Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nikospot ακριβως στην ενσωμετωμενη οπως λες, απλα επειδη το πηρα μεταχειρισμενο κ το επαιζα ειδα οτι δε με αφηνε οποτε ειναι προβλημα απο τι καταλαβα κ γιαυτο ρωταω,οχι τα 1.4 δε τα γεμισα αλλα αν θελω να περασω,τραγουδια ταινιες δε θα αναγκαστω; μου γραφει συνεχεια ανεπαρκης μνημη, του εχω κανει ρεσετ στις εργοστασιακες ρυθμισης κ φορματ(διαμορφωση) τα 5γιγα μηπως εφτιαχνς αλλα παλι τιποτα...

 

Τα αρχεία και η μουσική και οι φωτογραφίες κλπ κλπ δεν πάνε στα 1,4. Μέσα στα 5 γίγα πάνε. Οι εφαρμογές από μόνες τους πάνε στο 1,4γιγα ρομ και αν θες τις μεταφέρεις στην εσωτερική sdcard που είναι 5 γίγα. Φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει αυτό γιατί για να γεμίσουν τα 1,4 με εφαρμογές, θέλει πάαααρα πολλές.

 

Το γιατί δεν μεταφέρονται όμως δεν ξέρω... :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακολουθώντας τις συμβουλές του kouros17, εγκατέστησα κι

εγώ τη gigabread+. Πολύ καλή και γρήγορη. Μέχρι να βγει κάποια

ICS rom που να δουλεύουν τα πάντα νομίζω βολεύομαι!:D

Μια ερώτηση. Πριν εγκαταστήσω το Go Locker είχα βάλει μόλις

ανοίγει η οθόνη να μου ζητάει PIN για να ξεκλειδώσει. Και όλα καλά.

Μόλις το εγκατέστησα, η Lock screen εμφανίζεται κανονικά αλλά δε μου

ζητάει PIN για να ξεκλειδώσει. Έκανα πάλι τη ρύθμιση αλλά τίποτα!

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τις συμβουλές του kouros17, εγκατέστησα κι

εγώ τη gigabread+. Πολύ καλή και γρήγορη. Μέχρι να βγει κάποια

ICS rom που να δουλεύουν τα πάντα νομίζω βολεύομαι!:D

Μια ερώτηση. Πριν εγκαταστήσω το Go Locker είχα βάλει μόλις

ανοίγει η οθόνη να μου ζητάει PIN για να ξεκλειδώσει. Και όλα καλά.

Μόλις το εγκατέστησα, η Lock screen εμφανίζεται κανονικά αλλά δε μου

ζητάει PIN για να ξεκλειδώσει. Έκανα πάλι τη ρύθμιση αλλά τίποτα!

 

εγω εγκατεστησα την rom αυτη εγραψε εππιτυχης εγκατασταση και να κανω reboot αλλα τωρα οταν κανω reboot μπαινει και παλι σε recovery mode. χαλασε η διορθωνεται.

Link to comment
Share on other sites

εγω εγκατεστησα την rom αυτη εγραψε εππιτυχης εγκατασταση και να κανω reboot αλλα τωρα οταν κανω reboot μπαινει και παλι σε recovery mode. χαλασε η διορθωνεται.

 

Μεγάλε είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα..

 

Υπάρχουν 2 λύσεις.

 

Ή φλασάρεις τον παλιό recovery με αυτό -

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=928219&d=1330695090

 

Ή φλασάρεις αυτό --

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=861538&d=1326841043

 

και γίνεται σωστά το reboot.

 

Βάλτα στην SD και κάνε Install από recovery!

Link to comment
Share on other sites

kouro σε πρηξα ρε φιλε, σε ποια επιλογη να το χω στις ρυθμισεις usb τησ συσκευησ εγω το χω συσκευη αποθηκευσης. και οταν βαζω το καλωδιο οταν ειναι κλειστο λεει παρουσιαστηκε ενα προβλημα κατα την εγκατσσαση το νεο υλικο ισωσ δεν λειτουργει σωστα

ακυρο ολα οκ μολισ το ρουταρα

 

Δεν μου τα πρήζεις καθόλου. 'Ολοι περάσαμε από εκεί που είσαι τώρα. Με τις δοκιμές και τα λάθη μάθαμε κάποια πράγματα.

Καλά έχεις την επιλογή στη "συσκευή αποθήκευσης"

 

εγω εγκατεστησα την rom αυτη εγραψε εππιτυχης εγκατασταση και να κανω reboot αλλα τωρα οταν κανω reboot μπαινει και παλι σε recovery mode. χαλασε η διορθωνεται.

