Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε 2 επανεκιννησεις ακόμα μήπως στρώσει.

Αν όχι, δοκίμασε τον abyssnote kernel.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362424

 

με αυτον τον κερνελ ολα δουλευουν ρολοι!:)

με τον φρανκο εχω το παραπανω προβλημα ακομη και με darko!:rolleyes:

εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο ρε παιδια??

τεσπα θα τον ξαναπερασω αφου στησω το κινητο και θα σας ενημερωσω:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποια ρομ έχεις βάλει;

 

εχω βαλει την darky!

γενικα το "παιζω" ακομη πριν το στρώσω:)

εκανα επαναφορα τα wifi settings απο το samsung galaxy 2 αλλα μετα απο αυτο δεν μου ανοιγε καθολου το wifi!

με hard reset εστρωσε και παλι!

τεσπα θα το "βαλω σε μια ταξη" αυριο με καθαρο κεφαλι!

τρομερη συσκευη παντως επαθα σοκ!

μου φαινεται τοσο μικρος τωρα ο γαλαξιας που δεν μπορω να το πιστεψω:lol::lol:(και το θεωρούσα απο τα μεγαλυτερα κινητα που υπαρχουν:p)

επισης παιδια οσο προλαβα να δω μου φαινεται η καμερα οτι ειναι καλυτερη απο τον γαλαξια2..

θα το δω ομως αυριο και αυτο καλυτερα!

τεσπα να ξαναρωτησω στο δικο σας πακετο ειχε δωρο και θηκη??

γιατι σε μενα εχει...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και απο μενα:)Να φανταστεις οτι εγω ειχα τρελλο κολλημα με τα iphone(3g,3gs,4,4s)και ομολογω οτι ειναι η πρωτη φορα που μ'ενθουσιασε τοσο πολυ ενα κινητο!Περιττο να σου πω,οτι ακομα και απο τ 4s το θεωρω καλυτερο!!Υστερει βεβαια λιγο σε εφαρμογες-γενικως το android-αλλα μικρο το κακο!Σε ολα τ'αλλα το βαζει κατω.Κατα τη γνωμη μου,αυτη τι στιγμη ειναι το κορυφαιο smart phone της αγορας...!

 

Προσωπικα μετά από κάθε android που δοκιμαζα γύριζα τρέχοντας στο iphone. Στην περίπτωση του note όμως τα πράγματα είναι σοβαρά και το hardware απλά πολύ μπροστά. Οπότε η συσκευή αυτή είναι μονόδρομος και θα είναι για αρκετό καιρο...

@freddaras

Καλοριζικο. Στα ελληνικα πακέτα δίνεται κι η θήκη δώρο. Σε κομμάτια που είναι απο παράλληλη εισαγωγή προφανώς οι προμηθευτές έσπασαν το πακέτο και τις πουλάνε ξεχωριστά. Είδα πολλές θήκες με την ένδειξη not for sale στο εμπόριο...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μετά από κάθε android που δοκιμαζα γύριζα τρέχοντας στο iphone. Στην περίπτωση του note όμως τα πράγματα είναι σοβαρά και το hardware απλά πολύ μπροστά. Οπότε η συσκευή αυτή είναι μονόδρομος και θα είναι για αρκετό καιρο...

@freddaras

Καλοριζικο. Στα ελληνικα πακέτα δίνεται κι η θήκη δώρο. Σε κομμάτια που είναι απο παράλληλη εισαγωγή προφανώς οι προμηθευτές έσπασαν το πακέτο και τις πουλάνε ξεχωριστά. Είδα πολλές θήκες με την ένδειξη not for sale στο εμπόριο...

 

μπορει καποιος να μου προτεινει καλη δοκιμασμενη θηκη γυρω στα 20-30 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.Για εμάς που έχουμε αγοράσει ελληνική συσκευή (πχ από plaisio) έχει διαθέσιμο update το kies (LA1) Κάλλιο αργά παρά ποτέ...
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει κι αυτο αλλα σε πληροφορώ οτι δεν στέκει. Απο την στιγμη που δεν υπάρχουν εδω και πολλα χρόνια αποκλειστικές αντιπροσωπείες κανενός ειδους, ο μοναδικός ενδοιασμος για μη αποδοχή εγγύησης ειναι να μην εισάγεται επίσημα το μοντέλο στην χώρα μας και να το αγοράσεις εσυ απο καποιο e-shop.

