Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα Nexus S με official 4.0.3, unrooted με ξεκλείδωτο bootloader. Για να το κάνω root ακολουθώ ένα οδηγό, όπως πχ αυτόν και παρακάμπτω το βήμα fastboot oem unlock;

 

Επίσης σ αυτή τη διαδικασία πάλι διαγράφονται τα προσωπικά δεδομένα που έχω στο τηλέφωνο, όπως κατα τη διάρκεια του unlock ή δε κινδυνεύω από κάτι τέτοιο;

 

Ναι, παρακάμπτεις το βήμα του fastboot

στην θέση σου θα περνούσα πρώτα ένα καινούργιο Clockworkmod

στην συνέχεια root

Δεν χάνεις τα δεδομένα της συσκευής σου (μια που έχεις ξεκλείδωτο bootloader)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ωραία, δηλαδή φλασάρω το recovery όπως λέει ο οδηγός, μετά περνάω ένα CWM και μετά φλασάρω το root σωστά;

Απ΄τη στιγμή που έχεις ξεκλείδωτο bootloader, περνάς ClockworkMod Recovery και μετά Superuser για root. Ακολούθα αυτόν τον οδηγό καλύτερα που είναι στα ελληνικά. Είναι απλό αρκεί να έχεις εγκαταστήσει το fastboot σωστά.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Απ΄τη στιγμή που έχεις ξεκλείδωτο bootloader, περνάς ClockworkMod Recovery και μετά Superuser για root. Ακολούθα αυτόν τον οδηγό καλύτερα που είναι στα ελληνικά. Είναι απλό αρκεί να έχεις εγκαταστήσει το fastboot σωστά.

 

Σ ευχαριστώ, μόλις μπήκε το CWM και τώρα πάω για το SuperUser.

 

Επόμενο πρόβλημα, ενώ έκανα τη διαδικασία, πέρασα τη CWM, μπήκε μια φορά κανονικά και τώρα όταν πατάω recovery, μαύρη οθόνη.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

πως θα μμπορουσα να κανω overcloking ανεβαζοντας τον επεξεργαστη του nexus μου;

δεν το κατεχω και πολυ το αθλημα.οποιος βοηθηση θα ηθελα να ειναι λεπτομερης.

παντως εχω κανει ροοτ και εχω περαση το ICS.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις overclock στο κινητό θα χρειαστείς έναν Custom kernel (κάτι σαν custom rom) και το nstools από το market για να το ρυθμίσεις.

 

Η ICS που πέρασες είναι αυτή που έδωσε η Google (stock) ή κάποια άλλη (custom) ;

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις overclock στο κινητό θα χρειαστείς έναν Custom kernel (κάτι σαν custom rom) και το nstools από το market για να το ρυθμίσεις.

 

Η ICS που πέρασες είναι αυτή που έδωσε η Google (stock) ή κάποια άλλη (custom) ;

 

 

το αρχειο που κατεβασα για να περασω το ICS ειχε τον κωδικο VQ8PQk_V και περιειχε το ICS 4.0.3.

θΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕς ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ τι να κατεβασω και πως να το περασω για overcloking ;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις την stock. Αφού είσαι root θα πρέπει να βάλεις το ROM Manager για να flashάρεις εύκολα custom Recovery μετά θα κατεβάσεις ένα custom kernel από εδώ. Οι καλύτεροι κατά την γνώμη μου είναι ο Matr1x και αυτός.

Προτείνω να βάλεις τον Matr1x v17.0 cfs. (Αυτόν έχω και εγώ.)

Αφού κατεβάσεις το .zip αρχείο το βάζεις κάπου στο κινητό που να το βρίσκεις εύκολα. Ανοίγεις μετά το ROM Manager επιλέγεις Install ROM from SD Card και επιλέγεις το αρχείο. Μετά θα σου βγάλει ένα παραθυράκι να με 3 επιλογές και τσεκαρισμένη την κάτω κάτω Wipe dalvik Cache. Πατάς ΟΚ και μετά ή θα σου βγάλει κάτι του superuser που θα πατήσεις Allow ή αμέσως θα κάνει reboot για να περάσει τον kernel.

