Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.digitallife.gr/dokimazoume-prwtoi-to-samsung-galaxy-note/

Ανεβηκε το review απο τον Αγγελο. Προσωπικα θα επανελθω με σχολια αυριο, γιατι λογω ελλειψης χρονου δεν καταφερα ακομη να ασχοληθω... Μια πρωτη εντυπωση μονο: Επιβεβλημενη αγορα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.digitallife.gr/dokimazoume-prwtoi-to-samsung-galaxy-note/

Ανεβηκε το review απο τον Αγγελο. Προσωπικα θα επανελθω με σχολια αυριο, γιατι λογω ελλειψης χρονου δεν καταφερα ακομη να ασχοληθω... Μια πρωτη εντυπωση μονο: Επιβεβλημενη αγορα ;)

 

Eτσι!!!!!:yahoo:....βέβαια το παρακάτω σχόλιο θα πρέπει να το επαναλάβει δις γιατι έρχεται Prime και GS3 προς άνοιξη μεριά.

"Όχι τίποτε άλλο, αλλά σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε αυτό είναι το καλύτερο κινητό του πλανήτη"

Link to comment
Share on other sites

τουμπανοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

φοβερο ειναι ρε παιδια..αλλα με πειραζει λιγο η τιμη του..ειναι δυσκολο να διαθεσω τοσα χρηματα:(

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

@sakiss

Ασε και με το prime θα παθουμε πλακα. Μεταλλο, κορυφαιο hardware και ακομα καλυτερη οθονη σε απεικονιση (λογω dpi) απο το note. Παντως το note θα το αγορασω. Σε οσους αρεσουν αυτες οι συσκευες (επιασαν η ηταν κατοχοι π.χ. dell streak) θα ξετρελαθουν με το νεο "μεγαλο" γαλαξια.

 

@giothesuper

Με λιγη υπομονη και αναζητηση σε ιντερνετικα καταστηματα θα μπορεσεις να το αποκτησεις σε λιγους μηνες σε καλη τιμη... ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.digitallife.gr/dokimazoume-prwtoi-to-samsung-galaxy-note/

Ανεβηκε το review απο τον Αγγελο. Προσωπικα θα επανελθω με σχολια αυριο, γιατι λογω ελλειψης χρονου δεν καταφερα ακομη να ασχοληθω... Μια πρωτη εντυπωση μονο: Επιβεβλημενη αγορα ;)

 

Βαγγελη περιμενουμε εντυπωσεις...αντε αργεις:p

Link to comment
Share on other sites

αριστο ειναι αυτο που ηθελα παντα μεγαλη οθονη αριστη μπαταρια γρηγορο.ειχα κρυψει κατι χρηματα απο την πωληση του φλαιερ.κουτι μου ερχεται τωρα αντε να το δουμε γρηγορα

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη περιμενουμε εντυπωσεις...αντε αργεις:p

 

Οι εντυπωσεις λοιπον.

Ξεκινω απο τα ευκολα: Αν ειχα καποιους ενδοιασμους για την αποδοση της "απλης" super amoled και του μεγεθους, αυτοι στα πρωτα 2 λεπτα χρησης εξανεμιστηκαν.

Η οθονη ειναι απλα χαρμα οφθαλμων. Αν ειχατε εντυπωσιαστει στη θεα της super amoled plus του galaxy s II και "παγωσατε" στο ακουσμα της "απλης" super amoled στο note, μολις τη δειτε θα αναθεωρησετε.

Ο λογος:

Γιατι απλα περαν του απιστευτα εντυπωσιακου μεγεθους της, ειναι καλυτερη σε αποδοση σε ολους τους τομεις απο αυτη του s2. Ναι, χωρις ιχνος υπερβολης, η χρωματικη αποδοση ειναι εμφανεστατα καλυτερη, η χρωματικη παλετα αποδιδεται σωστα και δε σε κουραζει οπως αυτη του s2 (που ακομα και στο mode: ταινια ειναι κουραστικη), το λευκο ειναι λευκο (κι οχι καφε-κιτρινο) και τα μαυρα το ιδιο εντυπωσιακα. Το σημαντικοτερο, ομως, κατα τη γνωμη μου, ειναι πως για πρωτη φορα βλεπω σε super amoled να αποδιδεται σωστα το κειμενο. Κανενα πιξελιασμα (το πολυ υψηλο dpi το διασφαλιζει αλλωστε) και η αναγνωση pdf και γενικα κειμενου ειναι υπερ το δεον απολαυστικη.

