Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά είναι φυσιολογικό με οφισιαλ ics να έχω ελεύθερη ραμ 350-400 χωρίς να έχω τίποτα ανοιχτό μόνο μηνύματα και τα βασικά, δηλαδή αν είχε 512 ραμ?

το κινητό είναι τέλειο πάντως, αν και χρειάστηκε να μειώσω φωτηνοτητα για να έχω παραπάνω διάρκεια μπαταριας, στα προηγούμενα κινητά μου την είχα πάντα φουλ

 

Μην ανησυχείς για την ραμ...Μια χαρά είσαι...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει παραγίνει το κακό με το android όσο αφορά τη χρήση της μπαταρίας και τις εφαρμογές που κρατάει ανοιχτές ή ανοίγει από μόνο του.

Χθές το βράδυ κλείνω το ΝΟΤΕ με μπαταρία στο 47%. Σήμερα το πρωί το ανοίγω με τη μπαταρία στο 43%. Θεμιτό λέω: Μπορεί να είναι η ανακρίβεια του μετρητή, μπορεί να είναι η ποιότητα της μπαταρίας που έπεσε αν και κλειστό.

Άνοιξα όλες και όλες 3 εφαρμογές με σύνολο χρήσης το πολύ 10-12 λεπτά, Twiter, mail, και opera και μετά το παράτησα καθώς είχα κάτι άλλο να ασχοληθώ πρωινίατικα.

Μέσα στα επόμενα περίπου 45 λεπτά μου είχε βγάλει 2 φορές την ειδοποίηση για πτώση της μπαταρίας στο 15% και στο 5% και όταν το έπιασα στο χέρι μου ήταν ζεστό πιο πολύ απ' ότι συνήθως και από τη διαχέιριση εργασιών είδα ότι είχε ανοιχτές 31 εφαρμογές. Ημαρτον δηλαδή. Σε μία ώρα μου καθάρισε πάνω από 40% μπαταρία χωρίς ουσιαστική χρήση.

Έχω το ICS μαμίσιο περασμένο από με καλώδιο μέσω του kies, και το έχω κάνει πλήρες format πριν από περίπου 10 μέρες. Από τότε έχω εκγαταστήσει με πολύ προσοχή όλες τις χρειαζούμενες από μένα εφαρμογές και όχι ότι σκουπίδι κυκλοφορεί όπως έκανα παλαιότερα.

Παρακαλώ την εκτίμησή σας.

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγίνει το κακό με το android όσο αφορά τη χρήση της μπαταρίας και τις εφαρμογές που κρατάει ανοιχτές ή ανοίγει από μόνο του.

Χθές το βράδυ κλείνω το ΝΟΤΕ με μπαταρία στο 47%. Σήμερα το πρωί το ανοίγω με τη μπαταρία στο 43%. Θεμιτό λέω: Μπορεί να είναι η ανακρίβεια του μετρητή, μπορεί να είναι η ποιότητα της μπαταρίας που έπεσε αν και κλειστό.

Άνοιξα όλες και όλες 3 εφαρμογές με σύνολο χρήσης το πολύ 10-12 λεπτά, Twiter, mail, και opera και μετά το παράτησα καθώς είχα κάτι άλλο να ασχοληθώ πρωινίατικα.

Μέσα στα επόμενα περίπου 45 λεπτά μου είχε βγάλει 2 φορές την ειδοποίηση για πτώση της μπαταρίας στο 15% και στο 5% και όταν το έπιασα στο χέρι μου ήταν ζεστό πιο πολύ απ' ότι συνήθως και από τη διαχέιριση εργασιών είδα ότι είχε ανοιχτές 31 εφαρμογές. Ημαρτον δηλαδή. Σε μία ώρα μου καθάρισε πάνω από 40% μπαταρία χωρίς ουσιαστική χρήση.

Έχω το ICS μαμίσιο περασμένο από με καλώδιο μέσω του kies, και το έχω κάνει πλήρες format πριν από περίπου 10 μέρες. Από τότε έχω εκγαταστήσει με πολύ προσοχή όλες τις χρειαζούμενες από μένα εφαρμογές και όχι ότι σκουπίδι κυκλοφορεί όπως έκανα παλαιότερα.

Παρακαλώ την εκτίμησή σας.