 

Σίγουρα μετά την εγκατάσταση επέλεξες "reboot system now", ή κάτι άλλο;

Που βρίσκεσαι τώρα;

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου τα πρήζεις καθόλου. 'Ολοι περάσαμε από εκεί που είσαι τώρα. Με τις δοκιμές και τα λάθη μάθαμε κάποια πράγματα.

Καλά έχεις την επιλογή στη "συσκευή αποθήκευσης"

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Σίγουρα μετά την εγκατάσταση επέλεξες "reboot system now", ή κάτι άλλο;

Που βρίσκεσαι τώρα;

φιλε κουρο εκνα οπως τα ελεγε στην ρομ, κατα βημα γι να μην γινει και κατι. φλασαρε κανονικα την ρομ και μου εγραψε reboot system now οπωσ και εκανα, μετα ξανανοιξε στην cwm και ξαναεκνα reboot. δεν ξερω τι πηγε στραβα. τωρα διαβαζω απο δω και απο κει να δω πως μπορω να το επαναφερω.

εχετε κατι να μου προτεινετε καταρχασ ευχαριθστω ολουσ για το ενδιαφερον και περισσοτερο εσενα κουρο γιατι σε χω πριξει φιλε.

 

τωρα το μονο που μου κανει ειναι οτι ανοιγει στην cwm. εκανα τα παντα format system wipe cache wipe data ξαναπερασα την rom δν γινεται τπτ απλα ανοιγει εκει.

 

ειμαι στην δουλεια για αυτο και αργω να απαντησω.

Edited by vaios_d
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις το stock recovery ή κάποιο άλλο, αλλά εγκατέστησε για αρχή το feamod recovery 1.2 μέσω odin. Θα το κατεβάσεις από εδώ

 

Μπες σε download mode (πατώντας ταυτόχρονα Volume Down, Home, Power) άνοιξε το Odin 4.43 επέλεξε για ops file το AriesVE, μετά επάνω αριστερά τικάρεις το “one package”, ύστερα επιλέγεις από κάτω κάτω δεξιά “one package” και το αρχείο “FeaModRecovery_1.2.tar.md5”. Συνδέεις τηλέφωνο με υπολογιστή επιλέγεις start και θ'αρχίσει η διαδικασία εγκατάστασης. Όταν τελειώσει βγάλε το καλώδιο από τον υπολογιστή και από recovery κάνε τα εξής:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

mounds and storage:

format/system

format/cache

format/data

 

Μετά βρες το αρχείο zip. της ρομ (το έχεις μέσα στην sdcard έτσι; ) και εγκατέστησέ το. Τέλος επέλεξε "reboot system now"

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

δεν αναγνωριζει το κινητο μου το odin multidownloader. μου βγαζι παλι εγκατασταση νεων συσκευων και με ρωταει να μπει στο νετ ο υπολογιστησ για να βει το αρτχειο που θα το αντικαταστησει και μετα λεει δεν ειναι δυνατη η εγκατασταση και το υλικο σας ισωσ δεν λειτουργει σωστα.

 

το μονο αρχειο που εχω στην sd zip στην rom φιλε κουρο ειναι αυτο τησ gigabread.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να εγκαταστήσει τους drivers. Ξαναπροσπάθησε. Μπορείς να δεις και εδώ και να ξανακατεβάσεις το odin. Άνοιξέ τον με δεξί κλικ και "εκτέλεση ως διαχειριστής"

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

τπτ φιλε μου βγζει προσθηκη νεου υλικου MSM7X30 και δεν το εγκαθιστα, με αποτελεσμα το odin να μην αναγνωριζει την συκευη μου. το προγραμμα το τρεχω ηδη ωσ διαχειριστησ
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το samsung kiess και εγκατέστησε τους USB drivers. Μετά θα μπορείς να κάνεις τα υπόλοιπα.

 

EDIT: Με ένα ψάξιμο στο net βρήκα τους drivers και μπορείς να τους κατεβάσεις από εδώ. Δοκίμασε όμως πρώτα με το samsung kiess. Επανεκίνησε και τον υπολογιστή αν δεν εγκαθίστανται.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σχεδόν μόλις αγόρασα το SGS Plus και σήμερα πήγα να του βάλω την CM9 αλλά έχει κολλήσει στο Recovery mode. Του λέω reboot system και με ξαναβάζει στο recovery CSW5.

