Jump to content

[Επίσημο] Nokia 701


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, όταν το χρειαστώ το ενεργοποιεί κανονικά. Νόμιζα ότι ήταν κάποιο πρόβλημα, δεν το ήξερα πως το κάνει για εξοικονόμηση ενέργειας.

Ίσως και εδώ να οφείλεται το θέμα με τα mails, το μόνο σοβαρό μου παράπονο από το κινητό. Όταν το ορίζω να λαμβάνει τα mails το "συντομότερο δυνατό", δεν τα λαμβάνει σχεδόν ποτέ και πρέπει να το κάνω χειροκίνητα. Για αυτό φαίνεται διάβασα πως πρέπει να το ορίσω να λαμβάνει mails κάθε 15 λεπτά. Ευχαριστώ!

 

Ένα σχόλιο για τα push στο Symbian. Σε γενικές γραμμές παίζουν άψογα μέσω δικτύου κινητής/wifi και άσχημα όταν έχετε μόνο wifi. Όταν κάνουν register οι εφαρμογές στο push notification server της ΝΟΚΙΑ- messaging,whatsapp κτλ- το κάνουν μέσω δικτύου κινητής και κάθε φορά που αλλάζουν ΙP ειδοποιούν μέσω δικτύου κινητής και μόνο όταν χάνεται εντελώς το σήμα "γυρίζουν" εντελώς σε wifi. Αυτός είναι και ο λόγος που ενώ μερικές φορές έχετε wifi σας προίζει να ανοίξετε mobile data.

Προσωπικά, και άμεσα λαμβάνω τα e-mail με push και όλες οι εφαρμογές καταναλώνουν πραγματικά ΕΛΑΧΙΣΤΗ ενέργεια. Μάλιστα τα ΝΟΚΙΑ είναι τα μόνα τηλέφωνα που κάνουν αλλαγή διαμόρφωσης όταν είναι suspended η σύνδεση. Μη φοβάστε να ανοίξετε mobile data guys... τα ΝΟΚΙΑ γι'αυτό γεννήθηκαν :p

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 885
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγώ έχω ανοικτές τις συνδέσεις και δεν έχουν αποσυνδεθεί ποτέ. Ούτε και είχα πρόβλημα με την λήψη mail, αλλά η μπαταρία μου κρατάει μιάμιση μέρα, ποτέ παραπάνω. Βέβαια, δεν το αφήνω σε ησυχία- η αναμετάδοση σε ραδιόφωνο (λόγω οδήγησης_ παίζει τουλάχιστον μία ώρα κάθε μέρα, συνεχώς στα κοινωνικά δίκτυα και έχω πεθάνει το Pottery (είμαι μεγάλο ταλέντο στην κεραμική!).

Δεν θα με χάλαγε μεγαλύτερη μπαταρία, αλλά απογοητεύτηκα από τα σχόλια που μου δείξατε για αυτήν που είχα βρει. Δεν πειράζει, μιάμιση μέρα θα το συνηθίσω, απλά με είχε κακομάθει το C2-03 που έφτανα εβδομάδα!

Και κάτι ακόμα- τι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ομιλία έχει το τηλεφωνάκι στις κλήσεις;;; Είναι σαν να βρίσκεται ο συνομηλιτής δίπλα σου!

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι για δεύτερο (μετά το SGSII) και θέλω παρακαλώ να ρωτήσω αν το 701 έχει καλή κάμερα ( η έστω αξιοπρεπή...)
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι για δεύτερο (μετά το SGSII) και θέλω παρακαλώ να ρωτήσω αν το 701 έχει καλή κάμερα ( η έστω αξιοπρεπή...)

