Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά για βοηθείστε λίγο. Όταν ήμουν σε gb είχα την δυνατότητα να κάνω αναβάθμιση των εφαρμογών από play store μόνο από wifi. Τώρα έβαλα παγωτό απο το φίλο μας τον Ηλία αλλά δεν μπορώ να βρω αυτή τη επιλογή και όταν ενεργοποιώ το 3g εννίοτε το κινητό κάνει και μια αναβάθμιση. Ξέρει κανεί κατί που μπορεί να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά για βοηθείστε λίγο. Όταν ήμουν σε gb είχα την δυνατότητα να κάνω αναβάθμιση των εφαρμογών από play store μόνο από wifi. Τώρα έβαλα παγωτό απο το φίλο μας τον Ηλία αλλά δεν μπορώ να βρω αυτή τη επιλογή και όταν ενεργοποιώ το 3g εννίοτε το κινητό κάνει και μια αναβάθμιση. Ξέρει κανεί κατί που μπορεί να βοηθήσει;

 

Play store/μενού/ρυθμίσεις/ενημέρωση μόνο μέσω wifi:)

Link to comment
Share on other sites

Η επισημη ics εχει τα 3 εξης προβληματα.

- battery drain,

-higher temperatures when browsing for lengthy periods of time,

- inability to pair with many Bluetooth devices.

 

δυστυχως δεν υπαρχει fix.

 

Τα δύο πρώτα τα έχω σίγουρα. Πολύ χειρότερα από ότι με gingerbread.

 

Άσχετη ερώτηση: Έχω αγαράσει το ανταπτοράκι της samsung για σύνδεση μέσω hdmi.

Συνδέω το ανταπτοράκι με το κινητό, τον φορτιστη με το ανταπτοράκι και το καλώδιο hdmi με το ανταπτοράκι και με την τηλεόραση (LG). Η τηλεόραση ενεργοποιεί την επιλογή για hdmi (άρα το βλέπει) αλλά γράφει ότι δεν υπάρχει σήμα, μόνο μαύρο δείχνει.

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

Samsung galaxy S4, Samsung Ativ s, Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition, Asus Transformer Prime
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! έχω εκνευριστεί με κάτι που είναι γενικό με το android και όχι του note αλλά επιδη έχω νοτε είπα να απευθυνθώ εδώ,

όταν βάζεις ένα παιχνίδι το οποίο είναι 900mb, όταν το κανείς απεγκατάσταση φεύγουν μόνο τα 30mb, είμαι τώρα εγώ υποχρεωμένος να ψάχνω με τον filemanager να βρω ποιος φάκελος είναι να διαγράψω και τα υπόλοιπα? υπάρχει κάποια λύση να γίνει πιο εύκολο?

επίσης βαράει θερμοκρασίες το κινητό δε ξέρω αν είναι νορμάλ 28 όταν είναι νεκρό και φτάνει μέχρι και 43 όταν παίζω κάποιο παιχνίδι,

Link to comment
Share on other sites

Η επισημη ics εχει τα 3 εξης προβληματα.

- battery drain,

-higher temperatures when browsing for lengthy periods of time,

- inability to pair with many Bluetooth devices.

 

δυστυχως δεν υπαρχει fix.

 

τα πρωτα 2 τα εχω και εγω.

περασα σημερα και την rom του φιλου μας ηλια και μεχρι στιγμης αν και σιγουρα γρηγορη και με αισθηση πως εχω ενα μεγαλυτερο SGS III στο χερι μου παραμενει η θερμοκρασια στα υψη.

Ειδικα browsing με 3G ειμαι γυρω στους 46-48 βαθμους. :wacko:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! έχω εκνευριστεί με κάτι που είναι γενικό με το android και όχι του note αλλά επιδη έχω νοτε είπα να απευθυνθώ εδώ,

όταν βάζεις ένα παιχνίδι το οποίο είναι 900mb, όταν το κανείς απεγκατάσταση φεύγουν μόνο τα 30mb, είμαι τώρα εγώ υποχρεωμένος να ψάχνω με τον filemanager να βρω ποιος φάκελος είναι να διαγράψω και τα υπόλοιπα? υπάρχει κάποια λύση να γίνει πιο εύκολο?

επίσης βαράει θερμοκρασίες το κινητό δε ξέρω αν είναι νορμάλ 28 όταν είναι νεκρό και φτάνει μέχρι και 43 όταν παίζω κάποιο παιχνίδι,

 

Υπαρχει το sd maid (https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.thedarken.sdm&hl=el) αλλα εγω προτιμω να τα κανω μια αντιγραφη στο pc μου να τα εχω σαν backup οταν αποφασισω να τα ξαναπαιξω.

