Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η πρώτη απόπειρα να βάλω slim, απέτυχε παταγωδώς. Ενώ το λέει οτι θέλει latest CWM , πήγα ο έξυπνος με περσινή εκδοσή να το κάνω, και έβγαζε κάτι error 7 , δεν θυμάμαι. Ευτυχώς είχα κάνει τα πάντα όλα back up πριν , γιατί πήγα να περάσω καινούργιο CWM αλλά για κάποιο λόγο δεν δούλευε τίποτα, με τον driver. Ενώ το βλέπουν τα windows και δουλεύει ο ADB.

 

Τεσπα θα δοκιμάσω αύριο πάλι. Το back up Απο CWM σώζει ζωές. :lol:

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

η πρώτη απόπειρα να βάλω slim, απέτυχε παταγωδώς. Ενώ το λέει οτι θέλει latest CWM , πήγα ο έξυπνος με περσινή εκδοσή να το κάνω, και έβγαζε κάτι error 7 , δεν θυμάμαι. Ευτυχώς είχα κάνει τα πάντα όλα back up πριν , γιατί πήγα να περάσω καινούργιο CWM αλλά για κάποιο λόγο δεν δούλευε τίποτα, με τον driver. Ενώ το βλέπουν τα windows και δουλεύει ο ADB.

 

Τεσπα θα δοκιμάσω αύριο πάλι. Το back up Απο CWM σώζει ζωές. :lol:

 

Πέρασε τη με το recovery tools.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έλα εντάξει, γιατί δεν μου το είπε κάποιος πιο πριν , οτι υπάρχει τέτοιο εργαλείο, και κάθομαι και ασχολούμαι με fastboot.exe, odin και λακαμιες :lol:

 

Χίλια ευχαριστώ Gialakias :)

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

To Recovery tools μου λέει να κατεβάσει το CWM 6.0.4.3 του λέω ναι, μου λέει partition flashed ,αλλά παραμένει στην έκδοση 6.0.3.1 ....

Παίρνει άδεια από superuser κανονικά...

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

To Recovery tools μου λέει να κατεβάσει το CWM 6.0.4.3 του λέω ναι, μου λέει partition flashed ,αλλά παραμένει στην έκδοση 6.0.3.1 ....

Παίρνει άδεια από superuser κανονικά...

 

Reboot έκανες; αν ναι και είναι ακόμα έτσι, κατέβασε την cwm από το clockworkmod.com και υπέδειξε το στο πρόγραμμα να το φλασάρει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μου λέει flashing και μετα reboot to recovery now? Και του λέω ναι , και είναι ακόμα η 6.0.3.1. Να κατεβάσω μόνος το img, και που να το βάλω ; χύμα στο storage ή σε κανέναν φάκελο περίεργο;

 

οκ το έκανα και με τον τρόπο που λες, αλλά δεν. δεν την κατέβασα μόνος μου, αλλά βρήκα που την στέλνει απο το logs. Δεν ξέρω πόση ώρα κρατάει το φλασαρισμα, αλλά έμενα δεν κάνει ουτε μισό δευτερόλεπτο. Μου λέει οκ, και είναι ακόμα η 6.0.3.1. :wacko:

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...ειχα και εγω θεματα για να την βαλω αλλα μετα ακολουθησα αυτον τον οδηγο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=381883 που εν μερη κανει και στη δικη μας συσκευη και περασα το ρεκαβερυ και μετα απο εκει απλα φλασαρα το σλιμκατ και το g apps

απλα δεν εχω τη συσκευη τωρα και δεν θυμαμαι καν ποιο ρεκαβερυ εβαλα!αλλα οτι δουλεψε δουλεψε :)

Edited by kassotis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το cwm μεσω rom manager .

 

Ολα οκ, να ενεργοποιήσω άραγε το ART;

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις.:

Οι επιδόσεις του κινητού είναι περίπου ίδιες με την MIUI . Αλλά μου αρέσει καλύτερα το Interface. Δεν πηγαίνει σφαίρα, αλλά είναι ωραίο να έχεις android 4.4.2 σε κινητό 4 χρονών.

Ενα πρόβλημα, δεν βρίσκω πως να βάλω custom mp3 σαν ήχο για τα sms. Έχω κάνει copy/paste σε οτι φακέλους βρήκα, notification και μέσα στο media, αλλά δεν.

 

εδιτ, εκανα ενα restart, τα μισά shortcuts χάθηκαν, και όλα τα settings στους ήχους, πλέον δεν μπορώ να βάλω κανένα mp3 σε κανέναν.

Edited by enterprise_psi
Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με SlimKat και το nexus πηγαίνει μια χαρά μέχρι στιγμής. Επειδή η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα πως μπορώ να ελέγξω αν είναι θέμα μπαταρίας επομένως θέλει αλλαγή ή εάν είναι κάποιος άλλος ο λόγος;

 

Με κάποιο τρόπο θα ήθελα να δω την κατάσταση της μπαταρίας ...