 

Πολυ αξιοπρεπη θα ελεγα για fixed focus;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αξιοπρεπη θα ελεγα για fixed focus;)

 

...αρκεί να μην διανοηθείς να τραβήξεις φωτό σε απόσταση μικρότερη των 40-50εκ. και σε συνθήκες με μέτριο φωτισμό, κατά τα άλλα είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε του και τα καλά! Οτι τραβάς φωτογραφία σε χρόνο μηδέν (όπως έπρεπε να είναι όλες οι snapshot κάμερες κινητών) και ότι το διπλό φλας είναι πάρα πολύ δυνατο!

 

Έτσι ακριβώς!!

Προσωπικα εχω πιάσει τον ευατό μου να βγάζει περισσότερες φωτό με αυτό πάρα με αμιγώς φωτογραφικα κινητά που είχα κ αυτό ακριβώς λόγο των παραπάνω που είπε ο haki :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους χρηστες του nokia 701!!!!:D φοβερο κινητο!!!!!μια ερωτηση θα ηθελα να κανω γιατι οσο και αν το εψαξα ακρη δε βρηκα....πως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ενα βιντεο ως βιντεο εισερχωμενης κλησης???δηλαδη οταν παιρνει καποιος τηλεφωνο να βλεπω το βιντεακι που θα εχω επιλεξει....ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!!καλο Πασχα να εχουμε ολοι με υγεια!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση, υπάρχει κάποιος οδηγός για σύνδεση 3G του κινητού μέσω Vodafone; Δεν έχω ξανασυνδεθεί μέσω 3G και δεν μπορώ να συνδεθώ με το δωρεάν πρόγραμμα των 500ΜΒ που δίνει η Vodafone.

Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει, έχω κάνει τα εξής:

-Ενεργοποίησα το 3G.

-Άνοιξα την σύνδεση δεδομένων από το drop down menu.

-Πήρα με μήνυμα της ρυθμίσεις από την vodafone.

-Στο μενού "προορισμοί δικτύου" έβαλα το "vodafone mobile internet" σε υωηλή προτεραιότητα.

 

Παρόλα αυτά, όταν πάω να συνδεθώ, μου λέει "σύνδεση μη διθέσιμη". Στην περιοχή μου έχω 2 ή τρεις γραμμές ισχύ του 3G, είναι αρκετό;

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση, υπάρχει κάποιος οδηγός για σύνδεση 3G του κινητού μέσω Vodafone; Δεν έχω ξανασυνδεθεί μέσω 3G και δεν μπορώ να συνδεθώ με το δωρεάν πρόγραμμα των 500ΜΒ που δίνει η Vodafone.

Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει, έχω κάνει τα εξής:

-Ενεργοποίησα το 3G.

-Άνοιξα την σύνδεση δεδομένων από το drop down menu.

-Πήρα με μήνυμα της ρυθμίσεις από την vodafone.

-Στο μενού "προορισμοί δικτύου" έβαλα το "vodafone mobile internet" σε υωηλή προτεραιότητα.

 

Παρόλα αυτά, όταν πάω να συνδεθώ, μου λέει "σύνδεση μη διθέσιμη". Στην περιοχή μου έχω 2 ή τρεις γραμμές ισχύ του 3G, είναι αρκετό;

 

Σωστά τα έκανες. Μήπως οι υπηρεσίες δεδομένων είναι κλειστές στη γραμμή σου; Πάρε τη Vodafone ένα τηλέφωνο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε αναβάθμιση το πρωί και την έκανα ΟΤΑ περίπου 25mb περίπου

Μικρές αλλαγές έως τώρα

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μια που βλέπω οτι αρκετοί νέοι στο φόρουμ έχουν το κινητό αυτό, μπορεί να μου πεί κάποιος μια άποψη για τη μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγεί πρόσφατα αναβάθμιση για το 701. Ποιάν έχεις τώρα; :confused:

 

112.010.1404

Σήμερα μου ήρθε

 

Μια που βλέπω οτι αρκετοί νέοι στο φόρουμ έχουν το κινητό αυτό, μπορεί να μου πεί κάποιος μια άποψη για τη μπαταρία?

