Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαιρεται παιδια , εχω ενα προβλημα.

Εβαλα την MIUI rom χθες αλλα δεν εκανα wipe dalvik cache γιατι δεν φαινοταν στο recovery mode αλλα ουτε εχει καποιες αλλες επιλογες εκτος απο τις τρεις πρωτες τις εικονας http://cdn.androidadvices.com/wp-content/uploads/2011/02/recovery-mode-285x300.png

με συνεπεια οταν παω να του κανω reboot να κολλαει στο εικονιδιο της εκκινησης και να μην ανοιγει.Ο μονος τροπος ειναι να βγαλω μπαταρια και να ξαναπερασω την rom....Υπαρχει καποια λυση για την περιπτωση μου, να μιλησω με καποιον που να μπορει να με βοηθησει.

 

Για να εγκαταστήσεις μία οποιαδήποτε ics rom (και η MIUI είναι μία από αυτές) θα πρέπει να έχεις το σωστό recovery. Tο κλασικό feamode με το οποίο εγκαθιστούσαμε τις GB roms δεν προτείνεται για ics. Μπορείς να κατεβάσεις και εγκαταστήσεις το recovery-clockwork-5.5.0.4 από εδώ (για εγκατάσταση μέσω cwm) ή από εδώ (μέσω odin) και θα σου πρότεινα να το κρατήσεις, γιατί μ'αυτό μπορείς να εγκαταστήσεις όλες τις διαθέσιμες roms για το τηλέφωνό μας (GB και ICS). Ανεβοκατεβαίνεις στο menu με τα πλήκτρα Volume, επιλέγεις με το κεντρικό (home button) και πηγαίνεις πίσω με το back button (κάτω δεξιά).

 

Επίσης από recovery κάνε όλα τα wipe πριν την εγκατάσταση του ζιπαρισμένου αρχείου της ρομ:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

mounds and storage:

format/system

format/cache

format/data

 

μετά την εγκατάσταση τα εξής τρία ξανά:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

 

και μετά "reboot system now"

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τον κουρο για ενα πρόβλημα που έχω και με την ρομ του king αλλα και με gigabread. Οταν τελειωνω την κλήση και απομακρυνω το κινητό από το αυτό κάνει σχεδόν 1 με 2 δευτερόλεπτα να ανοίξει η οθόνη για να τερματισω την κλήση. (Ειναι καποια ρυθμιση στο proximity sensor? ). Με συνέπεια να τερματίζει νωρίτερα η άλλη μεριά την κλήση απο εμένα. Ειναι αρκετά ενοχλητικο. Διάβασα οτι και άλλοι εχουν αυτο το πρόβλημα. Εχει βρεθεί κατι για αυτο το πρόβλημα και δεν το γνωρίζω;

Ευχαριστώ.

 

Τι να πω, έριξα μια γρήγορη ματιά εδώ (στο 13) και απ'ότι είδα στο Build.prop της rom υπάρχουν οι ενδεδειγμένες τιμές:

 

ro.lge.proximity.delay=25

mot.proximity.delay=25 :confused:

 

Έχω το s plus 8 μήνες περίπου χωρίς να του έχω κάνει κάποια αναβάθμιση από τότε που το πήρα.Της τελευταίες 15 μέρες μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα.Όταν το κλείνω και το ανοίγω αλλάζει από μονο του τον ήχο που έχω βάλει στις εισερχόμενες κλήσεις.Και το πιο περίεργο είναι ότι ο ήχος που επιλεγει δεν υπάρχει όταν προσπαθώ να τον βρω

 

Ίσως να βοηθούσε αν εγκαθιστούσες τους ήχους που θέλεις, μέσα στους αντίστοιχους φακέλους του συστήματος (system / media / audio) να δώσεις τα σωστά δικαιώματα (RW-R-R) και να κάνεις επανεκκίνηση. Πρέπει όμως να είσαι root πρώτα.

 

Καλησπέρα.

Έχω δοκιμάσει δύο διαφορετικά πληκτρολόγια GO Keyboard και το SwiftKey 3 και στα δύο όμως όταν πάω να στείλω ένα μήνυμα γράφει ότι θα είναι κατεστημένο για την συσκευή που θα το λάβει και στέλνει μόνο ???????????. όποτε χρησιμοποιώ μόνο το keyboard samsung. Σίγουρα είναι κάποιο πρόβλημα με τους χαρακτήρες αλλά δεν ξέρω τι. για το GO έχω βάλει και το Greek for GO Keyboard αλλά πάλι το ίδιο.

 

Επίσης μία ακόμα απορία. για να βάλεις μια rom υπάρχουν δύο τρόποι. Μέσω odin αν η rom είναι σε . tar και μέσω CWM αν είναι σε .zip.

