Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εσεις παιδια τι προτεινετε 4.1.2 η 4.2.2??

 

Όσες 4.2.2 εγκατέστησα μέχρι τώρα ήταν αρκετά καλές αλλά όχι τόσο καλές όσο οι 4.1.2. Βέβαια από τηλέφωνο σε τηλέφωνο διαφέρει αλλά προσωπικά θα περιμένω τον ivendor να ανεβάσει την δικιά του 4.2.2. Ήδη άρχισε να δουλεύει πάνω σε αυτήν. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσες 4.2.2 εγκατέστησα μέχρι τώρα ήταν αρκετά καλές αλλά όχι τόσο καλές όσο οι 4.1.2. Βέβαια από τηλέφωνο σε τηλέφωνο διαφέρει αλλά προσωπικά θα περιμένω τον ivendor να ανεβάσει την δικιά του 4.2.2. Ήδη άρχισε να δουλεύει πάνω σε αυτήν. :)

 

τι διαφορα εχουν οι 4.1.2 απο τις 4.2.2??

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα εχουν οι 4.1.2 απο τις 4.2.2??

 

Στην 4.2 υπάρχει καινούρια κάμερα, πιο καλό ρολόι/ξυπνητήρι, άλλο πληκτρολόγιο και κάποιες επιπλέον επιλογές και διαφοροποιήσεις, όχι πολύ μεγάλες αλλά ενδιαφέρουσες. Για περισσότερα κοίτα εδώ και εδώ.

Προσωπικά έχω την 4.1.2 του ivendor αλλά την κάμερα και το ρολόι της 4.2.

 

Στο καινούριο EsFile Explorer πως δίνουμε δικαιώματα root?

 

Δεν έχω τον EsFile Explorer, αλλά αν κοιτάξεις εδώ Γιάννη, μάλλον θα σου λυθεί η απορία.

Link to comment
Share on other sites

guys περασα την ρομ του ivendor τι προτεινετε να αφησω τον στοκ κερνελ η να περασω phenom κερνελ?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

guys περασα την ρομ του ivendor τι προτεινετε να αφησω τον στοκ κερνελ η να περασω phenom κερνελ?

 

Και με stock μια χαρά είναι....Αυτή την στιγμή έβαλα την καινούργια του CastagnalT....Μέχρι στιγμής παίζει και αυτή άψογα και αρκετά smooth σε παιχνίδια!! Ίσως λίγο καλύτερη από την stock! Αν θέλεις δοκίμασε την, αλλά πάρε ένα backup σε περίπτωση που θέλεις να γυρίσεις σε stock!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Στο καινούριο EsFile Explorer πως δίνουμε δικαιώματα root?

 

Πατας το menu(του κινητου),και μετα επιλεγεις root explorer.Μετα πατα εκει που λεει Mount r/w.Λογικα αυτο ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Στην ρομ του invedor όταν τερματίζει μία κλήση μπαίνει και σε εσάς μερικές φορές από μόνο του στην αναζήτηση του google;Είναι κάποιο bug;Μου το κάνει σε όλες τις εκδόσεις και είναι αρκετά σπαστικό.
Link to comment
Share on other sites

Στην ρομ του invedor όταν τερματίζει μία κλήση μπαίνει και σε εσάς μερικές φορές από μόνο του στην αναζήτηση του google;Είναι κάποιο bug;Μου το κάνει σε όλες τις εκδόσεις και είναι αρκετά σπαστικό.

 

Είναι το λεγόμενο phantom key. Μερικά τηλέφωνα το έχουν. Το έχω κι εγώ. Το έχει φιξαρει ο Christopher με το K^Kernel και χωρίς να είναι σίγουρος και το τελευταίο phenom kernel ενσωμάτωσε το fix. Αν αλλάξεις το κερνελ δεν θα σου το εμφανίζει.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Και με stock μια χαρά είναι....Αυτή την στιγμή έβαλα την καινούργια του CastagnalT....Μέχρι στιγμής παίζει και αυτή άψογα και αρκετά smooth σε παιχνίδια!! Ίσως λίγο καλύτερη από την stock! Αν θέλεις δοκίμασε την, αλλά πάρε ένα backup σε περίπτωση που θέλεις να γυρίσεις σε stock!

