Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω ειχα κανει root την συσκευη μου με αυτο. ειναι ευκολη διαδικασια αλλα αν θες περισοοτερη βοηθεια στειλε μου μηνυμα να σε βοηθησω πιο αναλυστικα. εχω βοηθησει αλλο ενα ατομο να rootαρει το nexus s του και αυτη τη στιγμη αλλο ενα. δεν θα εχω προβλημα να σε βοηθησω και εσενα. :)

 

Όντως εύκολο φαίνεται. Αλλά επειδή δεν το έχω κάνει πότε, μερικές ερωτήσεις:

 

Μετά το root θα τα σβήσει όλα; Θα είναι λογικά όπως όταν την αγόρασα την συσκευή; Οπότε καμιά ιδέα για backup?

Στο nexus s είναι κλειδωμένος ο bootloader? Γιατί λέει οτι θα τα σβήσει όλα μόνο αν είναι κλειδωμένος.

Rom και kernels, άλλη φορά, κάτσε να ξεψαρώσουμε πρώτα :lol: (αν και πέρασα ενα στοκ ρομ στο κινητό της γυναίκας που το έχω για πειράματα :X)

 

Επίσης τι σκατά είναι το clockwork, που όλοι μιλάνε;!

Edited by enterprise_psi
Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όντως εύκολο φαίνεται. Αλλά επειδή δεν το έχω κάνει πότε, μερικές ερωτήσεις:

 

Μετά το root θα τα σβήσει όλα; Θα είναι λογικά όπως όταν την αγόρασα την συσκευή; Οπότε καμιά ιδέα για backup?

Στο nexus s είναι κλειδωμένος ο bootloader? Γιατί λέει οτι θα τα σβήσει όλα μόνο αν είναι κλειδωμένος.

Rom και kernels, άλλη φορά, κάτσε να ξεψαρώσουμε πρώτα :lol: (αν και πέρασα ενα στοκ ρομ στο κινητό της γυναίκας που το έχω για πειράματα :X)

 

Επίσης τι σκατά είναι το clockwork, που όλοι μιλάνε;!

 

Δείχνεις να είσαι αρκετά άπειρος (χωρίς παρεξήγηση)

Θα σε βοηθήσω μέσω προσωπικών μηνυμάτων καλύτερα για να μην μιλάμε εδώ για βασικά πράγματα και σπαμαρουμε το thread.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,κάτοχος σήμερα nexus s μετά από το galaxy nexus(υποβάθμιση:lol:) και ήθελα να μου προτείνεται rom για όσο το δυνατόν καλύτερη αυτονομία αλλά και να είναι smooth για καθημερινή χρήση.Επίσης kernel για την rom που θα προτείνεται,διάβασα για την jellyshot μαζί με kernel marmite v8.5 cm αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.Ευχαριστώ προκαταβολικά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,κάτοχος σήμερα nexus s μετά από το galaxy nexus(υποβάθμιση:lol:) και ήθελα να μου προτείνεται rom για όσο το δυνατόν καλύτερη αυτονομία αλλά και να είναι smooth για καθημερινή χρήση.Επίσης kernel για την rom που θα προτείνεται,διάβασα για την jellyshot μαζί με kernel marmite v8.5 cm αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

αυτο που διαβασες. :p

δεν θα βρεις καλυτερο συνδυασμό. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιες μερες γινεται φασαρια στο xda για αυτη εδω τη rom την εχει δοκιμασει κανεις να πει εντυπωσεις?

 

Γι οποιον θελει κατι stable με καλη αυτονομια και σπιρταδα θα προτεινα cm10.1 M3+marmite.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταιες μερες γινεται φασαρια στο xda για αυτη εδω τη rom την εχει δοκιμασει κανεις να πει εντυπωσεις?

 

Γι οποιον θελει κατι stable με καλη αυτονομια και σπιρταδα θα προτεινα cm10.1 M3+marmite.