Γίνεται ανάποδα;

Δηλ να μπορεί να γίνει εγκατάσταση η GIGABREADplus.zip μέσω odin

 

Για το πρώτο πήγαινε μηνύματα / ρυθμίσεις / εισαγωγή λειτουργίας και παίξε με τις τρεις διαθέσιμες ρυθμίσεις. Με επιλεγμένο το "αλφάβητο gms" μπορείς να στέλνεις 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα κεφαλαία. Με unicode στέλνεις πεζά αλλά με 70 χαρακτήρες (ή 60 δεν θυμάμαι καλά). Ίσως για την περίπτωσή σου να ταιριάζει το αυτόματο. Έχεις τσεκάρει ότι όντως το μήνυμα φθάνει αλλοιωμένο στον παραλήπτη;

 

Για το δεύτερο που ρωτάς γίνεται, με την προυπόθεση όμως ότι ο developer της ρομ θα έχει δημιουργήσει και μία βερσιόν για εγκατάσταση μέσω odin. Κάτι που πλέον δεν συνηθίζεται. Όλες οι ρομ βγαίνουν ως cwm package. Η μοναδική custom rom που υπάρχει διαθέσιμη για odin είναι η broodrom rc5 (και αυτό γιατί δημιουργήθηκε πριν πολύ καιρό).

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROM: GIGABREAD+ (Video preview εδώ)

KERNEL: feacore phoenix (1400 Mhz, smartassV2 / sio)

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδες πεταξτε το πληκτρολογιο της samsung και βαλτε swiftkey πραγματικα τα σπαει...σκεφτομαι να περασω την miui αλλα με τη καμερα δεν ξερω τι παιζει και αυτη, ειναι τα ιδια χαλια με τις cm9?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τούς κύριους. Μια μικρη βοήθεια θελω παρακαλω στο galaxy s της γυναίκας μου απο που στης ρυθμισης αλλαζεις για να εχεις 160 χαρακτήρες στο sms? Δεν ξερω αν ειναι ιδιες οι ρυθμισεις με το razr μου αλλα τωρα στα ελληνικα μας εχει πολυ λιγα και αναγκάζεται να γράφει στα αγγλικα...!!!

 

Τελικα μαλλον βρηκαμε λυση ποιο πανω...!!!

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πεδία. είμαι καινούργιος και εγώ. έχω ένα μικρο προβληματάκι rootara το κινητό μου και τώρα που θέλω το κάνω unroot για να το πάω στην αντιπροσωπεία για servise και δεν γίνετε. έβαλα κανονικά το φάκελο unroot έκανα το reboot το έκανα install αλλά τίποτα το superuser δεν βγαίνει και το λογισμικό λέει στην εκδώσει kernel ROOT@dell89#1 κάποια βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Το Root που λέει στην έκδοση του kernel δεν έχει καμία σχέση με τον αν είναι root το κινητό. Όταν λες ότι δεν έφυγε το Superuser εννοείς την εφαρμογή ή αυτό που έγραψες για τον kernel;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

σελίδα 68 topic 1012

Είχα παραγγείλει ένα απλό καλώδιο από dealextreme στα 3 € αλλά δεν δούλευε. Είχα ήχο όχι όμως και εικόνα.

Διάβασα εδώ http://forum.xda-developer....php?t=1275999 και τελικά έκανα μετατροπή στο καλώδιο που είχα σύμφωνα με αυτή την εικόνα http://imageshack.us/photo...8530wave2.jpg/ (δεν πειράζει που είναι nokia) και τελικά δούλεψε.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά κανενα Link δεν δουλευει ;p

Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογή

 

Την εφαρμογή νομίζω πως πρέπει να την σβήσεις μόνος σου. Δεν φεύγει με το να κάνεις unroot.

Με αυτη την εφαρμογή μπορείς να τσεκάρεις αν είσαι root ή όχι.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qb2V5a3JpbS5yb290Y2hlY2siXQ..

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα φιλε μου και λεει οτι δεν ειμαι root τωρα την εφαρμογη μηπως ξερεισ πως την διαφραφεις? και στο kernel δεν πειραζει που λεει root?
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα φιλε μου και λεει οτι δεν ειμαι root τωρα την εφαρμογη μηπως ξερεισ πως την διαφραφεις? και στο kernel δεν πειραζει που λεει root?

 

Το root που λέει στο kernel δεν έχει καμία σχέση με το ότι είχες κάνει root τη συσκευή σου. Το ίδιο έλεγε και πριν κάνεις root απλά μάλλον δεν το είχες προσέξει. Έχεις κάποιον file explorer? Π.χ. Es File Explorer? Δοκίμασε να διαγράψεις το superuser από εκεί. Αν δεν γίνεται τότε φοβάμαι πως πρέπει να ξαναγίνεις root να διαγράψεις πρώτα το superuser από το Es File Explorer και μετά να κάνεις unroot πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το root που λέει στο kernel δεν έχει καμία σχέση με το ότι είχες κάνει root τη συσκευή σου. Το ίδιο έλεγε και πριν κάνεις root απλά μάλλον δεν το είχες προσέξει. Έχεις κάποιον file explorer? Π.χ. Es File Explorer? Δοκίμασε να διαγράψεις το superuser από εκεί. Αν δεν γίνεται τότε φοβάμαι πως πρέπει να ξαναγίνεις root να διαγράψεις πρώτα το superuser από το Es File Explorer και μετά να κάνεις unroot πάλι.