 

περασα τον K^Kernel και την καταβρηκα πολυ καλος μπορω να γραψω και 720p βιντεακια

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

περασα τον K^Kernel και την καταβρηκα πολυ καλος μπορω να γραψω και 720p βιντεακια

 

Και το K^Kernel και το τελευταίο του Castagna είναι πολύ καλά και ειδικά στην μπαταρία με τις ExUV εκδόσεις!

Link to comment
Share on other sites

παιδα για καποιο λογο οταν στελνω ενα αρχειο μεσω bluetooth συνεχεια μου βγαζει οτι η αποστολη απετυχε.χρησιμοποιο την ρομ του ivendor release 2.5 με κερνελ K^Kernel 1.8

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω την 4.1.2 του ivendor αλλά την κάμερα και το ρολόι της 4.2.

 

Πώς γίνετε αυτό? Φλασάρεις απο πάνω το ρολόι ας πούμε σαν ξεχωριστή εφαρμογή? Δώσε πληροφορίες στο λαό! :)

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνετε αυτό? Φλασάρεις απο πάνω το ρολόι ας πούμε σαν ξεχωριστή εφαρμογή? Δώσε πληροφορίες στο λαό! :)

 

Εδώ και καιρό ο davidteri91 είχε φτιάξει την κάμερα του 4.2 για ρομ 4.1. Το ζιπαρισμένο αρχείο είναι αυτό εδώ το εγκαθιστάς μέσω recovery κατα τα γνωστά και μετά κάνεις wipe cache, wipe dalvik cache και fix permissions (σημαντικό). Πριν όμως μπεις recovery πήγαινε διαχείριση εφαρμογών/συλλογή και κάνε εκκαθάριση δεδομένων.

 

Όσο για το ρολόι είναι αυτό εδώ (DeskClockGoogle), το τοποθετείς στον φάκελο system/app με τα σωστά διακαιώματα (rw-r-r), αν δεν τα έχει, διαγράφεις την παλιά εφαρμογή του ρολογιού (DeskClock) και κάνεις επανεκκίνηση. Σε περίπτωση που σου βγάλει μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν λειτουργεί πηγαίνεις διαχείριση εφαρμογών/ρολοι και κάνεις εκκαθάριση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει καποιος ποτε ο ivendor θα βγαλει την cm10.1 ρομ?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

επισης καθε φορα που κανω restart την συσκευη το Link2sd μου ζηταει να κανει mount scripts ποιο ειναι το προβλημα?

 

και κατι ακομα.συνεχεια μου βγαζει ενα μηνυμα "Low Storage Space".πως το διορθωνω?

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό ο davidteri91 είχε φτιάξει την κάμερα του 4.2 για ρομ 4.1. Το ζιπαρισμένο αρχείο είναι αυτό εδώ το εγκαθιστάς μέσω recovery κατα τα γνωστά και μετά κάνεις wipe cache, wipe dalvik cache και fix permissions (σημαντικό). Πριν όμως μπεις recovery πήγαινε διαχείριση εφαρμογών/συλλογή και κάνε εκκαθάριση δεδομένων.

 

Όσο για το ρολόι είναι αυτό εδώ (DeskClockGoogle), το τοποθετείς στον φάκελο system/app με τα σωστά διακαιώματα (rw-r-r), αν δεν τα έχει, διαγράφεις την παλιά εφαρμογή του ρολογιού (DeskClock) και κάνεις επανεκκίνηση. Σε περίπτωση που σου βγάλει μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν λειτουργεί πηγαίνεις διαχείριση εφαρμογών/ρολοι και κάνεις εκκαθάριση δεδομένων.

 

Σ ευχαριστώ! Τα έβαλα και τα δυο! Οντως είναι πιο όμορφα αυτά! Αν έβγαινε και καμιά άλλη εφαρμογή για τις επαφές (μου τη σπάνε αυτά τα τεράστια τετράγωνα που δείχνει τα "αγαπημενα") :p

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ! Τα έβαλα και τα δυο! Οντως είναι πιο όμορφα αυτά! Αν έβγαινε και καμιά άλλη εφαρμογή για τις επαφές (μου τη σπάνε αυτά τα τεράστια τετράγωνα που δείχνει τα "αγαπημενα") :p

 

Αν θες δοκίμασε κάποια εφαρμογή από το play store. Είχα για καιρό την GO Contacts EX και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες δοκίμασε κάποια εφαρμογή από το play store. Είχα για καιρό την GO Contacts EX και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. :)

