Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το titanium σου κρατάει back up τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις. Με τη rom τι γίνεται?

 

Το titanium αν δεν κάνω λάθος σου κρατάει και τα δεδομένα του συστήματος

 

Βγηκε η gigabread final, αυριο μετα τη δουλεια θα την περασω...:)

Τέλεια είναι...:D

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο πρώτο απάντησε ο geo xar. Ναι λείπει ο φάκελος T9DB από το system. Κατά τα άλλα η καινούρια βερσιόν της ρομ είναι πολύ καλή.

 

Πάμε στο πρόβλημα με το μήνυμα "mismatch". Μου είχε συμβεί και μένα και με ταλαιπώρησε αρκετά (μάλιστα εκείνη την περίοδο δεν είχα άλλο backup πέρα από το nandroid). Ψάχνοντας στο internet βρήκα δυο τρεις λύσεις αλλά δεν μου δούλεψε καμία. Συνέχιζα να ψάχνω και ευτυχώς έπεσα σε μία άλλη λύση που τελικά δούλεψε.

 

Κατ'αρχάς πρέπει το όνομα του φακέλου με το nandroid backup που έχει τη μορφή της ημερομηνίας να μην έχει κενά ανάμεσα. Αν το άλλαξες και του έδωσες κάποια άλλη ονομασία (π.χ. αυτη της ρομ), φρόντισε να μην υπάρχουν κενά (ας υπάρχουν παύλες ή ότι άλλο, αλλά όχι κενά).

 

Σε μένα δεν δούλεψε αυτό αλλά δούλεψε το εξής: Να αντικαταστήσω το αρχείο nandroid.md5 που βρίσκεται στον φάκελο με το nandroid backup, με ένα "άδειο" αρχείο με την ίδια ονομασία: Κατέβασε το άδειο αρχείο nandroid.md5 που έχω συνημμένο, ξεζίπαρέ το, σύνδεσε τηλέφωνο με υπολογιστή άνοιξε clockworkmod / backup / η ονομασία με τη μορφή ημερομηνίας και αντικατέστησε το nandroid.md5 που βρίσκεται εκεί με αυτό που δίνω εδώ. Σε μένα μόνο αυτό λειτούργησε. Επιβεβαίωσε επίσης ότι στον φάκελο αυτό υπάρχουν τα ακόλουθα 6 αρχεία και όχι περισσότερα:

 

boot.img

cache.ext4.tar

data.ext4.tar

nandroid.md5

recovery.img

system.ext4.tar

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Kouros ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.

Δούλεψε ο τρόπος με το αρχείο που μου έστειλε ο geo xar(τον ευχαριστώ) οπότε μάλλον δεν θα χρειαστεί να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση, μια και η 1.2 φαίνεται πολύ καλή. 2 μέρες δεν μου έβγαλε κανένα άλλο πρόβλημα.

Βέβαια θα το σημειώσω και αυτό που γράφεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανε τιποτα με το home button και το lag τελικα ε?

 

Με το home button όχι, αλλά δεν υπάρχει wake up lag.

 

Kouros ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.

Δούλεψε ο τρόπος με το αρχείο που μου έστειλε ο geo xar(τον ευχαριστώ) οπότε μάλλον δεν θα χρειαστεί να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση, μια και η 1.2 φαίνεται πολύ καλή. 2 μέρες δεν μου έβγαλε κανένα άλλο πρόβλημα.

Βέβαια θα το σημειώσω και αυτό που γράφεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!

