertoast , τωρα ομως που ειναι του κουμπαρου μου το τηλ.. και τον εχω κοντα μου και θα μπορω να το ελεγχω θα τσεκαρω και το αλλο ρομ που ειπες και σε 15 μερες περιπου θα φτιαξω ενα ρομ για το ideos x3 βασισμενο σ'αυτο που μου'δωσες και θα διορθωσω και τα κουμπια που λετε οτι δεν ειναι ευδιακριτα και οτι αλλο βρω οτι χρειαζεται αλλαγη .

Λιγες μερες υπομονη λοιπον φιλοι μου και θα ποσταρω μολις ετοιμασω το ρομ για το ideos x3

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες κ οι δυο στην supertoast βασίζονται και εχουν κ ενα κερνελ που έφτιαξε ενα παλικάρι εκει ξανά!

 

Ποια κουμπια δεν ειναι ευδιάκριτα?? Δεν θυμάμαι τίποτα? Προσωπικά έβαλα και JB theme (μεσω theme chooser της CM) μαζι με holo launcher και εγινε πολυ όμορφο!

 

 

Kριμα που για τις μ@...ς του σερβις που κάνανε στο Χ5 μου θα φύγουν ολα τα 4 Huawei που έχουμε στη οικογένεια! Πρόβλημα τους όμως!

Edited by GeorgT
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ετοιμος να το παρωμ απλα θα ηθελα καποιος να μου επιβεβαιωσει αν εχει χρησιμοποιησει το skype. Τυπικα λειτουργει το skype αλλα δεν εχω βρει καπου αν οντως καποιος το εχει χρησιμοποιησει με επιτυχια.

 

thx

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες κ οι δυο στην supertoast βασίζονται και εχουν κ ενα κερνελ που έφτιαξε ενα παλικάρι εκει ξανά!

 

Ποια κουμπια δεν ειναι ευδιάκριτα?? Δεν θυμάμαι τίποτα? Προσωπικά έβαλα και JB theme (μεσω theme chooser της CM) μαζι με holo launcher και εγινε πολυ όμορφο!

 

 

Kριμα που για τις μ@...ς του σερβις που κάνανε στο Χ5 μου θα φύγουν ολα τα 4 Huawei που έχουμε στη οικογένεια! Πρόβλημα τους όμως!

οτι βασιζονται στη supertoast το καταλαβα χθες το βραδυ που αρχισα να ετοιμαζω το ρομ για το Χ3 .

εν τω μεταξυ μηπως με παρακολουθεις??? :p εχω κανει αλλαγες σε εφαρμογες και του εβαλα για launcher τον holo launcher plus , δεν θα χρειαζεται να φλασαρετε gapps και πολλες αλλες μικροαλλαγες .

θα πειραξω λιγο το build.prop σημερα και θα το αφησω οπως ειναι , δεν θα βαλω tweaks ακομα , πρωτα θελω να τα δοκιμασω και μετα θα δω τι θα βαλω μεσα , πιστευω μεχρι αυριο θα τοχω ετοιμο .

αν θελει καποιος να το δοκιμασει πριν απο μενα μπορω να το ποσταρω , αλλιως απο βδομαδα που θα γυρισει ο κουμπαρος μου θα μπορεσω να το δοκιμασω και μετα θα σας δωσω λινκ , αμα ψηνεται κανενας για δοκιμες ομως , μπορω αυριο να τοχω ετοιμο .

για τα κουμπια που λεγατε πιο πισω οτι ειναι σκουρα γκρι ελεγα .