 

Φιλε μου φλασαρε τη ρομ του elthis και θα βρεις την υγεια σου...Το φορτισα την τριτη το απογευμα...και με φουλ wifi,κλησεις,μηνυματα,εφαρμογες κ τωρα ειμαι 45% ..οσο ημουν δηλαδη κ χτες το βραδυ που αφησα κ κοιμηθηκα!!

Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγίνει το κακό με το android όσο αφορά τη χρήση της μπαταρίας και τις εφαρμογές που κρατάει ανοιχτές ή ανοίγει από μόνο του.

Χθές το βράδυ κλείνω το ΝΟΤΕ με μπαταρία στο 47%. Σήμερα το πρωί το ανοίγω με τη μπαταρία στο 43%. Θεμιτό λέω: Μπορεί να είναι η ανακρίβεια του μετρητή, μπορεί να είναι η ποιότητα της μπαταρίας που έπεσε αν και κλειστό.

Άνοιξα όλες και όλες 3 εφαρμογές με σύνολο χρήσης το πολύ 10-12 λεπτά, Twiter, mail, και opera και μετά το παράτησα καθώς είχα κάτι άλλο να ασχοληθώ πρωινίατικα.

Μέσα στα επόμενα περίπου 45 λεπτά μου είχε βγάλει 2 φορές την ειδοποίηση για πτώση της μπαταρίας στο 15% και στο 5% και όταν το έπιασα στο χέρι μου ήταν ζεστό πιο πολύ απ' ότι συνήθως και από τη διαχέιριση εργασιών είδα ότι είχε ανοιχτές 31 εφαρμογές. Ημαρτον δηλαδή. Σε μία ώρα μου καθάρισε πάνω από 40% μπαταρία χωρίς ουσιαστική χρήση.

Έχω το ICS μαμίσιο περασμένο από με καλώδιο μέσω του kies, και το έχω κάνει πλήρες format πριν από περίπου 10 μέρες. Από τότε έχω εκγαταστήσει με πολύ προσοχή όλες τις χρειαζούμενες από μένα εφαρμογές και όχι ότι σκουπίδι κυκλοφορεί όπως έκανα παλαιότερα.

Παρακαλώ την εκτίμησή σας.

 

Το ξέρω ότι είσαι εν μέρει αγανακτισμενος και λογικό ειναι απλα θα πρέπει να καταλάβεις τι προκάλεσε αυτό το battery drain.. Πιθανότατα να είναι κάποια εφαρμογή, μην σου πω ότι είμαι 100% σίγουρος.. Εγώ θα το φορτιζα πλήρως και πριν κοιμηθώ θα το έβγαζα από την φόρτιση και θα το άφηνα σε κατάσταση αναμονής. Το πρωι θα έβλεπα το ποσοστό προφανώς που έχει χάσει από το 100% (ρυθμισεις, μπαταρία) και μετά θα παρατηρούσα πιο εφαρμογή καταναλωσε και για ποιο λογο.. Συνήθως είναι κάποιο fb που προσπάθεια να συγχρονισει, καποιο antivirus ή task manager που τρέχει ανεξέλεγκτα.. Στα λέω από δική μου εμπειρία.. Όπως και να έχει δεν ευθύνεται το android ή το note εκτός αν μιλάμε για ελαττωματικη κατάσταση.. Η άλλη επιλογή είναι το rooting και πέρασμα κάποιας custom rom αλλα κι αυτό από μόνο του δεν είναι λύση γιατί πάλι κάποια εφαρμογή μπορεί να κάνει την ζημιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θέλω τα φώτα σας, μόλις πριν λίγες μέρες πήρα και εγώ το Note και είναι όντως φανταστικό!!!

Του πέρασα μέσω του Kies και το τελευταίο firmware και τώρα έχει το ICS 4.0.3.

Θέλω να το κάνω root και βλέπω απο το thread Galaxy Note (N7000) : Η ''Βίβλος'' ότι υπάρχουν οδηγίες, αλλά δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να το κάνω γιατί κάπου αλλού διάβασα ότι το ICS 4.0.3 της μαμάς Samsung έχει κάποιο bug και αν δεν ξέρεις τι κάνεις μπορείς να το μετατρέψεις σε ένα ωραίο "τούβλο"!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θέλω τα φώτα σας, μόλις πριν λίγες μέρες πήρα και εγώ το Note και είναι όντως φανταστικό!!!

Του πέρασα μέσω του Kies και το τελευταίο firmware και τώρα έχει το ICS 4.0.3.