43? μονο? εμενα εχει βαρεσει και 55αρια.. ας αφησω το sII που ειχα δει 59 στο παμπριζ του αυτοκινητου με φορτιση και gps..

φυσιολογικοτατη ειναι η 43, ισα ισα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δει το note μας NTFS δίσκους;

 

Υπαρχει για το sii και νομιζω οτι καπου ειχε παρει το ματι μου και για το note. Αν θυμαμαι καλα ηθελε τροποποιημενο kernel και καποια εφαρμογη απ το market ntfs mount νομιζω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κινητο σημερα που υποστηριζει 802.11ac. Τό καινούριο S III τί κάνει? Ειμαι έτοιμος γιά αγορά ενώς router.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμα η ICS. Είμαι ακόμα στην 2.3.6 και δεν είμαι root. Νόμιζα ότι πλέον έχει δοθεί παντού η 4.0.
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό να υποθέσω; Αν ναι,μπες στο σάιτ της samsung και άρχισε να τους κράζεις. Η ICS σε εμάς έχει έρθει από το Μάιο....

 

Δεν ξέρω αν είναι Ελληνικό. Το είχα πάρει από vnp shop. Λέει έκδοση βασικού φάσματος Ν7000ΧΧΚΚ5

Έκδοση KERNEL 2.6.35.7 N7000XXKK9-CL725676.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει για το sii και νομιζω οτι καπου ειχε παρει το ματι μου και για το note. Αν θυμαμαι καλα ηθελε τροποποιημενο kernel και καποια εφαρμογη απ το market ntfs mount νομιζω

 

Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει σε μαμά ICS (rooted);

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι Ελληνικό. Το είχα πάρει από vnp shop. Λέει έκδοση βασικού φάσματος Ν7000ΧΧΚΚ5

Έκδοση KERNEL 2.6.35.7 N7000XXKK9-CL725676.

 

Ρε παιδιά θα τρελλαθώ. Σύνδεσα για πρώτη φορά το κινητό μέσω kies. Το αναγνώρισε κανονικά και μου λέει η συσκευή σας δεν υποστηρίζει αναβάθμιση λογισμικού μέσω KIES. Τι σημαίνει αυτό βρε παιδιά; Πως γίνεται να μην υπoστηρίζεται η δικιά μου συσκευη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ειδα οτι βγηκε CyanogenMod 9.0 RC1 και σκεφτηκα να την δοκιμασω..Το θεμα ειναι πως στο thread των xda για το note λενε κατι για hardbrick αν βαλεις ics leaked rom και πας να περασεις custom rom αν δεν κανω λαθος.Εμενα φοραει την επισημη ics 4.0.3 μεσω Kies..Εχω root και cwm recovery.Εχω και το .zip της cm9 rom αλλα ψιλοκολλαω να το περασω..Το δοκιμασε κανεις;
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ειδα οτι βγηκε CyanogenMod 9.0 RC1 και σκεφτηκα να την δοκιμασω..Το θεμα ειναι πως στο thread των xda για το note λενε κατι για hardbrick αν βαλεις ics leaked rom και πας να περασεις custom rom αν δεν κανω λαθος.Εμενα φοραει την επισημη ics 4.0.3 μεσω Kies..Εχω root και cwm recovery.Εχω και το .zip της cm9 rom αλλα ψιλοκολλαω να το περασω..Το δοκιμασε κανεις;

 

Εγω.

 

Κατεβασε μια GB που ειναι ηδη root και περασε την με PC ODIN

Με Mobile ODIN περνας τον αντιστοιχο CF-Kernel (και ετσι εχεις "ασφαλη" kernel και cwm ωστε να κανεις τα wipe χωρις θεμα)

και μετα

Κατεβαζεις CM9-RC1 και Gapps και τα ριχνεις στην SD

Reboot σε CWM recovery

Wipe data

Wipe cache

Wipe Dalvik cache

Install CM9

Install Gapps

Reboot

 

Profit :D

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι φαινεται θα παρουμε και Android 4.1 Jelly Bean...:)

 

http://www.technobuffalo.com/companies/google/android/samsung-provides-official-statement-on-android-4-1-jelly-bean-upgrades/

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι κατοχος του note και πατωντας ενημερωση απο τις ρυθμιχεις τηλεφωνου μου λεει οτι υπαρχει ενημερωση icecream 4 νομιζω 359mb κανω ληψη και μετα εγκατασταση και μου λεει δεν εγκαταστηθηκε κανω κατι λαθος???
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί! Από πού το πήρες το τηλέφωνο; Πάτησες εκεί που λέει αντιμετώπιση προβλημάτων σύνδεσης; Και επαναλαμβάνω δεν έχεις περάσει άλλη rom με pc odin ή με άλλον τρόπο έτσι;

 

Το είχε κάνει και σε μένα ένα απ'τα note που είχα πάρει,το είχα πάρει απ'το vnp κ δε το αναγνώριζε με τίποτα το kies παρ'όλο που είχα κατεβάσει διαφορετικές εκδόσεις!

