Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελληνικό μενού έχει, gapps δεν λέει κάπου ότι εγκαθιστάς, με CWM5504 σίγουρα μπορείς να κάνεις την εγκατάσταση και λογικά και με CWM 6.0.0.1, αν και δεν το δοκίμασα ποτέ.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας!

 

Μια γρήγορη ερωτησούλα!

 

Ενώ στις ρυθμίσεις -> Network του έχω πει να είναι GSM only, μια φορά κάθε τόσο γυρνάει σε AUTO CDMA/GSM, πράγμα που 8έλω να το αποφύγω για λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας!

 

Σας έχει τύχει εσάς κάτι τέτοιο? Υπάρχει κάτι να μπορούμε να κάνουμε για να κλειδώσει σε GSM μόνο?

 

ΥΓ. Το ένανε και σε Official και Custom ROM...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Tώρα πλέον σχεδόν δεν βλέπω πουθενά στην EHNDROIX 12.8.17 lag!

:D

Το ίδιο και στην CM9 του ivendor.

Kανένας να έχει σετάρει το spirit fm υπάρχει;

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και στην CM9 του ivendor.

Kανένας να έχει σετάρει το spirit fm υπάρχει;

 

Ναι και λειτουργεί μια χαρά!

Στα settings: *Τοπική Ζώνη: Ελλάδα

*Audio --> Method --> qdsp5v2 Altern

Αν δεν λειτουργεί ακόμα, κλείσε την εφαρμογή από το power off κουμπί της, ξανάνοιξέ την και λογικά όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Ναι και λειτουργεί μια χαρά!

Στα settings: *Τοπική Ζώνη: Ελλάδα

*Audio --> Method --> qdsp5v2 Altern

Αν δεν λειτουργεί ακόμα, κλείσε την εφαρμογή από το power off κουμπί της, ξανάνοιξέ την και λογικά όλα καλά

 

Mόλις επιλέγω qdsp5v2 Altern κολλάει και μετά απο λίγο κάνει reboot ή αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία :wacko:

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Mόλις επιλέγω qdsp5v2 Altern κολλάει και μετά απο λίγο κάνει reboot ή αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία :wacko:

 

Και εμένα έτσι μου έκανε παλιά αλλά τώρα εγκατέστησα μια καινούργια έκδοση του spirit fm free που δεν κολλάει καθόλου.

Κατέβασε από εδώ την τελευταία έκδοση (15 Αυγούστου).

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις καρατσεκάρει ότι δεν μπορείς να μπεις σε download mode; Πάτα πρώτα το vol-, μετά το home button και μετά το power και κράτησε τα πατημένα ταυτόχρονα. Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία για κάποια λεπτά και ξαναπροσπάθησε. Υπάρχει η λύση του USB Jig. Κοίτα εδώ και εδώ

 

Αφού μπαίνεις recovery πάντως μπορείς να εγκαταστήσεις ρομς.

 

EDIT: Κοίτα επίσης εδώ, εδώ και εδώ, για να δεις τι είναι το USB Jig και από που μπορείς να το αγοράσεις.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

 

Παιδιά θα χρειαστώ και άλλη μια φορά την βοήθεια σας!!!

Το κινητό συνεχίζει να έχει το πρόβλημα με το σήμα και με το downloading mode.

Το κινητό λειτουργούσε κανονικά, σε ελληνικό δίκτυο(cosmote) κ σε αγγλικό (O2). To πρόβλημα ξεκίνησε όταν αντικατέστησα την καρτά μου στην 02,επειδή την προηγούμενη την έχασα, και από τότε άρχισε να μην βρίσκει σήμα. Η ελληνική μου κάρτα λειτουρούσε μια χαρά μέχρι εκείνη την στιγμή, το κινητό ήταν rooted και είχε stock rom.

Tότε άρχισα να βάζω καινούργιες rom μήπως και διορθώσω το πρόβλημα με το δίκτυο, δεν ήξερα ότι ίσως χρειαζότανε modem.

Το κινητό εμπαινε κανονικά σε downloading mode με voldown+home+power, όμως σταμάτησε να μπαίνει όταν σε μια προσπάθεια να βάλω καινουργια ρομ μεσω odin διέκοψα την διαδικασία απότομα και από τότε έπαψε να μπαίνει σε downloading mode !!!! Όποτε πατάω voldown+home+power δείχνει το logo της samsung και μετά κλείνει!!!

Προσπάθησα να flasarw καινουργια ρομ με sd card αλλα με πετάει και δε με αφήνει να την εγκαταστήσω!!!Το κινητό τώρα είναι με stock rom.

