Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Edit: Τελικά κατάφερα χθες να περάσω τον Trinity T144 γιατί απλά είναι όντως ο καλύτερος kernel για το Nexus και έτρεξα ένα benchmark στο Quadrant. Ξέρω ότι λίγη σημασία έχουν οι αριθμοί αυτοί, αλλά το αποτέλεσμα ήταν 4526!

τιποτα... :p

εγω βγαζω σταθερα πανω απο 5Κ.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

παιδιά έχω πρόβλημα με το κινητό και λογικά το πρόβλημα είναι της συσκευής και όχι της rom αφού μου το έκανε με όλες τις rom. σε διάστημα μιας εβδομάδας εκεί που είναι μια χαρά χάνει το σήμα το κινητό (γράφει καμιά υπηρεσία) του κάνω rtestart (2-3) αλλά τίποτα το εκεί έχω δοκιμάσει να flasharo kernel αλλά τίποτα. το μόνο που πιάνει είναι να ξανά flasharo την rom.

το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό? τι να κάνω?

 

πια rom δοκιμαζεις ;

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

τιποτα... :p

εγω βγαζω σταθερα πανω απο 5Κ.

 

Μα καλά πως γίνεται αυτό; Εγώ έβγαζα σταθερά πάνω από 4000 σε CM7 και τώρα με NSCollab 1.0.50 μερικές φορές δεν τα φτάνω καν. Πάντα με T144.

Τώρα να κάνω και μια ερώτηση, γίνεται να βάλω τον theme chooser από την CM7 σε NSCollab; Γιατί απλά το θεματάκι Cyanbread μου αρέσει πολύ αλλά με εκνευρίζει ο launcher στην CM.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Aν με Τ144 δε φτανεις καν τα 4500 τοτε εχεις προβλημα... θα επρεπε να παιζεις 4700+

 

υποψη, οταν τρεχεις quadrant τρεχεις παντα με min/max το μεγιστο και τουλαχιστο 3 φορες στη σειρα.

 

δε ξερω εαν μπορεις να περασεις τον theme chooser αλλα υπαρχουν τοσοι launchers γιατι να μεινεις σε καποιον που δε σου αρεσει ;

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Aν με Τ144 δε φτανεις καν τα 4500 τοτε εχεις προβλημα... θα επρεπε να παιζεις 4700+

 

υποψη, οταν τρεχεις quadrant τρεχεις παντα με min/max το μεγιστο και τουλαχιστο 3 φορες στη σειρα.

 

δε ξερω εαν μπορεις να περασεις τον theme chooser αλλα υπαρχουν τοσοι launchers γιατι να μεινεις σε καποιον που δε σου αρεσει ;

 

ποια ρομ εχεις φιλε?εγω με ns colab 5100 ταβανι με τον t144.πολυ πιο κατω ομως στο antutu που ειναι πιο αξιοπιστο σε σχεση με την miui.χτυπουσα 4300 με miui στο antutu

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ενταξει ειναι το κινητο, το προβλημα ηταν με την συχνοτητα του επεξεργαστη ηταν στα 800MHz οταν ετρεχα το Quandrant τωρα ξεκιναει απο τα 4300 με το πρρισσοτερο.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ εχεις φιλε?εγω με ns colab 5100 ταβανι με τον t144.πολυ πιο κατω ομως στο antutu που ειναι πιο αξιοπιστο σε σχεση με την miui.χτυπουσα 4300 με miui στο antutu

Miui από miui.us.

Δεν έχουν όλα τα κινητά τις ίδιες επιδόσεις. Το γιατί δε το ξέρω. Το προηγούμενο nexus που μου βουτηξανε με ακριβώς ίδιο setup έβγαζε μεγαλύτερα score.

Εάν θέλετε επιδόσεις δοκιμάστε το thermite Trinity.

 

 

Sent from my Nexus S.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να ανεβασω την ταχυτητα του επεξεργαστη?δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εχω την στοκ ρομ 2.3.6 και ειμαι root με ξεκλειδωτο bootloader.

ευχαριστω!

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να ανεβασω την ταχυτητα του επεξεργαστη?δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εχω την στοκ ρομ 2.3.6 και ειμαι root με ξεκλειδωτο bootloader.

ευχαριστω!

 

Sent from my GT-P1000

 

αλλο κερνελ θες.ο κερνελ της στοκ δεν σηκωνει overclock

 

στην Miui του brainmaster screenshots πως τραβας?

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

αλλο κερνελ θες.ο κερνελ της στοκ δεν σηκωνει overclock

 

στην Miui του brainmaster screenshots πως τραβας?

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

 

1o post -> βήμα 10 στο φλασάρισμα της MIUI.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να ανεβασω την ταχυτητα του επεξεργαστη?δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα εχω την στοκ ρομ 2.3.6 και ειμαι root με ξεκλειδωτο bootloader.

ευχαριστω!

 

Sent from my GT-P1000

 

Τους καλύτερους kernel για overclock θα τους βρείς εδώ. Αφού περάσεις τον kernel από το recovery με wipe cache, wipe Dalvik cache μετά choose zip from sdcard διαλέγεις το αρχείου του kernel το περνάς κάνεις ξανά wipe σε αυτά τα δύο πράγματα και reboot. Μετά το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα πρόγραμμα σαν το SetCpu για να ορίζεις την συχνότητα του επεξεργαστή.