Θέλω να το κάνω root και βλέπω απο το thread Galaxy Note (N7000) : Η ''Βίβλος'' ότι υπάρχουν οδηγίες, αλλά δεν ξέρω αν είναι ασφαλές να το κάνω γιατί κάπου αλλού διάβασα ότι το ICS 4.0.3 της μαμάς Samsung έχει κάποιο bug και αν δεν ξέρεις τι κάνεις μπορείς να το μετατρέψεις σε ένα ωραίο "τούβλο"!

 

Οχι αυτό είναι άλλο κεφάλαιο θα το δούμε όταν έρθει η σωστή στιγμή! Τώρα θα πας στην βίβλο του Elthis και θα ακολουθήσεις της οδηγίες για εύκολο rooting for ics εντάξει? Είναι πολύ απλό να το κάνεις.. Γενικά διαβασε αν έχεις την καλοσύνη ότι έχει να κάνει με rooting στην Βιβλο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου φλασαρε τη ρομ του elthis και θα βρεις την υγεια σου...Το φορτισα την τριτη το απογευμα...και με φουλ wifi,κλησεις,μηνυματα,εφαρμογες κ τωρα ειμαι 45% ..οσο ημουν δηλαδη κ χτες το βραδυ που αφησα κ κοιμηθηκα!!

 

Φίλε fraris. Ευχαριστώ για την απάντηση αν και τη φοβόμουν. Βλέπεις είναι εντελώς μα εντελώς άσχετος από "πειράγματα" και όσο να είναι φοβάμαι μη το καρβουνίασω το ΝΟΤΕ. Αλλά μου φαίνεται ότι είναι καιρός να περάσω στο επόμενο στάδιο οπότε για να είμαστε σίγουροι δώσε μου σε παρακαλώ κάποιο σχετικό λινκ να αρχίσω το ψάξιμο και βλέπουμε.

 

ΤΝΧ

baxy

 

Το ξέρω ότι είσαι εν μέρει αγανακτισμενος και λογικό ειναι απλα θα πρέπει να καταλάβεις τι προκάλεσε αυτό το battery drain.. Πιθανότατα να είναι κάποια εφαρμογή, μην σου πω ότι είμαι 100% σίγουρος.. Εγώ θα το φορτιζα πλήρως και πριν κοιμηθώ θα το έβγαζα από την φόρτιση και θα το άφηνα σε κατάσταση αναμονής. Το πρωι θα έβλεπα το ποσοστό προφανώς που έχει χάσει από το 100% (ρυθμισεις, μπαταρία) και μετά θα παρατηρούσα πιο εφαρμογή καταναλωσε και για ποιο λογο.. Συνήθως είναι κάποιο fb που προσπάθεια να συγχρονισει, καποιο antivirus ή task manager που τρέχει ανεξέλεγκτα.. Στα λέω από δική μου εμπειρία.. Όπως και να έχει δεν ευθύνεται το android ή το note εκτός αν μιλάμε για ελαττωματικη κατάσταση.. Η άλλη επιλογή είναι το rooting και πέρασμα κάποιας custom rom αλλα κι αυτό από μόνο του δεν είναι λύση γιατί πάλι κάποια εφαρμογή μπορεί να κάνει την ζημιά ;)

 

Φίλε eftimis ευχαριστώ για την ανάλυσή σου. Πρίν λοιπόν μπώ σε διαδικασίες ροοταρισματος κτλ θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου να δώ τι δε πάει καλά. Φαντάζομαι οτι εννοείς να το αφήσω με το wifi ανοιχτό ώστε να κάνει ότι συνδέσεις έχει να κάνει και μετά το πρωί να μου βγάλει τη σούμα ε?

 

Πάντως όπως και να έχει εξακολουθώ να θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχει τρόπος να κλείνουν τελείως οι εφαρμογές, ή να ανοίγει άλλες από μόνο του ή τέλος τέλος να μη δίνει την ευκαιρία να επιλέγω εγώ ανά εφαρμογή ποια θέλω να συγχρονίζει ή όχι. (ή κάνω λάθος?)

 

ΤΝΧ

Baxy

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε fraris. Ευχαριστώ για την απάντηση αν και τη φοβόμουν. Βλέπεις είναι εντελώς μα εντελώς άσχετος από "πειράγματα" και όσο να είναι φοβάμαι μη το καρβουνίασω το ΝΟΤΕ. Αλλά μου φαίνεται ότι είναι καιρός να περάσω στο επόμενο στάδιο οπότε για να είμαστε σίγουροι δώσε μου σε παρακαλώ κάποιο σχετικό λινκ να αρχίσω το ψάξιμο και βλέπουμε.