 

Αν σου βγάζει αυτό το μήνυμα όχι μόνο δεν μπορείς να επαναφέρεις το backup, αλλά δεν μπορείς να πάρεις και καινούριο. Ας το έχεις υπ' όψιν σου για το μέλλον.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

για το lag μπορεις να ανεβασεις τη μινιμουμ συχνοτητα του επεξεργαστη στα 318ΜΗΖ, σε εμενα ετσι λυθηκε το προβλημα αυτο

 

Τωρα για το home button που λετε, επειδη δεν την εχω δοκιμασει τη ρομ αυτη τι εννοειτε?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ξεκλείδωμα όταν είναι σε sleep και αργεί να ανάψει η οθόνη. Βασικά το ίδιο πρέπει να λέμε. :p
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αλλά υπάρχουν και τα lags που κάνει το τηλέφωνο όταν το ανοίγεις και μετακινείσαι από οθόνη σε οθόνη. Αυτά ενοχλούν βασικά εμένα.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλος τροπος ξεκλειδωματος της οθονης εκτος το αργο συρσιμο που εχει το κινητο σε μη root συσκευη ? Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν έχω διαβάσει εδώ μέσα σε όλες τις σελίδες που διάβασα (Ναι τις διάβασα όλες!!).

Υπάρχει stock rom που να είναι χωρίς bug και να τρέχει υπέροχα στο κινητό χωρίς προβλήματα???

Δεν έχω δει μία που να μην έχει bug!! δηλαδή ήμαρτον!!

Ή τουλάχιστον να βγάλει κάποιος που να ξέρει κάποιο update που να διορθώνει την κατάσταση του value pack στην σειρά των εικονιδίων στο μενού τουλάχιστον που είναι υποφερτό σε θέμα εμφάνισης τουλάχιστον.

δοκίμασα τα πάντα και δεν έχω βρει τίποτα που να διορθώνει την κατάσταση..

Παρακαλώ πολύ, τα φώτα σας!

Η τρέλα είναι προνόμιο των ισχυρών..:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Το bug του stock launcher δεν έχει διορθωθεί ούτε στην τελευταία stock rom. Μπορείς αν θέλεις να αλλάξεις launcher για να μην έχεις πρόβλημα. Ο go launcher ex ας πούμε είναι ένας από τους καλύτερους launcher και δωρεάν. Θα βρεις και άλλους αν ψάξεις στο μάρκετ.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Το bug του stock launcher δεν έχει διορθωθεί ούτε στην τελευταία stock rom. Μπορείς αν θέλεις να αλλάξεις launcher για να μην έχεις πρόβλημα. Ο go launcher ex ας πούμε είναι ένας από τους καλύτερους launcher και δωρεάν. Θα βρεις και άλλους αν ψάξεις στο μάρκετ.

 

 

Μα είναι δυνατόν να μην διορθώνουν ένα τόσο σημαντικό πρόβλημα από την Samsung???? Είναι δυνατόν να δίνουν αναβαθμίσεις με προβλήματα στον κόσμο?? πραγματικά είμαι πάρα πολύ απογοητευμένος από την samsung.. Τόσο που σκέφτομαι να αλλάξω συσκευή..

Η τρέλα είναι προνόμιο των ισχυρών..:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η gigabread final, αυριο μετα τη δουλεια θα την περασω...:)

Απο το changelog δεν βλεπω ουσιαστικες διαφορες εκτος απο οπτικες παρεμβασεις...Ή μήπως οχι;; εχω την pre-final κ ειμαι super ευχαριστημενος!! μην την ξαναπερναω τζαμπα :D

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Το εικονιδιο της μπαταριας μπορουμε να το αλλαξουμε? Μιλαω για gigabread rom.

 

Εγω εχω βαλει το

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.maicas.android.batterys&hl=el

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω αρκετη κινητικοτητα στο CM9 threads, η καμερα μας εχει βγαλει τη παναγια. Μα τι στο διαολο ποιο μοντελο ειναι η καμερα της να παρουμε τις βιοβλιοθηκες απο κανα αλλο μοντελο, ευτυχως δε τα παρατησε ο αρκο το λαθος τους του ηταν μια μετανομασια φακελου. Αντε να δουμε
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

βλεπω αρκετη κινητικοτητα στο CM9 threads, η καμερα μας εχει βγαλει τη παναγια. Μα τι στο διαολο ποιο μοντελο ειναι η καμερα της να παρουμε τις βιοβλιοθηκες απο κανα αλλο μοντελο, ευτυχως δε τα παρατησε ο αρκο το λαθος τους του ηταν μια μετανομασια φακελου. Αντε να δουμε

 

Αυτο παρακολουθω και εγώ. Έχω κατααγχωθει.