και για το Χ5 Pro , επεσεσ στην περιπτωση μιλαμε , και οτι ελεγα οτι εχουμε καλο service , αλλα πρεπει να εισαι η μοναδικη περιπτωση που σου κανανε τετοιο σκηνικο παντως .... μα καλα τους πηγες τηλ.. που δουλευε και στο βγαλανε αχρηστο ?? δεν παιζονται οι τυποι , πρεπει να επεσες και στο πιο s@@@toservice της ελλαδας μιλαμε ...:(

Link to comment
Share on other sites

Δε φτανει μονο οτι δεν το φτιαξανε θελουν και 12€ για την αποστολη στο σερβις οι αθεόφοβοι στη Wind για να το στείλουν Αθηνα στο επίσημο!

 

gkalen το προβλημα με τα κουμπια ηταν μονο σε μια ρομ του teamate, σε καμια αλλη δεν υπάρχει!!! Τον holo launcher εχει αρκετο καιρο που το δοκιμαζουμε αλλα ακομα δεν αποφασισα αν αξιζει γιατι τρωει μερικα redraws μετα το οπερα π.χ! Σε zeam εννοειτε πως δεν υπαρχει τετοια περιπτωση! Αν εχεις τν κουμπαρο απο κοντα βάλτου αρχικα Holo και αν σου πει κολλάει γυρνα το σε zeam! (ααα και μακρυά απο επιπλέον Lockers, θα την τερματίσουν τη λιγοστή ραμ)

 

@monte_9 skype λειτουργεί αλλα μονο για απλες κλήσεις (οχι βιντεοκληση)

Edited by GeorgT
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις πληροφοριες .

Θα περιμενω λοιπον να κανω τα τεστ μονος μου και μολις ειμαι κομπλε θα ποσταρω το ρομ για το ideos x3 ( σε κανα δυο βδομαδες το βλεπω ).

Link to comment
Share on other sites

ΑΔΟΚΙΜΑΣΤΟ

 

Horse CM7ModIdeosX3

Αδοκιμαστο ρομ για τους κατοχους του Ideos X3

Βασισμενο στην CM7

Διαγραφηκαν πολλες απο τις υπαρχουσες εφαρμογες συστηματος

Προστεθηκαν

Mobilism market , big player pro , set cpu , root explorer , settings apk με εγχρωμα εικονιδια και holo launcher plus .

Data/app support

Init.d tweaks ( εβαλα μερικα που ελπιζω οτι θα δουλεψουν )

Build.prop tweaks ( εβαλα κι εδω καποια πραγματακια )

Δεν χρειαζεται να φλασαρετε gapps σ'αυτο το ρομ.

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ , Ηοrse CM7ModIdeosX3

http://www.mediafire.com/?k9h69cfy6gr0huc

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

ΤΟ ΡΟΜ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ BACKUP ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ , Η ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΡΟΜ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ

 

Εγκατασταση

Μπαινουμε στο cwm recovery και κανουμε τα γνωστα wipes ( data , cache , dalvik cache ) , μετα mounts and storage και κανουμε format/system .

Install zip from sd card και επιλεγουμε το Horse CM7IdeosX3.zip .

Reboot system και ετοιμοι .

ΕNJOY

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Σήμερα προμήθευτηκε ένας φίλος μου αυτό το κινητό... αλλά επείδη το αγόρασε από e-bay το κινητό έχει έρθει με προδιαγραφές Αγγλίας...και δεν έχει γλώσσα στα ελληνικά μέσα....έχει όλες τις υπόλοιπες...πως μπορώ να βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο και ελληνική γλώσσα;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

