Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύσκολο το βλέπω αλλά ας δοκιμάσουμε .

Φίλος κοιμήθηκε και το πρωί το κινητό βρέθηκε στην κατάσταση της φωτό . Το ασχημο της υπόθεσης είναι ότι δεν μπαίνει σε fastboot με την καμία . Ότι και να κάνω πετάει το logo και μένει εκεί . Δεν δοκίμασα να το συνδέσω στο πισι , αυτο θα γίνει αυριο , αλλα απο την στιγμή που δεν μπαίνει σε fastboot δεν νομίζω να το δει το pc ... Καμία πρόταση η σχετικό link με οδηγίες ? Το σπάσιμο στην οθόνη είναι άσχετο και προϋπήρχε από καιρό ...

 

Ευχαριστώ

 

http://i52.photobucket.com/albums/g9/djnoookie/myphone/IMG_20140701_005217_zps0e79fe1d.jpg

σε recovery μπαινει;;; το πειραξε;;; γτ ετσι μονο του, δυσκολο να γινει..Ειναι ροοτ;; Αν ναι μπαινεις σε recovery και φλασαρε μια ρομ που θες...Αν δν εχεις custom recovery πες μου να ψαξω να σου βρω ενα βιντεακι που διχνει πως να περνας revovery απο το τερματικο του υπολογιστη σου... http://nexusshacks.com/nexus-s-hacks/how-to-root-nexus-s-or-nexus-s-4g-new/ ελπιζω αυτο να σε βοηθησει... Εγω οταν ειχα περασει λαθος κερνελ και ειχα κολησει εκει στο logo ετσι το εφτιαξα.. Καλη τυχη Edited by nikos_adamo

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σε recovery μπαινει;;; το πειραξε;;; γτ ετσι μονο του, δυσκολο να γινει..Ειναι ροοτ;; Αν ναι μπαινεις σε recovery και φλασαρε μια ρομ που θες...Αν δν εχεις custom recovery πες μου να ψαξω να σου βρω ενα βιντεακι που διχνει πως να περνας revovery απο το τερματικο του υπολογιστη σου... http://nexusshacks.com/nexus-s-hacks/how-to-root-nexus-s-or-nexus-s-4g-new/ ελπιζω αυτο να σε βοηθησει... Εγω οταν ειχα περασει λαθος κερνελ και ειχα κολησει εκει στο logo ετσι το εφτιαξα.. Καλη τυχη

 

το ξέρω το site του hacks αν και πλέον δεν νομίζω να ανανεώνεται . Όπως είπα δεν μπαίνει σε fastboot οπότε δεν μπορώ να μπω σε recovery . Επιπλέον είναι στοκ και αγνοώ μέχρι ποια έκδοση είχε φτάσει .Τα καλά νέα είναι πως σε win 7 μου το δείχνει σαν android adb device , σε winxp σαν google cd storage η κάπως έτσι ... θα κατεβάσω το sdk μπας και βγαλω καμια άκρη

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω το site του hacks αν και πλέον δεν νομίζω να ανανεώνεται . Όπως είπα δεν μπαίνει σε fastboot οπότε δεν μπορώ να μπω σε recovery . Επιπλέον είναι στοκ και αγνοώ μέχρι ποια έκδοση είχε φτάσει .Τα καλά νέα είναι πως σε win 7 μου το δείχνει σαν android adb device , σε winxp σαν google cd storage η κάπως έτσι ... θα κατεβάσω το sdk μπας και βγαλω καμια άκρη

 

Με το power button κλείνει ; Αν ναι τότε με volume + και power θα μπει fastboot.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Με το power button κλείνει ; Αν ναι τότε με volume + και power θα μπει fastboot.

 

Αυτό ακριβώς λέω , δεν μπαίνει σε φαστ μπουτ . Έχω και εγώ Nexus s rootαρισμενο και ξέρω . Κατευθείαν πετάει το google logo και μουλαρώνει εκεί . Και μετά δεν σβήνει με το Power button . Έτρεξα fastboot devices και δεν το βλέπει . Όταν το συνδέω με usb se ςιν 7 βγάζει ένα android adb interface και τέλος . Μάλλον είναι hardware το πρόβλημα ...

