Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά κι εγώ από ελληνικό κατάστημα το πήρα με την απόδειξή του (μεταχείρο...) και νομίζω είδα πολωνικά...κατι σε .pl οπότε δεν με καλύπτει η εγγύηση της Samsung?? Το παιδί που έχει το κατάστημα και το ξέρω καιρό μου έχει πει ότι δεν υπάρχει θέμα με τις εγγυήσεις για συσκευές από Ευρώπη... και έχει το μαγαζί χρόνια..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά κι εγώ από ελληνικό κατάστημα το πήρα με την απόδειξή του (μεταχείρο...) και νομίζω είδα πολωνικά...κατι σε .pl οπότε δεν με καλύπτει η εγγύηση της Samsung?? Το παιδί που έχει το κατάστημα και το ξέρω καιρό μου έχει πει ότι δεν υπάρχει θέμα με τις εγγυήσεις για συσκευές από Ευρώπη... και έχει το μαγαζί χρόνια..

 

Επειδή γενικά μπορεί υπάρχουν παρερμηνείες πάνω αυτό το θέμα, το καλύτερο είναι να πάρουμε τη Samsung hellas, να τους δώσουμε το imei, και να μας πουν αν τι καλύπτουν η όχι.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου απαντησα οτι καλυπτεται κανονικα αρκει να υπαρχει αποδειξη που να αναφερει την επωνυμια και το imei του κινητου.
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου απαντησα οτι καλυπτεται κανονικα αρκει να υπαρχει αποδειξη που να αναφερει την επωνυμια και το imei του κινητου.

 

Γιαυτό είπα ότι υπάρχουν παρερμηνείες...Και η κάθε εταιρεία λειτουργεί όπως της καπνίσει!

Στο φίλο παραπάνω το ελληνικό eshop του είπε ότι επειδή είναι απο άλλο ευρωπαϊκό κράτος, αλλά με δική τους απόδειξη,η εγγύηση δεν ισχύει στη Samsung.

Αλλα,τι;;η απόδειξη που θα του δώσουν θα γράφει άλλη συσκευή με άλλο imei;;;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε το θεμα εγγυησης/σερβις σε παραεισαγωγης συσκευη της Σαμσουνγκ και σε ποια περιπτωση υπαρχει προβλημα και σε ποια οχι.

Πρεπει η συσκευη που αγοραζεις να συνοδευεται απο αποδειξη αγορας, καταστηματος της χωρας για την οποια ηταν προορισμενη να διατεθει. Αγορα παραδειγματος χαρη του ΝΟΤΕ απο το γερμανικο αμαζον.ντε = κανενα προβλημα με θεμα εγγυησης /σερβις της Ελληνικης samsung.

Ενω με αγορα π.χ. απο ελληνικο καταστημα που φερνει παραεισαγωγης συσκευες ( οπου δηλαδη η συσκευη που θα αγορασεις προοριζοταν να διατεθει σε αλλη χωρα της Ε.Ε. ) ειναι πολυ πιθανο προσκομιζοντας την αποδειξη αγορας να αντιμετωπισεις προβλημα απο την ελληνικη αντιπροσωπεια της Σαμσουνγκ σε θεματα σερβις/εγγυησης και αρα η αγορα της συσκευης ειναι ρισκο. (Γι'αυτο και πολλα καταστηματα που κανουν παραεισαγωγες αναλαμβανουν αυτοι το σερβις κ δινουν δικη τους εγγυηση).

Σωστα;

Edited by FR33Z3R
Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Ξέρετε πως μπορούμε να προσθέσουμε κι άλλη οθόνη επιπλέον αυτών που υπάρχουν; Έχω βάλει τις 7 που μπόρεσα, αλλά θα ήθελα κι άλλες. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λεγατε για θηκες εγω πηρα την παρακατω σε μπλε-κιτρινο και εχω ξετρελαθει

 

http://www.zenuscase.net/product-29990.html

 

Εχω και την κλασικη flip case και καποιες σιληκονης αλλα πλεον τη zenus δεν μπορω να την αποχωριστω...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη usb και η μπαταρία πού φορτίζεται παραμένουν, ακόμη και μετά πού αφαιρείται το καλώδιο. Υπάρχει κάποιο reset για αυτή την ένδειξη.