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου κατι τελευταιο ποια ειναι η τελευταια εκδοση του gingenbread σε official?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά κανενα Link δεν δουλευει ;p

 

Στο αρχικό post σελίδα 68 μόλις τα δοκίμασα και δουλεύουν. Πήγαινε εκεί.:)

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου κατι τελευταιο ποια ειναι η τελευταια εκδοση του gingenbread σε official?

 

Αυτό δεν το γνωρίζω. Νομίζω πως τα καινούρια φοράνε κάποια 2.3.6. Εγώ πάντως όταν το πήρα είχε 2.3.3 πάνω. Νομίζω την XXKG1 αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δέυτερη φόρτιση με την Gigabread+ final και με wifi και πακέτο δεδομένων συνέχεια ανοιχτό. Νομίζω καλά τα πάει.
Link to comment
Share on other sites

CyanogenMod 9 ALPHA (Build 7) & CyanogenMod 9 by ivendor - beta 2:

  • Θετικά: διαθέτουν το τελευταίο fix για κάμερα και εσωτερική-εξωτερική sd card
  • Αρνητικά: Unlock lag, μετά από το ξεκλείδωμα και για λίγη ώρα μετά το ξεκλείδωμα παρατεταμένα lags σε οτιδήποτε κάνω
  • Κατανάλωση μπαταρίας: Μέτρια

 

RemICS v1.3.2:

  • Θετικά: Πάρα πολύ όμορφη! (σύμφωνα με τα δικά μου γούστα πάντα), σχεδόν καθόλου lags
  • Αρνητικά: δεν διαθέτει το τελευταίο fix για κάμερα και εσωτερική-εξωτερική sd card
  • Κατανάλωση μπαταρίας: Πάρα πολύ μεγάλη! (οφείλεται σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο developer με το deep sleep)

 

EHNDROIX 12.8.17:

  • Θετικά: Διαθέτει το τελευταίο fix..., όχι lags μετά το ξεκλείδωμα όπως σε CyanogenMod 9 build7 & CyanogenMod 9 ivendor - beta 2
  • Αρνητικά: Unlock lag, δεν μου άρεσαν τα themed playstore και gmail και τα αντικατέστησα με τα κλασικά
  • Κατανάλωση μπαταρίας: Αρκετά μικρή! (Πάρα πολύ ικανοποιημένος!)

 

*Δυστυχώς την PARANOIDANDROID Ecstacy δεν έτυχε να την δοκιμάσω...

*Για όσους ενδιαφέρονται για το touchwiz 4 για ics rom έχω link παρακάτω, δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα εικονίδια και κανένα lag

touchwiz 4: http://www.mediafire.com/?26kk3iio9vl0vwd

 

EHNDROIX 12.8.17, Κατανάλωση μπαταρίας:

Link to comment
Share on other sites

για το lag στο ξεκλειδωμα ποσο εχεις τον επεξεργαστη σαν ελαχιστη συχνοτητα?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

για το lag στο ξεκλειδωμα ποσο εχεις τον επεξεργαστη σαν ελαχιστη συχνοτητα?

 

Σε όλες τις rom που έχω δοκιμάσει ήταν στις default τιμές:

 

min: 245.76 MHz

max: 1401.6 MHz

scaling: ondemand

 

*Είχα δοκιμάσει να αλλάξω το scaling σε interactive, παρατήρησα ότι είχα μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας αλλά ακόμη περισσότερο lag

 

Προτείνεις κάτι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

:O

Στο αρχικό post σελίδα 68 μόλις τα δοκίμασα και δουλεύουν. Πήγαινε εκεί.:)

 

Οκ σε ευχαριστω!Τα ειδα αλλα δε νομιζω πως το εχω το θεμα ;(

Link to comment
Share on other sites

βαλτο 368 και θα δεις διαφορα

με interactive governor ή ondemand ; Γιατί με ondemand δεν είδα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στο wake up lag.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

ondemand. Εγω βλεπω τραγικη-μη σου πω- διαφορα. Καμμια σχεση με πριν
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ondemand. Εγω βλεπω τραγικη-μη σου πω- διαφορα. Καμμια σχεση με πριν

 

Tώρα πλέον σχεδόν δεν βλέπω πουθενά στην EHNDROIX 12.8.17 lag!

:D

Link to comment
Share on other sites

ελληνικο μενου εχει αυτη η ρομ? κανενα απο τα σοβαρα bugs?

 

επισης, gapps φλασαρες? δεν λεει κατι στο θρεντ και κατι αλλο, με ποιο cwm φλασαρες το 5ρι ή το 6ρι?

Edited by ea6gka
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...