Jump to content

[Επίσημο] Nokia 701


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλιστα...Και τα εικονιδια cnn, E!, movieteasers κλπ που οποτε παταω delete λεει η αφαιρεση ακυρωθηκε δεν γινεται να φυγουν χωρις ρεσετ?μονο αυτα θελω να ξεφορτωθω βασικα.

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 885
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά και γώ καινούριος κάτοχος 701 απο τα Media Markt. Το θέμα είναι οτι βλέπω οτι γράφετε για 8άρα κάρτα μνήμης. Το δικό μου βλέπω οτι εχει 4,5. Τι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και γώ καινούριος κάτοχος 701 απο τα Media Markt. Το θέμα είναι οτι βλέπω οτι γράφετε για 8άρα κάρτα μνήμης. Το δικό μου βλέπω οτι εχει 4,5. Τι γίνεται?

 

Καλορίζικο φίλε μου, το κινητό δεν έχει κάρτα μνήμης, μπορείς ωστόσο να προσθέσεις αν επιθυμείς. Τα 8Gb είναι η εσωτερική μνήμη μαζικής αποθήκευσης του τηλεφώνου [Ε] και ο λόγος που έχουν μείνει 4,5 οφείλεται σε περιεχόμενο που είναι εγκατεστημένο, με μεγαλύτερη πιθανότητα αυτό να είναι χάρτες όλης της Ευρώπης ή κάτι τέτοιο, τα ελεύθερα GB κανονικά είναι περίπου 6,4 αν θυμάμαι καλά αν αφαιρέσεις κάποιο περιεχόμενο, ωστόσο και πάλι δεν φτάνουν τα 8.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου, το κινητό δεν έχει κάρτα μνήμης, μπορείς ωστόσο να προσθέσεις αν επιθυμείς. Τα 8Gb είναι η εσωτερική μνήμη μαζικής αποθήκευσης του τηλεφώνου [Ε] και ο λόγος που έχουν μείνει 4,5 οφείλεται σε περιεχόμενο που είναι εγκατεστημένο, με μεγαλύτερη πιθανότητα αυτό να είναι χάρτες όλης της Ευρώπης ή κάτι τέτοιο, τα ελεύθερα GB κανονικά είναι περίπου 6,4 αν θυμάμαι καλά αν αφαιρέσεις κάποιο περιεχόμενο, ωστόσο και πάλι δεν φτάνουν τα 8.

 

Πολύ σωστά!

Χάρτες είναι κυρίως κ ελεύθερο εμένα μου έδινε 6.1

 

EDIT

Τελικά μετά από hard reset μου δείχνει ελεύθερα 6.8

:)

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα έχω στα χέρια μου ένα 701 με αγγλικό product code, που όμως δεν έχει διαθέσιμη την αναβάθμιση σε 112... Τι να κάνω ώστε ασφαλώς να περάσω σε Ελληνική FP1;

Δίπλα στο μαύρο μου C7, το επίσης μαύρο 701 δεν έχει αυτή τη γυαλάδα που κάνει το παλιό σασί τόσο όμορφο... Η οθόνη του 701 αλλού κερδίζει (ακρίβεια χρωμάτων, αναγνωσιμότητα) κι αλλού χάνει (κοντράστ, γωνίες θέασης), όμως στη φωτογραφική κερδίζει hands down. Μεγάλη η διαφορά.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα έχω στα χέρια μου ένα 701 με αγγλικό product code, που όμως δεν έχει διαθέσιμη την αναβάθμιση σε 112... Τι να κάνω ώστε ασφαλώς να περάσω σε Ελληνική FP1;

 

Συγχαρητήρια και καλορίζικο.

Παίρνεις ένα ωραίο backup και περνάς από ένα nokia care για να σου κάνουν την αναβάθμιση με ασφάλεια. Αν τώρα δεν θέλεις και τόση ασφάλεια υπάρχουν και άλλες μέθοδοι που έχουν περιγραφεί στο site.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω προβληματάκια σε κάθε μια από αυτές. Ένας "σίγουρος" τρόπος που να ισχύει για όλα τα product codes και windows δεν υπάρχει;

Κι αυτό με το καθαρά Windows, δεν έχουμε όλοι την ευχέρεια να κάνουμε format στο pc, έχουμε χρήσιμες εγκαταστάσεις και χρονοβόρες...

