Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω μήπως και ξέρει κάποιος να μου δώσει μια απάντηση. Έχω αγοράσει εδώ και 2 μήνες το GT-P7500 από την Vodafone (επιδότηση κινητού βασικά) και μέχρι τώρα μου δουλεύει άψογα. Πήγα όμως να εγκαταστήσω μια εφαρμογή Chania city

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.whitehat.chania&hl=el

γιατί θα κατέβω Χανιά για διακοπές σε μερικές μέρες και μου βγάζει ότι η συσκευή μου δεν είναι συμβατή. Επίσης μου το κάνει σε όλες τις παρόμοιες εφαρμογές διαφόρων άλλων πόλεων. Πήρα τον προγραμματιστή της εφαρμογής και μου λέει ότι είναι θέμα ρυθμίσεων της συσκευής. Πήρα την samsung και μου λένε φταίει η εφαρμογή.

Περιμένω λοιπόν τα φώτα σας γιατί πως θα κάνω το ταξίδι μη έχοντας οδηγό για όλα τα αξιοθέατα των Χανίων;

Υ.Γ. Για όποιον βοηθήσει ένα μπουκάλι τσικουδιά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες καλησπέρα, υπάρχει κάποια λίστα με τις εφαρμογές που μπορούμε με ασφάλεια να σβήσουμε από τη μαμά rom του tab χωρίς να έχουμε πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω μήπως και ξέρει κάποιος να μου δώσει μια απάντηση. Έχω αγοράσει εδώ και 2 μήνες το GT-P7500 από την Vodafone (επιδότηση κινητού βασικά) και μέχρι τώρα μου δουλεύει άψογα. Πήγα όμως να εγκαταστήσω μια εφαρμογή Chania city

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.whitehat.chania&hl=el

γιατί θα κατέβω Χανιά για διακοπές σε μερικές μέρες και μου βγάζει ότι η συσκευή μου δεν είναι συμβατή. Επίσης μου το κάνει σε όλες τις παρόμοιες εφαρμογές διαφόρων άλλων πόλεων. Πήρα τον προγραμματιστή της εφαρμογής και μου λέει ότι είναι θέμα ρυθμίσεων της συσκευής. Πήρα την samsung και μου λένε φταίει η εφαρμογή.

Περιμένω λοιπόν τα φώτα σας γιατί πως θα κάνω το ταξίδι μη έχοντας οδηγό για όλα τα αξιοθέατα των Χανίων;

Υ.Γ. Για όποιον βοηθήσει ένα μπουκάλι τσικουδιά...

Δεν είναι φτιαγμένες όλες οι εφαρμογές να δουλεύουν σε tablet. Γενικά δεν είναι φτιαγμένες όλες οι εφαρμογές να δουλεύουν σε διαφορετικές αναλύσεις οθόνης. Πιο πιθανό μου φαίνεται να μην το έχουν δοκιμάσει συγκεκριμένα σε tablet.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω μήπως και ξέρει κάποιος να μου δώσει μια απάντηση. Έχω αγοράσει εδώ και 2 μήνες το GT-P7500 από την Vodafone (επιδότηση κινητού βασικά) και μέχρι τώρα μου δουλεύει άψογα. Πήγα όμως να εγκαταστήσω μια εφαρμογή Chania city

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.whitehat.chania&hl=el

γιατί θα κατέβω Χανιά για διακοπές σε μερικές μέρες και μου βγάζει ότι η συσκευή μου δεν είναι συμβατή. Επίσης μου το κάνει σε όλες τις παρόμοιες εφαρμογές διαφόρων άλλων πόλεων. Πήρα τον προγραμματιστή της εφαρμογής και μου λέει ότι είναι θέμα ρυθμίσεων της συσκευής. Πήρα την samsung και μου λένε φταίει η εφαρμογή.

Περιμένω λοιπόν τα φώτα σας γιατί πως θα κάνω το ταξίδι μη έχοντας οδηγό για όλα τα αξιοθέατα των Χανίων;

Υ.Γ. Για όποιον βοηθήσει ένα μπουκάλι τσικουδιά...

