Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια χαιρομαι πολυ που σας βρηκα!:-) Εχω ενα Gt I9000 branded by Vodafone αλλα χωρις κλειδωμα δικτυου(network locked). Θελω να εφαρμοσω το τελευταιο value pack και να το rootαρω αλλα φοβαμαι

1.να μην μπρικαρει

2.να μην χασω το IMEI

3.δεν γνωριζω τι γινεται με τις ρυθμισεις του ΑPN

Δεν εχω βρει κανεναν να rootαρει branded συσκευες. Αριθμος κατασκευης: GINGERBREAD.BUJVA

Σας παρακαλω βοηθηστε με να rootαρω το κινητο μου για να κανω τα απαραιτητα backup και εξηγηστε μου αν οντως αξιζει να φλασαρω τα καινουρια xwjw4 ή xwjw5 ή xxjw6 και στην συνεχεια να rootαρω? Διαβασα πολλους οδηγους αλλα μπερδευτηκα ως πρωταρης:-P

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

Βαλε την τελευταια jw6 2.3.6 δουλευει ταχιστα και απροβληματιστα και μετα απο πανω τον semaphore 2.7.4 kernel για να γινεις ροοτ και θα εισαι σουπερ ουαου :D

Διαβασε πιο προσεχτικα τους οδηγους,πραγματικα ειναι απλοι μην αγχωνεσαι και οτι δεν καταλαβαινεις εδω ειμαστε ;)

Επιγραμματικα, για να τα κατηγοριοποιησεις στο μυαλο σου, τα βηματα που πρεπει να κανεις ειναι εν συντομια 4.

1. κανε φορματ τη συσκευη και μετα μεσα απο το recovery κανε wipe cache και wipe data reset.

2. μετα θα μπεις σε download mode και με odin θα βαλεις την jw6 (προσοχη, για να εχεις ελληνικα apn περασε το csc της jw5,οποτε κατεβασε και την jw5).

3.μετα μπες παλι στο recovery και κανε wipe data reset και wipe cache

4.και μετα παλι με odin θα περασεις τον semaphore 2.7.4.

Πρεπει να διαβασεις ομως κι εσυ τους αναλυτικοτατους οδηγους για τις λεπτομερειες του καθε βηματος.Δεν ειναι παντως δυσκολο ;)

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βαλε την τελευταια jw6 2.3.6 δουλευει ταχιστα και απροβληματιστα και μετα απο πανω τον semaphore 2.7.4 kernel για να γινεις ροοτ και θα εισαι σουπερ ουαου :D

Διαβασε πιο προσεχτικα τους οδηγους,πραγματικα ειναι απλοι μην αγχωνεσαι και οτι δεν καταλαβαινεις εδω ειμαστε ;)

Επιγραμματικα, για να τα κατηγοριοποιησεις στο μυαλο σου, τα βηματα που πρεπει να κανεις ειναι εν συντομια 4.

1. κανε φορματ τη συσκευη και μετα μεσα απο το recovery κανε wipe cache και wipe data reset.

2. μετα θα μπεις σε download mode και με odin θα βαλεις την jw6 (προσοχη, για να εχεις ελληνικα apn περασε το csc της jw5,οποτε κατεβασε και την jw5).

3.μετα μπες παλι στο recovery και κανε wipe data reset και wipe cache

4.και μετα παλι με odin θα περασεις τον semaphore 2.7.4.

Πρεπει να διαβασεις ομως κι εσυ τους αναλυτικοτατους οδηγους για τις λεπτομερειες του καθε βηματος.Δεν ειναι παντως δυσκολο ;)

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!! Με προβληματισε το Re-partition. Ποτε ειναι που δεν το χτησιμοποιουμε? Διαβασα το τοπικ και ειναι το μονο που χανω ειναι αν θα εκτελεσω το Βημα 1ο. Τελος να μην ανησυχω για το ΙΜΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ!! Με προβληματισε το Re-partition. Ποτε ειναι που δεν το χτησιμοποιουμε? Διαβασα το τοπικ και ειναι το μονο που χανω ειναι αν θα εκτελεσω το Βημα 1ο. Τελος να μην ανησυχω για το ΙΜΕΙ?