 

Απο εκει και περα, αναφορικα με την ποιοτητα κατασκευης ειναι ενα κλικ πανω απο αυτη του galaxy S II. Με αλλα λογια, το πισω καπακι ειναι βελτιωμενο, η συναρμογη αψογη (οπως και στο S II, κανενας απολυτως τριγμος και μαλιστα σε προδιαθετει για την απουσια τετοιων και στο μελλον), τα χρωμια στα πλαϊνα καλυτερης ποιοτητας και πιο διακριτικα και το γενικοτερο feeling στο χερι σιγουρα καλυτερο απο αυτο που αποκομμιζεις κρατωντας το S2.

 

Βλεπετε να κανω συνεχεις αναφορες και συγκρισεις με το S2, γιατι απλουστατα ολα αυτα που θα βρει καποιος στο note, θα τα βρει και στο γαλαξια 2, με τη διαφορα της μεγαλης, εντυπωσιακης, πληθωρικης οθονης. Ο δευτερος λογος ειναι οτι ολοι οσοι λοξοκοιτουν προς το Note, ειχαν στην κατοχη τους η απλα εχουν περιεργαστει ενα galaxy s II και μπορουν να κατανοησουν καλυτερα τα γραφομενα.

 

Συνεχιζοντας, λοιπον, θα πω πως σε θεματα ταχυτητας τα quadrant scores πιστοποιουν υψηλης επιδοσεις, αλλα το τελικο αποτελεσμα ειναι σαφως πιο laggy απο αυτο του galaxy s II. Επειδη ομως το hardware ειναι ικανοτατο (και γραφικα πιστοποιημενο) και η ROM εξακριβωμενα beta (2.3.5 αλλα με αρκετη δουλεια ακομη για την προσαρμογη στη νεα αναλυση), ειμαι σιγουρος οτι οταν η συσκευη βρει το δρομος της προς τα ραφια των καταστηματων αυτα θα εχουν εξαλειφθει. Σε καμια περιπτωση μη νομισετε πως θα δειτε μια συσκευη που χωλαινει σε καποιο τομεα, απλα στην παρουσα φαση μπορεσα να διακρινω μια ελαφρια απωλεια καρε κατα την πλοηγηση στα μενου (και πουθενα αλλου).

 

Θετικη εντυπωση μου εκανε και το γεγονος, πως οι 15 περιπου εφαρμογες που ειχε εγκατεστημενες ο reviewer επαιζαν ολες αψογα, απροβληματιστα και με σωστη απεικονιση. Ειχα μια εντονη αμφιβολια για αυτο, καθως δε μιλαμε για εκδοσεις γραμμενες για αυτη την αναλυση, καθως πολλες απο αυτες δεν εχουν καν εκδοση για honeycomb (που πιθανως να "αντιλαμβανοταν" το market, και να "κατεβαζε") - το upscaling ηταν κυριολεκτικα υποδειγματικο.

 

Η χρηση της γραφιδας ειναι απο μονη της μια ειδοποιος διαφορα της συσκευης απο αντιστοιχες υλοποιησεις (π.χ. το galaxy nexus που πηρε αναβολη αναφορικα με την παρουσιαση του, αλλα δε θα αργησουμε να δουμε) και συνεπικουρουμενη απο το σωστα δομημενο Touchwiz UI και τις ομορφα σχεδιασμενες εφαρμογες σημειωσεων, ημερολογιου κλπ (customised για το Note), συντελει στην αποδοση ενος καλου εργαλειου για ληψη σημειωσεων καθε ειδους on the go (δε σας κρυβω οτι ειναι ενα μεγαλο ατου για τις δικες μου αναγκες και θα μετρησει καταλυτικα για την αγορα του).

 

Συμπερασματικα, προκειται για την καλυτερη υλοποιηση -με διαφορα- που εγινε ποτε σε αυτες τις διαστασεις. Λατρης του Dell streak, εντοπισα αμεσα την ανωτεροτητα του τελευταιου σχεδιαστικα, αλλα τα υπερ αυτου αρχιζουν και τελειωνουν εκει. Η εμπειρια που προσφερει το note ειναι unprecedented και αν καποιος συνειδητοποιησει και σταθμισει τις παραχωρησεις που κανει (αδυναμια χρησης με το ενα χερι κλπ) για τα οφελη που αποκομμιζει (ευκολα υποκαθιστα την αναγκη κατοχης ξεχωριστου tablet, καθως οι λειτουργιες πλοηγησης, αναγνωσης pdf κλπ γινονται με χαρακτηριστικη ανεση και ξεκουραστα για το ματι), θα προχωρησει με σχετικη ευκολια στην αγορα του.