Είναι λάθος τού software? (2.3.6 )

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λεγατε για θηκες εγω πηρα την παρακατω σε μπλε-κιτρινο και εχω ξετρελαθει

 

http://www.zenuscase.net/product-29990.html

 

Εχω και την κλασικη flip case και καποιες σιληκονης αλλα πλεον τη zenus δεν μπορω να την αποχωριστω...

 

 

Πολυ κομψη θηκη απο τις ωραιοτερες που εχω υποψιν μου.

Μας εβαλες σε πειρασμο! :)

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κομψη θηκη απο τις ωραιοτερες που εχω υποψιν μου.

Μας εβαλες σε πειρασμο! :)

 

Παιδιά η έκδοση LA4 είναι η τελευταία;

 

Senηt from another (one) Galaxy ;-)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε το θεμα εγγυησης/σερβις σε παραεισαγωγης συσκευη της Σαμσουνγκ και σε ποια περιπτωση υπαρχει προβλημα και σε ποια οχι.

Πρεπει η συσκευη που αγοραζεις να συνοδευεται απο αποδειξη αγορας, καταστηματος της χωρας για την οποια ηταν προορισμενη να διατεθει. Αγορα παραδειγματος χαρη του ΝΟΤΕ απο το γερμανικο αμαζον.ντε = κανενα προβλημα με θεμα εγγυησης /σερβις της Ελληνικης samsung.

Ενω με αγορα π.χ. απο ελληνικο καταστημα που φερνει παραεισαγωγης συσκευες ( οπου δηλαδη η συσκευη που θα αγορασεις προοριζοταν να διατεθει σε αλλη χωρα της Ε.Ε. ) ειναι πολυ πιθανο προσκομιζοντας την αποδειξη αγορας να αντιμετωπισεις προβλημα απο την ελληνικη αντιπροσωπεια της Σαμσουνγκ σε θεματα σερβις/εγγυησης και αρα η αγορα της συσκευης ειναι ρισκο. (Γι'αυτο και πολλα καταστηματα που κανουν παραεισαγωγες αναλαμβανουν αυτοι το σερβις κ δινουν δικη τους εγγυηση).

Σωστα;

Το έχω ακούσει κι αυτο αλλα σε πληροφορώ οτι δεν στέκει. Απο την στιγμη που δεν υπάρχουν εδω και πολλα χρόνια αποκλειστικές αντιπροσωπείες κανενός ειδους, ο μοναδικός ενδοιασμος για μη αποδοχή εγγύησης ειναι να μην εισάγεται επίσημα το μοντέλο στην χώρα μας και να το αγοράσεις εσυ απο καποιο e-shop.

 

Όμως απο την στιγμη που η συσκευη προορίζεται για χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης και επιτρέπεται σε καθε κατάστημα να εισάγει ελεύθερα συσκευες, η αντιπροσωπεία έχει χρέος να το επισκευάσει. Άλλωστε στην εγγύηση αναφέρεται η ελληνική αντιπροσωπεία ακόμα και για τις συσκευες που προορίζονται για την Γερμανία η την Ισπανία.

Πέρυσι πήγα στο εξουσιοδοτημένο σέρβις Nexus S amoled αγοράσμενο απο Αγγλία και δεν το δέχθηκαν γιατι δεν εισάγεται στην Ελλάδα.

Πήρα την αντιπροσωπεία και τους είπα οτι εφόσον ειναι hardware το πρόβλημα και στην εγγύηση αναφέρεται η εταιρεία τους πρέπει να μου το επισκευαστούν.

Και πράγματι δέχθηκαν την άποψη μου.

 

Ειδικα η Samsung στο θέμα εγγύησης έχει αρκετα καλυτερη τακτικη απο άλλες εταιρείες.

Στην χώρα που βρίσκομαι ( εκτός Ευρώπης) η εγγύηση στα πάντα ειναι ενός έτους. Πρόσφατα αγόρασα ένα laptop Samsung και έχει 2 έτη παγκόσμια εγγύηση. Ήταν τα μοναδικα laptop στο κατάστημα με 2 χρόνια εγγύηση. Και μάλιστα με δικαίωμα να το επισκευάσω σε οποία χώρα βρίσκομαι την στιγμη που θα χρειαστω σέρβις.