 

δεν βαζεις ποτε pit και repartition σε ρομ με ενα αρχειο

 

 

αν δεν θελεις να ξανα-ανησυχησεις για το imei

1- γινε root

2- με εναν root explorer κανε αντιγραφη τον φακελο efs απο τη ριζα ("/") στο /mnt/sdcard

3- τωρα αντεγραψε τον απο την καρτα μνημης στον υπολογιστη

 

done

Link to comment
Share on other sites

Aυτο μου ειναι δυσκολο αφου εχω μια εκδοση που κανενας δεν ασχοληθηκε να την κανει root γιατι ειναι της vodafone:p Αν ειναι θα το ρισκαρω και θα το κανω οταν γινω root στην jw6:) Ειναι τοσες πολλες οι πιθανοτητες να χασω? Χωρις root να φανταστω οτι δεν υπαρχει τροπος??:(

Παντως ευχαριστω παραα πολυ:):)

Link to comment
Share on other sites

Aυτο μου ειναι δυσκολο αφου εχω μια εκδοση που κανενας δεν ασχοληθηκε να την κανει root γιατι ειναι της vodafone:p Αν ειναι θα το ρισκαρω και θα το κανω οταν γινω root στην jw6:) Ειναι τοσες πολλες οι πιθανοτητες να χασω? Χωρις root να φανταστω οτι δεν υπαρχει τροπος??:(

Παντως ευχαριστω παραα πολυ:):)

 

μπορεις να βαλεις οποιον semaphore θελεις (μεχρι τον 2.5.0) και να γινεις root.

 

οχι δεν εχει αναφερθει ποτε κατι τετοιο για στοκ ρομς (απ'οσο θυμαμαι δηλαδη)

συνηθως φλασαρεις μια στοκ για να επανελθει το χαμενο imei :p

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις οποιον semaphore θελεις (μεχρι τον 2.5.0) και να γινεις root.

 

οχι δεν εχει αναφερθει ποτε κατι τετοιο για στοκ ρομς (απ'οσο θυμαμαι δηλαδη)

συνηθως φλασαρεις μια στοκ για να επανελθει το χαμενο imei :p

 

Καλο αυτο:):) Αρα θα δοκιμασω απευθειας στην jw6 να γινω root! Απ'οτι μου ειπατε παει καλα αρα θα το κανω:)

 

Και παλι ευχαιστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο:):) Αρα θα δοκιμασω απευθειας στην jw6 να γινω root! Απ'οτι μου ειπατε παει καλα αρα θα το κανω:)

 

Και παλι ευχαιστω!!

 

μην βαλεις semaphore < = 2.5.0 στην jw6

τον 2.7.4 οπως σου ειπε παραπανω ο Ηρακλης

Link to comment
Share on other sites

2. μετα θα μπεις σε download mode και με odin θα βαλεις την jw6 (προσοχη, για να εχεις ελληνικα apn περασε το csc της jw5,οποτε κατεβασε και την jw5).

 

Δηλαδη PDA και PHONE απο τον φακελο του jw6 και CSC απο αυτον του jw5??:)

 

μην βαλεις semaphore < = 2.5.0 στην jw6

τον 2.7.4 οπως σου ειπε παραπανω ο Ηρακλης

 

οκ το ειδα στο τοπικ του :)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω πως να σας ευχαριστησω!! αντι για τον semaphore δεν θα ηταν καλυτερο το CF-root? Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις ειναι η πρωτη φορα και ζηταω κατανοηση για την τρελα μου:p
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν ξερω πως να σας ευχαριστησω!! αντι για τον semaphore δεν θα ηταν καλυτερο το CF-root? Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις ειναι η πρωτη φορα και ζηταω κατανοηση για την τρελα μου:p

 

ο cfroot ειναι οπως ο stock με root και cwm

ο semaphore ειναι κορυφη :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι ετσι το δοκιμαζω οπωσδηποτε!:p Και αφου σε καθε περιπτωση μπορω να γυρισω στα ελληνικα στοκ δεν με πολυ-αγχωνει:)

 

δεν υπαρχει καποιο σοβαρο bug εε?? κατ ελεγαν οτι τα τελευταια ριχνουν το σημα του wifi

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι ετσι το δοκιμαζω οπωσδηποτε!:p Και αφου σε καθε περιπτωση μπορω να γυρισω στα ελληνικα στοκ δεν με πολυ-αγχωνει:)

 

δεν υπαρχει καποιο σοβαρο bug εε?? κατ ελεγαν οτι τα τελευταια ριχνουν το σημα του wifi

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

Ριχνουν λιγο το σημα αλλα πιστευω ειναι θεμα λανθασμενης ενδειξης!

και με μια γραμμη παει μπαλα :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ριχνουν λιγο το σημα αλλα πιστευω ειναι θεμα λανθασμενης ενδειξης!

και με μια γραμμη παει μπαλα :)

δεν υπαρχει κανενα θεμα τοτε:) :D

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι πέρασε εχτές το βράδυ την Jw6.

όλα καλά και όλα ωραία αλλά δεν μπορεί να γίνει root με τον semaphore με τίποτα.

