Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σεχδον σε οποια συσκευη android κι αν κοιταξεις στους xda, θα δεις παραπονα για το wifi.Στα της htc ειδικα ειναι πολυ πιο αδυναμο(τουλαχιστον μεχρι το HTC X).

Τo σημα wifi ειναι, αν οχι καλυτερο, στα ιδια επιπεδα με το sgii, αλλα δυστυχως οχι τοσο δυνατο οσο στις συσκευες ios (αυτο ισχυει γενικα για android vs ios).

 

Το HTC desire πάντως του φίλου μου που ήταν δίπλα έλεγε 71% ενώ εμένα 51% στο wifi analyzer,(για HTC x και s είδα αρκετά παράπονα όντως) τεσπα έβγαλα άκρη στο ότι δεν φταίει το τηλ μου απλά είχα συνηθίσει το δυνατό σήμα του ios ;)

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το HTC desire πάντως του φίλου μου που ήταν δίπλα έλεγε 71% ενώ εμένα 51% στο wifi analyzer,(για HTC x και s είδα αρκετά παράπονα όντως) τεσπα έβγαλα άκρη στο ότι δεν φταίει το τηλ μου απλά είχα συνηθίσει το δυνατό σήμα του ios ;)

 

Παντως το wifi με την ics leak που εχω περασμενη ειναι πιο δυνατο.Σιγουρα οι drivers ειναι καλυτεροι.

Βεβαια μπορεις να κανεις και ενα συγκριτικο Speedtest.net για να δεις και τις ταχυτητες...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παντως το wifi με την ics leak που εχω περασμενη ειναι πιο δυνατο.Σιγουρα οι drivers ειναι καλυτεροι.

Βεβαια μπορεις να κανεις και ενα συγκριτικο Speedtest.net για να δεις και τις ταχυτητες...;)

 

Ευχαριστώ φιλαράκια για τις απαντήσεις σας θα περιμένω την επίσημη αναβάθμιση σε ics καθώς δεν θέλω να πειράζω τα κιν μου :D το σίγουρο είναι ότι το κιν δεν το αλλάζω με τίποτα ;) απλά μ'αρέσει να διαπιστώνω τα συν και τα πλην της κάθε εταιρίας δεν είμαι κολλημένος ;)

Edited by jmarousakis
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατηρήσει με το σήμα του WI-FI είναι ότι ενώ το εικονίδιο δείχνει "ασθενές" σήμα, γενικά δεν έχω πρόβλημα.. και τι εννοώ: μου δείχνει πχ 3/4 στα 2 μέτρα από τον ρούτερ (που θα έπρεπε να δείχνει 4/4) αλλά γενικά έχω σήμα και εκεί που μου δείχνει 1/4 ή ακόμα και 0/4 και είμαι σχετικά μακριά... Αυτό συμβαίνει σε όλες τις stock based roms αλλά από ότι βλέπω και σε ics... ίσως έχει να κάνει καθαρά με το από που παίρνει το εικονίδιο feedback αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα... απλά το αγνοείς και κάνεις την δουλειά σου :D
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά εμένα και το σήμα αλλά και η ένδειξη είναι άκρως ικανοποιητικά. Όταν είμαι στο δωμάτιο του router μου δείχνει full όσο απομακρύνομαι πέφτει αναλόγως. Επίσης ποτέ δεν έτυχε να είμαι με κάποιον φίλο με iphone να πιάνει αυτός και όχι εγώ. Έχει συμβεί όμως το αντίθετο. Έχω ξαναδιαβάσει πως το iphone έχει καλύτερο σήμα, αλλά όσες φορές έχει τύχει μακρινό wifi, ποτέ δεν το είδα να συμβαίνει στην πράξη.
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά εμένα και το σήμα αλλά και η ένδειξη είναι άκρως ικανοποιητικά. Όταν είμαι στο δωμάτιο του router μου δείχνει full όσο απομακρύνομαι πέφτει αναλόγως. Επίσης ποτέ δεν έτυχε να είμαι με κάποιον φίλο με iphone να πιάνει αυτός και όχι εγώ. Έχει συμβεί όμως το αντίθετο. Έχω ξαναδιαβάσει πως το iphone έχει καλύτερο σήμα, αλλά όσες φορές έχει τύχει μακρινό wifi, ποτέ δεν το είδα να συμβαίνει στην πράξη.

 

Πολλά παιδιά στο παρελθόν θυμάμαι που έκαναν μετάβαση από iphone σε S2 ή note είπαν ότι στα ίδια σημεία πιάνουν πλέον καλύτερα ή δίκτυα που δεν έβλεπαν. Κι εγώ από το iphone σε s2 και τώρα σε note αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω... οπότε ναι δεν υπάρχει θέμα κάνενα με το σήμα του wifi...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατηρήσει με το σήμα του WI-FI είναι ότι ενώ το εικονίδιο δείχνει "ασθενές" σήμα, γενικά δεν έχω πρόβλημα.. και τι εννοώ: μου δείχνει πχ 3/4 στα 2 μέτρα από τον ρούτερ (που θα έπρεπε να δείχνει 4/4) αλλά γενικά έχω σήμα και εκεί που μου δείχνει 1/4 ή ακόμα και 0/4 και είμαι σχετικά μακριά... Αυτό συμβαίνει σε όλες τις stock based roms αλλά από ότι βλέπω και σε ics... ίσως έχει να κάνει καθαρά με το από που παίρνει το εικονίδιο feedback αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα... απλά το αγνοείς και κάνεις την δουλειά σου :D

 

Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ 3/4 δίπλα απο το μόντεμ αλλά το συγκρίνω και με το desire του φίλου μου και σας είπα τα αποτελέσματα με wifi analyzer, άρα το desire έχει καλύτερο σήμα αν και παλαιότερο ;)

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Τo σημα wifi ειναι, αν οχι καλυτερο, στα ιδια επιπεδα με το sgii

 

Ειναι λιγο καλυτερο, το εχω δοκιμασει απο συγκεκριμενο μερος στο οποιο το sgs2 επιανε οριακα (εχανε το σημα το ξαναπιανε...καπως ετσι) ενω το note ειναι σταθερα συνδεδεμενο.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

η δικη μου πειρα με android δικα μου ή φιλων (τα περισσοτερα s2) ειναι οτι το 90% των παραπονων ηταν για προβληματα που εντοπιζαμε 1. στο router οπως λεει ο Costsa41 και 2. στο Rom. το λεω για να σε καθησυχασω πως μαλλον το κινητο σου ειναι μια χαρα Edited by Oiwnos17
oiwnos
Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Bluetooth-Headsets/Turbo-X-Plb303-Clip-PLB-303.htm

Βεβαια, παρολο που το συστηνω ανεπιφυλακτα, πολοι θα πουν οτι ειναι ακριβο για turbo X. εμενα ηταν ομως δωρο με το galaxy s ii οταν το ειχα παρει..

 

Σε παρακαλώ πολύ μπορείς να μου πεις πως ενεργοποιώ τον βοβμητή? Σε διάβασα και το πήρα. αρκετά καλό φαίνεται... Το Α2dp χρειάζεται να ενεργοποιηθεί και από το τηλ και πως????

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ενα ενδιαφερον συγκριτικο τεστ.Galaxy Note vs HTC ONE X.

Βεβαια με ics το ενα και GB το αλλο...;)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333629

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω πρόβλημα. Το έχω για μια βδομάδα χωρίς πρόβλημα. Σήμερα μου παρουσίασε το εξής: Μια οριζόντια γραμμή περίπου στο 1/3 της οθόνης. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω πρόβλημα. Το έχω για μια βδομάδα χωρίς πρόβλημα. Σήμερα μου παρουσίασε το εξής: Μια οριζόντια γραμμή περίπου στο 1/3 της οθόνης. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας;

 

βαλε μια foto.....καμενα pixel?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω πρόβλημα. Το έχω για μια βδομάδα χωρίς πρόβλημα. Σήμερα μου παρουσίασε το εξής: Μια οριζόντια γραμμή περίπου στο 1/3 της οθόνης. Το έχει αντιμετωπίσει κανένας;

 

Restart έκανες και έμεινε εκεί η γραμμή??

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 2 φορές.

Έχω επισυνάψει 2 φωτογραφίες. Νομίζω το πρόβλημα φαίνεται

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 2 φορές.

Έχω επισυνάψει 2 φωτογραφίες. Νομίζω το πρόβλημα φαίνεται

 

Μπορεις να βαλεις ενα ασπρο φοντο ?Αν και ετσι οπως το βλεπω,σιγουρα εισαι για service

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω απόψε... Πρέπει δηλαδή τώρα να περάσω τη stock rom για να το πάω για service έτσι;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω απόψε... Πρέπει δηλαδή τώρα να περάσω τη stock rom για να το πάω για service έτσι;

 

Ναι, πέρασε τη τελευταία επίσημη για Ελλάδα ή Ευρώπη, ανάλογα που το έχεις πάρει, και δε θα πάρουν χαμπάρι...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα... οταν φλασαρω νεα ρομ, τα στατιστικα της μπαταριας σβηνονται??????

δηλαδη, πρεπει να κανω καποιες φορτισεις-αποφορτισεις για να δημιουργηθει το αρχειο της μπαταριας??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια καλημερα... οταν φλασαρω νεα ρομ, τα στατιστικα της μπαταριας σβηνονται??????

δηλαδη, πρεπει να κανω καποιες φορτισεις-αποφορτισεις για να δημιουργηθει το αρχειο της μπαταριας??

 

Βάλε από το market το battery calibration.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα... οταν φλασαρω νεα ρομ, τα στατιστικα της μπαταριας σβηνονται??????

δηλαδη, πρεπει να κανω καποιες φορτισεις-αποφορτισεις για να δημιουργηθει το αρχειο της μπαταριας??

 

Ακριβώς έτσι...γιαυτό καλό θα είναι να κάνουμε wipe και το αρχείο battery.stats από recovery-advance.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυει κ για stok k για custom rom?

 

Σε Stock δεν υπάρχουν επιλογές wipes.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση ακόμα επειδή πρέπει να εγκαταστησω το chainfire 3d για να παίξω κάποια παιχνίδια το οποίο θέλει root, είναι εύκολο το root;; Μετά αν τυχόν χρειαστεί να πάει στο service το κιν θα πρέπει να κάνω unroot για να είναι σε εγγύηση πάλι;; Σε αυτην την περίπτωση είναι εύκολο το unroot ;;
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση ακόμα επειδή πρέπει να εγκαταστησω το chainfire 3d για να παίξω κάποια παιχνίδια το οποίο θέλει root, είναι εύκολο το root;; Μετά αν τυχόν χρειαστεί να πάει στο service το κιν θα πρέπει να κάνω unroot για να είναι σε εγγύηση πάλι;; Σε αυτην την περίπτωση είναι εύκολο το unroot ;;

 

Καλημερα.

Μπες εδω και πηγαινε στη παραγραφο του ''root''.Εκει θα βρεις ευκολο τροπο να κανεις rooting αλλα επισης και video με τη διαδικασια unroot.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...