 

Ναι την έχω δει και γω. Το σκέφτηκα να την δοκιμάσω αλλα δεν είμαι σίγουρος ακόμα. Μπορεί να την βάλω κάνα σαββατοκυριακο αλλα δεν νομίζω να είναι και πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω δει και γω. Το σκέφτηκα να την δοκιμάσω αλλα δεν είμαι σίγουρος ακόμα. Μπορεί να την βάλω κάνα σαββατοκυριακο αλλα δεν νομίζω να είναι και πολύ καλή.

 

 

Θεωρειται gamer rom απο οτι λενε αρα και αρκετα γρηγορη. Θα περιμενω και γω το σαββατοκυριακο που θα κανει το update με τις διορθωσεις για τη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

με HellyBean και αρκετά customizations σε επιλογές είμαι στα 200MB free RAM (όταν ανοίγω τα Settings τα οποία τρώνε 20-30MB από μόνα τους)270 free ROM, αυτονομία την καλύτερα που είχα ως τώρα, δηλαδή όταν μένει idle το κινητό το βράδυ πέφτει 3%-5% η μπαταρία max

 

με το "αρνητικό" πως έχω βγάλει εκτός οποιοδήποτε auto sync και δεν ασχολούμε με παιχνίδια.

 

από θέμα σταθερότητας δεν έχει παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα. την έχω κοντά έναν μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο θέμα με το ποσοστό της μπαταρίας στην jellyshot;;Γιατί την ώρα που φορτίζει η συσκευή στην οθόνη κλειδώματος μου γράφει μπαταρία πλήρης ενώ στο ποσοστό 97%.Μήπως θέλει Calibration;;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ROM είναι και η SlimBean. Την προτείνω. Ειδικά με το 'The real Dark Slim' τα σπάει! Είναι πλήρως λειτουργική. Σου προσφέρουν και package με τα gapps και Photosphere. Exei marmite kernel k παραμετρεποιησιμο lock screen kai notification bar.... Βασικά, χίλιες δυο παραμέτρους έχει. Έχω βάλει την version Android 4.2.2 SlimBean build 3. Την έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος για μεγάλο χρονικό διάστημα?
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ROM είναι και η SlimBean. Την προτείνω. Ειδικά με το 'The real Dark Slim' τα σπάει! Είναι πλήρως λειτουργική. Σου προσφέρουν και package με τα gapps και Photosphere. Exei marmite kernel k παραμετρεποιησιμο lock screen kai notification bar.... Βασικά, χίλιες δυο παραμέτρους έχει. Έχω βάλει την version Android 4.2.2 SlimBean build 3. Την έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος για μεγάλο χρονικό διάστημα?

 

Ειχα βαλει μια άλλη πιο παλια 4.2.2 αλλα δεν μου άρεσε και πολυ. Κολλούσε αρκετά αν και όντως μου άρεσαν πολύ οι ρυθμίσεις και γενικά ολο αυτο το customization. Εσένα δεν σου κολλάει; τι έκδοση marmite κερνελ έχεις; αν είναι να της δώσω μια δεύτερη ευκαιρία... :-)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βαλει μια άλλη πιο παλια 4.2.2 αλλα δεν μου άρεσε και πολυ. Κολλούσε αρκετά αν και όντως μου άρεσαν πολύ οι ρυθμίσεις και γενικά ολο αυτο το customization. Εσένα δεν σου κολλάει; τι έκδοση marmite κερνελ έχεις; αν είναι να της δώσω μια δεύτερη ευκαιρία... :-)

3.0.61 bedalus

Δε μου έχει κάνει κανένα κόλλημα, ως τώρα. Το μονο που με παραξενευσε είναι η μεγαλύτερη ανάλυση με αποτέλεσμα τα μικρότερα εικονίδια.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

3.0.61 bedalus

Δε μου έχει κάνει κανένα κόλλημα, ως τώρα. Το μονο που με παραξενευσε είναι η μεγαλύτερη ανάλυση με αποτέλεσμα τα μικρότερα εικονίδια.