 

ΤΝΧ

baxy

 

Φίλε μου δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο παρά την βίβλο του elthis. Είναι οοοολα γραμμένα εκεί και θα δεις στην πορεία πως είναι πάρα πολύ εύκολα και δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι! Εξάλλου εμείς τι ρόλο παίζουμε εδώ;;; Για ότι χρειαστείς είναι θέμα ολίγων λεπτών να πάρεις απάντηση...:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας κ απο μενα.Δεν ποσταρω πολυ εδω αλλα σας διαβαζω κ σας παρακολουθω καθημερινα!

Στο προβλημα μου τωρα.Εχω το Note σαν δευτερη συσκευη κ προσπαθω να μαθω το android αφου μερικους μηνες ειμαι με το μηλο.Τωρα καθως το σκαλιζα κ εχοντας σβησει ολα μεσα σαν να ειναι κανουργιο κ αφου με εβγαλε στην αρχικη οθονη κ προχωρησα παρακατω περνω το μηνυμα οτι το twlauncher has closed unexpectedly! Επισης δεν εμφανιζονται τα μενου στην οθονη κ το τηλεφωνο παγωνει εκει.Βγαζω την μπαταρια κ ξαναβαζω αλλα τιποτα.Οπως ειπα επειδη απο android δεν σκαμπαζω ακομα υπαρχει τροπος να φτιαξει η πρεπει να το στειλω στην Samsung? :(

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτό είναι άλλο κεφάλαιο θα το δούμε όταν έρθει η σωστή στιγμή! Τώρα θα πας στην βίβλο του Elthis και θα ακολουθήσεις της οδηγίες για εύκολο rooting for ics εντάξει? Είναι πολύ απλό να το κάνεις.. Γενικά διαβασε αν έχεις την καλοσύνη ότι έχει να κάνει με rooting στην Βιβλο :rolleyes:

 

Οπότε προχωράω για rooting...!!!

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας κ απο μενα.Δεν ποσταρω πολυ εδω αλλα σας διαβαζω κ σας παρακολουθω καθημερινα!

Στο προβλημα μου τωρα.Εχω το Note σαν δευτερη συσκευη κ προσπαθω να μαθω το android αφου μερικους μηνες ειμαι με το μηλο.Τωρα καθως το σκαλιζα κ εχοντας σβησει ολα μεσα σαν να ειναι κανουργιο κ αφου με εβγαλε στην αρχικη οθονη κ προχωρησα παρακατω περνω το μηνυμα οτι το twlauncher has closed unexpectedly! Επισης δεν εμφανιζονται τα μενου στην οθονη κ το τηλεφωνο παγωνει εκει.Βγαζω την μπαταρια κ ξαναβαζω αλλα τιποτα.Οπως ειπα επειδη απο android δεν σκαμπαζω ακομα υπαρχει τροπος να φτιαξει η πρεπει να το στειλω στην Samsung? :(

 

Εσύ πρέπει κάπως ή να έστησες ή να απενεργοποίησες τον launcher το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς έγινε... Το καλύτερο θα ήταν να περάσεις από πάνω κάποια official rom με pc odin όπως ακριβώς εξηγούσα και στον άλλο φίλο... από την άλλη αφού είναι 2η συσκευή θα μπορούσες να πας στην Samsung και να τους πεις ότι κάτι έπαθε...

 

Φίλε eftimis ευχαριστώ για την ανάλυσή σου. Πρίν λοιπόν μπώ σε διαδικασίες ροοταρισματος κτλ θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου να δώ τι δε πάει καλά. Φαντάζομαι οτι εννοείς να το αφήσω με το wifi ανοιχτό ώστε να κάνει ότι συνδέσεις έχει να κάνει και μετά το πρωί να μου βγάλει τη σούμα ε?

 

Αν αφήσεις το wifi ανοιχτό

Πάντως όπως και να έχει εξακολουθώ να θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχει τρόπος να κλείνουν τελείως οι εφαρμογές, ή να ανοίγει άλλες από μόνο του ή τέλος τέλος να μη δίνει την ευκαιρία να επιλέγω εγώ ανά εφαρμογή ποια θέλω να συγχρονίζει ή όχι. (ή κάνω λάθος?)