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις.:

Οι επιδόσεις του κινητού είναι περίπου ίδιες με την MIUI . Αλλά μου αρέσει καλύτερα το Interface. Δεν πηγαίνει σφαίρα, αλλά είναι ωραίο να έχεις android 4.4.2 σε κινητό 4 χρονών.

Ενα πρόβλημα, δεν βρίσκω πως να βάλω custom mp3 σαν ήχο για τα sms. Έχω κάνει copy/paste σε οτι φακέλους βρήκα, notification και μέσα στο media, αλλά δεν.

 

εδιτ, εκανα ενα restart, τα μισά shortcuts χάθηκαν, και όλα τα settings στους ήχους, πλέον δεν μπορώ να βάλω κανένα mp3 σε κανέναν.

 

Φτιαξε ενα φακελο 'Ringtones' κ βαλε τα mp3 εκει. Το συστημα πλεον, θα βαλει κ αυτα στις επιλογες ηχων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαι με SlimKat και το nexus πηγαίνει μια χαρά μέχρι στιγμής. Επειδή η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα πως μπορώ να ελέγξω αν είναι θέμα μπαταρίας επομένως θέλει αλλαγή ή εάν είναι κάποιος άλλος ο λόγος;

 

Με κάποιο τρόπο θα ήθελα να δω την κατάσταση της μπαταρίας ...

 

Να τσεκαρεις αν καποια εφαρμογη σου ρουφαει ποσοστα της μπαταριας. Αυτο θα το δεις απο το μενου 'battery' . Αν δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο ή περιεργο, τοτε θες νεα μπαταρια.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Φίλε gtsip το είχα καταλάβει αυτό από προηγούμενες rom. Έχω κάνει copy paste τα mp3 σε οτι φακέλους βρήκα:

Notifications, Ringtones, Alarms, Ακόμα και το κλασικό media/audio/alarms, notifications, ringtones.

Αλλά δεν βλέπει ούτε έναν ήχο.

 

Εντωμεταξύ, και δεν είμαι σίγουρος αν έχει σχέση, αλλά η καινούργια CWM δεν έχει πουθενά την επιλογή fix permissions. Αν έχει σχέση.

 

Κρίμα γιατί είναι φοβερή ρομ, και από οτι φαίνεται, μια χαρά τρέχει Κιτκατ το nexus s, Κυρια Google.

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Σύντροφοι καλησπέρα . Πλέον με touch recovery CWM 6,0,4,3 και default back up format το tar παρατηρώ οτι τα back up βγαίνουνε τεράστια . Εκτός και κάνω λάθος , για να πάρω back up , από το αρχικό menu πάω back up and restore και μετά back up to /storage/sdcard0 . Παρατηρώ λοιπόν ότι τα Back up της τελευταίας CWM και αργούν να γινουν περίπου (6-7 min) και είναι αρκετά ογκωδέστερα σε σχεση με τα back up που έκανα με την προηγούμενη (δεν θυμάμαι ποια) όχι touch CWM recovery . Κάποια παλιότερα back up με προηγούμενα android ήτανε αν θυμάμαι 500 -600 ΜΒ . Τώρα τα κάνει 1.3 Gb !! Κάνω κάποιο λάθος ? Πλέον τρέχω slim 4.4.2 build 3 Official 3072 αν παίζει κάποιο ρόλο . Σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένος , ειδικά από μπαταρία .Τις προάλλες με πολύ νορμάλ χρήση , από πρωί Δευτέρας ξαναφόρτισα Τεταρτη βράδυ . Γενικά ελάχιστα κολλήματα . Το μόνο άσχημο είναι ότι συχνά πυκνά , μετά από επανεκκίνηση , μπορεί να μου δείξει μπαταρία 3-4 % και όσο το αφήνω ήσυχο ανεβαίνει . Αυτό συμβαίνει αν πχ κάνω επανεκκίνησή στο 15-20%.
Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

εκτος του οτι δεν μπορώ να βάλω οτι ήχο θέλω εγώ, πάρα μόνο μέσω winamp , κάθε μπ3 να το κάνω set us ringtone, μετά εμφανίζεται στην λίστα.

 

Πλέον αν κάνει επανεκκίνηση μόνο του, ή την κάνω εγώ, μερικά εικονίδια ξεχνάει να τα βάλει στην επιφάνεια, και τα ξαναβάζω εγώ.

 

Μακράν πιο σταθερή η MIUI Απο slimkat μέχρι στιγμής, έτοιμος είμαι να γυρίσω πίσω.

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα! Εχθές βγήκε η SlimKat v4 Stable, ώρα για φλασάρισμα!! http://slimroms.net/index.php/downloads/dlsearch/viewcategory/1076-crespo

Την έβαλα και νομίζω πως είναι αρκετά πιο ενεργοβόρα . Έχει κάνεις την ίδια αίσθηση ?