 

Όμως απο την στιγμη που η συσκευη προορίζεται για χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης και επιτρέπεται σε καθε κατάστημα να εισάγει ελεύθερα συσκευες, η αντιπροσωπεία έχει χρέος να το επισκευάσει. Άλλωστε στην εγγύηση αναφέρεται η ελληνική αντιπροσωπεία ακόμα και για τις συσκευες που προορίζονται για την Γερμανία η την Ισπανία.

Πέρυσι πήγα στο εξουσιοδοτημένο σέρβις Nexus S amoled αγοράσμενο απο Αγγλία και δεν το δέχθηκαν γιατι δεν εισάγεται στην Ελλάδα.

Πήρα την αντιπροσωπεία και τους είπα οτι εφόσον ειναι hardware το πρόβλημα και στην εγγύηση αναφέρεται η εταιρεία τους πρέπει να μου το επισκευαστούν.

Και πράγματι δέχθηκαν την άποψη μου.

 

Ειδικα η Samsung στο θέμα εγγύησης έχει αρκετα καλυτερη τακτικη απο άλλες εταιρείες.

Στην χώρα που βρίσκομαι ( εκτός Ευρώπης) η εγγύηση στα πάντα ειναι ενός έτους. Πρόσφατα αγόρασα ένα laptop Samsung και έχει 2 έτη παγκόσμια εγγύηση. Ήταν τα μοναδικα laptop στο κατάστημα με 2 χρόνια εγγύηση. Και μάλιστα με δικαίωμα να το επισκευάσω σε οποία χώρα βρίσκομαι την στιγμη που θα χρειαστω σέρβις.

 

Να ξέρετε οτι λέγονται πολλα τέτοια για να αποθαρρύνουν τις αγορές απο e-shop αλλα αν επιμεινεις και τους δείξεις οτι γνωρίζεις τους νομούς δεν υπάρχει περίπτωση να αρνηθούν.

Βεβαίως στα e-shop υπάρχουν και αλλου ειδους κίνδυνοι όπως προβληματικές παρτίδες, εισαγωγές απο ασιατικές χώρες κλπ. Όμως τα καλα και γνωστά μαγαζιά δεν ρισκάρουν.

 

Ναι δεν αντιλεγω... οπως τα λες πιο πανω, ειναι η σωστη αντιμετωπιση του ζητηματος, αλλα να, με προβληματιζει που τα ιδια τα e-shop σου λενε πως δεν καλυπτεται η συσκευη απο την επισημη αντιπροσωπεια και οτι αναλαμβανουν αυτοι (το e-shop που σου πουλαει την συσκευη) το σερβις της με δικους του τεχνικους, ενω ταυτοχρονα σε καλυπτουν με δικη τους ισοχρονη με την επισημη αντιπροσωπεια εγγυηση.

Εμενα τουλαχιστον οταν ημουνα ετοιμος να παρω το sg2, τα τεσσερα-πεντε πρωτα σκρουτζομαγαζα της λιστας ετσι με ειχαν ενημερωσει και με απετρεψαν απο το να το παρω αμεσα μεχρι να αποσαφηνισω τι ακριβως συμβαινει ( και ευτυχως να λες που για καλη μου τυχη εκεινη την εποχη το amazon.de βγαζει προσφορα το ΝΟΤΕ στα 520 και κατεληξα με το θηριο:lol:)

Και ενταξει κατανοω πως καποιος καταναλωτης που δεν ειναι επαρκως ενημερωμενος στα δικαιωματα του απεναντι στην επισημη αντιπροσωπεια μπορει να την πατησει. Τα e-shops ομως, που εχουν καθε συμφερον να καλυπτονται τα προιοντα που πωλουν σε θεματα σερβις/εγγυησης απο την επισημη αντιπροσωπεια πως και λενε στους υποψηφιους πελατες τους πως η Σαμσουνγκ δεν καλυπτει το αγορασθεν προιον και αναλαμβανουν αυτοι σερβις/εγγυηση. Δεν θα επρεπε με το ιδιο σκεπτικο που ανεφερες εσυ για καποιον καταναλωτη σε ατομικο επιπεδο, να υποχρεωναν - κατα καποιον τροπο- την Σαμσουνγκ να καλυπτει τις συσκευες που πωλουν (αυτοι ως e-shops); Αρα σωστα δεν συμπεραινω πως οντως παιζει καποιο θεμα με τις παραεισαγωγης συσκευες της Σαμσουνγκ;

ps:Για τις αλλες εταιριες δεν γνωριζω τι καθεστως ισχυει γιαυτο μιλαω μονο για την συγκεκριμενη.

 

τεσπα να ξαναρωτησω στο δικο σας πακετο ειχε δωρο και θηκη??

γιατι σε μενα εχει...