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω , δεν μπαίνει σε φαστ μπουτ . Έχω και εγώ Nexus s rootαρισμενο και ξέρω . Κατευθείαν πετάει το google logo και μουλαρώνει εκεί . Και μετά δεν σβήνει με το Power button . Έτρεξα fastboot devices και δεν το βλέπει . Όταν το συνδέω με usb se ςιν 7 βγάζει ένα android adb interface και τέλος . Μάλλον είναι hardware το πρόβλημα ...

 

Σωστό. Motherboard μάλλον. Στο xda έχει και κάτι unbrick αλλά θέλει ψάξιμο. Και αυτό αν δεν είναι hardware πρόβλημα

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Motherboard μάλλον. Στο xda έχει και κάτι unbrick αλλά θέλει ψάξιμο. Και αυτό αν δεν είναι hardware πρόβλημα

 

Υπάρχει αυτό το usb jig http://usbjig.com/που το εξαναγκάζει σε fastboot . Και μετά με το ODIN η fastboot του πεταει μια cwm και ελπίζω . Οπου και αν διάβασα αν η οθόνη δείχνει κάτι σώζεται , σε διαφορετική κατάσταση πάει για πέταμα ....

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

οκ.θα κατεβασω τα σωστα και θα το ξανακανω.εχω την cwm 6.0.4.3.

format usb storage εκανα αλλα οι φακελοι ηταν ολοι εκει.και απο τον αποθηκευτικο χωρο εκανα και απο ρεκαβερυ

 

λοιπον τα εκανα αλλα και παλι δεν μου αρεσει.εχει και καποια προβληματακια με την φωτογραφικη.εχει κανεις καμια προταση να γυρισω σε καποια ρομ πιο παλια?

πες τε βρε καμια προταση γιατι το κινητο δεν ειναι πουθενα!!!μεχρι πια ρομ πιστευετε οτι δουλευε καλα?

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ξαναφλασαρα απο την αρχη τα εσβυσα ολα αλλα εχω παλι ενα προβλημα με την καμερα.ανοιγει τραβαω φωτογραφια αλλα δεν την αποθηκευει.μενει παγωμενη η εικονα που εβγαλα και δεν κανει κατι αλλο.εχει τύχει σε κανεναν αλλον?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύοντας τον τελευταίο hells kernel είχα αρχίσει να εχω προβληματάκια σε shuttering, lagging, μη αποκριση digitizer, θερμοκρασίες και ρούφηγμα μπαταρίας.

 

Επιστροφή σε Franco τωρα που έλυσε τα όποια θέματα με την 4.4.4 και όλα καλά πάλι. Ραγδαία αυξηση μπαταρίας, μηδενική θερμοκρασία, άψογη συμπεριφορά.

 

Πως και κανείς δεν έχει στείλει παρατηρήσεις για τον Ηells και όλοι τον θεωρούν πλέον απο τους κορυφαίους;

 

Ρομ μαμα παρόλα αυτά και κανένα tweak στα settings των kernel.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δώσεις τα λινκ για να τα κατεβασω μπας και στρώσει και το δικό μου?

 

Kατέβασε το Franco Kernel Updater απο το Play Store

 

FKU

Link to comment
Share on other sites

Kατέβασε το Franco Kernel Updater απο το Play Store

 

FKU

 

Είσαι σίγουρος ότι γράφεις στο σωστό νήμα; Εδώ είναι για Nexus S

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ας βοηθησει καποιος γιατι δεν βγαζω ακρη.φλασαρα την τελευταια cm11 κατι πειραξα μετα και δεν μου εμφανιζει την φωτογραφικη.επισης κατι εκανα και δεν μου βγαζει ουτε το superuser.με την καμερα ειχα προβλημα στην αρχη δεν μπορουσα να βγαλω φωτο
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ας βοηθησει καποιος γιατι δεν βγαζω ακρη.φλασαρα την τελευταια cm11 κατι πειραξα μετα και δεν μου εμφανιζει την φωτογραφικη.επισης κατι εκανα και δεν μου βγαζει ουτε το superuser.με την καμερα ειχα προβλημα στην αρχη δεν μπορουσα να βγαλω φωτο

 

Ξανά, κάνε και factory reset και ξαναδικιμασε

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει 3 φορές αλλά τίποτα

Φλάσαρε ξανά από πάνω τη Rom.