 

ΤΝΧ

baxy

 

Είτε αφήσεις ανοιχτό το wifi είτε όχι θα δεις ποιες από τις εφαρμογές προσπαθούν να συγχρονίσουν οπότε και θα καταλάβεις... εγώ θα πρότεινα να μην αφήσεις ούτε το wifi ανοικτό, οι εφαρμογές θα ανοίξουν ούτως ή άλλως προσπαθώντας να συγχρονίσουν... σε κάθε εφαρμογή που έχει δυνατότητα ανανέωσης περιεχομένου αν πας από τις ρυθμίσεις μπορείς να επιλέξεις είτε διάστημα ανανέωσης είτε και πλήρη απενεργοποίηση όπως κάνω εγώ για παράδειγμα.. το πρωί θα πας όπως είπαμε ρυθμίσεις, μπαταρία και εκεί θα δεις πόσο ακριβώς σε ποσοστό από αυτό που έχει καταναλωθεί, πήγε σε κάθε εφαρμογή... επίσης θα δεις αν πατήσεις και πάνω στο γράφημα κάθε πότε έχει αφυπνιστεί η συσκευή χωρίς να είναι ενεργή η οθόνη άρα δεν την "ξύπνησες" εσύ αλλά η αφεντιά του!!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Εσύ πρέπει κάπως ή να έστησες ή να απενεργοποίησες τον launcher το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς έγινε... Το καλύτερο θα ήταν να περάσεις από πάνω κάποια official rom με pc odin όπως ακριβώς εξηγούσα και στον άλλο φίλο... από την άλλη αφού είναι 2η συσκευή θα μπορούσες να πας στην Samsung και να τους πεις ότι κάτι έπαθε...

 

Efthimis σε ευχαριστω για την απαντηση.Μαλλον αυτο θα κανω θα το στειλω στην Samsung κ θα πω οτι κατι επαθε..

Βασικα πρεπει να το πει η συζηγος γιατι ειμαι Αυστρια κ τα γερμανικα μου ειναι νηπιου οποτε...:)

Επισης επειδη ακομα δεν εχω μπλεξει με Odin k root για να μην τα κανω θαλασσα καλυτερα στην Samsung:)

Σε ευχαριστω κ παλι! Θα επανελθω! Συνεχισε την πολυ καλη δουλεια που κανεις:)

 

Γιαννης απο Αυστριa

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντω στη ICS stock είχα τρελό battery drain. Δύο επαναφορές εργοστασιακών δεν έλυσαν το πρόβλημα.

Αυτό που έλυσε το πρόβλημά μου ήταν Settings -> Location services -> Google's location service ξετικάρετε την επιλογή. Αν έχετε ελληνικό μενού δεν ξέρω πως το έχουν μεταφράσει αλλά πιστεύω θα το βρείτε (είναι η πρώτη από τις 4 επιλογές).

 

Η διαφορά είναι τρελή. Εκεί που έχανε 5% την ώρα σε stand by, τώρα χάνει 1% την ώρα. Όλα τα υπόλοιπα τα έχω ανοιχτά. Αν το δοκιμάσει κάποιος και τον βοηθήσει ας το αναφέρει γιατί είμαι περίεργος αν είμαι ο μόνος που του έχει τύχει αυτό...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Εσύ πρέπει κάπως ή να έστησες ή να απενεργοποίησες τον launcher το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς έγινε... Το καλύτερο θα ήταν να περάσεις από πάνω κάποια official rom με pc odin όπως ακριβώς εξηγούσα και στον άλλο φίλο... από την άλλη αφού είναι 2η συσκευή θα μπορούσες να πας στην Samsung και να τους πεις ότι κάτι έπαθε...

 

Efthimis σε ευχαριστω για την απαντηση.Μαλλον αυτο θα κανω θα το στειλω στην Samsung κ θα πω οτι κατι επαθε..

