Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολύ σταθερή η JellyShot v1.1

 

δεν μπορω να πω οτι με ξετρελανε... με cm10 stable ειμαι καλυτερα.

 

για την MIUI τι λετε;

ειναι αρκετα διαφορετικη αλλα δειχνει ωραια. βεβαια μοιάζει αρκετα με go launcher (που δεν μου πολυαρεσε) αλλα αλλο πραγμα ρομ και αλλο launcher.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πάντως οτι η jellyshot δεν συγκρίνεται με καμία 4.1 rom. Είναι πολύ πιο μπροστά. Θα βγεί και νέα έκδοση σύντομα. Βγήκε και νεα build σημερινή της cm10.1. Θα περιμένω να βγει και η νεα jellyshot και θα δοκιμάσω την cm. Αν δεν μου αρέσει θα παω πάλι πίσω σε jellyshot, όμως απο παντού ακούω καλά λόγια. Ο δημιουργός της jellyshot λέει οτι θα κάνει τα μενού, τα παράθυρα κλπ. εντελώς μαύρα και επειδή δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το "πεθαμενατζίδικο" μάλλον θα μείνω με cm10.1

 

Update: Έβαλα cm10.1 αλλά σέρνεται! Καλύτερα μαυρίλα και να φυσάει :P

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πάντως οτι η jellyshot δεν συγκρίνεται με καμία 4.1 rom. Είναι πολύ πιο μπροστά. Θα βγεί και νέα έκδοση σύντομα. Βγήκε και νεα build σημερινή της cm10.1. Θα περιμένω να βγει και η νεα jellyshot και θα δοκιμάσω την cm. Αν δεν μου αρέσει θα παω πάλι πίσω σε jellyshot, όμως απο παντού ακούω καλά λόγια. Ο δημιουργός της jellyshot λέει οτι θα κάνει τα μενού, τα παράθυρα κλπ. εντελώς μαύρα και επειδή δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το "πεθαμενατζίδικο" μάλλον θα μείνω με cm10.1

 

Update: Έβαλα cm10.1 αλλά σέρνεται! Καλύτερα μαυρίλα και να φυσάει :P

 

αρχικα να πω οτι η διαφορα αναμεσα σε 4.1.2 και 4.2.1 δεν ειναι και τοσο μεγαλη γι΄αυτο και παραμενω με 4.1.

αυτο που μου αρεσει στις cyanogenmod roms ειναι οτι οτι μπορεις να αλλαξεις τα παντα. μπορεις να την κανεις οπως σου αρεσει καθως εχει και τοσα πολλα θεματα... γι' αυτο και βρισκεται στην 1η θεση στην καταταξη των custom roms.

 

συγκεκριμενα η cm10 stable που χρησιμοποιω εγω δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. κανει το κινητο να παει βολιδα και η καταναλωση μπαταριας ειναι σχετικα μικρη. (και μαζι με marmite kernel ακομα καλυτερη)

 

στο AnTuTu Benchmark εβγαλα 4656 score, κατι που δεν ειχα ξανακανει με καμια rom. για εμενα ειναι σιγουρα η πιο καλή rom που υπαρχει. (τουλαχιστον για το nexus s)

 

οσο για αυτο που ειπες για την cm10.1 δεν νομιζω να ισχυει και στην official cm10.1... η cyanogenmod team δεν εβγαλε ποτε κατι ελαττωματικό και δεν νομιζω να το κανει με την cm10.1. την unofficial δεν την εχω δοκιμασει ακομα και δεν ξερω...

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Update: Έβαλα cm10.1 αλλά σέρνεται! Καλύτερα μαυρίλα και να φυσάει :P

 

Η τελευταία έκδοση 14/12 πράγματι έχει ένα θέμα με την ταχύτητα, η προηγούμενη 13/12 πάει σφαίρα άμα θες να την δοκιμάσεις.

Πάντως η ανάπτυξη είναι πολύ γρήγορη, ήδη έβαλαν ρυθμίσεις για να αλλάξεις τα shortcut για να τα νέα toggles. Λείπουν αρκετά και υπάρχουν μερικά bugs αλλά είναι σε πολύ καλό δρόμο.