Μετά αφού ξεκινήσει το κινητό θα έχεις τον Custom Kernel. Τώρα κατεβάζεις το NSTools το ανοίγεις ξανά Allow και πας στην καρτελίτσα CPU. Αλλάζεις το Max CPU freq σε κάτι μεγαλύτερο το 1000MHz αλλά μην πας αμέσως στα 1460ΜHz πήγαινε σε 1200MHz για αρχή και μετά ανέβασέ το λίγο λίγο να δεις αν το "σηκώνει" το κινητό.

 

Υ.Γ.: Άμα θέλεις να γυρίσεις στον αρχικό kernel που είχες θα πρέπει να επιλέξεις από το ROM Manager όταν σου βγάλει τις 3 επιλογές και το Backuo Existing ROM. Καλό είναι να το κάνεις για να μπορείς να γυρίσεις εύκολα και γρήγορα στο σύστημα που είχες σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (απειροελάχιστη). Επίσης, θα πρέπει να έχεις και Unlocked Bootloader.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια, η οδηγιες σου ηταν κατατοπιστικές, μεχρι στιγμης ολα δουλεύουν σωστα
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα πέρασες κιόλας μπαμ μπαμ; Γρήγορα γρήγορα :P...
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

ηταν ευκολο,τα περιεγραψες πολυ καλα.

κατα την γνωμη σου μεχρι που να το ανεβασω;

τωρα το εχω στα 1200 που μου ειπες.

και σε ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα μέχρι το 1.3GHz γιατί σε έμενα μετά δεν είναι και πολύ σταθερό. Μονό με μια custom ROM έχει αντέξει άνετα το 1.4GHz.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Κίνδυνος το πολύ πολύ να κολησει και να κάνει restart Μονό του ή να πρέπει να βγάλει την μπαταρία.

 

Πριν το κάνεις όμως πήγαινε στην καρτέλα setting από το NSTools και ξε-τσεκαρε το Set on boot. Σε περίπτωση που δεν το δεχτεί να μην το βάζει κάθε φόρα και κολλάει στο άνοιγμα.

 

Edit: Πάντως με stock ROM μην περιμένεις να δεις τεράστιες διαφορές. Κυρίως με καμία custom ROM σε συνδιασμό με kernel θα δεις μεγάλη διαφορά πιστεύω.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω καλό θα ήταν να κάνεις ένα backup την ROM που έχεις τώρα (αν δεν έκανες) και να περάσεις μια από τις CyberGR|MOD, Apex v.1.0.2, Android Codename 1.4.0.

Την CyberGR|MOD και την Android Codename μπορείς να τις κατεβάσεις και από το ROM Manager ώστε να είναι πολύ πιο εύκολη η διαδικασία.

Για την CyberGR|MOD θα σου έλεγα να κρατήσεις τον kernel που έχει για τις άλλες δύο (Apex και Codename) πέρνα τον Matr1x. Επίσης αυτές οι δύο θέλουν να περάσεις ξεχωριστά τα GApps (gmail, gallery, talk κλπ.)

 

Εγώ τώρα είμαι με Codename 1.4.0 και Matr1x v17.0 cfs και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Την εγκατάσταση της Apex ή της Codename κάνεις τα εξής:

-Κατεβάζεις την ROM και τα Gapps και τα βάζεις σε έναν φάκελο στο κινητό. Ανοίγεις το ROM Manager και επιλέγεις Reboot into Recovery

-Μετά Wipe data/factory reset, wipe cache partition. Advanced->Wipe dalvik cache

-Install zip from sdcard->choose .zip from sdacard (Διαλέγεις το αρχείο της ROM και όχι τα Gapps και περιμένεις να τελειώσει)

-Ξανά το ίδιο και διαλέγεις το .zip των GApps.

-----Εγκατάσταση Matr1x kernel-----

-Advanced->Wipe dalvik Cache

-Install zip from sdcard->choose zip from sdcard και διαλέγεις το αρχείο του kernel περιμένεις και μετά πατάς reboot system now

----Διαρκεί ώρα το πρώτο boot----

Και κάνεις τις ρυθμίσεις για την ROM και είσαι έτοιμος.

 

Για την εγκατάσταση της CyberGR|MOD:

Κατεβάζεις με ROM Manager και κάνεις το install με τον ROM Manager επιλέγοντας Wipe Data and Cache και Wipe Dalvik Cache.

 

Edit: Και βίντεο-review Codename + Matr1x, CyberGR|MOD, Apex & Matr1x.