Ήδη πέρασα το Φοίνικα, αλλά τα Windows 8 (που βρήκα να κάνω τις δοκιμές μου, ε) δε κατεβάζουν το net framework 3.5... και κολλάει.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό με το καθαρά Windows, δεν έχουμε όλοι την ευχέρεια να κάνουμε format στο pc, έχουμε χρήσιμες εγκαταστάσεις και χρονοβόρες...

Ήδη πέρασα το Φοίνικα, αλλά τα Windows 8 (που βρήκα να κάνω τις δοκιμές μου, ε) δε κατεβάζουν το net framework 3.5... και κολλάει.

 

Δεν νομίζω να θέλεις αποκλειστικά "καθαρά" windows.

Εγώ τον έχω εγκαταστήσει στο PC μου (win7 64 bit) και στη δουλειά μου (win xp) και δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το netbook της κοπέλας μου έκανε δουλειά (WinXP 32bit). Ελληνικό Product code περασμένη FP1 με Φοίνικα.
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Φρέσκος κάτοχος του 701. Δεν άντεξα και το πήρα για 2ο κινητό.

Έχω χαθεί… Παρ’ότι έχουν περάσει ένα σορό συσκευές από τα χέρια μου αυτό δεν μπορώ να το παραμετροποιήσω… :p

Φυσικά το κινητό είναι μια χαρά ( η ποιότητα κατασκευής κορυφαία) απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι λογική έχει το να αποσυνδέεται το wifi συνέχεια, από τη στιγμή που μπορείς να το επιλέξεις εσύ αυτό…

Αυτά…

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκος κάτοχος του 701. Δεν άντεξα και το πήρα για 2ο κινητό.

Έχω χαθεί… Παρ’ότι έχουν περάσει ένα σορό συσκευές από τα χέρια μου αυτό δεν μπορώ να το παραμετροποιήσω… :p

Φυσικά το κινητό είναι μια χαρά ( η ποιότητα κατασκευής κορυφαία) απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι λογική έχει το να αποσυνδέεται το wifi συνέχεια, από τη στιγμή που μπορείς να το επιλέξεις εσύ αυτό…

Αυτά…

 

Καλορίζικο και σε σένα :)

Αυτό γίνεται για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας, ωστόσο αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που το χρησιμοποιεί, όπως ο browser, ακόμα και κλειδωμένο να είναι το κινητό το wifi παραμένει συνδεδεμένο

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, και εγω νεος κατοχος της συσκευης :)

Εχω μερικες αποριες..

1. προσπαθω να μπρω στο "Kαταστημα" και απλα το κυκλακι φορτωνει επ απειρο γυρω γυρω σε μια ασπρη οθονη.. πρεπει να κανω κατι πρωτου εχω προσβαση στο store?

2. υπαρχει καποιος τροπος να κατεβασω θεματα και εφαρμογες εκτος τους store?

(εχω να αγορασω symbian συσκευη απ'την εποχη του n70!)

3. υπαρχουν καποιες must εφαρμογες τις οποιες πρεπει να δω?

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, και εγω νεος κατοχος της συσκευης :)

1. προσπαθω να μπρω στο "Kαταστημα" και απλα το κυκλακι φορτωνει επ απειρο γυρω γυρω σε μια ασπρη οθονη.. πρεπει να κανω κατι πρωτου εχω προσβαση στο store?

 

Μηπως απλα χρειαζεται να γινεις μελος στο στορ?θελει λογαριασμο για να μπεις.

 

2. υπαρχει καποιος τροπος να κατεβασω θεματα και εφαρμογες εκτος τους store?

(εχω να αγορασω symbian συσκευη απ'την εποχη του

 

Googlαροντας πολλα σαιτ εχουν εφαρμογες απλα κατεβαζεις τα αρχεια και τα χωνεις συνδεοντας το κινητο με τον υπολογιστη απτο καλωδιο.

 

3. υπαρχουν καποιες must εφαρμογες τις οποιες πρεπει να δω?

 

Nokia power saving screen(ωραια προφυλαξη οθονης), Quicklang(αλλαζεις με μια κινηση γλωσσα οταν γραφεις),battery monitor.