Σε κάνα μήνα το πολύ θα έχει γίνει αρκετά σταθερή πιστεύω.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Στην νέα έκδοση της jellyshot κατά πάσα πιθανότητα θα έχουμε εντελώς stock εμφάνιση και όποιος θέλει μαύρα φόντα σε dialer κλπ απλά θα φλασάρει ακόμα ένα zip κατά την εγκατάσταση. Επίσης, η rom απέκτησε νέο λογότυπο το οποίο σχεδίασα εγώ. Σύντομα και με ελληνικά στο μενού jellyshot controller ;)
Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη 4.2 έχει εμφανιστεί καθόλου στα κινητά σας παιδια?
Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη 4.2 έχει εμφανιστεί καθόλου στα κινητά σας παιδια?

 

Το nexus s σταμάτησε επίσημα στην 4.1.x

 

New post:

 

Όσοι θέλετε να έχετε 160 χαρακτήρες στα sms μπορείτε να φλασάρετε αυτό το zip. Το έλεγξα με jellyshot και δουλεύει. Δουλεύει και με cm10.1 επίσης. Για τις άλλες 4.2 rom δεν ξέρω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά λογικά δουλεύει και εκεί. ΜΟΝΟ deodexed roms.

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν μπορω να βαλω face unlock στο nexus s, cm10 stable rom;

το εψαξα λιγο αλλα δεν βρήκα κατι. :(

Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν μπορω να βαλω face unlock στο nexus s, cm10 stable rom;

το εψαξα λιγο αλλα δεν βρήκα κατι. :(

 

καποιες ρομ το εχουν ηδη προεγκατεστημενο. θα πρεπει να αλλαξεις ρομ κατι το οποιο φανταζομαι δεν θες.....:D

Link to comment
Share on other sites

καποιες ρομ το εχουν ηδη προεγκατεστημενο. θα πρεπει να αλλαξεις ρομ κατι το οποιο φανταζομαι δεν θες.....:D

 

ποιες ρομ για παραδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια απο τις 4.2 ρομ εχουμε την jellyshot, την cm10.1 και την codename απο οτι ειδα. Η jellyshot ειναι σχεδον μαμα.. εκτος απο λιγες παραμετροποιησεις.. Ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερη να αφησω και με ποιον κερνελ; Γτ θελω λιγο τον επεξεργαστη πιο πανω..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια απο τις 4.2 ρομ εχουμε την jellyshot, την cm10.1 και την codename απο οτι ειδα. Η jellyshot ειναι σχεδον μαμα.. εκτος απο λιγες παραμετροποιησεις.. Ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερη να αφησω και με ποιον κερνελ; Γτ θελω λιγο τον επεξεργαστη πιο πανω..

 

δεν θα προτεινα cm10.1 μιας και ειναι unofficial. διαλεξε οποια θες απο τις αλλες.

ο marmite kernel ειναι καλος... αν και δεν ανεβαζει την cpu και πολυ, βγαζει πολυ ωραια score στο benchmark test.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα προτεινα cm10.1 μιας και ειναι unofficial. διαλεξε οποια θες απο τις αλλες.

ο marmite kernel ειναι καλος... αν και δεν ανεβαζει την cpu και πολυ, βγαζει πολυ ωραια score στο benchmark test.

 

Unofficial είναι απλά επειδή δεν κάνει επίσημα κάποιος από την ομάδα της cyanogenmod compile τον κώδικα. Χθες ξεκίνησαν σιγά σιγά να βγαίνουν οι πρώτες nightly, για την δικιά μας συσκευή δεν έχει βγει ακόμα.