Επειδή το βίντεο της Apex είναι λίγο παλιό, ο καλύτερος συνδιασμός τώρα νομίζω -ειδικά για την συσκευή μου- είναι Android Codename 1.4.0 & Matr1x v17.0 cfs (την οποία και πέρασα σήμερα το πρωί).

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να κάνεις πάρε ένα backup πριν με το ROM Manager για να μπορείς αμέσως να επιστρέψεις στην κατάσταση που είσαι αν κάτι πάει στραβά. Αν πάντως τα κάνεις όλα προσεκτικά πιστεύω με Codename και Matr1x θα δεις εμφανή διαφορά.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ξερω τι ειναι τα Gapps

να εγκαταστησω CyberGR|MOD με Matr1x kernel;

ηδη υπαρχει o Matr1x kernel αφου τον εχω εγκαταστηση με τις πρωτες οδηγιες που μου εδωσες για overcloking

Link to comment
Share on other sites

Τα GApps είναι Google Apps. Είναι η διαδικασία όπως στην περιγράφω πιο πάνω για την CyberGR απλά μετά αν θες τον Matr1x kernel πρέπει να τον περάσεις όπως και πριν.

Είναι δική σου επιλογή το τι θα εγκαταστήσεις, εγώ απλά σου λέω τι προτείνω γιατί έτσι έχω δει πολύ καλά αποτελέσματα και δεν το περίμενα. Και η CyberGR πάντως είναι πάρα πολύ καλή. Το λέω ξανά εγώ σαν κολλημένος που είμαι, backup μην ξεχάσεις :P...

 

Edit: Δες και εδώ για το πως να περάσεις μια ROM που θέλει και να περάσεις και τα Gapps π.χ. Codename.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω την επίσημη icm 4.0.3 στο τηλέφωνο και θέλω να το κάνω root. Επειδή όμως έχω χαθεί με τους οδηγούς, μηπως θα μπορούσε κάποιος Χριστιανός να μου παραθέσει τι ακριβώς βήματα πρέπει να ακολουθήσω, θα του είμαι ευγνώμων και ευχαριστώ εκ των προτέρων :)!

Δε θέλω να περάσω κάποια custom απλά θέλω να είμαι root.

Edited by PCIFIAS
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι ο πιο εύκολος τρόπος αυτός εδώ για root.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτός είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Έτσι το έκανα για να μην ξεκλειδώσω bootloader και γίνει wipe. Κυριολεκτικά με 1 κλίκ γίνεται το root σε 1 δευτερόλεπτο!!! Συνδέεις το κινητό με usb debugging on, ανοίγεις το πρόγραμμα που κατέβασες και είσαι οκ. Απλά ανοίγει για 1 δευτερόλεπτο το πρόγραμμα και κλείνει. Μετά βάζεις εσύ το superuser απο το market
Link to comment
Share on other sites

Ναι, άλλα αυτό δεν είναι μισό root; Μίας και ούτε custom ROM - custom kernel δεν μπορείς να βάλεις. Η διαδικασία δεν θεωρείται μισή;

Φυσικά για να μην παρεξηγηθώ είναι πολύ πιο εύκολο για κάποιον που δεν θέλω να αλλάξει ROM-kernel.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ναι, άλλα αυτό δεν είναι μισό root; Μίας και ούτε custom ROM - custom kernel δεν μπορείς να βάλεις. Η διαδικασία δεν θεωρείται μισή;

Φυσικά για να μην παρεξηγηθώ είναι πολύ πιο εύκολο για κάποιον που δεν θέλω να αλλάξει ROM-kernel.

 

Ναι αλλά ο φίλος πάνω δεν λέει οτι θέλει να είναι μόνο root και δεν τον εδιαφέρουν custom roms?? Δεν υπάρχει μισό root ή είσαι ή δεν είσαι. Απλά αν θες custom rom με custom recovery και αλλαγή kernel ξεκλειδώνεις και τον bootloader. Με τους άλλους τρόπους ξεκλειδώνεις τον bootloader, περνάς recovery και γίνεται root. Μονόδρομος αν θες custom rom+kernel. Αυτός ο τρόπος είναι με kernel exploit. Έχεις όλα τα πλεονεκτήματα ως χρήστης root απλά δεν έχεις ξεκλείδωτο bootloader. Αν θες μετά να ασχοληθείς με custom roms + kernels τον ξεκλειδώνεις και είσαι έτοιμος

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...