Βασικα πρεπει να το πει η συζηγος γιατι ειμαι Αυστρια κ τα γερμανικα μου ειναι νηπιου οποτε...:)

Επισης επειδη ακομα δεν εχω μπλεξει με Odin k root για να μην τα κανω θαλασσα καλυτερα στην Samsung:)

Σε ευχαριστω κ παλι! Θα επανελθω! Συνεχισε την πολυ καλη δουλεια που κανεις:)

 

Γιαννης απο Αυστριa

Κι εσύ συνέχισε να ζεις εκεί που ζείς!!! ( Έχω πάει στην Βιέννη με την δουλειά για κάποια συνέδρια και είναι όνειρο... ειδικά γύρω από Αγ Στέφανο που έχει κάτι μικρά μαγαζάκια αλλά και τα γνωστά cafe central/mozart είναι αλλού! Πρέπει να ξαναπάω με ξεσήκωσες τώρα!!)...

Κοίτα λογικά αφού δεν έχεις root δεν μπορεί να πείραξες κάτι "ζωτικό" όπως πχ τον launcher γι αυτό μου κάνει εντύπωση... αν μπορέσεις κάπως να μπεις στο playstore μπορείς να κατεβάσεις τον nova και όταν θα σε ρωτήσει όρισε αυτόν σαν προεπιλογή και δες αν σε βολεύει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ συνέχισε να ζεις εκεί που ζείς!!! ( Έχω πάει στην Βιέννη με την δουλειά για κάποια συνέδρια και είναι όνειρο... ειδικά γύρω από Αγ Στέφανο που έχει κάτι μικρά μαγαζάκια αλλά και τα γνωστά cafe central/mozart είναι αλλού! Πρέπει να ξαναπάω με ξεσήκωσες τώρα!!)...

Κοίτα λογικά αφού δεν έχεις root δεν μπορεί να πείραξες κάτι "ζωτικό" όπως πχ τον launcher γι αυτό μου κάνει εντύπωση... αν μπορέσεις κάπως να μπεις στο playstore μπορείς να κατεβάσεις τον nova και όταν θα σε ρωτήσει όρισε αυτόν σαν προεπιλογή και δες αν σε βολεύει...

 

Για Βιεννη ξερω τι λες κ εχω παει απο εκει.Ομως ειμαι λιγο μακρια απο Βιεννη κ ετσι δεν ειναι ευκολο να παω εκει καθε μερα.Τωρα αν κ ειμαι απο νησι βρεθηκα εδω λογω της συζηγου αφου ειναι αυστριακη.:)

Οσο για το προβλημα να σου πω οτι οχι μονο κλεινει ο launcher αλλα κ το κινητο παγωνει κ δεν εμφανιζει καν τα μενου:wacko:

Link to comment
Share on other sites

 

Για Βιεννη ξερω τι λες κ εχω παει απο εκει.Ομως ειμαι λιγο μακρια απο Βιεννη κ ετσι δεν ειναι ευκολο να παω εκει καθε μερα.Τωρα αν κ ειμαι απο νησι βρεθηκα εδω λογω της συζηγου αφου ειναι αυστριακη.:)

Οσο για το προβλημα να σου πω οτι οχι μονο κλεινει ο launcher αλλα κ το κινητο παγωνει κ δεν εμφανιζει καν τα μενου:wacko:

 

Ναι γιατί ο launcher ευθύνεται για οτιδήποτε βλέπουμε στο κινητό κατά την normal λειτουργία του... άστα μου έφερε ένας φίλος μου το δικό του s2 με τέτοιο πρόβλημα και τελικά του πέρασα τον launcher από s3 μέσω root από recovery...τα είχε δει όλα ο καημένος, νόμισε ότι παρέδωσε πνεύμα, κι εμένα ήταν η πρώτη φορά που συνέβαινε κάτι τέτοιο αφού εγώ έχω πάντα τουλάχιστον 3 launcher στο note και εναλλάσσομαι..

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι γιατί ο launcher ευθύνεται για οτιδήποτε βλέπουμε στο κινητό κατά την normal λειτουργία του... άστα μου έφερε ένας φίλος μου το δικό του s2 με τέτοιο πρόβλημα και τελικά του πέρασα τον launcher από s3 μέσω root από recovery...τα είχε δει όλα ο καημένος, νόμισε ότι παρέδωσε πνεύμα, κι εμένα ήταν η πρώτη φορά που συνέβαινε κάτι τέτοιο αφού εγώ έχω πάντα τουλάχιστον 3 launcher στο note και εναλλάσσομαι..