 

Εγώ πάντως την προτείνω για κάποιον που κάνει δοκιμές συχνά μιας και πλέον γίνεται όλο και πιο σταθερή και δεν έχει κάποια σοβαρή έλλειψη.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Οι διάφορες 4.2 roms που κυκλοφορούν για το κινητό σε σχέση με την official 4.1.2 πως είναι σε θέματα κατανάλωσης μπαταρίας όταν είναι όλα ανοιχτά ; (3g , αυτόματη ενημέρωση )

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Οι διάφορες 4.2 roms που κυκλοφορούν για το κινητό σε σχέση με την official 4.1.2 πως είναι σε θέματα κατανάλωσης μπαταρίας όταν είναι όλα ανοιχτά ; (3g , αυτόματη ενημέρωση )

 

Η cm10.1 φαίνεται να είναι στα ίδια επίπεδα αυτονομίας με την cm10.

BTW άρχισαν και επίσημα οι nighlty εκδόσεις, μπορείτε να δείτε τις διαφορές και να τις κατεβάσετε εύκολα από εδώ

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω λίγο θεματακι να υπάρχει με την ελεύθερη ram στην 4.2. Την cm 10.1 έχω βάλει και στο multitasking βλέπω την ram να πέφτει σε επικίνδυνα επίπεδα (και κάτω απο 40 MB) με αποτέλεσμα το κινητό να ψιλοζοριζεται. Δεν είναι θέμα της συγκεκριμενης rom, καθώς σε όλες τις 4.2 λείπουν το "developers options" στο οποίο υπήρχε η επιλογή για το πόσες διεργασιες θα τρέχουν. Το είχα μονίμως στο "το πολύ 4 διεργασιες" και η ελεύθερη ram σπανίως έπεφτε κάτω απο 70mb σε multitasking. Και όταν λέω multitasking εννοώ σκίσιμο: browsing, google+, Facebook, play store, downloading, uploading, sharing και πάει λέγοντας.

 

Ίσως τελικά γι αυτό δεν μας έδωσαν την 4.2 επίσημα.

 

Για όσους έχουν το ROM toolbox pro ή το RAM manager pro, έβαλα το "Empty Application" στα 100 MB, αντί για 44 που είναι η εργοστασιακη ρύθμιση και είδα λίγη διάφορα. Τα υπόλοιπα (foreground, visible κτλ) δεν τα πείραξα.

 

Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα για καλύτερη διαχειρηση της ram, καλοδεχουμενος

Link to comment
Share on other sites

[...] το "developers options" στο οποίο υπήρχε η επιλογή για το πόσες διεργασιες θα τρέχουν. Το είχα μονίμως στο "το πολύ 4 διεργασιες" και η ελεύθερη ram σπανίως έπεφτε κάτω απο 70mb σε multitasking.[....]

 

Που υπάρχει αυτό στο developers options?:O Eγώ έχω βάλει να κλείνει άμεσα όποια εφαρμογή δεν χρειάζεται.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω λίγο θεματακι να υπάρχει με την ελεύθερη ram στην 4.2. Την cm 10.1 έχω βάλει και στο multitasking βλέπω την ram να πέφτει σε επικίνδυνα επίπεδα (και κάτω απο 40 MB) με αποτέλεσμα το κινητό να ψιλοζοριζεται. Δεν είναι θέμα της συγκεκριμενης rom, καθώς σε όλες τις 4.2 λείπουν το "developers options" στο οποίο υπήρχε η επιλογή για το πόσες διεργασιες θα τρέχουν. Το είχα μονίμως στο "το πολύ 4 διεργασιες" και η ελεύθερη ram σπανίως έπεφτε κάτω απο 70mb σε multitasking. Και όταν λέω multitasking εννοώ σκίσιμο: browsing, google+, Facebook, play store, downloading, uploading, sharing και πάει λέγοντας.

 

Ίσως τελικά γι αυτό δεν μας έδωσαν την 4.2 επίσημα.

 

Για όσους έχουν το ROM toolbox pro ή το RAM manager pro, έβαλα το "Empty Application" στα 100 MB, αντί για 44 που είναι η εργοστασιακη ρύθμιση και είδα λίγη διάφορα. Τα υπόλοιπα (foreground, visible κτλ) δεν τα πείραξα.

