Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παράδειγμα......έχω την πολωνική και λέω να περάσω την νέα που προτείνεις, χάνω το root λογικά, χάνω και το Mod για τις τηλ κλήσεις ?

 

Ναι και στα 2.

 

@panos: You're very welcome, και thanks για τις εντυπώσεις :)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά χτες τελικά πέρασα την LPG. Απροβλημάτιστη και δεν βλέπω κανένα θέμα με την μπαταρία! Αντιθέτως στρώσαν όλα! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια btw...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω επαναφορά διαγραμμένων αρχείων (φωτογραφίες, video) από το tablet;:worry:
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω επαναφορά διαγραμμένων αρχείων (φωτογραφίες, video) από το tablet;:worry:

 

Αν είσαι root, υπάρχει αυτό, αν και δεν είναι εγγύηση. Αν δεν είσαι, δυστυχώς όχι.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root, υπάρχει αυτό, αν και δεν είναι εγγύηση. Αν δεν είσαι, δυστυχώς όχι.

 

Πως μπορω να την κανω root;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να την κανω root;

 

Υπάρχει αναλυτικός οδηγός από μένα στην ενότητα Οδηγοί. Δε μπορώ τώρα να σου δώσω λινκ...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αναλυτικός οδηγός από μένα στην ενότητα Οδηγοί. Δε μπορώ τώρα να σου δώσω λινκ...

 

Μια ερώτηση ακόμα, θέλω να κάνω αναβάθμιση σε ICS, ποια είναι η τελευταία ROM ώστε να δουλεύει Ελλάδα και που μπορώ να βρω οδηγίες για την εγκατάσταση;

Ευχαριστώ:)

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα, θέλω να κάνω αναβάθμιση σε ICS, ποια είναι η τελευταία ROM ώστε να δουλεύει Ελλάδα και που μπορώ να βρω οδηγίες για την εγκατάσταση;

Ευχαριστώ:)

 

Στο ίδιο μέρος... Στην ενότητα Οδηγοί.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΜΟΛΙΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ GALAXY 10.1 4G T-MOBILE ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΑΠΟΡΙΕΣ !!!

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ 3G ΜΕ COSMOTE Ή ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΥ? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΕΤ ΜΟΥ? ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ APPS ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΒΙΒΛΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ .ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑΣΟΣ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΜΟΛΙΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ GALAXY 10.1 4G T-MOBILE ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΑΠΟΡΙΕΣ !!!

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ 3G ΜΕ COSMOTE Ή ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΥ? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΕΤ ΜΟΥ? ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ APPS ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΒΙΒΛΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ .ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑΣΟΣ

 

πρώτα από όλα καλώς ήλθες!! Κατά τα λοιπά μην γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις και στο θέμα μας τώρα ....θα βρεις εδώ τα ανάλογα τόπικ σχετικά με το Mod για τις τηλ κλήσεις του φίλου μας του tyxerakias όπως και άλλα πολλά χρήσιμα περί root κλπ.

Kαλό διάβασμα :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Φίλε taliban εδω και μια ωρα ψάχνω, αλλά δεν τα καταφερανα βρω απάντηση. Σε παρακλώ μπορεις να μου πεις εαν η συσκευη μου galaxy tab 10.1 4g t-mobile μπορει να δεχθεί sim comote και να έχω 3g ή πρεπει πρωτα να την ξεκλειδοδω με κάποιο τρόπο? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Φίλε taliban εδω και μια ωρα ψάχνω, αλλά δεν τα καταφερανα βρω απάντηση. Σε παρακλώ μπορεις να μου πεις εαν η συσκευη μου galaxy tab 10.1 4g t-mobile μπορει να δεχθεί sim comote και να έχω 3g ή πρεπει πρωτα να την ξεκλειδοδω με κάποιο τρόπο? ευχαριστω

 

Kάνε τον κόπο και στείλε ενα pm στο tyxerakias, είναι ο πλέον κατάληλος να σου απαντήσει :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που έχουν P7500 branded στη Vodafone, βγήκε η αναβάθμιση σε ICS, μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ. (μόνο για Vodafone tablets)

 

Για τους υπόλοιπους, η πιο κατάλληλη rom για τα ελληνικά P7500 tablets είναι αυτή: http://www.hotfile.com/dl/188311597/e567357/P7500XWLPG_P7500OXXLP7_XSK.zip.html

Και καλό θα ήταν μετά το πέρασμα να αλλάξετε το csc σε EUR.