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια αίσθηση είχα και εγώ. Το κύριο μειονέκτημα που παρατήρησα και με έκανε να γυρίσω στην build 3 είναι πως όταν με καλούσαν πολλές φορές η οθόνη δεν άναβε οπότε δεν μπορούσα να απαντήσω... Πάντως με την build 3 το Nexus πετάει, την προτείνω ανεπιφύλακτα!
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια αίσθηση είχα και εγώ. Το κύριο μειονέκτημα που παρατήρησα και με έκανε να γυρίσω στην build 3 είναι πως όταν με καλούσαν πολλές φορές η οθόνη δεν άναβε οπότε δεν μπορούσα να απαντήσω... Πάντως με την build 3 το Nexus πετάει, την προτείνω ανεπιφύλακτα!

 

Περίεργα πράγματα . Μου έδειξε 43% μπαταρία να εχει φάει το Run Keeper που χρησιμοποιώ στο τρέξιμο . Η πλάκα είναι πως έχω να το χρησιμοποιήσω κάνα μήνα και απλά προχτές το έδειξα σε ένα φίλο . Επίσης δείχνει κατανάλωση λόγω του Run Keeper εξαιτίας του GPS . Το gps όμως ειναι μόνιμα κλειστό και απλά το έχω μεσώ wifi να με εντοπίζουν για σελίδες που το απαιτούν . Επίσης χρησιμοποιώ το clεan master που κανονικά αν ετρεχε η εφαρμογή στο παρασκήνιο θα έπρεπε να την είχε σφάξει στο γόνατο . Εχτές έκανα επανέκκινηση , και φορτισα , το πρωι το έβγαλα από την πρίζα στο 97 % και με νορμαλ χρήση σήμερα ειμαι τώρα στο 62 % . Οπότε καλά πάμε και βλέπουμε .

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως ρυθμιζω στην SlimKat οταν παταω το volume down να μειωνει την ενταση που χτυπαει το κινητο?μεχρι τωρα το εκανε αλλα ξαφνικα χαμηλωνει την ενταση απο τα παιχνιδια και πολυμεσα
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως ρυθμιζω στην SlimKat οταν παταω το volume down να μειωνει την ενταση που χτυπαει το κινητο?μεχρι τωρα το εκανε αλλα ξαφνικα χαμηλωνει την ενταση απο τα παιχνιδια και πολυμεσα

 

Από το ήχος , τέρμα κάτω , volume panel , καντο expanded . Οποτε με volule down θα σου βγάζει το μίκτη και θα επιλέγεις μόνο να χαμηλώνει το ακουστικό . Το δοκίμασα και παίζει μια χαρά

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το build 4 της slimkat 4.4 ειχε ένα bug και σε εισερχόμενες κλήσεις δεν άναβε η οθόνη και δεν μπορούσα να απαντήσω είπα να γυρίσω πίσω σε ένα προηγούμενο Back up ( build 2 ή 3) . Με την clockwork , τελευταία touch 6.0.4.3 αν θυμαμαι κάνω restore . Βρίσκει μόνη της το back up και ξεκινάει . Σβήνει το υπάρχον boot image αλλά στην συνέχεια κολλάει και λέει can not mount /system . Κρύος ιδρώτας . Κάνω reboot αλλά κόκκαλο το κινήτο . Μένει στην εικόνα με το σήμα της Google και το ξεκλείδωτο λουκέτο . Και το ακόμα χειρότερο , δεν μπαίνει σε fast boot mode να δω απο εκει τι θα κάνω . Καμία βοήθεια γιατί έμεινα από τηλέφωνο και όσο παράξενο και αν φαίνεται δεν έχω και εφεδρικό να κάνω την δουλεία μου ....

 

ευχαριστώ

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλά μου βγάζει τις 3 επιλογές για τα μέσα την ένταση και για το ξυπνητηρη και χαμηλώνει πάλι για τα μέσα.κάνω κάτι λάθος?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά καλησπέρα,

 

τα φώτα σας με το εξής:

flash-αρα την cm 10.2.1 και έχω μεγάλο lag (~ 3 sec) όταν από κάποια ανοικτή εφαρμογή ή από κάποιο path, πατάω το home button για να επιστρέψω στην αρχική. Το συγκεκριμένο θέμα το έχω και με τον trebuchet και με τον nova. Έχει κανείς καμιά ιδέα;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

 

τα φώτα σας με το εξής:

flash-αρα την cm 10.2.1 και έχω μεγάλο lag (~ 3 sec) όταν από κάποια ανοικτή εφαρμογή ή από κάποιο path, πατάω το home button για να επιστρέψω στην αρχική. Το συγκεκριμένο θέμα το έχω και με τον trebuchet και με τον nova. Έχει κανείς καμιά ιδέα;;

 

Ευχαριστώ

 

Βάλε 11 ή 10.1.χ. Η 10.2 δεν έκατσε ποτέ καλά στο nexus s. Βάλε 11 που τσουλαει ικανοποιητικά.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...