 

Κι εγω που το δοκιμασα μου βγαζει "μη συμβατη εφαρμογη"

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο συχρονισμος των bookmarks σας δουλευει?μου δημιουργουνται μονο κενοι φακελοι...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα, υπάρχει κάποια λίστα με τις εφαρμογές που μπορούμε με ασφάλεια να σβήσουμε από τη μαμά rom του tab χωρίς να έχουμε πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ

 

μία πολύ καλή ερώτηση που και εγώ θα ήθελα να διαβάσω την απάντησή της :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το 7500 και εγώ αγορασμένο από vodafone. Από τότε που το αγόρασα μου φαινόταν αρκετά αργό στην απόκριση. Θεώρησα πως έφταιγε το γεγονός πως το έχω παραφορτώσει με εφαρμογές. Έκανα λοιπόν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και παρατήρησα ότι η κατάσταση βελτιώθηκε, όχι πολύ όμως.

Τυχαία προχθές έπεσε στα χέρια μου μία παρόμοια ταμπλέτα ενός φίλου που την αγόρασε προ δύο εβδομάδων από το media markt. Έπαθα πλάκα !!!! Η ταμπλέτα πήγαινε σφαίρα !!! Είδα λοιπόν πως αυτός είχε στην δική του ταμπλέτα την έκδοση 3.2 ενώ εγώ την 3.1 !!!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαι ακόμη στην 3.1 και αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν κυκλοφορήσει η ics. Θα την πάρω και εγώ άραγε ?

Και τελικά αν το αναβαθμίσω στην ics θα λυθεί το πρόβλημά μου ή θα έπρεπε ίσως να την πάω στην samsung ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το 7500 και εγώ αγορασμένο από vodafone. Από τότε που το αγόρασα μου φαινόταν αρκετά αργό στην απόκριση. Θεώρησα πως έφταιγε το γεγονός πως το έχω παραφορτώσει με εφαρμογές. Έκανα λοιπόν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και παρατήρησα ότι η κατάσταση βελτιώθηκε, όχι πολύ όμως.

Τυχαία προχθές έπεσε στα χέρια μου μία παρόμοια ταμπλέτα ενός φίλου που την αγόρασε προ δύο εβδομάδων από το media markt. Έπαθα πλάκα !!!! Η ταμπλέτα πήγαινε σφαίρα !!! Είδα λοιπόν πως αυτός είχε στην δική του ταμπλέτα την έκδοση 3.2 ενώ εγώ την 3.1 !!!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαι ακόμη στην 3.1 και αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν κυκλοφορήσει η ics. Θα την πάρω και εγώ άραγε ?

Και τελικά αν το αναβαθμίσω στην ics θα λυθεί το πρόβλημά μου ή θα έπρεπε ίσως να την πάω στην samsung ?

 

γιατι δεν κατεβαζεις την 3.2 να την περασεις μεσω odin;

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν πολυθέλω να το πειράξω για να μην τρέχω μετά και δεν προλαβαίνω. Αν όμως κατεβεί το ics θα λυθεί το πρόβλημά μου, έτσι δεν είναι?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν πολυθέλω να το πειράξω για να μην τρέχω μετά και δεν προλαβαίνω. Αν όμως κατεβεί το ics θα λυθεί το πρόβλημά μου, έτσι δεν είναι?

 

αν ειναι θεμα rom λογικα θα λυθει!

 

υπαρχει καπου οδηγος για να περασουμε custom η official rom μεσω odin?

το flashguide που εχει μεσα στο sammobile ειναι λιγο μπέρδεμα!

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, επειδη εχω χασει την αποδειξη , η εγγυηση μπορει να πιστοποιηθει καπως μεσω serial number, οπως γινεται για παραδειγμα στο ipad?ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν το πας για service σκανάρουν το barcode και βλέπουν αν είναι μέσα στην εγγύηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν το πας για service σκανάρουν το barcode και βλέπουν αν είναι μέσα στην εγγύηση.