Καμιά βοήθεια ?

www.snowguide.gr/forum/index.php
Link to comment
Share on other sites

το κινητο ανοιξε και ειναι κομπλε ευχαριστω ολουσ που ενδιαφερθηκαν και κυριωσ τον κουρο που με βοηθησε αν δεν ηταν αυτοσ η συσκευη μου θα ταν ακομα χαλασμενη, ευχαριστω πολυ φιλε. περασα την gigabread ρομ. γιατι εφαγε τετοιο κολλημα τλτκ πριν? Edited by vaios_d
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σχεδόν μόλις αγόρασα το SGS Plus και σήμερα πήγα να του βάλω την CM9 αλλά έχει κολλήσει στο Recovery mode. Του λέω reboot system και με ξαναβάζει στο recovery CSW5.

Καμιά βοήθεια ?

 

Αυτή τη λύση τη δοκίμασες;

 

το κινητο ανοιξε και ειναι κομπλε ευχαριστω ολουσ που ενδιαφερθηκαν και κυριωσ τον κουρο που με βοηθησε αν δεν ηταν αυτοσ η συσκευη μου θα ταν ακομα χαλασμενη, ευχαριστω πολυ φιλε. περασα την gigabread ρομ. γιατι εφαγε τετοιο κολλημα τλτκ πριν?

 

Να 'σαι καλά φίλε μου, ελπίζω όλα να κυλήσουν απροβλημάτιστα. Αν πάλι όχι εδώ είμαστε :)

Θα σου πρότεινα επίσης να κάνεις battery calibration (προτείνεται μετά από κάθε αλλαγή ρομ, για καλύτερη μπαταρία)

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε. Αν είχες stock recovery και εγκατέστησες αυτό που σου είπα, ίσως να ήταν αυτός ο λόγος. Μερικές φορές συμβαίνουν διάφορα ανεξήγητα κολλήματα. Όλα έχουν τη λύση τους, αρκεί να μην καεί η πλακέτα :p

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη λύση τη δοκίμασες;

 

 

 

Να 'σαι καλά φίλε μου, ελπίζω όλα να κυλήσουν απροβλημάτιστα. Αν πάλι όχι εδώ είμαστε :)

Θα σου πρότεινα επίσης να κάνεις battery calibration (προτείνεται μετά από κάθε αλλαγή ρομ, για καλύτερη μπαταρία)

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε. Αν είχες stock recovery και εγκατέστησες αυτό που σου είπα, ίσως να ήταν αυτός ο λόγος. Μερικές φορές συμβαίνουν διάφορα ανεξήγητα κολλήματα. Όλα έχουν τη λύση τους, αρκεί να μην καεί η πλακέτα :p

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

 

Επειδή είμαι τελείως νέος μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς όλα τα βήματα?

www.snowguide.gr/forum/index.php
Link to comment
Share on other sites

Για battery calibration ή για εγκατάσταση κάποιας ρομ και ποιας ρομ;

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο εμενα.Το εχω το κινητο γυρω στη βδομαδα.Εχει τη ρομ της μαμας 2,3,3

Εχθες το βραδυ πεφτοντας για υπνο βαζω το ξυπνητηρη με μπαταρια 90%.Το πρωι ειχα 30 % !!!

Τι τραβαει τοσο πολυ ?? Γενικα μπορω να κανω κατι για τη μπαταρια ??

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σου τρώει την μπαταρία, αν δεν είναι ελαττωματική. Στη 2.3.3 η μπαταρία δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά η μείωση που αναφέρεις είναι υπερβολική! Μπες εφαρμογές / χρήση μπαταρίας και δες αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή διαδικασία που καταναλώνει πολύ μπαταρία.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

εμενα εδω και 2 μερες μπαινω να κατεβασω καμια εφαρμογη,επιλεγω εφαρμογη μου δειχνει την μπαρα οτι την φορτωνει αλλα μενει ως εκει...τελειωνει η μπαρα δειχνει 100% αλλα στο κινητο δεν υπαρχει η εφαρμογη...σε ολες τις καινουργιες εφαρμογες συνβαινει αυτο και στς διαθεσιμες ενημερωσεις που υπαρχουν...στο τελός μου λεει σφαλμα ληψης Edited by savio
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις ότι είναι γενικότερο πρόβλημα που προέκυψε με την τελευταία βερσιόν του market.

 

Πήγαινε ρυθμίσεις / εφαρμογές / διαχείρηση εφαρμογών / όλα / google play store / κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων.

Μετά πήγαινε στο μαρκετ και θα σε κατεβάσει στην προηγούμενη βερσιόν που λειτουργεί κανονικά.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες θα δεις ότι είναι γενικότερο πρόβλημα που προέκυψε με την τελευταία βερσιόν του market.

