Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολες οι recovery http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2032337 . εμενα προσωπικα δεν μου το κανει αυτο με το ανοιγμα της οθονης.. Για ξαναπερασε την. εγω με την jellyshot ειχα τα Προβληματα..( οι πιο πολλοι ομως λενε τα καλυτερα). To full wipe πως το κανεις;;

 

Ευχαριστώ για το link. Τελικά έπεσα πάνω του μετά από περισσότερο ψάξιμο! Full Wipe εννοώ, από recovery πάντα, Wipe Data/Factory Reset, Wipe Dalvik+Wipe Cache. Υπάρχει κάτι περισσότερο; Μόλις τελειώνει η ρομ, περνάω και τα jellybean gapps και ξεκινάω. kernel δεν έχω πειράξει, υποθέτω η CM10.1 έρχεται με δικό της έτσι κ αλλιώς;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για το link. Τελικά έπεσα πάνω του μετά από περισσότερο ψάξιμο! Full Wipe εννοώ, από recovery πάντα, Wipe Data/Factory Reset, Wipe Dalvik+Wipe Cache. Υπάρχει κάτι περισσότερο; Μόλις τελειώνει η ρομ, περνάω και τα jellybean gapps και ξεκινάω. kernel δεν έχω πειράξει, υποθέτω η CM10.1 έρχεται με δικό της έτσι κ αλλιώς;
ολες οι custom εχουν δικες της ρομ. πχ η jelly εχει marmite.. Εγω το κανω αλλιως το full wipe.. (μπορει να ειναι κ υπερβολη) εκτος απο αυτα που κανεις , μπαινω και στο mount-storage και απο εκει κανω format system ,data, cashe και boot. σε οσα κινητα το εχω κανει ετσι κανενα δν μου δημιουργησε προβλημα μετα με τις αλλες ρομ... Δοκιμασε το, δν χανεις τπτ..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

ολες οι custom εχουν δικες της ρομ. πχ η jelly εχει marmite.. Εγω το κανω αλλιως το full wipe.. (μπορει να ειναι κ υπερβολη) εκτος απο αυτα που κανεις , μπαινω και στο mount-storage και απο εκει κανω format system ,data, cashe και boot. σε οσα κινητα το εχω κανει ετσι κανενα δν μου δημιουργησε προβλημα μετα με τις αλλες ρομ... Δοκιμασε το, δν χανεις τπτ..

 

Οκ, θα το δοκιμάσω! Που είναι ακριβώς αυτό μενού όμως γιατί νομίζω το 'χασα!

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα το δοκιμάσω! Που είναι ακριβώς αυτό μενού όμως γιατί νομίζω το 'χασα!
οταν μπεις στην recovery στο mount storage. μπες εκει κ στο βγαζει. cwm recovery δεν εχεις;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Guest triptico

Παιδια, εχω το συγκεκριμενο κινητο εδω και περιπου 2 χρονια. Δεν εχω ασχοληθει καθολου με root, custom rom, kernels και γενικα βελτιωσεις/τροποποιησεις. Το προβλημα μου ειναι το μεγαλο lag, τοσο που ωρες ωρες μου ερχεται να το σπασω...σημειωτεον οτι δεν παιζω παιχνιδια...

Πρωτου λοιπον το σπασω... και προχωρησω σε αλλαγη κινητου θα ηθελα καποιος φιλος να μου προτεινει με ποιες κινησεις μπορει το κινητο να γινει ελαφρυ. Δεν με ενδιαφερουν τα φρου φρου και τα αρωματα, παρα μονο η ταχυτητα και η αμεση αποκριση....

Το κινητο ειναι μοντελο Ι9023 και εχει android 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχω το συγκεκριμενο κινητο εδω και περιπου 2 χρονια. Δεν εχω ασχοληθει καθολου με root, custom rom, kernels και γενικα βελτιωσεις/τροποποιησεις. Το προβλημα μου ειναι το μεγαλο lag, τοσο που ωρες ωρες μου ερχεται να το σπασω...σημειωτεον οτι δεν παιζω παιχνιδια...