 

Γιαυτο και λέγεται SLIM. :-P

Αυτό μπορείς να το αλλάξεις με διάφορες εφαρμογές. Εγω χρησιμοποιώ αυτή καμιά φορά... στα αγγλικα ειναι μην τρομαξεις. πρεπει να εχεις και busybox για να την χρησιμοποιησεις. Το κανονικό dpi του nexus s είναι 240, να το ξέρεις.

 

edit: ειδα καποια screenshots της rom και την κατεβασα μαζι μετα add-ons. πολυ ωραιο μου φανηκε το Real Dark Slim

ισως την βαλω αυριο-μεθαυριο για δοκιμη.

 

εκανα και ενα post στο thread της jellyshot για το photosphere που εχει η slim μηπως μπορεσει να το βαλει και αυτος.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Η slimbean εχει μενου ωστε να αλλαξεις το density. Τωρα ειναι ρυθμισμενο στα 182. Αν το θεσω στα 240 θα ειναι οπως η official?
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Η slimbean εχει μενου ωστε να αλλαξεις το density. Τωρα ειναι ρυθμισμενο στα 182. Αν το θεσω στα 240 θα ειναι οπως η official?

 

Ναι. Αλλα δεν ξέρω αν αυτό που θα βγει θα είναι ωραίο. Η rom αυτή έχει φτιαχτεί για να ειναι έτσι. Αν δεν σου αρέσει μπορείς να το μεγαλώνεις λίγο αλλα οχι στο 240. Δοκιμασε για αρχή το 200 και αν παλι δεν σου αρέσει μεγάλωσε το κιάλλο.

Την ειχα ξεχάσει την επιλογη αυτή αλλα και πάλι εγώ προτιμώ την εφαρμογή. Πιο γρήγορη.

 

Βάζω τώρα slim.

 

 

update: λοιπον, εβαλα slim και μεχρι στιγμης ολα καλα. ενα μικροθεμα με τον usb στον υπολογιστη ειχα αλλα νομιζω λύθηκε.

πολυ customisation οπως συνηθως και πολυ καλη μπαταρια... νομιζω θα την κρατησω.

 

update 2: βγηκε build 4. αλλα εχω και μια απορια... δεν εχω photosphere! εβαλα το aio add-on και δεν ειχε. εβαλα και μονο του το photosphere και παλι τιποτα. ξερετε τι μπορω να κανω;

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Αν κ πριν ανεφερα το photosphere στ slimbean, ζητω συγγνωμη γιατι τελικα με μπερδεψε με το πανοραμα. Δεν παιζει με την build3. Προσπαθωντας να το κανω install apo to recovery, εβγαλε σημειωση οτι sto crespo δεν θα εγκατασταθει. Ισως ομως το εχουν στο νεο build4.

 

Το αλλαξα το density σε 240 με επιτυχια. Ειναι οπως η αναλυση της official . κανενα προβλημα. Ποια ειναι τα + κ - του χαμηλου density?

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Αν κ πριν ανεφερα το photosphere στ slimbean, ζητω συγγνωμη γιατι τελικα με μπερδεψε με το πανοραμα. Δεν παιζει με την build3. Προσπαθωντας να το κανω install apo to recovery, εβγαλε σημειωση οτι sto crespo δεν θα εγκατασταθει. Ισως ομως το εχουν στο νεο build4.

 

Το αλλαξα το density σε 240 με επιτυχια. Ειναι οπως η αναλυση της official . κανενα προβλημα. Ποια ειναι τα + κ - του χαμηλου density?

και πριν με την jellsyhot και τωρα με την miui desnity εχω 190, με βολευει πολυ περιισοττεο κυριως στο browsering. το αρνητικο ειναι οτι καποιες εφαρμογες απο το google play μου τις βγαζει μη συμβατες με την συσκευη μου. αλλ διωρθωνεται αλλαζοντας το desity παλι σε 240 και τουμπα παλι...