 

Να ξέρετε οτι λέγονται πολλα τέτοια για να αποθαρρύνουν τις αγορές απο e-shop αλλα αν επιμεινεις και τους δείξεις οτι γνωρίζεις τους νομούς δεν υπάρχει περίπτωση να αρνηθούν.

Βεβαίως στα e-shop υπάρχουν και αλλου ειδους κίνδυνοι όπως προβληματικές παρτίδες, εισαγωγές απο ασιατικές χώρες κλπ. Όμως τα καλα και γνωστά μαγαζιά δεν ρισκάρουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει κι αυτο αλλα σε πληροφορώ οτι δεν στέκει. Απο την στιγμη που δεν υπάρχουν εδω και πολλα χρόνια αποκλειστικές αντιπροσωπείες κανενός ειδους, ο μοναδικός ενδοιασμος για μη αποδοχή εγγύησης ειναι να μην εισάγεται επίσημα το μοντέλο στην χώρα μας και να το αγοράσεις εσυ απο καποιο e-shop.

 

Όμως απο την στιγμη που η συσκευη προορίζεται για χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης και επιτρέπεται σε καθε κατάστημα να εισάγει ελεύθερα συσκευες, η αντιπροσωπεία έχει χρέος να το επισκευάσει. Άλλωστε στην εγγύηση αναφέρεται η ελληνική αντιπροσωπεία ακόμα και για τις συσκευες που προορίζονται για την Γερμανία η την Ισπανία.

Πέρυσι πήγα στο εξουσιοδοτημένο σέρβις Nexus S amoled αγοράσμενο απο Αγγλία και δεν το δέχθηκαν γιατι δεν εισάγεται στην Ελλάδα.

Πήρα την αντιπροσωπεία και τους είπα οτι εφόσον ειναι hardware το πρόβλημα και στην εγγύηση αναφέρεται η εταιρεία τους πρέπει να μου το επισκευαστούν.

Και πράγματι δέχθηκαν την άποψη μου.

 

Ειδικα η Samsung στο θέμα εγγύησης έχει αρκετα καλυτερη τακτικη απο άλλες εταιρείες.

Στην χώρα που βρίσκομαι ( εκτός Ευρώπης) η εγγύηση στα πάντα ειναι ενός έτους. Πρόσφατα αγόρασα ένα laptop Samsung και έχει 2 έτη παγκόσμια εγγύηση. Ήταν τα μοναδικα laptop στο κατάστημα με 2 χρόνια εγγύηση. Και μάλιστα με δικαίωμα να το επισκευάσω σε οποία χώρα βρίσκομαι την στιγμη που θα χρειαστω σέρβις.

 

Να ξέρετε οτι λέγονται πολλα τέτοια για να αποθαρρύνουν τις αγορές απο e-shop αλλα αν επιμεινεις και τους δείξεις οτι γνωρίζεις τους νομούς δεν υπάρχει περίπτωση να αρνηθούν.

Βεβαίως στα e-shop υπάρχουν και αλλου ειδους κίνδυνοι όπως προβληματικές παρτίδες, εισαγωγές απο ασιατικές χώρες κλπ. Όμως τα καλα και γνωστά μαγαζιά δεν ρισκάρουν.

 

Εμπεριστατωμένη ανάλυση, ευχαριστούμε!

 

Sent from another (one) Galaxy ;-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα μια ερωτηση προς του χρηστες του νοτε . Για mms θελουμε καποιες εχτρα ρυθμισεις ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα μια ερωτηση προς του χρηστες του νοτε . Για mms θελουμε καποιες εχτρα ρυθμισεις ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Καλημέρα.

Αν έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία mms στο παροχο σου, κανονικά με το που βάζεις τη κατά sim στη συσκευή, μπορείς να στείλεις χωρίς κάποια επιπλέον ρύθμιση.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αν έχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία mms στο παροχο σου, κανονικά με το που βάζεις τη κατά sim στη συσκευή, μπορείς να στείλεις χωρίς κάποια επιπλέον ρύθμιση.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την αμεση απαντηση:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Η συσκευη ειναι παρα παρα πολυ καλη ακομα την στηνω βεβαια!! Ερωτηση: Στον τηλεφ καταλογο μου βγαζει.πρωτα τα αγγλικα ονοματα ξερει κανεις πως να το κανω να δειχνει τα ελληνικα??