Πρωτου λοιπον το σπασω... και προχωρησω σε αλλαγη κινητου θα ηθελα καποιος φιλος να μου προτεινει με ποιες κινησεις μπορει το κινητο να γινει ελαφρυ. Δεν με ενδιαφερουν τα φρου φρου και τα αρωματα, παρα μονο η ταχυτητα και η αμεση αποκριση....

Το κινητο ειναι μοντελο Ι9023 και εχει android 4.1.2

 

η μια λυση ειναι να το κανεις root και να περασεις jellyshot με marmite kernel.

και η αλλη λυση ειναι να αγορασεις αλλο κινητο. :p σοβαρα τωρα, το nexus s οτι και να το κανεις ποτε δεν θα γινει αρκετα γρηγορο και χωρις καθολου lag. οποιος εχει δοκιμασει 2πυρηνο/4πυρηνο κινητο θα ξερει τι εννοω.

σιγουρα με root και καμια custom rom θα βελτιωθεί η κατασταση αλλα καποια πραγματακια θα παραμεινουν ενοχλητικα.

αν θελεις οδηγειες για root και εγκατασταση custom rom πες.

Link to comment
Share on other sites

Guest triptico
η μια λυση ειναι να το κανεις root και να περασεις jellyshot με marmite kernel.

και η αλλη λυση ειναι να αγορασεις αλλο κινητο. :p σοβαρα τωρα, το nexus s οτι και να το κανεις ποτε δεν θα γινει αρκετα γρηγορο και χωρις καθολου lag. οποιος εχει δοκιμασει 2πυρηνο/4πυρηνο κινητο θα ξερει τι εννοω.

σιγουρα με root και καμια custom rom θα βελτιωθεί η κατασταση αλλα καποια πραγματακια θα παραμεινουν ενοχλητικα.

αν θελεις οδηγειες για root και εγκατασταση custom rom πες.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Θα δοκιμασω τη λυση που προτεινεις. Αν σου ειναι ευκολο δωσε μου οδηγιες ή αντιστοιχα links για νa κανω root και να περασω jellyshot και marmite

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Θα δοκιμασω τη λυση που προτεινεις. Αν σου ειναι ευκολο δωσε μου οδηγιες ή αντιστοιχα links για νa κανω root και να περασω jellyshot και marmite

 

αυτο για root

νομιζω ειναι αρκετα ευκολο να το κανεις μονος σου, αλλα αν θες οτιδηποτε ρωτα. σιγουρεψου οτι εχεις τους drivers του κινητου εγκατεστημενους.

αυτο εδω ειναι το λινκ για την jellyshot και αυτο για τον marmite kernel.

κανε πρωτα το root και μετα σου εξηγω πως να φλασαρεις στο κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται ειλικρινά. Με τελευταία CM10.1 κολλήματα κ το κινητό να σβήνει από μόνο του. 3 wipe και Jellyshot, τα ίδια και χειρότερα. Επίσης η μπαταρία δείχνει ότι να ναι. Δείχνει να φορτίζει στο μισάωρο/45λεπτο κ μόλις αρχίσεις να το χρησιμοποιείς πέφτει σε δύο ώρες στο 10% σε standby mode.

 

Θα δοκίμαζα τον marmite αλλά νομίζω ότι φταίει κάτι πιο χοντρό, ίσως ένα φορμάτ της SD και ξαναπέρασμα των πάντων? Δύο ερωτήσεις:

1) Μπορώ να περάσω marmite kernel πάνω από αυτόν της CM ή χρειάζεται κάποιο patchaki πρώτα για να τον σβήσει τελείως, κάπου είχα διαβάσει κάτι τέτοιο για κάποιους kernel.