 

ΥΓ. Θελει οπωσδηποτε την επισημη θηκουλα της samsung (flip type) για τη μεταφορα του, καθως του προσδιδει ανεση στη φορητοτητα (δεν μπαινει ευκολα εξαλλου σε pouch) και μια εντυπωσιακη - α λα notepad εμφανιση.

 

Δυο προχειρα screenshots...

http://img687.imageshack.us/img687/143/20111009130258.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img198.imageshack.us/img198/5607/20111009130156.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη τελειο το review και κατατοπιστικοτατο!!! Εν ολιγης το μονο που περιμενουμε ειναι να κυκλορφορησει για να το χτυπησουμε! :)

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη τελειο το review και κατατοπιστικοτατο!!! Εν ολιγης το μονο που περιμενουμε ειναι να κυκλορφορησει για να το χτυπησουμε! :)

 

Χρηστο τροποποιησε κατάλληλα την υπογραφή σου. iPhone 5 το 2012 οπότε μέχρι τότε το note είναι μονόδρομος για τις ανάγκες μας...

Το μόνο κακό είναι πως δεν ξέρω πως θα ταιριαξουν note και iPad 2 μαζι, αφού πιστεύω πως τις περισσότερες δουλειές που κάνω με το iPad μπορω να τις κάνω και με το note...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη έχεις να κάνεις κανενα σχόλιο για την ισχύ του ασύρματου δικτύου;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη έχεις να κάνεις κανενα σχόλιο για την ισχύ του ασύρματου δικτύου;

 

Δυστυχώς όχι, μιας και το είχα δίπλα στο ρουτερ όλη την ώρα αλλα θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, μιας και το είχα δίπλα στο ρουτερ όλη την ώρα αλλα θα επανέλθω...

 

Και κάτι άλλο .Έχει lag το κουμπί Home όταν ανοίγει τη συσκευή;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μια και κάνεις συγκρίσεις με το s2 μια ερώτηση από μένα.

Οπτικά είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο το μέγεθος γραμματοσειράς στην οθόνη 5,3 με ανάλυση 1200 *800 από την οθόνη 4,3 με 800 * 400;

Είναι σημαντικό για να αποφασίσω, λόγο της πρεσβυωπίας.

Μην πάρω μεγαλύτερη συσκευή μεν αλλά με μικρότερα γράμματα δε :)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο .Έχει lag το κουμπί Home όταν ανοίγει τη συσκευή;

 

Ναι, ακριβως το ιδιο με το lag του galaxy s II (το θετικο ειναι οτι εχουν συμπεριλαβει στη lock screen και shortcuts σε αρκετες χρησιμες λειτουργιες - μια υλοποιηση που πρωτοειδαμε στο sense UI (sensation)).

 

@mixalhs

Πρακτικα ειναι σχεδον το ιδιο το μεγεθος των fonts, ομως εδω λογω αυξημενου dpi τα παντα διακρινονται καθαροτερα και φυσικα μιλαμε για μεγαλυτερο screen estate.

Εξαλλου, οι βασικοτερες εφαρμογες εχουν ρυθμιση του μεγεθους της γραμματοσειρας και ακομα και στο μενου με λιγη προσπαθεια μπορεις να το τροποποιησεις κατα το δοκουν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,

 

Είναι το πρώτο μου ποστ στη θεματική ενότητα του note και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου.

 

Η δουλειά μου είναι κατά 85% emails και κατά 15% τηλέφωνο.

 

Εδώ και χρόνια ταλαιπωρούμαι αναγκασμένος να κουβαλάω 2 συσκευές μαζί μου. Η μία για να μπορώ να έχω πρόσβαση στα emails μου(το Push είναι αυτονόητο) και η δεύτερη για να μπορώ να έχω φωνητική επικοινωνία. Ξεκίνησα με blackberry + iphone πριν από χρόνια για να καταλήξω σήμερα στο συνδυασμό iphone 4 + Galaxy S2.