Link to comment
Share on other sites

Απο το changelog δεν βλεπω ουσιαστικες διαφορες εκτος απο οπτικες παρεμβασεις...Ή μήπως οχι;; εχω την pre-final κ ειμαι super ευχαριστημενος!! μην την ξαναπερναω τζαμπα :D

 

Ναι περίπου έτσι είναι και αν βαριέσαι να φλασάρεις και είσαι ευχαριστημένος μ'αυτήν, κράτα αυτήν. :)

 

Το εικονιδιο της μπαταριας μπορουμε να το αλλαξουμε? Μιλαω για gigabread rom.

 

Μέσω UOT Kitchen μπορείς ν'αλλάξεις το εικονίδιο της μπαταρίας και πολλά άλλα πράγματα.

Οδηγίες υπάρχουν εδώ.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω για ταξιδι 5-6 ωρων να παιζει μουσικη και καμια ταινια ποσο θα αντεξει η μπαταρια του ; ( πληρες φορτισμενη πριν την χρηση του):confused:
Xiaomi Redmi Note 8T 64G
Link to comment
Share on other sites

ναι αντεχει, αλλα οριακα στις 5 ωρες ταινια, εχω δει 1 ωρα και κατι και εκαψε μονο 20% περιπου
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα πριν 5 μέρες την cm9 beta1 του ivendor. Ηταν η πρώτη ics rom που έβαλα στο τηλέφωνο και δεν περίμενα τέτοια ταχύτητα για να πω την αλήθεια. Το bug της κάμερας υπάρχει μεν , δεν ενοχλεί και ιδιαίτερα δε. Το μόνο κακό στη δική μου περίπτωση είναι οτι δεν μπορώ μέσω titanium να επαναφέρω κάποια εφαρμογή με τα data της oπότε δυστυχώς θα γυρίσω σε gb και πάλι. Κατέβασα Gigabread+ final και BroodRom 1.2. Τώρα παίζω κορώνα-γράμματα ποια θα φλασάρω πρώτη :lol:
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα πριν 5 μέρες την cm9 beta1 του ivendor. Ηταν η πρώτη ics rom που έβαλα στο τηλέφωνο και δεν περίμενα τέτοια ταχύτητα για να πω την αλήθεια. Το bug της κάμερας υπάρχει μεν , δεν ενοχλεί και ιδιαίτερα δε. Το μόνο κακό στη δική μου περίπτωση είναι οτι δεν μπορώ μέσω titanium να επαναφέρω κάποια εφαρμογή με τα data της oπότε δυστυχώς θα γυρίσω σε gb και πάλι. Κατέβασα Gigabread+ final και BroodRom 1.2. Τώρα παίζω κορώνα-γράμματα ποια θα φλασάρω πρώτη :lol:

 

Δηλαδη αξιζει τον κοπο η ics? Ουτε κολλαει ουτε τιποτα? Γιατι δεν μπορεις να επαναφερεις εφαρμογη με τα δεδομενα? Μια χαρα μπορεις αρκει να ειναι συμβατη με την ics , νομιζω. Στο galaxy 3. Που ειχα βαλει για ενα διαστημα ics τις ειχα επαναφερει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρη η επαναφορά τελικά. Μετά απο 2 απανωτά φλασαρίσματα της GB+ και Broodrom ξαναγύρισα στην CM9. Οι άλλες οπτικά μου φαίνονται τόσο παρωχυμένες που δεν άντεχα καν να τις βλέπω.

Οσο για την επαναφορά απο titanium backup μίας εφαρμογής που ήθελα και ήταν ο λόγος της πρωινής φασαρίας ήταν απο δική μου αβλεψία και όχι απο πιθανή ασυμβατότητα του backup που είχα με την ics όπως νόμιζα.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την επαναφορά των εφαρμογών μου σε καμία βερσιόν της cm9, ούτε σε κάποια άλλη ics rom (τις τελευταίες δεν τις δοκίμασα ακόμα). Υπάρχει και ένα καλό theme δωρεάν από το market για cm9 και aopk, εδώ.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...