Επισης απο εικονιδια 5x τι παιζει? Αυτα που εχουμε 4x δεν γινονται με καποιο τροπο μεγαλυτερα? Εχω το fancy widgets για καιρο κτλ και με ειχε βολεψει στο s2

 

Edit: Τελικα δεν το κρατησα γιατι το μεγεθος δεν με βολεψε οπως περιμενα. Εξαιρετικη πραγματικα συσκευη και μοναδικη εμπειρια χρησης..μακαρι οπως εγραψα και αλλου να μπορουσα να κρατησω και τις 2 συσκευες αλλα δυστυχως δεν μπορω πλεον.. Ισως αν ηταν ελαχιστα μικροτερο να με βολευε.. Να ευχαριστησω και τον Elthis για την πολυτιμη βοηθεια που μου παρειχε το παιδι ειναι διαμαντι οπως ολοι εδω θα ξερετε...

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια μου το φερανε το Note σημερα!!!(το περιμενα αυριο αλλα μου το φερανε πριν απο λιγο απο θεσσαλονικη!)

ποποποποπο πριν απο λιγο την ανοιξα την συσκευη και επαθα πλακα!:blink::blink:

τι οθονη ειναι αυτη ρε!!!! ποοοοο!

το samsung galaxy 2 φαινεται τοσο μικρο μπροστα του που επαθα σοκ!:lol:

τωρα ετοιμαζομαι να το φλασαρω να το στρώσω κτλ κτλ κτλ!

παντως μια χαρα το κρατας και με το ενα χερι(εγω τουλάχιστον) και μια χαρα μπαινει και μεσα στην τζεπη σου!

προσωπικα δεν εχω προβλημα εδω!

τεσπα παω να το "στρωσω" και επανέρχομαι!

 

υγ:ποσο ευκολα πλεον γραφεις με το οποιοδήποτε πληκτρολόγιο ειναι απιστευτο με τετοια οθοναρα!!!:):)

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια μου το φερανε το Note σημερα!!!(το περιμενα αυριο αλλα μου το φερανε πριν απο λιγο απο θεσσαλονικη!)

ποποποποπο πριν απο λιγο την ανοιξα την συσκευη και επαθα πλακα!:blink::blink:

τι οθονη ειναι αυτη ρε!!!! ποοοοο!

το samsung galaxy 2 φαινεται τοσο μικρο μπροστα του που επαθα σοκ!:lol:

τωρα ετοιμαζομαι να το φλασαρω να το στρώσω κτλ κτλ κτλ!

παντως μια χαρα το κρατας και με το ενα χερι(εγω τουλάχιστον) και μια χαρα μπαινει και μεσα στην τζεπη σου!

προσωπικα δεν εχω προβλημα εδω!

τεσπα παω να το "στρωσω" και επανέρχομαι!

 

υγ:ποσο ευκολα πλεον γραφεις με το οποιοδήποτε πληκτρολόγιο ειναι απιστευτο με τετοια οθοναρα!!!:):)

 

Καλορίζικο και καλά φλασαρίσματα!:D

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια μου το φερανε το Note σημερα!!!(το περιμενα αυριο αλλα μου το φερανε πριν απο λιγο απο θεσσαλονικη!)

ποποποποπο πριν απο λιγο την ανοιξα την συσκευη και επαθα πλακα!:blink::blink:

τι οθονη ειναι αυτη ρε!!!! ποοοοο!

το samsung galaxy 2 φαινεται τοσο μικρο μπροστα του που επαθα σοκ!:lol:

τωρα ετοιμαζομαι να το φλασαρω να το στρώσω κτλ κτλ κτλ!

παντως μια χαρα το κρατας και με το ενα χερι(εγω τουλάχιστον) και μια χαρα μπαινει και μεσα στην τζεπη σου!

προσωπικα δεν εχω προβλημα εδω!

τεσπα παω να το "στρωσω" και επανέρχομαι!

 

υγ:ποσο ευκολα πλεον γραφεις με το οποιοδήποτε πληκτρολόγιο ειναι απιστευτο με τετοια οθοναρα!!!:):)

Αν δεν την πηρες να τρεξεις και να πάρεις την θήκη του(flip cover)του δίνει άλλη αιγλη

Α...και επειδή σε ξερω απο το s2 βάλε κατευθείαν την darky 3.3

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

pandrits thanks! εχω κατενθουσιαστεί μιλαμε:p

φιλε galanakop τωρα αυτη ετοιμαζομαι να φλασαρω!