γειά σας και καλή χρονιά με υγεία. Εχω αγοράσει ένα χ3 t-mobile το οποίο ξεκλείδωσα αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με το μενού και με το ότι είναι απίστευτα αργό. Διαβάζω αρκετές φορές τα προηγούμενα μηνύματα και αποφάσισα να βάλω το x3 ics cm7 (teammatt 3 ) . Το κατέβασα , διάβασα την διαδικασία αλλά δεν ξέρω τι να βάλω στον κατάλογο dload της κάρτας διότι το αρχείο που κατέβασα και αποσυμπίεσα είναι έτσι / ics cm7 (by teammatt 3) DE/ και μέσα έχει τρία πράγματα 1. ένα φάκελο με τιτλο ΜΕΤΑ-INF 2. ένα φάκελο με τίτλο system και 3. ένα μάλλον iso με τίτλο: boot.img . Τι κάνω ? μετονομάζω το ics cm7 (by teammatt 3) DE σε dload με αυτά που έχει μέσα και ΟΚ ή θα τα κάνω μαντάρα ? μήπως μπορείται να μου πείται τι περιέχει ο φάκελος dload ? η έχω κατεβάσει κάτι άλλο ? Ο φάκελος ics cm7 (by teammatt 3) DE είναι 143 ΜΒ περίπου. ευχαριστώ για κάθε βοήθεια και πάλι καλή χρονιά (όσο γίνεται με αυτούς που μπλέξαμε -ας έχουμε τουλάχιστον υγεία)

 

έβαλα δυο αρχεία , το ένα είναι αυτό U8510-1V100R001C364B856(UK P4U)(05010TQN) κανονικά έβαλα στην sd κάρτα μετά από φορμάτ το αρχείο dload που περιείχε to update.app και σταμάτησε όταν άρχισε το step 2/2 (μετά το unpaking) βγάζοντας κίτρινο θαυμαστικό με την ένδειξη update failed. Μετά κατέβασα huaweidevices.de/telefone/ideos-x3.html#downloads το V100R001C169B855 και έγινε ακριβώς το ίδιο με πριν. Τώρα σκέφτομαι επειδη μάλλον κάτι κάνω λάθος ότι φταίει : η ότι το τηλ είναι T-MOBILE (έχει ξεκλειδώσει και λειτουργεί μήνες βεβαια) ἠ κάτι τρέχει μετην διαδικασία root ? δεν την έχω καταλάβει.

 

 

 

Μήπως είναι έτσι ?

Ψάχνοντας στο σαιτ της εταιρείας βρήκα αυτό : HDU8512025V100R001C364B856.zip το κατέβασα έκανα unzip και τότε μέσα σε φάκελο με τον ίδιο τίτλο έχει ένα φάκελο dload που μέσα έχει αρχείο update.app 255.010 kbyte και ένα pdf με οδηγίες , άρα πρέπει να βάλω τον φάκελο dload με το περιεχόμενο update.app και να σβήσω το pdf ? Σωστά ?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by lianma
update failed
lianma
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια και σε εσενα για οποιο βημα και αν κανεις κανε ενα buck up σε επαφες,φωτο,μουσικη... γιατι θα χαθουν ολα!

σορρυ αλλα τα εχεις μπερδεψει λιγο ο φακελος dload με το αρχειο update.app ειναι επισιμη αναβαθμιση απο την huawei

αν θες να βαλεις επισιμη αναβαθμιση θα σου προτεινα να κατεβασεις και να βαλεις αυτη http://huaweidevices.de/telefone/sonic.html#downloads

που ειναι για το sonic που ειναι σχεδον το ιδιο κινητο (το εχω δοκιμασει και παιζει) βαζεις τον φακελο dload και κανεις αναβαθμιση οπως δοκιμασες

αν θες τωρα να περασεις την custom rom που γραφεις παραπανω x3 ics cm7 (teammatt 3 ) πρεπει να κανεις τα εξης

κατεβαζεις τους drivers για το pc και τους κανεις εγκατασταση http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=Mzk1MzA=

τωρα πρεπει να μεταφερεις το x3 ics cm7.zip στην καρτα μνημης του κινητου χωρις να το ξεζιπαρεις οπως καταλαβα οτι εκανες

μετα πρεπει να βαλεις στο κιν το ClockworkMod Recovery και να γινεις root κατεβασε αυτο http://www.2shared.com/file/s1bFT3j7/Automatic_Root_Enabler__U8510_.html

συνδεσε το τηλεφωνο με usb και πηγαινε ρυθμισεις-εφαρμογες-αναπτυξη και τρεκαρε την επιλογη