πέρασε τον 2.7.4 αλλά root δεν ...

κατέβασε έπειτα και το Superuser από το play αλλά και πάλι τίποτα .. πάει να το ανοίξει και του κλείνει σαν να μην έχει δικαιώματα ..

ξανα πέρασε semaphore από πάνω αφού είχε κατεβάσει το superuser και πάλι τίποτα ...

φλάσαρε τον Cf-root 4.4 και έγινε ροοτ κανονικά ...

όταν πέρασε πάλι από πάνω τον semaphore ξανά εχασε το ροοτ ....

 

καμία συμβουλή ? :)

 

Με το semaphore πρέπει να κατεβάσεις το superuser για να δουλέψει. Μπορεί να μην κατέβηκε σωστά, ή να έκανε κάτι λάθος. Μπορεί όταν έβαλε το cf-root να μπλέχτηκε το supersu με το superuser (δεν είναι το ίδιο πρόγραμμα). Σίγουρα κατέβασε το σωστό superuser του chainsdd? Δεν μπορεί κανένας να πει τι λάθος έκανε. Πάντως κάτι έκανε λάθος, γιατί το semaphore δίνει root στο jw6 δοκιμασμένα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά.. Έχω μείνει λίγο πίσω σχετικά με τις νέες εκδόσεις και θα ήθελα τη γνώμη σας. Είμαι εδώ και κανένα 4μηνο με την 2.3.5 JVT + semaphore 2.6.35 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Τι λέτε, αξίζει μια αλλαγή σε JW6 ή να το αφήσω όπως είναι..?

 

Επίσης, επειδή ξενιτεύομαι σε δέκα μέρες και θα χρησιμοποιώ μόνο γαλλικά δίκτυα.. θα είμαι ok? δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα ε?

Edited by paoad
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω την 2.3.3 εκδοση φασματος XXJVQ και εκδοση kernel 2.6.35.7-I9000XWJVN ποιον οδηγο να χρησιμοποιεισω για Root? :confused:

 

γτ δεν δοκιμαζεις να περασεις την τελευταια επισημη εκδοση της samsung? την δουλευα πριν λιγο καιρο και ηταν πολυ καλυτερη απο την 2.3.3 και πιο σταθερη!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι μου κανει infinite loop οταν εκανα restore? :S

 

Δε δίνεις πολλές πληροφορίες για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε :) Τι rom είχες και ποια rom έκανες restore?

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνεις πολλές πληροφορίες για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε :) Τι rom είχες και ποια rom έκανες restore?

 

ειχα την cm9 την τελευταια και εκανα restore στην ιδια γτ φλασαρα κατι που π δν μου δουλεψε τελικα και ηθελα να γυρισω πισω. οταν φλασαρα δεν ειχα κανενα προβλημα απλα ηθελα να το αφαιρεσω. μπορω να κανω restore σε ενα πιο παλιο που το ειχα κανει πριν μια βδομαδα αλλα οχι σε αυτο που εκανα πριν φλασαρω :S

Link to comment
Share on other sites

Και ολοκληρώνεται το restore χωρίς να εμφανίζει κάποιο σφάλμα? (γιατί μπορεί και να μην κρατήθηκε σωστά το backup, ή να καταστράφηκε για κάποιο λόγο)

Όταν λες infinity loop εννοείς bootloop δηλαδή δείχνει το λογότυπο του κέρνελ και της ρομ και μετά ξανά από την αρχή συνέχεια? Αν ναι τότε αφού κάνεις restore κατέβασε κάποιον semaphore σε αρχείο .tar και φλάσαρε το από το Odin.

 

ααα και αν έχεις και το zip της ρομ μέσα στην sdcard μπορείς να το φλασάρεις από πάνω και πιθανότατα να δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

...λεβέντες μετά από σχεδόν ένα χρόνο συμβίωσης με το galaxy s αποφάσισα να τον αποχωριστώ και να σας αποχαιρετίσω για χάρη του Nexus που παρέλαβα κ αλλάζω παρέα.

2 ερωτήσεις:

α) μείνατε ικανοποιημένοι με την τελευταία 2.3.6 για να την περάσω ώστε να το δώσω ''καθαρό''? (ειμαι ακομα JW1)

β) (και σορυ αν είναι κ of topic) 230-240ε καλά είναι για αγρατζούνιστο με 4 θήκες+3 screen protector+samsung dock station?