 

******************************************

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Απαγορεύεται η ανάρτηση λινκ προς ιστοσελίδες που διακινούν παράνομο υλικό!Οι ήδη δημοσιευμένοι σύνδεσμοι έχουν αφαιρεθεί, ενώ στο μέλλον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση. Θα σας παρακαλέσουμε να μην προχωρήσετε δημόσια σε αιτήματα για την ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής, ούτε όμως και να διακινείτε τέτοιους συνδέσμους μέσα από τα forums του myphone.gr

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου

Nokia 3210-3510-7360-6233-7230-701-Xiaomi Redmi Note 4 3/32 Snapdragon - Xiaomi Redmi Note 10 pro

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, και εγω νεος κατοχος της συσκευης :)

Εχω μερικες αποριες..

1. προσπαθω να μπρω στο "Kαταστημα" και απλα το κυκλακι φορτωνει επ απειρο γυρω γυρω σε μια ασπρη οθονη.. πρεπει να κανω κατι πρωτου εχω προσβαση στο store?

2. υπαρχει καποιος τροπος να κατεβασω θεματα και εφαρμογες εκτος τους store?

(εχω να αγορασω symbian συσκευη απ'την εποχη του n70!)

3. υπαρχουν καποιες must εφαρμογες τις οποιες πρεπει να δω?

 

Κοίτα να δεις σουξε το 701, χάθηκε να του έχουν από την αρχή καλύτερη τιμή θα είχε πουλήσει τρελά :)

Καλορίζικο και σε σενα φίλε μου.

1. Το πιο πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα με τη σύνδεση ή να έχει "πέσει" το store και όπως γράφει και ο johnyskar στην αρχή που έκανες την πρώτη εκκίνηση έφτιαξες καινούριο λογαριασμό Nokia?

2. Καλό είναι να ρίξεις μια ματιά στο θέμα του Symbian, αλλά και στους οδηγούς εκεί γράφουν τα πάντα. Σε γενικές γραμμές μπορείς να βρεις δωρεάν θέματα και εφαρμογές για να κατεβάσεις από διάφορα sites και να περάσεις στο κινητό και να κάνεις κατευθείαν εγκατάσταση. Προσοχή οι εφαρμογές πρέπει να είναι signed (για περισσότερες πληροφορίες όπως έγραψα και πριν, ρίξε μια ματιά στους οδηγούς).

3. Όσον αφορά κάποιες καλές εφαρμογές, υπάρχουν πολλές και καλές, εξαρτάται βέβαια και τι χρειάζεσαι, πχ skype, youtube downloader, fmobi, swipeunlock (πολύ καλή για να μοιάζει η unlock screen σαν του Ν9), battery monitor, QuickCam, Opera Mobile, Opera Mini κλπ

Τέλος ρίξε και μια ματιά στα nokia beta labs μπορείς να κάνεις sign in με το Nokia account σου, υπάρχουν επίσης πολλές εφαρμογές σε beta επίπεδο που είναι πολύ χρήσιμες όπως nokia drop, situations, city lens, swype 2.1 κλπ

http://betalabs.nokia.com/

Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις βοηθειες!

το θεμα με το store λυθηκε. επρεπε να μπω σε ενα link μεσω του κινητου και να κατεβασω ενα αρχειακι για το store. μολις κατεβηκε το εκανα install και μετα αυτο εκανε reboot και ολα καλα. μια αλλη σημαντικη απορια.. το κινητο εχει απο μονο του μεσα βλεπω το quickoffice.. ομως...οταν το παταω δεν ανοιγει..δηλαδη φορτωνει..αλλα επ απειρον.. υπαρχει καποια εναλλακτικη "δωρεαν" εφαρμογη για word κτλ?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις βοηθειες!

το θεμα με το store λυθηκε. επρεπε να μπω σε ενα link μεσω του κινητου και να κατεβασω ενα αρχειακι για το store. μολις κατεβηκε το εκανα install και μετα αυτο εκανε reboot και ολα καλα. μια αλλη σημαντικη απορια.. το κινητο εχει απο μονο του μεσα βλεπω το quickoffice.. ομως...οταν το παταω δεν ανοιγει..δηλαδη φορτωνει..αλλα επ απειρον.. υπαρχει καποια εναλλακτικη "δωρεαν" εφαρμογη για word κτλ?