"εντοπισμος σφαλματων usb"

τρεχεις το Automatic_Root_Enabler__U8510 και στο pc ανοιγει ενα παραθυρο και γραφει οτι

κανει εγκατασταση το ClockworkMod Recovery και το superuser το τηλ θα κενει επανεκινησεις καθολη την διαρκεια της διαδικασιας

οταν τελειωσει και ξαναανοιξει το κιν δοκιμασε αν εχει εγκατασταθει σωστα το ClockworkMod Recovery

με κλειστο κιν πατας το κουμπι της φωνης + και power button μαζι για 10 δευτ λογικα θα σου εμφανισει ενα μενου σαν dos

και κανεις τα εξης βηματα

1) wipe data/factory reset (ισοδύναμο με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, διαγράφει εφαρμογές και ρυθμίσεις από το τηλέφωνό μας)

2) wipe cache partitions,

3) advanced/wipe dalvik cache,

4) install zip from sd card εδω επιλεγεις το x3 ics cm7.zip και ξενιναει η διαδικασια στο τελος πρεπει να σου γραψει

"installation from sd card complited" μετα πατας "reboot system now" επειδη ειναι καινουργια εγκατασταση θα κανει λιγο χρονο

να ανοιξει το κιν

 

στο μενου του ClockworkMod Recovery κινησε με τα κουμια

φωνη + - πανω κατω

home για επιλογη "ok"

power button για πισω "back"

 

ελπιζω να σε βοηθησα.

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν φίλοι μου το πρόβλημα έναι το εξής .Το τηλέφωνο δεν γράφει μοντέλο αλλά T-Mobile . εψαξα (μάλλον όχι καλά ) και βρήκα ότι είναι το ideos x3 η u8150 . Κατάφερα με δύο προγράμματα να το κάνω root και δεν φλάσαρε κανένα αρχείο , έκανε μονο την αποσυμπίεση step1. Ψάχνοντας δεκάδες βίντεο βλέπω κάποιο που όταν έβγαζε την μπαταρία έβαζε την κάρτα sd σε άλλη θέση από εκεί που μπαίνει στο δικό μου. Το έψαξα λοιπόν και διαπίστωσα ότι είναι το u8180 το δικό μου .Γιαυτό δεν έκανε εγκατάσταση το νέο λειτουργικό! Σ αυτό το μοντάλο όμως δεν βρίσκω android πάνω από 2.2 που γίνεται με την διαδικασία την γνωστή dload αρχείο κλπ , βρήκα όμως πολλά βίντεο με τέτοιο κινητό με λειτουργικό CyanogenMod 7.2 στο http://www.geekzone.co.nz/forums.asp?forumid=97&topicid=90028 κλπ διάφορα. Την διαδικασία αυτή όμως δεν την ξέρω, έχω κατεβάσει σχετικά αρχεία κλπ αλλά κάτι recovery κλπ ακόμη τα ψάχνω. Αν υπάρχει στα ελληνικά κάτι διαφωτιστκό παρακαλώ πείτε μου. Να πω ότι δεν το κάνω γιατί θέλω να έχω καλύτερο τηλέφωνο αλλά γιατί μ αρέσει να κάνω διάφορα , σε κινητά σε ηλεκτρονικά και παλιότερα σε "γατούλες"με πολύ επιτυχία καιμόνο για προσωπική εκπαίδευση και ευχαρίστηση, άλλωστε πολλές φορές μετάνοιωσα που έγινα μαθηματικός παρά ηλεκτρονικός χα χα.
lianma
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω πει για την joyos rom (iphone like )για το huawei sonic εδω :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4466487#post4466487

που ειναι ιδια ΚΑΙ για το ideos x3 (αυτο το κινητο εχω με αυτη την rom)

Εδω ειναι η rom : joyGR

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω το κινητο κοντα 13 μηνες, απολυτα ευχαριστημενος. Το μονο θεμα ειναι οτι οποτε προσπαθησα να το ρουταρω, παντα η καθε ρομ που εβαζα δεν θα δουλευε και απο κατι, αλλοτε το wifi εχανε συνεχεια το σημα αλλα και να μην δουλευει το ακουστικο,μονο σε ανοικτη ακρωαση μπορουσα να ακοωσω κατα την κληση.