To έδωσα μα τα πολλά τελικά σε κάποιο μαγαζί εδώ στην αγγλία μήπως καταφέρουν κάτι αλλά τελικά μου είπαν ότι είναι κλειδωμένο και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Βέβαια δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν ήξεραν και τι έκαναν.

 

Συγνώμη που σας ζάλισα με το κατεβατό κείμενο!!!

Αν μπορεί κάποιος expert να μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι η το κινητό πλέον είναι για πέταμα??

Υπάρχει περίπτωση να έκνα καμια ζημιά στο radio του κινητού???

Να σημειώσω ότι πλέον δεν βρίσκει σήμα ούτε με ελληνική sim!!!

Edited by papanbio
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό μου εμφανίζεται σε άσχετες χρονικές στιγμές το μήνυμα: "the process com.android.phone has stopped working unexpectedly". Μετά από αυτό, σταματάει να λειτουργεί και να έχει σήμα το τηλέφωνο μου. Για να το επαναφέρω αναγκάζομαι να του κάνω restart. Στο κινητό έχω σύνδεση Vodafone και δεν έχω κάποια custom ROM. Κάπου διάβασα οτι αυτό το πρόβλημα ενδεχομένως να το προκαλεί το app της Vodafone που σου δείχνει πληροφορίες σχετικά με τον λογαριασμό σου. Παρόλο που απεγκατέστησα το application και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, το πρόβλημα παραμένει. Είναι αρκετά σπαστικό γιατί μπορεί να σε καλούν και να μην μπορείς να τους απαντήσεις γιατί δεν έχει σήμα το κινητό.

 

Τα στοιχεία του λειτουργικού είναι τα παρακάτω:

Firmware Version: 2.3.3

Baseband Version: I9001XXKG1

Kerel Version: 2.6.35.7-perf root@DELL152#1

 

Γνωρίζεται τι μπορεί να φταίει ή πως μπορώ να το αντιμετώπισω? Να επισημάνω οτι δεν είμαι έμπειρος χρήστης (σχετικά με root, custom ROMs κλπ), αλλά αν χρειαστεί να αντιμετωπίσω το πρόβλημα μου με κάποια custom ROM, μπορώ να γίνω. Βέβαια αυτή είναι η τελευταία μου επιλογή λόγω χρόνου!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry αν έχει αναφερθεί ξανά αυτό το πρόβλημα στο thread, αλλά είναι πολλές οι 149 σελίδες!!:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τον τελευταίο καιρό μου εμφανίζεται σε άσχετες χρονικές στιγμές το μήνυμα: "the process com.android.phone has stopped working unexpectedly". Μετά από αυτό, σταματάει να λειτουργεί και να έχει σήμα το τηλέφωνο μου.

 

Για δοκίμασε το εξής: Πήγαινε ρυθμίσεις / ρυθμίσεις κλήσεων / όλες οι κλήσεις / απόρριψη κλήσεων με μήνυμα και διέγραψε όλα όσα βρίσκονται εκεί.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι μου έκανε παλιά αλλά τώρα εγκατέστησα μια καινούργια έκδοση του spirit fm free που δεν κολλάει καθόλου.

Κατέβασε από εδώ την τελευταία έκδοση (15 Αυγούστου).

 

Δουλεύει τέλεια :respect:

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε το εξής: Πήγαινε ρυθμίσεις / ρυθμίσεις κλήσεων / όλες οι κλήσεις / απόρριψη κλήσεων με μήνυμα και διέγραψε όλα όσα βρίσκονται εκεί.

 

ok, θα το δοκιμάσω για λίγες μέρες και θα επανέλθω. thanks.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά, θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας!!!

Πήγα σήμερα να ρωτησω και σε ένα άλλο service εδω στην Αγγλία για το galaxy μου και μου είπαν ότι το imei είναι κλειδωμένο για αυτό και δεν βρίσκει δίκτυο στην Αγγλία!!

Την συσκευή εγώ την αγόρασα από Ελλάδα (καινούργια) τον Οκτωμβρη του 2011 από ένα γνωστό site που πουλάει κινητά, πότε δεν μπήκα στην διαδικασία να τσεκάρω το imei του κινητού μου!!!

Που μπορώ να δω και γω το imei του κινητού ότι όντως είναι σε blacklist??

Δεν αναφέρω ακόμα το όνομα του site γιατί θέλω να το επιβεβαιώσω με κάποιον από εσάς που να γνωρίζει!!!