 

Πριν λίγο καιρό δόθηκε στους κατόχους 701 το Microsoft office mobile σαν update (OTA) over the air, που είναι πολύ καλό. Αρχικά συνέδεσε το κινητό σου με τον υπολογιστή και το Nokia suite για να σου δείξει αν υπάρχουν αναβαθμίσεις για το λογισμικό (γιατί από τη στιγμή που έχει βγει το κινητό έχουν έρθει αρκετές) και μετά τσέκαρε και με την εφαρμογή "ενημέρωση λογισμικού" από το κινητό για την ενημέρωση fp1 και για office mobile.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό δόθηκε στους κατόχους 701 το Microsoft office mobile σαν update (OTA) over the air, που είναι πολύ καλό. Αρχικά συνέδεσε το κινητό σου με τον υπολογιστή και το Nokia suite για να σου δείξει αν υπάρχουν αναβαθμίσεις για το λογισμικό (γιατί από τη στιγμή που έχει βγει το κινητό έχουν έρθει αρκετές) και μετά τσέκαρε και με την εφαρμογή "ενημέρωση λογισμικού" από το κινητό για την ενημέρωση fp1 και για office mobile.

το κινητο το πηρα απο ενα παιδι εδω στο φορουμ που το κατεχει το αθλημα οσον αφορα symbian και το ειχε αναβαθμισμενο σε FP1 κανονικα. απλα με το factory reset εγινε αυτο το θεματακι με το καταστημα το οποιο λυθηκε με τον τροπο που αναφερα προηγουμενως. αναρωτιεμαι τωρα αν το ιδιο προβλημα ισχυει για το office που εχει προεγκατεστημενο μεσα το κινητο... το κινητο ειναι ελληνικο απο Πλαισιο by the way..

 

επισης θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο..αφου οι πλειοψηφια των εφαρμογών που βρισκω στο ιντερνετ ειναι unsigned.. και δεν εγκαθίστανται στο κινητο.. τι νοημα υπαρξης εχουν? μηπως χρειαζεται κατι παρομοιο του root των android για να μπορουν να μπαινουν αυτες οι εφαρμογες?

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

unsigned.. και δεν εγκαθίστανται στο κινητο.. τι νοημα υπαρξης εχουν? μηπως χρειαζεται κατι παρομοιο του root των android για να μπορουν να μπαινουν αυτες οι εφαρμογες?

 

Μέσα έπεσες. Κάνεις το hack με την μέθοδο Norton AV και βάζεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μιας και άσχετος με Hack στο symbian. To κάνεις μια φορά και τέλος? Ή πρέπει να το κάνω κάθε φορά που κάνω hard reset? Eπηρεάζει καθόλου τις επίσημες ανανεώσεις του λειτουργικού από τη nokia?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μιας και άσχετος με Hack στο symbian. To κάνεις μια φορά και τέλος? Ή πρέπει να το κάνω κάθε φορά που κάνω hard reset? Eπηρεάζει καθόλου τις επίσημες ανανεώσεις του λειτουργικού από τη nokia?

Ναι με κάθε hard reset το κινητό επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση, όπως το αγόρασες δηλαδή. Με τις αναβαθμίσεις δεν θα έχεις θέμα αλλά όταν κάνεις μια σημαντική αναβάθμιση τότε καλό είναι να κάνεις την διαδικασία από την αρχή ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις προβλήματα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

περασα τελικα το piscel office pro και ειναι φουλ λειτουργικο και με βολεψε κανονικοτατα :-)

thanks johnyskar!

Edited by impreza_sti
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, θελω να το παρω δωρο το κινητο αλλα με ενδιαφερει αν το παρω απο ελλαδα θα εχει ρωσσικα στο μενου και στα μηνυματα η πρεπει να τα κανω εγκατασταση?ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..συνειδητοποιω πως εχω θεματακι με την μπαταρια του.. δηλαδη..9:30 το πρωι ηταν στο 100%

στις 6 το απογευμα στο 17%.. ξερει κανεις τι μπορει να φταει? :wacko:

 

επισης.. μου αναβοσβηνει εδω και καμποση ωρα η ενδειξη του led οτι και καλα εχω μηνυμα η αναπαντητη..αλλα δεν ισχυει τπτ απ'τα δυο αυτα.. τι μπορει να ειναι? :confused:

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησες τον παλλόμενο φωτισμό ειδοποίησης... Για τσέκαρέ το.
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησες τον παλλόμενο φωτισμό ειδοποίησης... Για τσέκαρέ το.

ναι ενεργοποιημενος ηταν. αλλα αυτο δεν θα πρεπε να αναβοσβηνει μονο οταν εχω καποια αναπαντητη η καποιο μηνυμα αδιαβαστο? :lol:.. προς το παρον τo εβαλα off το συγκεκριμενο feature :whistle:

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...