 

Θεωρώ πολύ πιο εύχρηστο και αξιόπιστο το Push email του iphone σε σύγκριση με το android αλλά δεν μπορώ πλέον να μπω στο Internet ή να περάσω τον ελεύθερο χρόνο μου έχοντας ζήσει την εμπειρία χρήσης του τελευταίου γαλαξία με gingerbread. Επίσης σε καμία περίπτωση η μπαταρία μιας μόνο συσκευής δεν επαρκεί για να μου βγάλει μια μέρα δουλειάς.

 

Προσωπικά είχα εναποθέσει ΟΛΕΣ μου τις ελπίδες στο blackberry playbook από το οποίο περίμενα να μπορώ να έχω το σωστό και απροβλημάτιστο Push email και ταυτόχρονα μια συσκευή ΑΥΤΟΝΟΜΗ σε σύγκριση με το κινητό μου τηλέφωνο.

 

Δυστυχώς το playbook όχι μόνο δεν κυκλοφόρησε σε έκδοση 3G για να είναι ανεξάρτητο σαν συσκευή αλλά μέχρι και σήμερα δεν έχει native email client με αποτέλεσμα να ΑΠΑΙΤΕΙ τη χρήση συσκευής Blackberry για σύνδεση με την υπηρεσία bridge.

 

Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλες τις ταμπλέτες που κυκλοφορούν , απορρίπτω λόγω μεγέθους οτιδήποτε είναι πάνω από 7 ίντσες λόγω της πολύ χαμηλής φορητότητας.

 

Εκεί λοιπόν που απλά περίμενα μήπως και κάποια εταιρία φιλοτιμηθεί και καλύψει τις ανάγκες μου με κάποια σοβαρή και επαγγελματική ταμπλέτα στις 7 ίντσες την οποία θα συνδύαζα με το Iphone ή το γαλαξία μου , ήρθε η ανακοίνωση του note για να με ξαναβάλει σε σκέψεις από την αρχή.

 

Η οθονάρα του καθώς και η μπαταρία του με βάζουν σε δίλημμα να το δοκιμάσω έχοντας την ελπίδα ότι θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα με μια συσκευή.

 

Όσοι από εσάς το έχουν πιάσει στα χέρια τους και το έχουν χρησιμοποιήσει ίσως μπορούν να με βοηθήσουν με τα σχόλιά τους πάνω στις σκέψεις-παρατηρήσεις μου.

 

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία , δια να δούμε...

Edited by Lord British
Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του να είσαι σίγουρος πως θα σε καλύψει ότι και να κανείς στο 24ωρο σου. οπότε δε βλέπω το λόγο γιατί να μη σε καλύψει το note σε αυτα που ζητάς...
Link to comment
Share on other sites

Παντος για το lag να ειναι ολοι σιγουροι οτι αν οχι με την κυκλοφορια μεσα σε ενα μηνα δεν θα υφίσταται καν.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη όταν μπορέσεις για τσεκάρησε την ποιότητα-ένταση του είτε από τη συσκευή ή hands free ή BT και στην ομιλία και στην αναπαραγωγή μουσικής-ραδιοφώνου. ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη όταν μπορέσεις για τσεκάρησε την ποιότητα-ένταση του είτε από τη συσκευή ή hands free ή BT και στην ομιλία και στην αναπαραγωγή μουσικής-ραδιοφώνου. ;)

 

Δεν την έχω πλέον τη συσκευη (μόνο για λίγο την περιεργαστηκα), αλλα θα φροντισω να μεταφέρω το ερώτημα σου... Στον αρμόδιο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παντως μου φαίνεται παράξενο που ούτε το "Ελληνικό" expancys δε το έχει έστω σε αναμονή.... http://www.expansys.com.gr/mobile-phones/sim-free-phones/ :worry:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

 

Kοιτούσα στη "Ταξινόμηση ανά, Ημερομηνία Παραλαβής" :lol::lol::lol:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

κατι σχετικο με θηκη -προστασια οθονης εχει βρει κανεις?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

λογικα οπου να'ναι θα φερει το

expansys...μεχρι τελος εβδομαδας.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kοιτούσα στη "Ταξινόμηση ανά, Ημερομηνία Παραλαβής" :lol::lol::lol:

 

Πάλι day 1 απο την εξπανσυς θα το πάρουμε το εργαλείο. Τα πιάσαμε τα λεφτά μας :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...