Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως αναβαθμιζουμε recovery?καποιο λινκ?

 

Κατέβασε τη από εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=47218625&postcount=218 και φλασαρε τη από την ήδη υπάρχουσα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

θα χρειαστεί το τριπλό wipe σαν να είναι καινούρια rom ? Edited by Spiros11472
Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεί το τριπλό wipe σαν να είναι καινούρια rom ?

 

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Η recovery έχει άλλη θέση στο σύστημα. Δεν σχετίζεται.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Η recovery έχει άλλη θέση στο σύστημα. Δεν σχετίζεται.

Σχετικά με την slimkat ρώτησα για αναβάθμιση απο slimbean . Την τελευταία cwm θα την βάλω μέσω της παλιότερης εγκατεστημένης έκδοσης . Σχετικά με την SlimKat οποιος ενδιαφέρεται εδω έχει ολα τα απαραίτητα links : http://forum.xda-developers.com/nexus-s/development/rom-slimkat-t2555873

 

Για να δουμε !!

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την slimkat ρώτησα για αναβάθμιση απο slimbean . Την τελευταία cwm θα την βάλω μέσω της παλιότερης εγκατεστημένης έκδοσης . Σχετικά με την SlimKat οποιος ενδιαφέρεται εδω έχει ολα τα απαραίτητα links : http://forum.xda-developers.com/nexus-s/development/rom-slimkat-t2555873

 

Για να δουμε !!

Έβαλα την τελευταία touch 6.0.4.3 . Όλα καλά . Ακολουθώ τις οδηγίες για εγκατάσταση slimkat όπως περιγράφονται εδώ : http://www.slimroms.net/index.php/installation . Έχω κολλήσει στο βήμα "In CWM perform wipe data/factory reset and in mounts and storage section format system" Στο μενού mounts and storage μου δίνει τρεις επιλογές format/ sdcard , format /cache και format /boot . Δεν βλέπω κάπου να λέει format /system. Καμία πρόταση ?

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο Nexus s εβαλα την CM 10.2.1 και ενω είναι ολα καλα αντιμετωπίζω ενα σημαντικό πρόβλημα.

Με το που απαντησω μια κληση, κλεινει. Οχι το κινητό η κληση. Το περίεργο είναι πως δεν γίνεται πάντα και νομίζω πως δεν το κάνει οταν εχω τα hands free

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την τελευταία touch 6.0.4.3 . Όλα καλά . Ακολουθώ τις οδηγίες για εγκατάσταση slimkat όπως περιγράφονται εδώ : http://www.slimroms.net/index.php/installation . Έχω κολλήσει στο βήμα "In CWM perform wipe data/factory reset and in mounts and storage section format system" Στο μενού mounts and storage μου δίνει τρεις επιλογές format/ sdcard , format /cache και format /boot . Δεν βλέπω κάπου να λέει format /system. Καμία πρόταση ?

 

Εντελώς tragic , ήθελε scroll down το menu . Μπήκε μια χαρά , τώρα άντε να σετάρεις μανά ξανά το σύμπαν . Και πως είπαμε ότι αλλάζει η ανάλυση ?

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Μετά από συμβίωση 5 ημερών με την slimkat 4.4.2 build 3 Official - 3072 Μπορώ να πω τα εξής

- Σχεδόν μηδενικά κολλήματα

- To gps κλειδώνει σε μερικά δεύτερα , με την bean ήθελα και λεπτό πολλές φορές .

- Μπαταρία πάνω κάτω τα ίδια , χωρις πολλά πολλά , αν το βγάλω από την πρίζα πρώι Δευτέρας , Τρίτη βράδυ πάμε για φόρτιση . Με πολλά πολλά δύσκολα βγάζει ένα απόγευμα . Βέβαια είναι και η μπαταρία μεταχειρισμένη πλέον 26 μηνων.

- Με την slimbean είχα ενα θέμα με την ενεργοποίηση του 3g απο το μενού και ειχα κατεβάσει ξεχωριστό widget . Τωρα λειτουργεί κανονικά

-Μέχρι στιγμής δεν έχει ρύθμιση ανάλυσης και στο μενού είναι όλα αρκετά μικρά για τα δικά μου γούστα στα 220 αν θυμάμαι καλά αρχικά . Με την εφαρμογή texdroider_dpi το πάτε στα 240 εύκολα και όλα γίνονται πιο μεγάλα .

-Το μόνο που δεν μου αρέσει (ή δεν έχω βρει πως γίνεται ) είναι στο μενού shutdown να μπει το reboot recovery .Αν θέλω να μπω σε recovery πρεπει να κανω shutdown και μετά power up με volume down .

Αυτά , άντε και σύντομα 4.5 !!!

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και 'γω την [ROM] Slimbean 4.3 σαν τις καλύτερες rom αυτή την περίοδο! Πολύ καλή διαχείριση ενέργειας και απόκρισης της συσκευής. Μπαταρία ακόμη δεν έχω τσεκάρει 100%. Έχω βάλει την 1.9 και όχι την 2.0.

Μετά από απογοήτευση πλέον με την MIUI ή οποία στα τελευταία updates έκανε το κινητό να σέρνεται (ελεύθερη μνήμη μετά από καθάρισμα 90 ΜΒ!!-120ΜΒ) κατέληξα στην Slimbean (ελεύθερη μνήμη αντίστοιχα 180-220ΜΒ!!)

Είδομεν!!

Θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο καιρό υπομονή γιατί ακόμη είναι σε πειραματικό στάδιο. Δεν την έχω δοκιμάσει άλλα έχει ψιλοθεματακια απ'οτι διαβάζω

 

Εχω την ΜΙUI 3,9,27 και θα ήθελα να δοκιμάσω slimbean, το θέμα είναι πως, πρέπει να περάσω πρώτα στοκ και μετά ή κατευθείαν φορματ την MIUI και περνάω slimbean;

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Εχω την ΜΙUI 3,9,27 και θα ήθελα να δοκιμάσω slimbean, το θέμα είναι πως, πρέπει να περάσω πρώτα στοκ και μετά ή κατευθείαν φορματ την MIUI και περνάω slimbean;

 

Kανεις φορματ κ μετα περνας τη slimbean. Μετα απο φορματ μπορεις να περασεις οποια rom θες.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να είμαστε 100% σίγουροι:

 

boot στην recovery

φορματ τα παρτισιονς

καθαρισμα τις κασε

φλας το ζιπ

 

Και είναι έτοιμο :lol:

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να είμαστε 100% σίγουροι:

 

boot στην recovery

φορματ τα παρτισιονς

καθαρισμα τις κασε

φλας το ζιπ

 

Και είναι έτοιμο :lol:

 

Καλό είναι format μόνο στο system partition.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ! ΘΑ γράψω εντυπώσεις σύντομα.
Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Μετά από συμβίωση 5 ημερών με την slimkat 4.4.2 build 3 Official - 3072 Μπορώ να πω τα εξής

- Σχεδόν μηδενικά κολλήματα

- To gps κλειδώνει σε μερικά δεύτερα , με την bean ήθελα και λεπτό πολλές φορές .

- Μπαταρία πάνω κάτω τα ίδια , χωρις πολλά πολλά , αν το βγάλω από την πρίζα πρώι Δευτέρας , Τρίτη βράδυ πάμε για φόρτιση . Με πολλά πολλά δύσκολα βγάζει ένα απόγευμα . Βέβαια είναι και η μπαταρία μεταχειρισμένη πλέον 26 μηνων.

- Με την slimbean είχα ενα θέμα με την ενεργοποίηση του 3g απο το μενού και ειχα κατεβάσει ξεχωριστό widget . Τωρα λειτουργεί κανονικά

-Μέχρι στιγμής δεν έχει ρύθμιση ανάλυσης και στο μενού είναι όλα αρκετά μικρά για τα δικά μου γούστα στα 220 αν θυμάμαι καλά αρχικά . Με την εφαρμογή texdroider_dpi το πάτε στα 240 εύκολα και όλα γίνονται πιο μεγάλα .

-Το μόνο που δεν μου αρέσει (ή δεν έχω βρει πως γίνεται ) είναι στο μενού shutdown να μπει το reboot recovery .Αν θέλω να μπω σε recovery πρεπει να κανω shutdown και μετά power up με volume down .

Αυτά , άντε και σύντομα 4.5 !!!

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις- Ασφάλεια - Advanced reboot - Show always

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια.φλασαρα την τελευταια slim kat εκανα ολα τα βηματα και οταν ανοιγει το τηλεφωνο μου βγαζει ενα μηνυμα unfortunately the process com.google process.location has stopped παταω οκ και μενει εκει.καποια βοηθεια?και κατω αριστερα καποια στιγμη ειδα οτι λεει safe mode

ξαναφλασαρα και μαλλον απο οτι ειδα ηταν λαθος τα gaps.εβαλα τα minimal αλλα ειδα εχει και τα Slim_AIO_gapps.4.4.2.build.3.εχουν διαφορες?ποια προτεινετε?

και κατι που ισως ειναι κουτο.η κατ εχει μονο nova lancher η εχει και την δικη του?θελω να σβυσω την nova που εχει απο την εγκατασταση

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ την τελευταία Slimkat (stable) και το κινητό μεταμορφώθηκε, πάει σφαίρα. Απορώ γιατί δεν το είχα κάνει τόσο καιρό. Σαν να πήρα καινούριο. Το συστήνω σε όλους. Μόνη παρατήρηση 1-2 freeze που έβγαλε σε 10 μέρες χρήσης, μετά απο χρήση του Skype κυρίως, ή κάποιας άλλης βαριάς εφαρμογής. Για κινητό 3ετίας μιλάμε άλλωστε, μην ξεχνάμε.
HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

η τρομερή διαφορά είναι στην RAM, πλέον έχω σταθερά 150-200MB ελεύθερα, ενώ πριν είχα 100 max

 

εντάξει τα Freeze δεν μπορείς να τα αποφύγεις στις βαριές διεργασίες

Link to comment
Share on other sites

βάλε την stable έκδοση rom και stable (full) apps

 

ξερεις για να περασω την stable ξανακανω ολα τα βηματα απο την αρχη η φλασαρω μονο και ειμαι οκ?

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

ξερεις για να περασω την stable ξανακανω ολα τα βηματα απο την αρχη η φλασαρω μονο και ειμαι οκ?

 

προσωπικά όταν αλλάζω roms, κάνω τα βήματα από την αρχή.

 

full wipe & cache wipe κ.λπ. έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο κι έχω clean έκδοση της ROM. συνολική διάρκεια 10 λεπτά περίπου για όλα αυτά + 5 να περάσω τα apps από Titanium

Link to comment
Share on other sites

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

κάποιο link;

 

ή από το sites τους (εκτός από xda)

 

site --> http://www.slimroms.net/

 

ROM --> http://slimroms.net/index.php/downloads/dlsearch/viewcategory/1076-crespo

 

gAPPS --> http://slimroms.net/index.php/downloads/dlsearch/viewcategory/1150-addons4-4

(βάλε τις AIO όχι τις Minimal)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
την περασα και εγω...ειχα αρχικα θεμα με το playstore και το nova αλλα μετα εστρωσε... μια χαρα ειναι τωρα....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...