 

Καταλαβα! Οποτε καλυτερα να το στειλω στην Samsung εδω περα να μου το φτιαξουν!:( Παντως πρεπει να πω οτι με ψηνει αγρια το Note να το χρησιμποιησω σαν πρωτη συσκευη κ το iphone να παρει ποδι:)

Επισης καλοβλεπω κ το S3 σαν δευτερη συσκευη για να βαλω το ελληνικο μου νουμερο μεσα που εχω κρατησει ως καρτοκινητο για να χρησιμοποιω οταν κατεβαινω Ελλαδα:)

Link to comment
Share on other sites

ενω ακολουθώ τις οδηγίες για root κολλάω σε ενα στάδιο...

''Rooting

Κατεβάζουμε τα ακόλουθα αρχεία και τα τοποθετούμε τα στην SDCARD [CWM zip] [ SU-Busybox-Installer.zip].

Reboot σε recovery (volume up + power button + home button).

Επιλέγουμε ''apply update from external storage''.

Επιλέγουμε ''CWM.zip'' και περιμένουμε μέχρι το CWM recovery να εμφανιστει.

(Αγγίζουμε την οθόνη σαν να χρησιμοποιούμε το τηλέφωνο για να επιλέξετε τις επιλογές)

Επιλέγουμε ''install zip from sdcard'' ή ''external SD''.

Επιλέγουμε και κάνουμε εγκατάσταση το ''SU-Busybox-Installer.zip''

 

δεν φαίνεται πουθενά το αρχείο....

όταν μπαίνω σε recovery και επιλέγω ''apply update from external storage'' φαίνεται το αρχείο SU-Busybox-Installer.zip και το CWM.zip.

μόλις τρέχω όμως το CWM.zip και προχωράω δεν υπάρχει κάπου το SU-Busybox-Installer.zip :O

αν κάνω εγκατάσταση το cwm κάνω reboot μου σε recovery και τρέψω το busybox???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενω ακολουθώ τις οδηγίες για root κολλάω σε ενα στάδιο...

''Rooting

Κατεβάζουμε τα ακόλουθα αρχεία και τα τοποθετούμε τα στην SDCARD [CWM zip] [ SU-Busybox-Installer.zip].

Reboot σε recovery (volume up + power button + home button).

Επιλέγουμε ''apply update from external storage''.

Επιλέγουμε ''CWM.zip'' και περιμένουμε μέχρι το CWM recovery να εμφανιστει.

(Αγγίζουμε την οθόνη σαν να χρησιμοποιούμε το τηλέφωνο για να επιλέξετε τις επιλογές)

Επιλέγουμε ''install zip from sdcard'' ή ''external SD''.

Επιλέγουμε και κάνουμε εγκατάσταση το ''SU-Busybox-Installer.zip''

 

δεν φαίνεται πουθενά το αρχείο....

όταν μπαίνω σε recovery και επιλέγω ''apply update from external storage'' φαίνεται το αρχείο SU-Busybox-Installer.zip και το CWM.zip.

μόλις τρέχω όμως το CWM.zip και προχωράω δεν υπάρχει κάπου το SU-Busybox-Installer.zip :O

αν κάνω εγκατάσταση το cwm κάνω reboot μου σε recovery και τρέψω το busybox???

 

Δες μήπως μπερδεύει internal με external χωρίς να είμαι σίγουρος.. Νομίζω κάτι τέτοιο είχα δει αλλά δεν θυμάμαι στα σίγουρα !

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως μπερδεύει internal με external χωρίς να είμαι σίγουρος.. Νομίζω κάτι τέτοιο είχα δει αλλά δεν θυμάμαι στα σίγουρα !

 

οχι

το αρχείο busybox το βλέπω μόνο στην αρχή...:O

αφού τρέξω το CWM.zip και εμφανίσει CWM recovery , busybox πουθενά...

 

edit

ολα οκ

έβγαλα την κάρτα microsd που είχα και έβαλα σε μια άλλη μόνο με τα 2 αρχεία μέσα...

τώρα φαντάζομαι δεν τα χρειάζομαι στην κάρτα ???

Edited by _KOSTASKELLAS_
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι

το αρχείο busybox το βλέπω μόνο στην αρχή...:O

αφού τρέξω το CWM.zip και εμφανίσει CWM recovery , busybox πουθενά...

 

edit

ολα οκ

έβγαλα την κάρτα microsd που είχα και έβαλα σε μια άλλη μόνο με τα 2 αρχεία μέσα...

τώρα φαντάζομαι δεν τα χρειάζομαι στην κάρτα ???