 

ευχαριστω για την απαντηση, ομως για παραδειγμα αν θελησω να το πουλησω πως θα πεισω τον αγοραστη πως του λεω αληθεια? αλλος τροπος υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Πες του να πάρει στο service της Samsung και να ρωτήσει. Αυτό που σου είπα θα του πουν οπότε δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Όταν είχα πάει ένα Galaxy SII για service το μόνο που έκαναν ήταν να σκανάρουν το barcode για να δουν αν είναι στην εγγύηση και μετά προχώρησαν στην επισκευή. Δε μου ζήτησαν καμία απόδειξη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ισως αν πας στο καταστημα θα μπορουν να σου ξαναεκτυπωσουν την αποδειξη αγορας!

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Οπως εχω ηδη γραψει αναμενεται να τα παραλαβω κι εγω τις επομενες ημερες,θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα ευελπιστωντας στην βοηθεα σας!

1)το 3G μοντελο(GT-P7500) μπορει να συνδεθει μεσω usb strick με οποιο δικτυο κινητης επιθυμει ο χρηστης?

2)Διαβασα για εναν ανταπτορα,που μπορει να χρησιμευσει και που μπορω να τον προμηθευτω επισημα?

3)Gps εχει?εχει ενσωματωμενους χαρτες?μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σαν GPS χωρις συνδεση στο Ιντερνετ?

4)Αληθευουν οι πολυ καλες κριτικες που εχω διαβασει για την αυτονομια?

5)Διαρκεια φορτισης?

 

Μιλαω για μαμα καταστασεις.

 

Συγνωμη εαν κουραζω,αλλα το συγκεκριμενο μηχανημα με ενδιαφερει,και σιγουρα υπαρχουν πολλα παιδια εδω μεσα που εχουν πααααρα πολλες γνωσεις σχετικα με το αντικειμενο.

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Οπως εχω ηδη γραψει αναμενεται να τα παραλαβω κι εγω τις επομενες ημερες,θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα ευελπιστωντας στην βοηθεα σας!

1)το 3G μοντελο(GT-P7500) μπορει να συνδεθει μεσω usb strick με οποιο δικτυο κινητης επιθυμει ο χρηστης?

2)Διαβασα για εναν ανταπτορα,που μπορει να χρησιμευσει και που μπορω να τον προμηθευτω επισημα?

3)Gps εχει?εχει ενσωματωμενους χαρτες?μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σαν GPS χωρις συνδεση στο Ιντερνετ?

4)Αληθευουν οι πολυ καλες κριτικες που εχω διαβασει για την αυτονομια?

5)Διαρκεια φορτισης?

 

Μιλαω για μαμα καταστασεις.

 

Συγνωμη εαν κουραζω,αλλα το συγκεκριμενο μηχανημα με ενδιαφερει,και σιγουρα υπαρχουν πολλα παιδια εδω μεσα που εχουν πααααρα πολλες γνωσεις σχετικα με το αντικειμενο.

 

1) Όχι, παίρνει κάρτα sim, σαν τηλέφωνο.

2) Πολλοί αντάπτορες, για usb, sdcard readers, hdmi καλώδια, etc. Τους προμηθεύεσαι από... παντού.

3) Ναι. Θα πρέπει να κατεβάσεις πρόγραμμα πλοήγησης.

4) Εξαρτάται από τη χρήση που του κάνεις. Πάντως έχει καλή αυτονομία.

5) Περίπου 3 ώρες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

1) Όχι, παίρνει κάρτα sim, σαν τηλέφωνο.

2) Πολλοί αντάπτορες, για usb, sdcard readers, hdmi καλώδια, etc. Τους προμηθεύεσαι από... παντού.

3) Ναι. Θα πρέπει να κατεβάσεις πρόγραμμα πλοήγησης.

4) Εξαρτάται από τη χρήση που του κάνεις. Πάντως έχει καλή αυτονομία.

5) Περίπου 3 ώρες.

 

 

 

Ευχαριστω πολυ Τυχερακια,εισουν κατατοπιστικοτατος!;):up:

1)Οποτε με την καρτα Sim,του παροχου σερφαρεις ....!;)

3)απο Android Market να υποθεσω?

6)Στο site της Samsung δειχνει σαν αξεσουαρ ena dock με πληκτρολογιο μαζι,ξερεις κατι για το συγκεκριμενο και που μπορω να προμηθευτω?