Link to comment
Share on other sites

και πριν με την jellsyhot και τωρα με την miui desnity εχω 190, με βολευει πολυ περιισοττεο κυριως στο browsering. το αρνητικο ειναι οτι καποιες εφαρμογες απο το google play μου τις βγαζει μη συμβατες με την συσκευη μου. αλλ διωρθωνεται αλλαζοντας το desity παλι σε 240 και τουμπα παλι...

 

αρκιβως. αυτο ειναι το μονο αρνητικο που μπορω να βρω και εγω.

 

δοκιμασα GamerzROM Legend Edition v2.1 και μπορω να πω οτι απογοητευτικα... περιμενα κατι περισσοτερο touchwiz. αυτο θυμιζε cm10.1 με touchwiz theme. τιποτα ιδιαίτερο... αρκετα γρηγορη αλλα δεν αξιζει. δεν τη προτεινω.

 

βγηκε και jellyshot 4.0 αλλα το μονο που βλεπω να αλλαξε ειναι το build number.

 

μετα εβαλα slim build 4 και παρεμεινα με αυτην. αρκετα σταθερη και smooth και καλη μπαταρια. παλι χωρις photosphere. :(

 

update: το photosphere δεν βλεπω να το παιρνουμε ποτε δυστυχως...

παντως ρε παιδια, ξερετε τι θα ηθελα πολυ να δοκιμασω στο nexus s μας; multiwindow! το ξερω οτι δεν εχει αρκετη ram για να το διαχειριστει ολο αυτο αλλα θα ηταν ωραιο να μπορεις να ανοιξεις 2 εφαρμογουλες μαζι. πχ τον browser και το κομπουτερακι. και θα ταίριαζε τελεια στην slim που εχει και μικρο dpi.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διαρκεια μπαταριας με slim bean build 4!

αυτοματη φωτεινότητα ολη την ωρα.

επαιξα παιχνιδια, ειδα κανα 2ωρο ταινια, αρκετη ωρα στο fb messenger και γενικα πολυ ωρα wifi και ανοιχτη οθονη (οπως βλεπετε και στις εικονες). πραγματικα εντυπωσιακά αποτελεσματα.

εκανα μια μικρη φόρτιση βεβαια (επρεπε να το συνδεσω στον υπολογιστη για κατι αρχεια) αλλα δεν αλλαξαν πολλα. κανα 15 παραπανω κέρδισα.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι την εβαλα πανω απο την build3 χωρις factory reset κ ειναι τζαμι...
LG G6
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διαρκεια μπαταριας με slim bean build 4!

αυτοματη φωτεινότητα ολη την ωρα.

επαιξα παιχνιδια, ειδα κανα 2ωρο ταινια, αρκετη ωρα στο fb messenger και γενικα πολυ ωρα wifi και ανοιχτη οθονη (οπως βλεπετε και στις εικονες). πραγματικα εντυπωσιακά αποτελεσματα.

εκανα μια μικρη φόρτιση βεβαια (επρεπε να το συνδεσω στον υπολογιστη για κατι αρχεια) αλλα δεν αλλαξαν πολλα. κανα 15 παραπανω κέρδισα.

Με την rom αυτή χρησιμοποιείται κάποιον άλλον κέρνελ ή αυτό που έχει η rom αρχικά;;:worry:

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιούμε ton marmite. Περιλαμβάνεται στη ROM. Είναι πολύ καλός σχετικά με τη διάρκεια μπαταρίας
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Με την rom αυτή χρησιμοποιείται κάποιον άλλον κέρνελ ή αυτό που έχει η rom αρχικά;;:worry:

 

οπως ειπε και ο gtsip, χρησιμοποιουμε τον marmite που προϋπάρχει στην rom. (χωρις overclock)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την JellyShot 4?

 

Οπως ειχα πει και σε ενα παλιοτερο post, δεν νομιζω να αλλαξε τιποτα απο την προηγουμενη js. Μονο το build number. Ειναι, κλασσικα, γρηγορη και απλη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...