Link to comment
Share on other sites

Για βοήθεια και ενημέρωση είναι το φόρουμ. :-)

Μήπως έχεις παγώσει/απενεργοποιήσει κάτι μέσω titanium backup?

Για superuser μπορείς να φλασάρεις SuperSU update που θα βρεις στο xda, την ίδια δουλειά θα κάνει. Σχετικά με τη κάμερα όταν πηγαίνεις να ανοίξεις τη συλλογή σου δείχνει μέσα από αυτήν το εικονίδιο της κάμερας?

Link to comment
Share on other sites

Για βοήθεια και ενημέρωση είναι το φόρουμ. :-)

Μήπως έχεις παγώσει/απενεργοποιήσει κάτι μέσω titanium backup?

Για superuser μπορείς να φλασάρεις SuperSU update που θα βρεις στο xda, την ίδια δουλειά θα κάνει. Σχετικά με τη κάμερα όταν πηγαίνεις να ανοίξεις τη συλλογή σου δείχνει μέσα από αυτήν το εικονίδιο της κάμερας?

 

δεν εχω titanium backup.απενεργοποιησα google + παιχνιδια play και κατι αλλες ασχετες.ναι στην συλογη δεν μου εμφανιζει καθολου το εικονιδιο

δεν βρισκω το αρχειο στο xda.εχω το 1 root που το ειχα κανει ρουτ μηπως ειναι πιο ευκολο απο εκει?

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω titanium backup.απενεργοποιησα google + παιχνιδια play και κατι αλλες ασχετες.ναι στην συλογη δεν μου εμφανιζει καθολου το εικονιδιο

δεν βρισκω το αρχειο στο xda.εχω το 1 root που το ειχα κανει ρουτ μηπως ειναι πιο ευκολο απο εκει?

Αν μπορείς ξανακατεβασε τη ρομ μήπως και κάτι έχει πάει στραβά στο πρώτο download..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ξανακατεβασε τη ρομ μήπως και κάτι έχει πάει στραβά στο πρώτο download..

 

υστερα απο πολλα φλασαρισματα (πως δεν καηκε απορω) τελικα το εστησα.αλλαξα ρομ εβαλα την cm11 cm-11-20131122-UNOFFICIAL-crespo και μεχρι στιγμης παει καλα.

ευχαριστω για την βοηθεια.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nexus S από το 2011 και επειδή είμαι άμπαλος σε αυτά δεν το έχω κάνει root/αλλάξει rom.

Επειδή όμως το κινητάκι σέρνεται και δε μπορώ ούτε τα βασικά ενός απλού του τηλεφώνου να χαρώ, ήρθε η ώρα να περάσω custom rom. Θέλω λοιπόν να μου πείτε που να κοιτάξω να έχει κατανοητά και απλά βήματα, ποια τελευταία rom να βάλω, κλπ.

Έχω βρει αυτό το link http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315019

Υπάρχει κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ παίδες! Θα με γλιτώσετε από το να σκάσω κανά 200-300άρι να πάρω καινούριο κινητό. Να δώσω λίγο παράταση ζωής στο Nexus S ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nexus S από το 2011 και επειδή είμαι άμπαλος σε αυτά δεν το έχω κάνει root/αλλάξει rom.

Επειδή όμως το κινητάκι σέρνεται και δε μπορώ ούτε τα βασικά ενός απλού του τηλεφώνου να χαρώ, ήρθε η ώρα να περάσω custom rom. Θέλω λοιπόν να μου πείτε που να κοιτάξω να έχει κατανοητά και απλά βήματα, ποια τελευταία rom να βάλω, κλπ.

Έχω βρει αυτό το link http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315019

Υπάρχει κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ παίδες! Θα με γλιτώσετε από το να σκάσω κανά 200-300άρι να πάρω καινούριο κινητό. Να δώσω λίγο παράταση ζωής στο Nexus S ;)

 