 

O πιο απλός τρόπος να αλλάξει το csc σε EUR είναι με αυτό εδώ το app: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.manniakk.cscselector (μη σας απασχολεί που λέει Galaxy S/S2, ο κωδικός που ενεργοποιεί είναι ο ίδιος. Μετά την αλλαγή θα γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, και μετά μπορείτε να απεγκαταστήσετε το app).

 

 

Για το ελληνικό P7510 βγήκε επίσημα η LP3 που είχε προηγουμένως δοθεί στην Πολωνία και στις χώρες τις Βαλτικής.

Η επίσημη ελληνική rom: http://depositfiles.com/files/ci4irv3y1

 

Φίλε μου tyxerakia θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

1) Έχω vodafon tablet. Είμαι υποχρεωμένος να περάσω την αναβάθμιση που δίνει η vodafon για ics ή μπορώ να περάσω και αυτή που προτείνεις εσύ παρακάτω και που ισχύει για όλα τα άλλα tablets? (Σημειωτέον πως εγώ έχω ήδη περασμένη την ics την παλιά όχι την P7500XWLPG_P7500OXXLP7_XSK που προτείνεις εσύ και το tablet λειτουργεί άψογα με εξαίρεση την μπαταρία που πέφτει γρήγορα).

2) Επίσης είτε περάσω τη μία είτε την άλλη πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω και το csc σε EUR?

Edited by khatzis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου tyxerakia θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

1) Έχω vodafon tablet. Είμαι υποχρεωμένος να περάσω την αναβάθμιση που δίνει η vodafon για ics ή μπορώ να περάσω και αυτή που προτείνεις εσύ παρακάτω και που ισχύει για όλα τα άλλα tablets? (Σημειωτέον πως εγώ έχω ήδη περασμένη την ics την παλιά όχι την P7500XWLPG_P7500OXXLP7_XSK που προτείνεις εσύ και το tablet λειτουργεί άψογα με εξαίρεση την μπαταρία που πέφτει γρήγορα).

2) Επίσης είτε περάσω τη μία είτε την άλλη πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω και το csc σε EUR?

 

 

1) Αν θέλεις την εγγύηση της Samsung ναι.

2) Όχι, μόνο αν περάσεις την την unbranded.

ΕDIT: Το πρόβλημα της μπαταρίας φαίνεται ότι λύθηκε.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς καμιά custom 4.2 σε P7500 ?

 

Μετά την ανάσταση στο SII μου με την 4.1, όποτε πιάνω το τάμπλετ θέλω να το πετάξω στον τοίχο. Και θα μου φανεί πολύ χρήσιμο το multi profile feature της 4.2, οπότε έχω ψηθεί για τα καλά να κάνω την αλλαγή.

 

Edit:

Μάλλον δεν έχει δοκιμάσει κανείς. Εγώ θα προχωρήσω όπως και να έχει. Μια απορία έχω μόνο. Για να γυρίσω στοκ όσον αφορά recovery, kernel και τα συναφή, αρκεί μόνο να φλασάρω μια μαμά rom με το odin?

Edited by Giannakis
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι έχω φλασάρει την Cyanogen 10.1. Αν και αρκετά γρήγορη και με multi profiles ωστόσο κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν (κακή απόκριση της οθόνης ακόμα και με TouchscreenTune) Και γύρισα σε στοκ ICS με Α1 kernel στο 1.5GHz και μπορώ να πω ότι το tablet είναι αρκετά καλύτερο απ'οτι με Cyanogen. Για να γυρίσεις σε στοκ, απλά φλασάρεις μια μαμα ρομ με ODIN.
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1) Αν θέλεις την εγγύηση της Samsung ναι.

2) Όχι, μόνο αν περάσεις την LPG την unbranded.

 

Καλησπέρα.

Έχω P7500 branded στη Vodafone και έχω περάσει μέσω odin την αναβάθμιση που δίνει η vodafon για ics (την έβαλα για την εγγύηση), αλλά το kies δεν την αναγνωρίζει. Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό?

Επίσης αν περάσω την P7500XWLPG_P7500OXXLP7_XSK θα είναι καλύτερα όσον αφορά τον τρόπο λειτουργίας του tablet?

Πάντως η κατάσταση με την μπαταρία είναι δραματική... Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι αν βάλω την τελευταία rom για τα ελληνικά P7500 tablets. Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί η μπαταρία?

Edited by khatzis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω P7500 branded στη Vodafone και έχω περάσει μέσω odin την αναβάθμιση που δίνει η vodafon για ics (την έβαλα για την εγγύηση), αλλά το kies δεν την αναγνωρίζει. Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό?

Επίσης αν περάσω την P7500XWLPG_P7500OXXLP7_XSK θα είναι καλύτερα όσον αφορά τον τρόπο λειτουργίας του tablet?