 

Α μπράβο αυτό πρέπει να κάνεις, τώρα θυμήθηκα τα θέλει στην sd το κέρατο! Ναι τώρα σβήνεις τα zips δεν χρειάζονται κάτι! Τώρα είναι modding ready!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο αυτό πρέπει να κάνεις, τώρα θυμήθηκα τα θέλει στην sd το κέρατο! Ναι τώρα σβήνεις τα zips δεν χρειάζονται κάτι! Τώρα είναι modding ready!!! :lol:

 

στην κάρτα τα είχα και πριν αλλά προφανώς δεν τα έβρισκα ή κάτι άλλο έπαιξε:O

αυτα τα modding ready τα φοβάμαι...βλέπω αν θα ξεκινήσω τα φλασαρισματανα μη σταματάω ...αχχχ κάπως έτσι ξεκινάνε όλα και μετά πέφτουμε στα βαριά...:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην κάρτα τα είχα και πριν αλλά προφανώς δεν τα έβρισκα ή κάτι άλλο έπαιξε:O

αυτα τα modding ready τα φοβάμαι...βλέπω αν θα ξεκινήσω τα φλασαρισματανα μη σταματάω ...αχχχ κάπως έτσι ξεκινάνε όλα και μετά πέφτουμε στα βαριά...:lol::lol:

 

Θα στο πω απλά κι ας εκτεθώ :p!! Εγώ το Νοέμβριο δεν ήξερα τι εστί android και τώρα είναι με άλλη ρομ κάθε 2ημερο.. Πάντως καλύτερα να παίξεις λιγάκι με adfree, titanium, system app remover και μετά πας σε roms κτλ.. Οτι κάνεις στην αρχή με προσοχή και σύνεση!!

Link to comment
Share on other sites

 

Εσύ,ευθύμη μου απλά έπεσες στα..μεγάλα και στα βαριά απότομα!!:lol: Εγώ τι να πω που έχω να φλασάρω από το Δεκέμβριο,που αγόρασα το note, ενω πριν του άλλαζα τα φώτα στο φλασάρισμα του htc;

 

Είδες ο παλιός?? Εσύ τα έκανες και έχεις φτάσει σε άλλο επίπεδο ωριμανσης!! Εγώ ναι έχω πέσει με τα μούτρα κανονικά αν και αρχίζει να μου περνα σιγά σιγά!! Άσε σήμερα είδα το s3 σε μπλέ και πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ..Αύριο θα έχω το λευκο για δοκιμή ΠΣΚ.. Sorry για το offtopic!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τα είχα και τα τρία...εννοώ sgs3,oneX και note σήμερα στα χέρια μου. Σαν το note κανένα,πολύ..μικρά, φίλε μου θα σου φανούν και πολύ λίγα μπροστά στην οθόνη του note. Κατά τα άλλα μικρές διαφορές. Αν κάποιος ξεπεράσει το σχεδιασμό του 3 και δεν τον βολεύει το note,τότε το samsung είναι μονόδρομος! Ακόμα και με αυτό το σχεδιασμό, πέτυχε η samsung άλλη μια πρωτιά!

Πραγματικά Ευθύμη δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή ότι θα πρέπει να ρουτάρω το note για κάποιον λόγο,άσε που στην αρχή,για άλλους λόγους δεν μπορούσα και τελικά μου βγήκε σε καλό! Βέβαια,αν δεν έπαιρνα την ICS τότε δεν το συζητούσα καν!! Το μέλλον θα δείξει βέβαια!

 

Ναι το θυμάμαι που είχες πρόβλημα με τα αρχεια σου! Η αλήθεια είναι ότι το βρήκα ευκαιρία το s3 και απλά θα το δοκιμασω.. Ναι είναι πιο βολικό το s3 αλλά πραγματικά με το μέγεθος του note δεν έχω πρόβλημα.. Από την άλλη μέσω των custom roms έχω δει και το περιβάλλον του s3 και τον launcher ακόμα και τους ήχους του έχω αυτή την στιγμή (και πειρατικά τα 48gb στο dropbox :cool: ).. Πάντως ειδικά αυτό το metallic blue είναι πολύ όμορφο.. Δυστυχώς θα το έχω σε λευκό όμως.. Το μεγάλο ραντεβού για μένα είναι φυσικά τον Οκτώβριο!! Τα άλλα είναι παρηγοριά στον άρρωστο!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...