Οπότε αλλαγή csc με dbt η κάποιο γνωστό και γίνεται η δουλειά!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Τό widget με τον καιρό, ενώ έχω επιλεγμένα στίς ρυθμίσεις ενεργοποίηση τρέχουσας τοποθεσίας, δεν αλλαζει τις πόλεις πού βρίσκομαι. Δουλεύει μόνο με συγκεκριμένες πόλεις πού καταχωρισα στήν αναζήτηση. Δεν πρέπει νά βρίσκει μόνο του την ανάλογη πόλη, αυτόματα. Μέ ενεργό τό gps δεν είδα κάποια διαφορά. Οποίος γνωρίζει ας απαντήσει...μήπως βγάλω άκρη
Link to comment
Share on other sites

Τό widget με τον καιρό, ενώ έχω επιλεγμένα στίς ρυθμίσεις ενεργοποίηση τρέχουσας τοποθεσίας, δεν αλλαζει τις πόλεις πού βρίσκομαι. Δουλεύει μόνο με συγκεκριμένες πόλεις πού καταχωρισα στήν αναζήτηση. Δεν πρέπει νά βρίσκει μόνο του την ανάλογη πόλη, αυτόματα. Μέ ενεργό τό gps δεν είδα κάποια διαφορά. Οποίος γνωρίζει ας απαντήσει...μήπως βγάλω άκρη

 

Θελει και data on. το gps δεν ειναι απαραιτητο αλλα data πρεπει να ειναι ενεργοποιημενα για να κανει το Update. την τοποθεσια τη βρισκει και μεσω 3g/wifi.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και απο μενα. Αν και παλιος κατοχος του ΝΟΤΕ αγορασμενο απο VPN αρχες νοεμβρη 2011, αρχιζω και αισθανομαι περιεργα οταν ολος ο κοσμος εχει ICS και εγω ειμαι αμετακινητος απο 2.3.5 :p ! Το προβλημα που θεωρω οτι εχει προκυψει ειναι 1)το κινητοταμπλετο δεν υποστηριζει αναβαθμιση μεσω KIES 2)εχω στοκ κερνελ και ρομ με εκδοση XXKJ4 KOREAN και 3)μεσω ΟΤΑ ακομα δεν μου χει βγαλει τιποτα ουτε καν 2.3.6!!! Καποια πληροφορια για το τι να κανω? Α, αν και λιγο εξικοιωμενος με root δεν το χω το θεμα γιατι πολυ απλα λειπει το knowledge...Βοηθηστε με αν μπορειτε!
Link to comment
Share on other sites

Θελει και data on. το gps δεν ειναι απαραιτητο αλλα data πρεπει να ειναι ενεργοποιημενα για να κανει το Update. την τοποθεσια τη βρισκει και μεσω 3g/wifi.

 

Δίκτυα/Χρήση δεδομένων είναι πάντα /ON. Δεν τό κλείνω ποτέ.

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και απο μενα. Αν και παλιος κατοχος του ΝΟΤΕ αγορασμενο απο VPN αρχες νοεμβρη 2011, αρχιζω και αισθανομαι περιεργα οταν ολος ο κοσμος εχει ICS και εγω ειμαι αμετακινητος απο 2.3.5 :p ! Το προβλημα που θεωρω οτι εχει προκυψει ειναι 1)το κινητοταμπλετο δεν υποστηριζει αναβαθμιση μεσω KIES 2)εχω στοκ κερνελ και ρομ με εκδοση XXKJ4 KOREAN και 3)μεσω ΟΤΑ ακομα δεν μου χει βγαλει τιποτα ουτε καν 2.3.6!!! Καποια πληροφορια για το τι να κανω? Α, αν και λιγο εξικοιωμενος με root δεν το χω το θεμα γιατι πολυ απλα λειπει το knowledge...Βοηθηστε με αν μπορειτε!

 

γιατι δεν την περνας με το odin;

υπαρχει αναλυτικος οδηγος στη βιβλο το elthis.

καλημερα

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Ξαναματακαλημερες. Φιλε themis636, αυτο θα κανω τελικα αλλα μια ερωτηση ή οποιος μπορει ασ μου απαντησει, τι επιλογη στο firmware πρεπει να κανουμε οποια να ναι? :p Η να περασω την Baltic γτ καπου πηρε το ματι μου οτι η εκδοση της βαλτικης ειναι stable αρκετα για Ελλαδα και δεν παιζει προβλημα με ελληνικα ετσι???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...