Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To έχω γράψει και πιο πάνω. Με την 2.3.3 το τηλέφωνο έχει τραγική αυτονομία.

Νάντια ανέβασε ένα screenshot της χρήσης μπαταρίας αν μπορείς.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε αναμονή και τηλέφωνο σε κατάσταση αδράνειας ναι. αυτά τα δύο 40 και 44% σε 14 ώρες το έβγαλαν νοκ άουτ. Σύστημα android είχε τόσο λίγο ποσοστό που ούτε καν το παρατήρησα, μαζί με το wifi, to bluetooth και άλλες μικροχρήσεις που του έκανα. Μόλις το επαναφόρτισα... και στα 11 λεπτά που το έχω βγάλει από την μπρίζα, έχει 99% φόρτιση με αυτά τα δύο πάλι 48 και 41% και οθόνη 9%. Τίποτα άλλο μέχρι στιγμής. Κλείνω μία βδομάδα σήμερα που το έχω...... Διορθώνεται ή πρέπει να το αλλάξω? Στις πόσες μέρες άραγε κάνουν επί τόπου αλλαγή τα multirama...?

 

-30 μέρες η άμεση αντικατάσταση αν κρίνει το σέρβις ότι όντως έχει πρόβλημα..

Edited by NadiaV
Link to comment
Share on other sites

Σε αναμονή και τηλέφωνο σε κατάσταση αδράνειας ναι. αυτά τα δύο 40 και 44% σε 14 ώρες το έβγαλαν νοκ άουτ. Σύστημα android είχε τόσο λίγο ποσοστό που ούτε καν το παρατήρησα, μαζί με το wifi, to bluetooth και άλλες μικροχρήσεις που του έκανα. Μόλις το επαναφόρτισα... και στα 11 λεπτά που το έχω βγάλει από την μπρίζα, έχει 99% φόρτιση με αυτά τα δύο πάλι 48 και 41% και οθόνη 9%. Τίποτα άλλο μέχρι στιγμής. Κλείνω μία βδομάδα σήμερα που το έχω...... Διορθώνεται ή πρέπει να το αλλάξω? Στις πόσες μέρες άραγε κάνουν επί τόπου αλλαγή τα multirama...?

 

Για 7 μέρες ισχύει η επί τόπου αλλαγή στο κατάστημα. (DOA) Αν έχεις και πολύ Σε αναμονή (κατανάλωση από το ραδιόφωνο που λέει) τότε πολύ πιθανό να μην πιάνεις καλά σήμα εκεί που βρίσκεσαι, που σημαίνει ότι καταναλώνει περισσότερη μπαταρία. Επίσης αν δεν χρησιμοποιείς 3G μπορείς να το κλείσεις. (Ρυθμίσεις>ασύρματα και δίκτυα> δίκτυα κινητής τηλεφωνίας> Λειτουργία δικτύου> Μόνο GSM)

Πρόβλημα η 2.3.3 έχει πάντως στο θέμα κατανάλωσης, αλλά δεν αποκλείεται και το ενδεχόμενο ελαττωματικής μπαταρίας πάντως. Στο απλό galaxy S η 2.3.3 έχει battery drain δηλαδή μπορεί και σε κατάσταση αναμονής να τελειώσει μέσα σε 10 ώρες η μπαταρία! Πιθανότατα να παρουσιάζεται και στο plus δε ξέρω... Αν είναι πήγαινε το για αλλαγή αντί να ψάχνεσαι... Δική σου επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα μόλις τα αντίστοιχα δικά μου και είναι 4 και 5% αντίστοιχα. Το θέμα του σηματος το σκέφτηκα κι εγώ αλλά και πάλι μου φαίνεται μεγάλη η κατανάλωση αν δεν είναι το 3g ενεργοποιημενο. Υπάρχει πιθανότητα να είναι wakelock;
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς wakelock?

Αν πάντως έχει 3G ανοιχτό και δεν πιάνει εκεί πέρα που είναι, θα μπορούσε να έχει τρελή κατανάλωση, αλλά και πάλι είναι όντως υπερβολική. (αναζήτηση 3G σήματος, εναλλαγή 2G - 3G συνέχεια) :worry:

Link to comment
Share on other sites

Eννοώ να τρέχει κάποιο process και να κρατά την cpu στο 100% ακόμα κι όταν το τηλέφωνο είναι στο stand by.

Καλό θα ήταν να εγκαταστήσει το battery stats μήπως δούμε τι αδειάζει την μπαταρία τόσο γρήγορα.