Οσον αφορα τον αποθηκευτικο χωρο των 16 GB Υπαρχει καποιος τροπος να μεγαλωσει?

 

Ευχαριστω πολυ φιλε!:)

Edited by ManolisGti
SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Πες του να πάρει στο service της Samsung και να ρωτήσει. Αυτό που σου είπα θα του πουν οπότε δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Όταν είχα πάει ένα Galaxy SII για service το μόνο που έκαναν ήταν να σκανάρουν το barcode για να δουν αν είναι στην εγγύηση και μετά προχώρησαν στην επισκευή. Δε μου ζήτησαν καμία απόδειξη.

 

Εμενα παντως,στο service της Samsung-Ανω Πατησια,πηγα το NOTE, για το ελατωματικο καπακι,ηθελε οπωσδηποτε την αποδειξη,πηγε να μου παρει την original και ετρεχα να βγαλω φωτοτυπια,γιατι δεν θα μου την επεστρεφε κιόλας!

Επισης περυσι τον Σεπτεμβριο,για το samsung s,τηλεφωνικα μου ειπαν,οτι αν δεν εχω φωτοτυπια της αποδειξης ,δεν ισχυει η εγγυηση μονο με το IMEI.....

Link to comment
Share on other sites

Στην Smartec απλά μου σκάναραν το barcode και αυτό ήταν όλο. Το επισκεύασαν σε μία μέρα και μου το επέστρεψαν!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

6)Στο site της Samsung δειχνει σαν αξεσουαρ ena dock με πληκτρολογιο μαζι,ξερεις κατι για το συγκεκριμενο και που μπορω να προμηθευτω?

Οσον αφορα τον αποθηκευτικο χωρο των 16 GB Υπαρχει καποιος τροπος να μεγαλωσει?

 

Ευχαριστω πολυ φιλε!:)

 

http://techblog.gr/tablet/samsung-galaxy-tab-10-1-slim-on-the-fly-hands-on-5872/

Όσο για το από που μπορείς να το προμηθευτείς... :google:

 

O χώρος δε μεγαλώνει, γι'αυτό το tab βγαίνει σε 3 εκδόσεις , 16, 32 και 64.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Ως νέος χρήστης android έχω μερικές απορίες που αν και έψαξα λίγο στον γούγλη δεν βρήκα απάντηση.:wacko::hypno:

Έχω στο τοπικό μου δίκτυο ένα fritzbox το οποίο έχει usb και έχω συνδέσει ένα εκτυπωτή HP Officejet 5600 All In One και μπορώ να τον δω και να εκτυπώσω μέσω windows αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω μέσω του tablet.

Δοκίμασα να το κάνω μέσω cloud printing που έχει ο chrome αλλά δεν μπορώ να εγκαταστήσω chrome στο tablet.

Έχω λογαριασμό gmail αν βοηθάει αυτό.

Any suggestions? :help:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για δεν αυτές τις εφαρμογές μήπως και σου λύσουν το πρόβλημα (αν φυσικά το υποστηρίζει ο εκτυπωτής σου).

Cloud Print

HP ePrint Home & Biz

HP ePrint service

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και για τη αμεσότητα της απάντησης αλλά και για την ίδια την απάντηση.

Δεν υπάρχουν drivers για τους εκτυπωτές linuxειδείς μιας και η βάση του android στηρίζεται στο linux?

Το ρωτάω αυτό γιατί ένα PC με Ubuntu που σύνδεσα πάνω στο δίκτυό μου, μόλις του έδωσα την IP είδε κατευθείαν την πόρτα (9100) και μετά εγκαταστάθηκαν οι drivers που κατέβασε από μόνο του από το internet.

Κάτι αντίστοιχο δεν παίζει?

Μιλάμε για printer ο οποίος είναι συνδεδεμένος στο fritzbox το οποίο συμπεριφέρεται ως printer server (kind of).

 

P.S. Έστειλα με το cloud print κάποιες εκτυπώσεις πολύ ώρα τώρα (έχω ανοικτό pc το οποίο κάνει share τον εκτυπωτή από το google chrome cloud printing) αλλά ακόμα τίποτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...