Καλοριζικο και απο εμενα. Ποια θηκη περιειχε το πακετο,την flip case;

Επισης μπορεις να μας επιβεβαιωσεις μιας που εχεις συσκευη απο τις προσφατες παρτιδες εαν το σ-πεν εχει σε διαφορετικο χρωμα (γκρι) το button απο το υπολοιπο σωμα οπως λεγεται οτι βγαινει πλεον;

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.Για εμάς που έχουμε αγοράσει ελληνική συσκευή (πχ από plaisio) έχει διαθέσιμο update το kies (LA1) Κάλλιο αργά παρά ποτέ...

 

Γνωρίζει κανείς τι θα συμβεί με το root που έχει κάνει στη συσκευή του σε παλιότερο firmware (πχ ΚΚΑ) περνώντας μέσω Kies την LA1; Το root διατηρείται; Αν όχι μπορεί κανείς να το ξαναπεράσει (με τον πιο απλό τρόπο..., χωρίς CWM κλπ)..

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

με αυτον τον κερνελ ολα δουλευουν ρολοι!:)

με τον φρανκο εχω το παραπανω προβλημα ακομη και με darko!:rolleyes:

εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο ρε παιδια??

τεσπα θα τον ξαναπερασω αφου στησω το κινητο και θα σας ενημερωσω:)

 

Σου προτείνω Chrack v13, με τον υπάρχον kernel που έχει η ROM και governor τον ondemandx...

Μετά από 2-3 πλήρεις φορτίσεις κοίτα αποτέλεσμα... με κανονική έως αρκετή χρήση...

Και αρκετά γρήγορο...

 

http://i1107.photobucket.com/albums/h394/kalagas/Galaxy_Note_Screenshots/SC20120220-163330.png

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...

Εχω καποιες ταινιες που βλεπω στο pc μπορω να της βαλω στο note κατευθειαν και να τις δω η θελει αλλη διαδικασια???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...

Εχω καποιες ταινιες που βλεπω στο pc μπορω να της βαλω στο note κατευθειαν και να τις δω η θελει αλλη διαδικασια???

 

Τις περνάς χύμα στη κάρτα, και τους υπότιτλους srt αν έχεις, και παίζουν κανονικά...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Τις περνάς χύμα στη κάρτα, και τους υπότιτλους srt αν έχεις, και παίζουν κανονικά...;)

 

Ξερεις ειναι τανιες με ενσωματωμενους υποτιτλους με την αναλυση δεν ξερω τι γινεται...θα τις παιξει κανονικα το note???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ειναι τανιες με ενσωματωμενους υποτιτλους με την αναλυση δεν ξερω τι γινεται...θα τις παιξει κανονικα το note???

 

Ναι μην ανησυχεις.Θα τις παιξει κανονικα και με το νομο...οτι αναλυση κι αν του εχω βαλει την εχει αναπαραγει απροβληματιστα.:cool:

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και απο εμενα. Ποια θηκη περιειχε το πακετο,την flip case;

Επισης μπορεις να μας επιβεβαιωσεις μιας που εχεις συσκευη απο τις προσφατες παρτιδες εαν το σ-πεν εχει σε διαφορετικο χρωμα (γκρι) το button απο το υπολοιπο σωμα οπως λεγεται οτι βγαινει πλεον;

 

Εμενα φιλε μου το κουμπι απο το s-pen εχει διαφορετικο χρωμα απο το υπολοιπο σωμα (σωμα:μαυρο,κουμπι:γκρι)...το κινητο το πηρα πριν κανα 2 βδομαδες αλλα θηκη δεν μου ειχε μεσα

Link to comment
Share on other sites

 

 

Καλοριζικο και απο εμενα. Ποια θηκη περιειχε το πακετο,την flip case;

Επισης μπορεις να μας επιβεβαιωσεις μιας που εχεις συσκευη απο τις προσφατες παρτιδες εαν το σ-πεν εχει σε διαφορετικο χρωμα (γκρι) το button απο το υπολοιπο σωμα οπως λεγεται οτι βγαινει πλεον;

 

η θηκη ηταν flip case και το πενακι δες photo πιο κατω! δεν ξερω αν ειναι αυτο που εννοείς:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Εμενα φιλε μου το κουμπι απο το s-pen εχει διαφορετικο χρωμα απο το υπολοιπο σωμα (σωμα:μαυρο,κουμπι:γκρι)...το κινητο το πηρα πριν κανα 2 βδομαδες αλλα θηκη δεν μου ειχε μεσα

Έτσι είναι το πενάκι στις νέες παρτίδες;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω Chrack v13, με τον υπάρχον kernel που έχει η ROM και governor τον ondemandx...