Edited by Leon_mania
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Eκείνοι οι αχαρακτήριστοι του Multirama ξαναέβαλαν (διαγραμμένη) στο site την τιμή των 399 (που δεν αναγράφονταν καθόλου εδώ και βδομάδες) και από κάτω έγραψαν 279 ευρώ γιά να το παρουσιάσουν και καλά σαν Super Deal και να συμβαδίζει με τον μπάρμπα της διαφήμισης τους που λέει ότι έχουν εκπτώσεις σε καινούργια μοντέλα και όχι σε ότι απέμεινε! Εντελώς αηδία ο τρόπος αντιμετώπισης Ευρωπαίων καταναλωτών που τους θεωρούν προφανέστατα κορόϊδα!!! :angry:

Επειδή το είδα σήμερα και δε ξέρω, όντως είναι ευκαιρία η τιμή του ή έχει βγει Ελλατωματικό?? Το ίδιο έκαναν και με το Μοτορολα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη του τοση ειναι εδω και πολυ καιρο φιλε μου, τα 400 ευρω ειναι πολυ παλια τιμη απλα τωρα τους ηρθε να την βαλουν για να φανουν κουβαρνταδες :p Δε νομιζω πως υπαρχει καποιο προβλημα με την συσκευη.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελοσπάντων, με τις νέες ρυθμίσεις, χωρίς live wallpaper, με μειωμένη φωτεινότητα και απενεργοποιημένο τον αυτόματο συγχρονισμό, το έβγαλα χτες με γεμάτη μπαταρία στις 6 το απόγευμα. 14 ώρες μετά, εκ τω οποίων τις 7 κοιμόμουν, η μπαταρία ήταν στο 15% με κατανάλωση 40% ραδιόφωνο (εννοεί την κεραία σήματος ε?) και 44% αναμονή οθόνης. Συνεπώς από χτες το απόγευμα φόρτιση, μου έσβησε σήμερα το πρωί στον δρόμο για την δουλειά χωρίς χρήση... Κάποια πρόταση πριν το πετάξω στη θάλασσα?

 

Με την 2.3.3. πολλοί έχουν πρόβλημα με την αυτονομία της μπαταρίας. Αν δεν μπορείς να αλλάξεις το τηλέφωνο με κάποιο καινούριο, προσπάθησε να εγκαταστήσεις μία άλλη rom. Ή την stock 2.3.6 ή μία custom όπως η broodrom. Και σε μένα όπως και στους υπόλοιπους (απ'ότι διαβάζω) που εγκατέστησαν την broodrom η απόδοση της μπαταρίας είναι εντυπωσιακά καλή (ειδικά σε κατάσταση αδράνειας).

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC2

KERNEL:Feacore Phoenix 1.4 NonOC (smartassV2 / sio)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Ειμαι νεος στο φορουμ και εχω παρει τωρα τελευταια το samsung galaxy plus.θα θελα αν μπορει καποιος να βοηθησει σε 2 ερωτησεις που εχω.1)εχει αναφερθει και απο καποιο αλλο μελος αυτη η ερωτηση απο οτι διαβασα αλλα δεν απαντηθηκε πειστικα,οταν συνδεομε με το skype δειχνει αναποδα την εικονα το εχω δοκιμασει σε δυο pc.2)Γινεται η φωτογραφια του καλουντος να ειναι πιο μεγαλη(να πιανει ολη την οθονη,το εχω δει σε αλλα κινητα)?Ευχαριστω
Letv Le1Pro X800_US
Link to comment
Share on other sites

Οταν το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο αναβει συνεχεια η οθονη σαν να παταω κουμπι....

τι λετε να φταει? Φοραω την 2.3.6. ...

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Οταν το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο αναβει συνεχεια η οθονη σαν να παταω κουμπι....

τι λετε να φταει? Φοραω την 2.3.6. ...

 

Μπορεί κάποια εφαρμογή που έχεις βάλει να ξυπνάει την συσκευή :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποια εφαρμογή που έχεις βάλει να ξυπνάει την συσκευή :worry:

 

 

και πως θα βρω ποια ειναι? Βγαζοντας μια μια 'η υπαρχει αλλος τροπος?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

1. αν προσπαθήσω να βάλω την 2.3.6 ή την broodrom εξακολουθώ να είμαι στην εγγύηση? Να το δοκιμάσω πριν το πάω για αλλαγή?

2. Πώς θα το κάνω? κατέβασα το αρχείο. Θέλω οδηγίες

3. πώς θα κρατήσω ολοκληρωμένο backup συστήματος και εφαρμογών? στο xperia x10mini υπήρχε default πρόγραμμα μέσα για back up στην κάρτα μνήμης και επαναφορά, αυτό δεν έχει.