 

Σ ευχαριστω. με τα Ελληνικα παιζει καλα αυτη;

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου... Εχω κι εγω αυτο το κινητο απ το καλοκαιρι και αποφασισα να περασω custom rom για πρωτη φορα. Εριξα μια ματια στις τελευταιες σελιδες. Τωρα εχω την μανισια εκδοση 2.3.6 και kernel 2.6.35.7-perf root@dell89#1. Διαβασα και τον οδηγο του kouros17. Κανει να βαλω κατευθειαν custom rom?? Πρεπει να αλλαξω και το kernel?? Ποια custom rom μου προτεινετε???

 

Σορρυ αν γινομαι κουραστικος αλλα σ αυτο το κινητο θα flasharw πρωτη φορα και φοβαμαι μην μεινω με ενα μαυρο γυαλιστερο τουβλο στα χερια.

LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου... Εχω κι εγω αυτο το κινητο απ το καλοκαιρι και αποφασισα να περασω custom rom για πρωτη φορα. Εριξα μια ματια στις τελευταιες σελιδες. Τωρα εχω την μανισια εκδοση 2.3.6 και kernel 2.6.35.7-perf root@dell89#1. Διαβασα και τον οδηγο του kouros17. Κανει να βαλω κατευθειαν custom rom?? Πρεπει να αλλαξω και το kernel?? Ποια custom rom μου προτεινετε???

 

Σορρυ αν γινομαι κουραστικος αλλα σ αυτο το κινητο θα flasharw πρωτη φορα και φοβαμαι μην μεινω με ενα μαυρο γυαλιστερο τουβλο στα χερια.

 

Καλησπερα και σε εσενα !! Αμα ακολουθησεις τον αψογο οδηγο του Kouros17 ολα θα πανε καλα... τωρα απο ρομ θα σου προτεινα την cm10 του invedor ,πολυ καλη ρομ και την ειχα πριν δωσω το τηλεφωνο.... Αμα θελεις 4.0.4 θα σου ελεγα να βαλεις την cm9 του arco http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2000828

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου... Εχω κι εγω αυτο το κινητο απ το καλοκαιρι και αποφασισα να περασω custom rom για πρωτη φορα. Εριξα μια ματια στις τελευταιες σελιδες. Τωρα εχω την μανισια εκδοση 2.3.6 και kernel 2.6.35.7-perf root@dell89#1. Διαβασα και τον οδηγο του kouros17. Κανει να βαλω κατευθειαν custom rom?? Πρεπει να αλλαξω και το kernel?? Ποια custom rom μου προτεινετε???

 

Ναι μπορείς να βάλεις όποια custom rom θέλεις, αρκεί πρώτα ν'αλλάξεις το recovery. Αν διαβάσεις τον οδηγό περιγράφονται όλα τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις.

 

Ένα πολύ συνηθισμένο φαινόμενο είναι μετά την πρώτη εγκατάσταση custom rom να μην ανοίγει το τηλέφωνο και να σ'επιστρέφει σε recovery mode. Αν σου συμβεί κάτι τέτοιο, η λύση είναι απλή, αρκεί να κάνεις ότι περιγράφεται εδώ (το έχω επισημάνει ως "σημαντικό" στον οδηγό).

 

Θα σου πρότεινα να φλασάρεις την ρομ του ivendor (cm10, android 4.1.2) που είναι εδώ.

Μετά αν θέλεις μπορείς να αλλάξεις και kernel, αν και δεν είναι απαραίτητο. Για ότι απορία έχεις εδώ είμαστε...:)

Link to comment
Share on other sites

Οχι που δεν θα κανα μ*λ*κ*ι*α.... Την περασα φιλοι μου την rom μια χαρα ολα κομπλε, μονο που δεν εκανα back up τις επαφες. Εκανα τα μηνυματα, τις εφαρμογες, και νομιζα οτι με το call log γινοντε και οι επαφες... Τελικα δεν γινανε... Υπαρχει κανας τροπος να τις επαναφερω??? Ελατε βοηθηστε ρε hackers.... Ευχαριστω πολυ για ολα παντος.... το τηλεφωνο εχει αλλαξει ριζικα (προς το καλυτερο)..... Τι εχανα τοσο καιρο....
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...