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και ολοκληρώνεται το restore χωρίς να εμφανίζει κάποιο σφάλμα? (γιατί μπορεί και να μην κρατήθηκε σωστά το backup, ή να καταστράφηκε για κάποιο λόγο)

Όταν λες infinity loop εννοείς bootloop δηλαδή δείχνει το λογότυπο του κέρνελ και της ρομ και μετά ξανά από την αρχή συνέχεια? Αν ναι τότε αφού κάνεις restore κατέβασε κάποιον semaphore σε αρχείο .tar και φλάσαρε το από το Odin.

 

infinite loop εννοω "απειρο boot loop" ναι! μου δειχνει την εικονα του semaphore μετα το boot animation και μενει σε αυτο οση ωρα και να το αφησω! το restore ολοκληρωνεται σωστα ναι. semaphore εχω ηδη.σκεφτομουν να πειραξω τπτ απο το advance restore τι προτεινεις? δλδ να κανω restore στο παλιο και μετα μεσω advanced restore να επαναφερω συγκερκιμενα οτι χρειαζομαι οπως ρυθμισεις εφαρμογων πχ γινεται αυτο?

 

δεν θυμαμαι αν εχω το zip της ρομ αλλα αν ειναι απλα να το κανω να δουλεψει εχω το παλιο μου backup απλα ειχα αλλαξει αρκετα πραγματα αυτη τη βδομαδα και ξενερωσα που τρ πρεπει απο την αρχη :/

Edited by johnybryant24
Link to comment
Share on other sites

infinite loop εννοω "απειρο boot loop" ναι! μου δειχνει την εικονα του semaphore μετα το boot animation και μενει σε αυτο οση ωρα και να το αφησω! το restore ολοκληρωνεται σωστα ναι. semaphore εχω ηδη.σκεφτομουν να πειραξω τπτ απο το advance restore τι προτεινεις? δλδ να κανω restore στο παλιο και μετα μεσω advanced restore να επαναφερω συγκερκιμενα οτι χρειαζομαι οπως ρυθμισεις εφαρμογων πχ γινεται αυτο?

 

Loop θα ήταν αν επαναλαμβανόταν αυτή η διαδικασία εκκίνησης ξανά και ξανά. Αν δηλαδή γινόταν αυτό τότε περνόντας ξανά semaphore μέσω odin θα υπήρχαν πιθανότητες να διορθωθεί. (και σε περίπτωση που δε μπαίνει σε recovery με αυτό τον τρόπο φτιάχνεται)

 

Στη δική σου περίπτωση θα μπορούσες να δοκιμάσεις να επαναφέρεις το παλιό backup και μετά με advanced restore να κάνεις επαναφορά μόνο το data από το καινούριο. (θα επαναφέρει όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις)

Ή και η άλλη λύση που κατά 99,9% θα λύσει το πρόβλημα, είναι να ξαναπεράσεις την ρομ από πάνω όπως είσαι ακριβώς μετά το restore. Τα δεδομένα και οι εφαρμογές σου θα μείνουν αλλά το system θα ξανα περαστεί.

 

Edit: και αν μπαίνει σε recovery μπορείς να πας στο mounts and storage > mount internal USB storage και το συνδέεις με τον υπολογιστή και μπορείς να περάσεις ότι αρχείο θες. Μετά κάνεις reboot ξανά στο recovery ώστε να δει το αρχείο που πέρασες. Έτσι δηλαδή μπορείς να περάσεις ακόμα και το zip της rom ώστε να το φλασάρεις.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Loop θα ήταν αν επαναλαμβανόταν αυτή η διαδικασία εκκίνησης ξανά και ξανά. Αν δηλαδή γινόταν αυτό τότε περνόντας ξανά semaphore μέσω odin θα υπήρχαν δυνατότητες να διορθωθεί.

Στη δική σου περίπτωση θα μπορούσες να δοκιμάσεις να επαναφέρεις το παλιό backup και μετά με advanced restore να κάνεις επαναφορά μόνο το data από το καινούριο. (θα επαναφέρει όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις)

Ή και η άλλη λύση που κατά 99,9% θα λύσει το πρόβλημα, είναι να ξαναπεράσεις την ρομ από πάνω όπως είσαι ακριβώς μετά το restore. Τα δεδομένα και οι εφαρμογές σου θα μείνουν αλλά το system θα ξανα περαστεί.

 

οκ δοκιμαζω ηδη τωρα το πρωτο δλδ επαναφερω το παλιο και μετα θα επαναφερω το data απο το καινουριο και αν δεν γινει τοτε θα κανω το δευτερο. ευχαριστω!

 

το πρωτο δεν δουλεψε :/

 

ααα επισης δοκιμασα πανω στο τελευταιο backup που δεν μπουταρει να κανω advanced restore το παλιο boot αλλα δεν εγινε τπτ!

Edited by johnybryant24
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...