 

Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα για καλύτερη διαχειρηση της ram, καλοδεχουμενος

 

 

Φιλε εγω χρησιμοποιω το autostarts που κανει την ιδια δουλεια με το rom toolbox και εχω τις τιμες 90,100,110 απο hidden,content empty.ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο διαχειριση μνημης και σπιρταδα.δοκιμασε αν θες και λες

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω λίγο θεματακι να υπάρχει με την ελεύθερη ram στην 4.2. Την cm 10.1 έχω βάλει και στο multitasking βλέπω την ram να πέφτει σε επικίνδυνα επίπεδα (και κάτω απο 40 MB) με αποτέλεσμα το κινητό να ψιλοζοριζεται. Δεν είναι θέμα της συγκεκριμενης rom, καθώς σε όλες τις 4.2 λείπουν το "developers options" στο οποίο υπήρχε η επιλογή για το πόσες διεργασιες θα τρέχουν. Το είχα μονίμως στο "το πολύ 4 διεργασιες" και η ελεύθερη ram σπανίως έπεφτε κάτω απο 70mb σε multitasking. Και όταν λέω multitasking εννοώ σκίσιμο: browsing, google+, Facebook, play store, downloading, uploading, sharing και πάει λέγοντας.

 

Ίσως τελικά γι αυτό δεν μας έδωσαν την 4.2 επίσημα.

 

Για κάποιο λόγο η Google έκρυψε τα developer options, πρέπει να πας στο about phone και να πατήσεις 7 φορές στο build number. Μετά θα εμφανιστούν κανονικά.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω χρησιμοποιω το autostarts που κανει την ιδια δουλεια με το rom toolbox και εχω τις τιμες 90,100,110 απο hidden,content empty.ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο διαχειριση μνημης και σπιρταδα.δοκιμασε αν θες και λες

Μετά το post μου το έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα κάτι έτοιμα profiles που είχε το Rom toolbox και έβαλα ενα με τιμές 110,121,131 και είδα διάφορα. Αλλά με το παρακάτω σχόλιο του kill_noob είμαι πλέον καλυμμενος.

Για κάποιο λόγο η Google έκρυψε τα developer options, πρέπει να πας στο about phone και να πατήσεις 7 φορές στο build number. Μετά θα εμφανιστούν κανονικά.

Αν δεν μου το έλεγε κάποιος, ούτε που θα το έβρισκα ποτέ. Και να φανταστείς οτι συνέχεια διαβάζω τα διάφορα νέα για android, rom κτλ. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Να ρωτησω κατι ασχετο. Δεν εχω πειραξει τπτ στο κινητο τους τελευταιους μηνες εκτος απο το να κανω ενημερωσεις στο διαφορα apps. Και στο ασχετο αρχησε να μου εμφανιζει αι-βασιληδες και χιονα κτλ στην home screen.

Εχω Go Launcher ex..αλλα δεν εβαλα κανενα theme σχετικο. Εψαξα μηπως εβαλα κατι κατα λαθος αλλα δεν βρηκα κατι.

Σαν να το αποφασισε απο μονο του το go launcher ειναι. :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες χρονια πολλα καλες γιορτες να χουμε. εχω την 4.03 και σκεφτομαι να περασω την 4.1(οποια ειναι τεσπα η τελευταια εκδοση) η να γυριισω σε μαμα κατασταση. τι πλεονεκτηματα μειονεκτηματα θα εχω? να πω οτι ειμαι απλος χρηστης. καθε βοηθεια δεκτην ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Να ρωτησω κατι ασχετο. Δεν εχω πειραξει τπτ στο κινητο τους τελευταιους μηνες εκτος απο το να κανω ενημερωσεις στο διαφορα apps. Και στο ασχετο αρχησε να μου εμφανιζει αι-βασιληδες και χιονα κτλ στην home screen.

Εχω Go Launcher ex..αλλα δεν εβαλα κανενα theme σχετικο. Εψαξα μηπως εβαλα κατι κατα λαθος αλλα δεν βρηκα κατι.

Σαν να το αποφασισε απο μονο του το go launcher ειναι. :confused:

 

preferences --> christmas effect --> off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...