 

Πάντως αν είσαι σε stock και σου αρέσει το περιβάλλον θα σου πρότεινα να περάσεις και άλλη ROM και συγκεκριμένα της NSCollab από εδώ. Έχει ένα δύο πραγματάκια που λείπουν από την stock και εμφανισιακά είναι ίδιες. Είναι κιόλας βασισμένη στην 2.3.7 και έχει από μόνη της το stock Gingerbread πληκτρολόγιο με Ελληνικά.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Τους καλύτερους kernel για overclock θα τους βρείς εδώ. Αφού περάσεις τον kernel από το recovery με wipe cache, wipe Dalvik cache μετά choose zip from sdcard διαλέγεις το αρχείου του kernel το περνάς κάνεις ξανά wipe σε αυτά τα δύο πράγματα και reboot. Μετά το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα πρόγραμμα σαν το SetCpu για να ορίζεις την συχνότητα του επεξεργαστή.

 

Πάντως αν είσαι σε stock και σου αρέσει το περιβάλλον θα σου πρότεινα να περάσεις και άλλη ROM και συγκεκριμένα της NSCollab από εδώ. Έχει ένα δύο πραγματάκια που λείπουν από την stock και εμφανισιακά είναι ίδιες. Είναι κιόλας βασισμένη στην 2.3.7 και έχει από μόνη της το stock Gingerbread πληκτρολόγιο με Ελληνικά.

 

ευχαριστω πολυ.χρησιμες πληροφοριες να σαι καλα

 

Sent from my GT-P1000

 

Τους καλύτερους kernel για overclock θα τους βρείς εδώ. Αφού περάσεις τον kernel από το recovery με wipe cache, wipe Dalvik cache μετά choose zip from sdcard διαλέγεις το αρχείου του kernel το περνάς κάνεις ξανά wipe σε αυτά τα δύο πράγματα και reboot. Μετά το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα πρόγραμμα σαν το SetCpu για να ορίζεις την συχνότητα του επεξεργαστή.

 

Πάντως αν είσαι σε stock και σου αρέσει το περιβάλλον θα σου πρότεινα να περάσεις και άλλη ROM και συγκεκριμένα της NSCollab από εδώ. Έχει ένα δύο πραγματάκια που λείπουν από την stock και εμφανισιακά είναι ίδιες. Είναι κιόλας βασισμένη στην 2.3.7 και έχει από μόνη της το stock Gingerbread πληκτρολόγιο με Ελληνικά.

 

μπορω να την περασω πανω στην στοκ για να μην τα ξαναπερναω ολα απο την αρχη?

 

 

Sent from my GT-P1000

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Τον kernel ναι φυσικά και μπορείς να τον περάσεις σε όποια ROM θέλεις, απλά πριν αλλάξεις kernel κράτα και ένα backup της STOCK με τον μαμά kernel να έχεις (ποτέ δεν ξέρεις).

 

Edit: Μπορούμε να πάρουμε το Android Keyboard από την CM και να το βάλουμε στην MIUI;

 

Edit2: Τελικά γίνεται και πολύ εύκολα μάλιστα ένας υπολογιστής και τα αρχεία .zip και από τις δύο ROM χρειάζονται.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο το Port του παγωτού από τους dev του XDA

 

Οποιος ενδιαφέρεται να το δοκιμάσει εδώ: http://goo.gl/pc5Uq

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο το Port του παγωτού από τους dev του XDA

 

Οποιος ενδιαφέρεται να το δοκιμάσει εδώ: http://goo.gl/pc5Uq

 

το έχει δοκιμάσει κανείς? εγώ μόλις το έβαλα και μου έκανε πολλά FC όταν το γύρισα στα ελληνικά (στα αγγλικά όχι) αλλά ήταν πολύ αργό...

Link to comment
Share on other sites

Εχει μελλον ακομα για μια σωστη εκδοση. Αυτο ειναι πορτ απο το sdk και οχι απο τον καθαρο κωδικα της google.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκε νέο update του ICS port....θα το βελτιώνουν καθημερινά.

 

Απο kernel εσείς που δεν θέλετε επιδόσεις αλλά σταθερότητα/αυτονομία φλασάρετε τον franco kernel.Αυτή την περίοδο (μετά τον Trinity) είναι η δεύτερη επιλογή σε προτιμήσεις στο XDA.

http://www.multiupload.com/MN61YFQ3D6

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση αμα την περασουμε μετα θα μπορουμε κανονικα να γυρισουμε απο CWM σε αλλη Tom η δεν θα δουλευει το CWM;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση αμα την περασουμε μετα θα μπορουμε κανονικα να γυρισουμε απο CWM σε αλλη Tom η δεν θα δουλευει το CWM;

 

δουλεύει κανονικά.... εγώ αυτό έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλό το ICS ειδικά για SDK port και όχι κανονικά! Το πέρασα δεν κρατήθηκα!
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακόμη ROM για επιδόσεις. Ο browser είναι λίγο πιο αργός από του Gingerbread αλλά το κακό είναι ότι κλείνει κάποιες στιγμές. Ακόμη είναι σε πολύ δοκιμαστικό στάδιο ούτε το NFC ούτε bluetooth λειτουργούν.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αμα λειτουργουσε το bluetooth θα την περνουσα, ας ελπισουμε να δωσει τον κωδικα συντομα η google.

 

Σε αλλα νεα εβαλα τον franco kernel και εχω παθει πλακα, ειναι τρομετα γρηγορος. Matrix ειχα πριν την αλλαγη.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Εμένα καλύτερος kernel μου φαίνεται ο Trinity αλλά ακόμη δεν έχω δοκιμάσει τον Franco. Ο Trinity είναι απλά φανταστικός, το μόνο "θεματάκι" που έχω είναι ότι δεν μπαίνει στο ICS που λόγω του ότι είναι SDK port είναι λίγο laggy και ένα OC θα βοηθούσε αρκετά την κατάσταση νομίζω.

 

Edit: Βγήκε και η beta4 και το NFC λειτουργεί και όλο το σύστημα φαίνεται αρκετά πιο γρήγορο και πιο σωστό απ ' ότι στην beta3.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...