πηρα μπακ απ οτι ηθελα απο τον γαλαξια μου και ετοιμαζομαι με darky να τα περασω στο note!

(ποποποπο τσακ μπαμ ξεμπερδεύεις βαζεις την ρομ επαναφερεις τις επαφες σου απο το google και απο το τιτανιουμ ολα τα υπολοιπα:):) )

παιδια δεν περιμενα μετα τον γαλαξια 2 να ενθουσιαστώ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ πολυ με συσκευη!

θα επανελθω!:)

απο θήκη αν δεν κανω λαθος ειχε μεσα η συσκευη δωρο! σε σας δεν ειχε το πακετο σας?

επισης μου εχει ηδη ερθει η δευτερη μπαταρια μου απο το amazon ο εξωτερικός φορτιστής κτλ και ειμαι κομπλε σε αυτο τον τομεα!

Link to comment
Share on other sites

pandrits thanks! εχω κατενθουσιαστεί μιλαμε:p

φιλε galanakop τωρα αυτη ετοιμαζομαι να φλασαρω!

πηρα μπακ απ οτι ηθελα απο τον γαλαξια μου και ετοιμαζομαι με darky να τα περασω στο note!

(ποποποπο τσακ μπαμ ξεμπερδεύεις βαζεις την ρομ επαναφερεις τις επαφες σου απο το google και απο το τιτανιουμ ολα τα υπολοιπα:):) )

παιδια δεν περιμενα μετα τον γαλαξια 2 να ενθουσιαστώ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ πολυ με συσκευη!

θα επανελθω!:)

απο θήκη αν δεν κανω λαθος ειχε μεσα η συσκευη δωρο! σε σας δεν ειχε το πακετο σας?

επισης μου εχει ηδη ερθει η δευτερη μπαταρια μου απο το amazon ο εξωτερικός φορτιστής κτλ και ειμαι κομπλε σε αυτο τον τομεα!

 

Καλοριζικο και απο μενα:)Να φανταστεις οτι εγω ειχα τρελλο κολλημα με τα iphone(3g,3gs,4,4s)και ομολογω οτι ειναι η πρωτη φορα που μ'ενθουσιασε τοσο πολυ ενα κινητο!Περιττο να σου πω,οτι ακομα και απο τ 4s το θεωρω καλυτερο!!Υστερει βεβαια λιγο σε εφαρμογες-γενικως το android-αλλα μικρο το κακο!Σε ολα τ'αλλα το βαζει κατω.Κατα τη γνωμη μου,αυτη τι στιγμη ειναι το κορυφαιο smart phone της αγορας...!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε ολα!

ρε παιδια για βοηθηστε με λιγο!

εβαλα τον φρανκο κερνελ για να περασω την darky rom αλλα οταν "κλειδωνω" το τηλεφωνο και το παταω ειτε απο το power κουμπι ειτε απο το home για να ξεκλειδωσει αργει να παρει μπρος!

η οθονη παραμενει μαυρη και δεν ξεκλειδωνει!

μετα απο την πεμπτη προσπάθεια παιρνει μπρος!

τι δεν εχω κανει σωστα?:worry:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε ολα!

ρε παιδια για βοηθηστε με λιγο!

εβαλα τον φρανκο κερνελ για να περασω την darky rom αλλα οταν "κλειδωνω" το τηλεφωνο και το παταω ειτε απο το power κουμπι ειτε απο το home για να ξεκλειδωσει αργει να παρει μπρος!

η οθονη παραμενει μαυρη και δεν ξεκλειδωνει!

μετα απο την πεμπτη προσπάθεια παιρνει μπρος!

τι δεν εχω κανει σωστα?:worry:

 

Κάνε 2 επανεκιννησεις ακόμα μήπως στρώσει.

Αν όχι, δοκίμασε τον abyssnote kernel.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362424

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κάνε 2 επανεκιννησεις ακόμα μήπως στρώσει.

Αν όχι, δοκίμασε τον abyssnote kernel.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362424

 

Η κάνε wipe cashe/dalvic και ξαναπέρνα τον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...