 

Έχει καλή αυτονομία σα.τηλέφωνο και τα βασικά αλλά 2-3 μέρες που δεν.είχα το note και το δούλεψα αρκετή ώρα για ίντερνετ με.την οθόνη ανοιχτή συνέχεια με απογοήτευσε.

υπολόγισε σε 1 μέρα με τέτοια χρήση η κ λιγότερο έως 2 μισή μέρες σα τηλέφωνο βασικά,ίσως κ παραπάνω

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αναβάθμισα σε Ελληνικό 701. Το μόνο κακό ότι ανακάτεψε την σειρά που φαίνονται οι εφαρμογές και πρέπει να τα ξανατακτοποιώ.

 

Ένα εικονίδιο ( σαν μπλε φάρος ) Μην.φορέα τι ακριβώς είναι?

 

Η μνήμη του c: από 275ΜΒ που είχε πάει με την αναβάθμιση των χαρτών τώρα πήγε στα 309ΜΒ...Μπράβο στη Νόκια...

Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

πόση ώρα κρατάει η επανεκκίνηση? πρώτη φορά το κάνω update μέσο τηλεφώνου και εδω και 10λεπτα είναι κλειστό το τηλέφωνο τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. Το Navifirm την εμφάνισε αφού έκανα Clear Local Cache. Aυτη είναι η περίφημη Feature Pack 1 της Belle με πολλές βελτιώσεις και (θεωρητικά) πολύ βελτιωμένο browser και τον επεξεργαστή να ανεβαίνει στα 1.3MHz! Δεν τη δίνει για ελληνικό product code οπότε εσύ μάλλον έχεις ευρωπαϊκό.

 

 

Έχω ελληνικό από Πλαίσιο αγορά

:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το έχω συνδεμένο στον φορτιστή και η μπαταριά είναι στο 100%. Τα 3 πλήκτρα που έχει το τηλέφωνο έχουν φωτισμό να περιμένω να αν ανοιξει?
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μόλις κατέβασε την αναβάθμιση έκανε επανεκκίνηση.Εμφάνισε μια άσπρη οθόνη και μια μπλε γραμμή έδειχνε την εξέλιξη της εγκατάστασης. Μετά έκανε πάλι reset και άνοιξε κανονικά ζητώντας το Pin.

 

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις στην περίπτωση σου......

Link to comment
Share on other sites

σε μένα κάνει λήψη τις ενημέρωσης επανεκκίνηση και μετά τίποτα η οθονη είναι μαύρη και τα 3 πλήκτρα αναμμένα
Link to comment
Share on other sites

Πόσταρε και εδώ το πρόβλημα σου

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-Symbian-Smartphones/bd-p/smartphones

Αλλιώς δοκιμάζεις να το ανοίξεις και ότι γίνει. Ή θα την έχει πάρει κανονικά την αναβάθμιση ή θα χρειαστεί να την ξανακάνεις....Να μην σε πάρω στο λαιμό μου όμως , περίμενε μήπως κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αναβάθμισα σε Ελληνικό 701. Το μόνο κακό ότι ανακάτεψε την σειρά που φαίνονται οι εφαρμογές και πρέπει να τα ξανατακτοποιώ.

 

Ένα εικονίδιο ( σαν μπλε φάρος ) Μην.φορέα τι ακριβώς είναι?

 

Η μνήμη του c: από 275ΜΒ που είχε πάει με την αναβάθμιση των χαρτών τώρα πήγε στα 309ΜΒ...Μπράβο στη Νόκια...

 

guys, εμένα στο navifirm δε μου βγάζει product codes για ελληνικό 701. ΟΤΑ την κάνατε;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΟΤΑ έγινε η αναβάθμιση

 

Για πείτε μας εντυπώσεις :p Δε τα πετάνε αυτά έτσι! Σε λίγο την κάνω κι εγώ!

 

Georgel, με το Phoenix πως τα πας;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...