Πάντως η κατάσταση με την μπαταρία είναι δραματική... Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι αν βάλω την τελευταία rom για τα ελληνικά P7500 tablets. Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί η μπαταρία?

Είσαι σίγουρος ότι είναι της ελληνικής Vodafone? Έκανες επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων μετά την εγκατάσταση;

Όσο για τη μπαταρία ναι υπάρχει περίπτωση να έχει βελτιωθεί με τη νέα ρομ, δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις. .

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο που πέρασα είναι αυτό :

P7500BULP5_P7500BULP5_P7500VFGLP5_HOME.tar

Το είχες δώσει εσύ σε παλαιότερο σχόλιό σου και σύστηνες να το περάσουν όσοι έχουν vodafone tablet, άρα λογικά θα είναι της ελληνικής vodafone.

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν έκανα μετά την εγκατάσταση αλλά πριν, ούτως ώστε να είναι clean η εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο που πέρασα είναι αυτό :

P7500BULP5_P7500BULP5_P7500VFGLP5_HOME.tar

Το είχες δώσει εσύ σε παλαιότερο σχόλιό σου και σύστηνες να το περάσουν όσοι έχουν vodafone tablet, άρα λογικά θα είναι της ελληνικής vodafone.

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν έκανα μετά την εγκατάσταση αλλά πριν, ούτως ώστε να είναι clean η εγκατάσταση.

 

Αν και αμφιβάλλω ότι έδωσα εγώ τη ρομ αυτή (μπορείς να μου βρεις το μήνυμα; ), το ότι είπα ότι είναι συμβατό δε σημαίνει ότι είπα ότι είναι της ελληνικής Vodafone... Αν μάλιστα δεις στο πρώτο μήνυμα που δίνω την επίσημη της ελληνικής Vodafone, δεν είναι αυτή που λες. Βάλε λοιπόν την ελληνική αν θες να παίρνεις ελληνικές αναβαθμίσεις...

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τυχεράκια το μήνυμά σου είναι το 1346. Στο πρώτο μήνυμα δίνεις ics για ελληνικά tablets και παραπέμπεις πάλι στο 1346. Άρα η rom αυτή είναι της ελληνικής vodafone.

Αλλά νομίζω ότι τελικά είναι μάταιο να ασχολούμαστε, αφού δεν υπάρχουν πλέον άλλες ελληνικές αναβαθμίσεις, οπότε καλύτερα να πάω στην άλλη rom που προτείνεις στο ίδιο μήνυμα.

Και κάτι ακόμα αν δεν γίνομαι κουραστικός. Τι είναι αυτή η περίφημη αλλαγή από csc σε EUR που πρέπει να κάνουμε όταν βάλουμε την rom (μη επίσημη) που προτείνεις?

Edited by khatzis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τυχεράκια το μήνυμά σου είναι το 1346. Στο πρώτο μήνυμα δίνεις ics για ελληνικά tablets και παραπέμπεις πάλι στο 1346. Άρα η rom αυτή είναι της ελληνικής vodafone.

Αλλά νομίζω ότι τελικά είναι μάταιο να ασχολούμαστε, αφού δεν υπάρχουν πλέον άλλες ελληνικές αναβαθμίσεις, οπότε καλύτερα να πάω στην άλλη rom που προτείνεις στο ίδιο μήνυμα.

Και κάτι ακόμα αν δεν γίνομαι κουραστικός. Τι είναι αυτή η περίφημη αλλαγή από csc σε EUR που πρέπει να κάνουμε όταν βάλουμε την rom (μη επίσημη) που προτείνεις?

 

Χμμ, δηλαδή μέσα στην vgr έχει vfg? Περίεργο... αλλά μόλις κοίταξα και είναι όντως αυτή η ελληνική. Το eur που ρωτάς είναι το ελληνικό sales code, που περιέχει τις τοπικές ελληνικές ρυθμίσεις. Η ρομ είναι επίσημη, απλά όχι για Ελλάδα

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι τελικά η ελληνική, πως γίνεταιτο Kies να μην την αναγνωρίζει?

 

Kαλή ερώτηση, μπορεί να μην έχει περαστεί σωστά. Έχεις κάνει factory reset? Απ'την άλλη, ακόμα και να έχει περαστεί σωστά, το Kies δεν είναι αξιόπιστο, μπορεί απλά να λέει αρλούμπες. Δε θα είναι η πρώτη φορά...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έκανα factory reset πριν όμως την περάσω. Αναρωτιέμαι αν είναι απαραίτητο να το κάνω και μετά ?? Αλλά αν το kies δεν είναι αξιόπιστο τότε εξηγείται...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...