4. πώς βγάζω screenshot? βρήκα ένα screenshot του κινητού στις εικόνες αλλά δεν έχω ιδέα πως το έκανα.

 

ΥΓ. Η μπαταρία μου εξακολουθεί να αναλώνεται 40% και ανω από τα καθένα από αυτά τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

1. αν προσπαθήσω να βάλω την 2.3.6 ή την broodrom εξακολουθώ να είμαι στην εγγύηση? Να το δοκιμάσω πριν το πάω για αλλαγή?

2. Πώς θα το κάνω? κατέβασα το αρχείο. Θέλω οδηγίες

3. πώς θα κρατήσω ολοκληρωμένο backup συστήματος και εφαρμογών? στο xperia x10mini υπήρχε default πρόγραμμα μέσα για back up στην κάρτα μνήμης και επαναφορά, αυτό δεν έχει.

4. πώς βγάζω screenshot? βρήκα ένα screenshot του κινητού στις εικόνες αλλά δεν έχω ιδέα πως το έκανα.

 

ΥΓ. Η μπαταρία μου εξακολουθεί να αναλώνεται 40% και ανω από τα καθένα από αυτά τα δύο.

 

Αν βάλεις κάποια ρομ που δεν διατίθεται στην συσκευή σου μέσω του kies (όπως οι δύο που αναφέρεις) χάνεις την εγγύση. Σε καμία περίπτωση μην το πας στο service με κάποια απο αυτές τις rom. Μπορείς να τις δοκιμάσεις και αν δεις ότι το πρόβλημα δεν λύθηκε να γυρίσεις στην ρομ που είσαι τώρα και να το πας στο service.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!ηθελα να ρωτησω το εξης:στο sgh+ μου ανακαλυψα τυχαια πως ενω με το handsfree της συσκευασιας δεν εχω κανενα προβλημα,εντουτοις,οταν χρησιμοποιω άλλα hands free 3,5mm (πχ από παλαια κινητα μου nokia ή sony ericsson)υπάρχουν προβληματα χαμηλου ηχου η παραμορφωσης ηχου.Το προβλημα λυνεται αν δεν βάλω όλο το βυσματακι των άλλων hands free μεσα στην εγκοπη αλλά αφησω να προεξεχει ένα κομματι αυτων.Επειδη μεχρι πριν 3 μηνεσ ειχα ενα απλο galaxy s να επισημανω πως αυτο δεν ειχε κανενα προβλημα συμβατοτητας με άλλα 3,5mm handsfree ενω δοκιμαζοντας το handsfree του παλαιου μου galaxy s στο νεο galaxy s plus πάλι εχω τα προαναφερθεντα προβληματα.Γιατι να γινεται αυτο?Δε θα επρεπε να υπαρχει απόλυτη συμβατοτητα αφου όλα ειναι 3,5 mm πόσο μάλλον μεταξυ των sgs απλο kai sgh+???

Ή να υπαρχει κάποια βλαβη στο νεο sgh+?Τελειωνοντας να επιισημανω πως τα λοιπα handsfree ειναι ασημενια ενω του sgh+ επιχρυσωμενο.Εχει αυτο κάποια σημασια?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

1. αν προσπαθήσω να βάλω την 2.3.6 ή την broodrom εξακολουθώ να είμαι στην εγγύηση? Να το δοκιμάσω πριν το πάω για αλλαγή?

2. Πώς θα το κάνω? κατέβασα το αρχείο. Θέλω οδηγίες

3. πώς θα κρατήσω ολοκληρωμένο backup συστήματος και εφαρμογών? στο xperia x10mini υπήρχε default πρόγραμμα μέσα για back up στην κάρτα μνήμης και επαναφορά, αυτό δεν έχει.

4. πώς βγάζω screenshot? βρήκα ένα screenshot του κινητού στις εικόνες αλλά δεν έχω ιδέα πως το έκανα.

 

ΥΓ. Η μπαταρία μου εξακολουθεί να αναλώνεται 40% και ανω από τα καθένα από αυτά τα δύο.

 

1.Οχι.Αλλά σε περίπτωση που χρειαστείς να το πας για κάποιο λόγο πίσω μπορείς να του φλασάρεις πάλι το stock firm.