Η αγορά είχε γίνει κανονικά με απόδειξη μέσω, την οπία και τώρα πρέπει να βρω!!

Την βοήθεια σας λίγο....

Edited by papanbio
Link to comment
Share on other sites

ενα σοβαρο προβλημα στην ΒΕΤΑ4, οταν συνδεεις ακουστικο ΒΤ δεν παιζει ο ηχος κλησης και μυνηματων στο ηχειο του κινητου...εκτος και αν υπαρχει λυση σε αυτο
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε ο king καινούρια ρομ. Πετάει. Την έβαλα και το μονο που ήθελε ηταν μια προσθήκη στο build.prop γιατι μετα το κλεισιμο της γραμμής αργει να αναψει η οθόνη. Η ρομ πετάει. Ειναι βασισμένη στο kqi. Twlouncher 4 without bug.
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε ο king καινούρια ρομ. Πετάει. Την έβαλα και το μονο που ήθελε ηταν μια προσθήκη στο build.prop γιατι μετα το κλεισιμο της γραμμής αργει να αναψει η οθόνη. Η ρομ πετάει. Ειναι βασισμένη στο kqi. Twlouncher 4 without bug.

 

σε σχεση με ποια πεταει φιλε? την στοκ KQI?

 

μπορεις σε παρακαλω να επιβεβαιωσεις οτι δουλευει το deep sleep με ΒΤ+WIFI on ?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε ο king καινούρια ρομ. Πετάει. Την έβαλα και το μονο που ήθελε ηταν μια προσθήκη στο build.prop γιατι μετα το κλεισιμο της γραμμής αργει να αναψει η οθόνη. Η ρομ πετάει. Ειναι βασισμένη στο kqi. Twlouncher 4 without bug.

 

Όντως πετάει!

Εδώ, για όποιον ενδιαφέρεται

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Είναι οι εφαρμογές που απεγκατέστησε. Κατέβασε τον φάκελο στον υπολογιστή και κοίτα να δεις ποιες εφαρμογές περιέχει. Αν σ'αρέσει κάποια ή κάποιες απ'αυτές, διέγραψε όλες τις υπόλοιπες από τον ζιπαρισμένο φάκελο και εγκατέστησέ τον μέσω cwm.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Το V6 κάνει δουλειά αν δεν υπάρχει κάτι στον φάκελο system/etc/init.d.

Aλλά εδώ υπάρχουν κάποια scripts και δεν ξέρω αν η προσθήκη του V6 θα κάνει καλύτερα τα πράγματα ή χειρότερα. Ο developer ίσως να ξέρει αν τον ρωτήσεις.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

αυτο τι ειναι ρε παιδια?

 

Μπορείς να κανείς unzip και να δεις ποιες ειναι. Μπορείς να ξεζιπαρεις το φακελο app και να τις βάλεις στο system/app αυτές που σε ενδιαφέρουν. Για εμένα το μονο που έλειπε ηταν το YouTube. Το κατεβασα απο το market.

 

Για όποιον εχει βάλει την καινούρια ρομ του king και θέλει να διορθώσει το πρόβλημα που καθυστερει να αναψει η οθόνη μετα το τέλος της κλήσης η λύση είναι.

 

ro.lge.proximity.delay=25

mot.proximity.delay=25

 

Τα τοποθετεις με ενα text editor μέσα στο build.Prop που ειναι στο system.

Ευχαριστώ kouros για τη λύση.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα πολυ σπαστικο προβλημα με την gigabreadv0.06 που προσπαθω να λυσω εδω και πολυ καιρο αλλα χωρισ αποτελεσμα. εκει που δουλευουν κανονικα οι ηχοι του κινητου. για ενα ανεξηγητο λογο μετα απο καμια μερα που ειναι ανοιχτο το τηλ σταματουν και οταν με περνουν δουλευει μονο η δονηση.

 

εχω ξαναπερασει την ρομ απο την αρχη εχω κανει τα παντα και δεν χρησιμοπιω δικουσ μου ηχουσ αλλα μονο του κινητου αν εχει καποιοσ καμια ιδεα τι αλλο να κνω τον ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε ο king καινούρια ρομ. Πετάει. Την έβαλα και το μονο που ήθελε ηταν μια προσθήκη στο build.prop γιατι μετα το κλεισιμο της γραμμής αργει να αναψει η οθόνη. Η ρομ πετάει. Ειναι βασισμένη στο kqi. Twlouncher 4 without bug.

 

οπου ναναι βαζουμε τις δυο αυτες γραμμες στο αρχειο?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...