Δοκιμασα και την τελευταια που ποσταρε ο φιλος που ειναι απο το 8650, εκεινη με δουλεψε κανονικα, αλλα μονο τις επαφες δεν μπορουσα να περασω, εχετε καμια ιδεα πως μπορω να το κανω;

Το αρχειο ειναι μεσω της εφεδρικης αποθηκευσης, εχω 320 επαφες και με περναει μονο τις 179 και μετα λεει οτι δεν επαρκει η μνημη του συστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω το κινητο κοντα 13 μηνες, απολυτα ευχαριστημενος. Το μονο θεμα ειναι οτι οποτε προσπαθησα να το ρουταρω, παντα η καθε ρομ που εβαζα δεν θα δουλευε και απο κατι, αλλοτε το wifi εχανε συνεχεια το σημα αλλα και να μην δουλευει το ακουστικο,μονο σε ανοικτη ακρωαση μπορουσα να ακοωσω κατα την κληση.

Δοκιμασα και την τελευταια που ποσταρε ο φιλος που ειναι απο το 8650, εκεινη με δουλεψε κανονικα, αλλα μονο τις επαφες δεν μπορουσα να περασω, εχετε καμια ιδεα πως μπορω να το κανω;

Το αρχειο ειναι μεσω της εφεδρικης αποθηκευσης, εχω 320 επαφες και με περναει μονο τις 179 και μετα λεει οτι δεν επαρκει η μνημη του συστηματος.

 

Εγω παντα τις επαφες τις εχω στον google λογαριασμο μου και καθε φορα που θα βαλω νεα rom απλως συνδεομαι στο google play και αυτοματα εμφανιζονται (συχρονιζονται) οι επαφες μου .Ετσι δεν εχω το αγχος μην χασω τις επαφες και ειναι απλο αφου ολα γινονται αυτοματα. Μπορεις να βαλεις μια rom και να φορτωσεις τις επαφες σου και να κανεις συγχρονισμο με το google , και μετα να βαλεις την rom που εβαλα και να συνδεθεις στο google και θα συχρονισουν αυτοματα οι επαφες χωρις να χρειαστει καθολου η εφεδρικη αποθηκευση

Επισης οταν προκειται να περασεις μια rom , καλο ειναι να κανεις ενα καθαρισμο της προυγουμενης rom , διαφορετικα μπορει να εχεις προβληματα.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Με τον καθαρισμο θα χαθουν οι επαφες απο το κινητο (Αλλα δεν πειραζει τιποτα στην sd καρτα)

ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ :

ΠΡΙΝ κανεις install την rom (με το clockwordmod 5.0.27 και νεοτερο ) να γινει :

(Mount and storage) :

format boot

format cache

format data

format system

(main menu ):

wipe data / factory reset

wipe cache partition

(Advanced) :

wipe dalvik cache

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τελικα σκευτηκα να κανω αντιγραφο ασφαλειας των επαφων στην καρτα sd, και μετα με την νεα ρομ εκανα εισαγωγη επαφων και ολα μια χαρα. Το κινητο πεταει τωρα, εχει και πιο ωραιο interface.

Καθαρισμα εκανα, μονο το wipe dalvik cache δεν εκανα, θα εχω κανενα προβλημα;

Τον επεξεργαστη αξιζει να το κλοκαρω παραπανω τωρα που ειναι ξεκλειδωτος ή δεν αξιζει; Αν ναι μεχρι ποσο μπορω να το ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei IDEOS X3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...