Αν και είμαι σίγουρος πως στο youtube θα υπάρχουν πιο επίκαιροι οδηγοί , εγώ πριν 2χρόνια το εκανα root με αυτόν τον οδηγό : http://nexusshacks.com/nexus-s-root/how-to-root-nexus-s-or-nexus-s-4g-on-ics-or-gingerbread/. Η λογική είναι απλή , βρίσκεις drivers , ξεκινάς σε fastboot , ξεκλειδώνεις τον bootloader και χάνεις τα πάντα , φλασάρεις custom recovery όπως τα λέει ο τύπος μέσα , περνάς το superuser και τελείωσες . Για custom rom θα πρέπει να flashάρεις μέσα από την recovery ή μέσω fastboot μια custom rom που κάνει για την συσκευή σου το crespo δηλαδή . Σε προηγούμενες σελιδες θα βρεις αναφορές σε πολλές , πιο δημοφιλείς θα ελεγα πως είναι η cyanogen https://www.clockworkmod.com/rommanager και η slimkat http://www.slimroms.net/index.php/downloads/dlsearch/viewcategory/1076-crespo .Νομιζω πως η CM 11 δεν έχει stable 4.4.2 ενώ η Slimkat έχει διάφορα stable bulid με το καθένα να έχει τα κουσούρια του . Το 5 δεν το ξέρω , με το 4 είχα θέματα και δεν το συνιστώ . Το 3 που έχω τώρα είναι υποφερτό . Θέλει λίγο προσοχή γιατί κάθε συσκευή ανάλογα την ρομ θέλει και άλλη recovery , πράγμα το οποίο θέλει λίγο ψάξιμο . Εγώ χρησιμοποιώ την τελευταία CWM touch με την οποία έχω διάφορα θέματα που δεν είναι του παρόντος .Επίσης έχω την εντυπωση πως αν flashaρεις recovery και κάνεις root δηλαδή εγκαταστήσεις το superuser μέσω αυτής , στην επανεκκίνηση δεν θα δουλεύεις γιατί θα την καπελώνει η στοκ recovery . Και είναι σημαντικο να έχεις γιατι κάνεις τα Back up σου κάθε φορά που ετοιμάζεσαι για πειράματα και εισαι ήσυχος . Τέλος αν εισαι τεμπελάκος , βρήκα αυτό το οποίο είναι fastfood , σου κατεβάζει τα πάντα και ο τύπος τα εξηγεί σχετικά καλά :

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Spiro! Δοκίμασα το videάκι που προτείνεις στο τέλος, ελπίζω να έγινε σωστά. Αν τώρα θέλω να περάσω custom rom, ο τρόπος είναι universal ή πρέπει να σχετίζεται με το πως έκανα root? Πέρασα TWRP recovery. Εννοώ πρέπει να χρησιμοποιήσω πάλι τα εργαλειάκια και τα αρχεία που προτείνει ο τύπος? Ή απλά βρίσκω rom που να παίζει καλά και τη βάζω? Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Spiro! Δοκίμασα το videάκι που προτείνεις στο τέλος, ελπίζω να έγινε σωστά. Αν τώρα θέλω να περάσω custom rom, ο τρόπος είναι universal ή πρέπει να σχετίζεται με το πως έκανα root? Πέρασα TWRP recovery. Εννοώ πρέπει να χρησιμοποιήσω πάλι τα εργαλειάκια και τα αρχεία που προτείνει ο τύπος? Ή απλά βρίσκω rom που να παίζει καλά και τη βάζω?

 

Έλεγξε αρχικά ότι υπάρχει το SU και λειτουργεί βάζοντας μια εφαρμογή που απαιτεί root . ΘΑ πεταχτεί να σου ζητήσει άδεια να προχωρήσει αν όλα πήγαν καλά . Αν τώρα όλα είναι καλά , θα κατεβάσεις και θα περάσεις σε κάποια τοποθεσία στο κινητό σου μια ρομ της επιλογής σου , θα επανεκκινήσεις σε περιβάλλον team win , θα κάνεις ένα back up την υπάρχουσα rom και θα κάνεις φλας μέσα απο εκεί την ρομ απο την θέση που την έχεις αποθηκεύσει . Νομίζω πρέπει να λέει , run zip , install zip ή κάτι τετοιο . Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες κάθε ρομ και οτι λένε πριν γίνει η εγκατάσταση . Παντως εχω την εντυπώση πως custom recovery με στοκ android δεν παίζουν . Τουλάχιστον δεν παίζανε ... Μαζι με την ρομ βαλε και τα Google apps που την συνοδεύουν .

Δεν θυμαμαι στο βιντεο να εχει οδηγιες για καστομ ρομ , αλλα αν σου δουλεψε μέχρι εδω δεν βλεπω γιατι να δοκιμάσεις κάτι αλλο .

Edited by Spiros11472
εδιτ
Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...