2) Η μπαταρία πως μπορεί να συνέλθει; το wipe battery stats νομίζω ότι δεν κάνει κάτι επί της ουσίας. Να φορτίσω/ξεφορτίσω πλήρως 2 φορές συνεχόμενα ίσως;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

να γραψω μια διαπιστωση ετσι για την ιστορια.εβαλα την CM10.1 αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει και καμια τρομερη διαφορα ως καθολου απο οταν ημουν μαμα.ουτε και καμια βελτιωση στην μπαταρια.

επισης το κινητο οταν ανοιγω το wifi σερνεται και κολαει αρκετα.μαλλον θα αππαξω ρομ κερνελ η δεν ξερω τι αλλο αν εχει καποιος να μου προτεινει κατι

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση

Μπορώ να έχω τον browser της paranoid rom στην CM10.1; Τον στοκ εννοείτε, αν ναι με ποιό τρόπο;

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

πηρα την αναβαθμιση της cm10,1 .ξερει κανεις τι διαφορες υπαρχουν?μιας και εγω δεν εχω εντοπισει ακομα κατι.ειχε 3 αναβαθμισεις και εγω εβαλα την rc4.δεν ξερω αν παιζει ρολο σε κατι.οποιος το εχει ψαξει ας μας πει
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

πηρα την αναβαθμιση της cm10,1 .ξερει κανεις τι διαφορες υπαρχουν?μιας και εγω δεν εχω εντοπισει ακομα κατι.ειχε 3 αναβαθμισεις και εγω εβαλα την rc4.δεν ξερω αν παιζει ρολο σε κατι.οποιος το εχει ψαξει ας μας πει

 

Μικρό διορθώσεις και σταθερότητα στην έκδοση 4.2.2

Η έκδοση rc είναι ένα βήμα πριν την τελειοποίηση της 4.2.2.

Edited by dimitris762
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

ξέρει κανείς πως μπορώ να τροποποιήσω τα έτοιμα μηνύματα που είναι διαθέσιμα κατά την απόρριψη εισερχόμενης κλήσης;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μικρό διορθώσεις και σταθερότητα στην έκδοση 4.2.2

Η έκδοση rc είναι ένα βήμα πριν την τελειοποίηση της 4.2.2.

 

μολις βγηκε και η rc5

δεν ξερω ακομα διαφορες..

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

διαφορες απο την jellyshot??? εχει δοκιιμασει καποιος και τις 2?

 

Αυτά είναι γούστα του καθενός, εγώ όσες κ αν δοκίμασα (έχω δοκιμάσει αρκετές) πάλι στην CM επέστρεψα.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα από το 'Manage apps' κανεις move application το USB storage, που πηγαίνει την εφαρμογή? Σε ποιο path? Δε μπορώ να το ανακαλύψω με τίποτα...

:wacko:

 

το ανακαλύψα!!

/mnt/asec

Edited by gtsip
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Guest triptico
αυτο για root

νομιζω ειναι αρκετα ευκολο να το κανεις μονος σου, αλλα αν θες οτιδηποτε ρωτα. σιγουρεψου οτι εχεις τους drivers του κινητου εγκατεστημενους.

αυτο εδω ειναι το λινκ για την jellyshot και αυτο για τον marmite kernel.

κανε πρωτα το root και μετα σου εξηγω πως να φλασαρεις στο κινητο σου.

 

 

.. μετα απο αρκετες μερες μπορεσα να ασχοληθω με το θεμα...

εκανα root χωρις κανενα προβλημα...

τωρα πως φλασαρω?

Link to comment
Share on other sites

Guest triptico
Παίδια, αφού έκανα root και πέρασα το jellyshot και Gapps όλα δουλεύουν μέχρι στιγμής ρολόι. Τώρα θέλω να βάλω marmite kernel, αλλά από το link που μου έδωσε ο φίλος NickName98 δεν μπορώ να καταλάβω ποιο αρχείο πρέπει να κατεβάσω. Επίσης, αν κατεβάσω το αρχείο που πρέπει, τι πρέπει να κάνω; Απλά το φλασάρω όπως το Jellyshot και τα gapps; Ελπίζω να μην χρειάζεται πάλι wipe...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...