Μετά από 2-3 πλήρεις φορτίσεις κοίτα αποτέλεσμα... με κανονική έως αρκετή χρήση...

Και αρκετά γρήγορο...

 

http://i1107.photobucket.com/albums/h394/kalagas/Galaxy_Note_Screenshots/SC20120220-163330.png

η Chrack v13 ειναι καλύτερη απο την darko?

Link to comment
Share on other sites

η Chrack v13 ειναι καλύτερη απο την darko?

 

Είναι στα ίδια επίπεδα από θέμα ταχύτητας smoothness κτλ.Μου φαίνεται λίγο καλύτερη η chrack σε θέμα διαχείρισης μπαταρίας, αλλά πιστεύω ότι μαζί με τη checkrom αποτελούν τη καλύτερη τριάδα (η rocket λίγο μας τα χάλασε στις τελευταίες εκδόσεις)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα ίδια επίπεδα από θέμα ταχύτητας smoothness κτλ.Μου φαίνεται λίγο καλύτερη η chrack σε θέμα διαχείρισης μπαταρίας, αλλά πιστεύω ότι μαζί με τη checkrom αποτελούν τη καλύτερη τριάδα (η rocket λίγο μας τα χάλασε στις τελευταίες εκδόσεις)

 

ok thanks!

θα μεινω λιγο με την darky τωρα μεχρι να "στρωσω" το κινητο οπως θελω(για να κανω σωστο μπακ απ με το τιτανιουμ) και μετα ξεκιναω τους πειραματισμούς!:)

να φανταστεις ακομη δεν προλαβα να το "χαρω"!

τωρα ξεκιναω να το φερνω στα "μετρα" μου:)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα φιλε μου το κουμπι απο το s-pen εχει διαφορετικο χρωμα απο το υπολοιπο σωμα (σωμα:μαυρο,κουμπι:γκρι)...το κινητο το πηρα πριν κανα 2 βδομαδες αλλα θηκη δεν μου ειχε μεσα

 

Ναι μπραβο, αυτο ηθελα να επιβεβαιωσω. Θανξ. Θηκη οχι ε; κριμα:(

 

η θηκη ηταν flip case και το πενακι δες photo πιο κατω! δεν ξερω αν ειναι αυτο που εννοείς:)

Μια χαρα! Η πιο κομψη θηκη που κυκλοφορει.Αυτην φοραω κ στο δικο μου ( μονο που την πληρωσα, αλλα δεν πειραζει γιατι την εχω καταχαρει.):p

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιον Launcher χρησιμοποιείτε για την κινηταρα μας?:)

ειχα τον go στο samsung galaxy 2(ημουν πολυ ευχαριστημένος) αλλα μου φαινεται πολυ "λιγος" για το note.!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.Για εμάς που έχουμε αγοράσει ελληνική συσκευή (πχ από plaisio) έχει διαθέσιμο update το kies (LA1) Κάλλιο αργά παρά ποτέ...

 

Και σε εμένα που το πήρα απο wind με επιδότηση(ελληνικό μοντέλο) βγήκε η αναβάθμιση σε ota, χωρίς καν χρήση kies. Είναι 72 mb σχεδόν. Θά χάσω το root αν την περάσω; Βρήκαν εύκολο τρόπο για root για αυτή την έκδοση χωρίς να πρέπει να flasharω παλιότερη έκδοση; Περιμένω απάντηση πριν την εγκαταστήσω...

Μην χάσω το root και δεν έχω kai to chainfire3d και πολλά άλλα...

Αξίζει να περαστεί έχει καμιά βελτίωση;

Να αναφέρω ότι έχω την προηγούμενη official και έχω rotαρει.

Αν κάνω ota upgrade θα χάσω το root;

Edited by KostasNK
RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,ειμαι καινουριος στο φορουμ (καλως σας βρηκα) αλλα και στα android.πηρα πριν μερικες μερες το note και θελω να μαθω αν υπαρχει καποιος τροπος να βλεπω τηλεοραση/ελληνικα καναλια,παραλληλα το ψαχνω κιολας αλλα δεν βλεπω να βγαζω ακρη. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,ειμαι καινουριος στο φορουμ (καλως σας βρηκα) αλλα και στα android.πηρα πριν μερικες μερες το note και θελω να μαθω αν υπαρχει καποιος τροπος να βλεπω τηλεοραση/ελληνικα καναλια,παραλληλα το ψαχνω κιολας αλλα δεν βλεπω να βγαζω ακρη. ευχαριστω

 

Απευθύνσου και εδώ: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...