 

Πήγαινε ρυθμίσεις / εφαρμογές / διαχείρηση εφαρμογών / όλα / google play store / κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων.

Μετά πήγαινε στο μαρκετ και θα σε κατεβάσει στην προηγούμενη βερσιόν που λειτουργεί κανονικά.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM: GIGABREAD v0.6.6

Οδηγός για νέους χρήστες

 

σε ευχαριστω πολυ...ημουν ετοιμος να του κανω κανενα φορματ...νομιχα ειχε πιασει ιο...

να κανω και μια ερωτηση???ξερει κανενας κανενα καλο προγραμμα security για την κινηταρα που να εχει και anti-theft???

avast???kasperky???norton???ποιο να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο εμενα.Το εχω το κινητο γυρω στη βδομαδα.Εχει τη ρομ της μαμας 2,3,3

Εχθες το βραδυ πεφτοντας για υπνο βαζω το ξυπνητηρη με μπαταρια 90%.Το πρωι ειχα 30 % !!!

Τι τραβαει τοσο πολυ ?? Γενικα μπορω να κανω κατι για τη μπαταρια ??

 

ΕΙΝΑΙ καθαρά η Ρομ. Άλλαξε την και θα σωθεις. Το ίδιο πρόβλημα με απασχόλησε παρα πολυ καιρό. Διαβασε πως βάζουμε custom η stock roms. Ολα θα διορθωθουν.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ καθαρά η Ρομ. Άλλαξε την και θα σωθεις. Το ίδιο πρόβλημα με απασχόλησε παρα πολυ καιρό. Διαβασε πως βάζουμε custom η stock roms. Ολα θα διορθωθουν.

 

δεν εχω ξανακανει τετοια διαδικασια και ομολογουμενως φοβαμαι μη το σκισω και δεν ξαναανοιξει. Υπαρχει καποιος οδηγος τυπου.. 1-2-3 για ασχετους ?? Αν το κανω τη πρωτη φορα θεωρω οτι μετα θα ειναι παιχνιδακι απλα τη ψιλοφοβαμαι τη διαδικασια....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ξανακανει τετοια διαδικασια και ομολογουμενως φοβαμαι μη το σκισω και δεν ξαναανοιξει. Υπαρχει καποιος οδηγος τυπου.. 1-2-3 για ασχετους ?? Αν το κανω τη πρωτη φορα θεωρω οτι μετα θα ειναι παιχνιδακι απλα τη ψιλοφοβαμαι τη διαδικασια....

 

Στο xda εχει ολα τα βήματα για οτι ζητησεις. Ψάξε στο xda για το τηλεφωνο μας i9001.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ξανακανει τετοια διαδικασια και ομολογουμενως φοβαμαι μη το σκισω και δεν ξαναανοιξει. Υπαρχει καποιος οδηγος τυπου.. 1-2-3 για ασχετους ?? Αν το κανω τη πρωτη φορα θεωρω οτι μετα θα ειναι παιχνιδακι απλα τη ψιλοφοβαμαι τη διαδικασια....

 

Κατ'αρχάς εγκατέστησε το samsung kies σε περίπτωση που δεν το εγκατέστησες ποτέ, για να εγκατασταθούν οι usb drivers. Αν κάποια στιγμή το είχες οι drivers λογικά υπάρχουν στον υπολογιστή σου, οπότε συνεχίζεις με τα υπόλοιπα.

 

Πρώτα πρέπει να γίνεις root. Για οδηγίες κοίτα εδώ

 

Μετά άλλαξε το stock recovery με αυτό εδώ. Θα το εγκαταστήσεις μέσω odin. Για οδηγίες εγκατάστασης μέσω odin κοίτα εδώ.

 

Μετά διαλέγεις όποια gigabread rom θέλεις και την εγκαθιστάς. Θα σου πρότεινα για αρχή την GIGABREAD+. Ρίχνεις το ζιπαρισμένο αρχείο της ρομ μέσα στην sdcard, μετά μπαίνεις recovery mode και αφού κάνεις πρώτα τα ακόλουθα:

 

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

mounds and storage:

format/system

format/cache

format/data

 

βρίσκεις το αρχείο της ρομ και το εγκαθιστάς (install zip from sdcard).

 

Καλοί οδηγοί είναι αυτοί που έχω πάντα στην υπογραφή μου:

 

http://forum.xda-developers.com/wiki/Samsung_Galaxy_S_Plus/GT-I9001

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1578821

 

--------------------------------------------------------------------------------------

ROM: broodROM Business Edition v1.0 Final

KERNEL: broodKernel v1.0

'Ολα για το Galaxy S Plus (GT-I9001)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...