2.Διάβασε αυτό και ότι απορίες έχεις τις συζητάμε. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1396837

3.Κατέβασε το Τitanium backup απο το market. Ειναι δωρεάν. Kάνει backup σύστημα κι εφαρμογές. Σε περίπτωση που φλασάρεις άλλη ρομ μπορείς πολύ εύκολα να επαναφέρεις τις εφαρμογές σου και τα δεδομένα τους πολύ εύκολα. Τα αρχεία συστήματος φυσικά θα σου είναι άχρηστα πλέον αφού έχεις φλασάρει άλλη rom.

4. Κρατώντας πατημένο home button και menu.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την ανάποδη οθόνη του skype το έλυσε κανείς;

 

Επίσης, αξίζει ο κόπος να αναβαθμίσω τη room ή τζάμπα κόπος και θα μπω σε νέες περιπέτειες...

Κανένα πρόγραμμα android για το αντίστοιχο που έχουν τα iphone για thomson παίζει;

Ευχαριστώ.

xexe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!ηθελα να ρωτησω το εξης:στο sgh+ μου ανακαλυψα τυχαια πως ενω με το handsfree της συσκευασιας δεν εχω κανενα προβλημα,εντουτοις,οταν χρησιμοποιω άλλα hands free 3,5mm (πχ από παλαια κινητα μου nokia ή sony ericsson)υπάρχουν προβληματα χαμηλου ηχου η παραμορφωσης ηχου.Το προβλημα λυνεται αν δεν βάλω όλο το βυσματακι των άλλων hands free μεσα στην εγκοπη αλλά αφησω να προεξεχει ένα κομματι αυτων.Επειδη μεχρι πριν 3 μηνεσ ειχα ενα απλο galaxy s να επισημανω πως αυτο δεν ειχε κανενα προβλημα συμβατοτητας με άλλα 3,5mm handsfree ενω δοκιμαζοντας το handsfree του παλαιου μου galaxy s στο νεο galaxy s plus πάλι εχω τα προαναφερθεντα προβληματα.Γιατι να γινεται αυτο?Δε θα επρεπε να υπαρχει απόλυτη συμβατοτητα αφου όλα ειναι 3,5 mm πόσο μάλλον μεταξυ των sgs απλο kai sgh+???

Ή να υπαρχει κάποια βλαβη στο νεο sgh+?Τελειωνοντας να επιισημανω πως τα λοιπα handsfree ειναι ασημενια ενω του sgh+ επιχρυσωμενο.Εχει αυτο κάποια σημασια?Ευχαριστω!

Από άλλες μάρκες μπορεί να διαφέρει η σειρά τον επαφών μέσα στο βύσμα και γενικώς έχω παρατηρήσει διαφοροποίηση των 3.5 βυσμάτων της samsung ειδικά σε θέμα του TV Out (δεν δουλεύουν και όλα τα καλώδια). Όμως από το απλό galaxy S στο Plus μου φαίνεται πολύ περίεργο! Εμένα στο απλό S δουλεύει και ένα hands free από άλλο samsung, το οποίο κιόλας δουλεύει και σε sony ericsson!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να αυξησω την ενταση του ακουστικου μου? Οταν μιλάω στο τηλέφωνο και έχει λιγη φασαρια με το ζόρι ακουω τον συνομιλητη μου. Στο απλο S υπηρχαν κατι κωδικοι οπου εμπαινεις και αυξανες την default ενταση του τηλεφώνου , υπάρχει κάτι ανάλογο για το S plus?
Link to comment
Share on other sites

τελικά ξέρει κανείς γιατί δεν παίζει η 3G βιντεοκλήση στην broodrom; είναι θέμα ρυθμίσεων η απλά δεν την έχουν συμπεριλάβει; την είχα βάλει σε φίλο μου και αν και του άρεσε πάρα πολύ αναγκαστήκαμε να την βγάλουμε διότι χρησιμοποιεί ΠΟΛΥ την βιντεοκλήση μέσω 3G

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μια ερωτηση στα γρηγορα.Ενω μου στελνουν μηνυμα με πάνω από 160 χαρακτηρες εγώ δεν μπορώ πάνω από 160.Υπάρχει ρυθμιση ή πρόγραμμα που να μπορει να το κάνει αυτό???
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μια ερωτηση στα γρηγορα.Ενω μου στελνουν μηνυμα με πάνω από 160 χαρακτηρες εγώ δεν μπορώ πάνω από 160.Υπάρχει ρυθμιση ή πρόγραμμα που να μπορει να το κάνει αυτό???

 

Μια πολύ καλή εφαρμογή με πάρα πολλές δυνατότητες συν αυτό που ζητάς είναι από το Market το go sms pro ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...