Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-990


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι αλλο τωρα.Εχω την 2,3,4.Αν κανω hard reset ή δοκιμασω να κανω αναβαθμιση μεσω του one touch update (περναει απο πανω την ιδια εκδοση; ) χανεται το root απο τη συσκευη;

Εχω κάνει hard reset και ξέρω οτι δεν επαναφέρει εργοστασιακές εφαρμογές που έχουν σβηστεί απο "root" αν αυτό σε ενδιαφέρει.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να κάνω επανάληψη της αναβάθμισης και δεν γνωρίζω αν περνάει ξανά ολόκληρη τη rom... απο πρακτική λογική πιστεύω οτι χάνετε το root με το πρόγραμμα αναβάθμισης. Σε ενα alcatel 890D το ροοτ δεν χάθηκε με το hard reset απλά σβήστηκε η εφαρμογή superuser την οποία είναι εύκολο να την βρείς στο playstore

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 620
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ το έκανα απο windows 7 32bit ... Tα προβλήματα ασυμβατότητας νομίζω είναι μόνο σε 64bit λειτουργικά.

 

 

 

Αν το λειτουργικό σου είναι 32bit μάλλον κάνεις κάτι λάθος στη διαδικασία...

 

ευχαριστω παιδια!! αρα εκει ειναι το προβλημα μου... windows 7 στα 64 bit.... θα προσπαθησω και απο αλλο pc!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια!! αρα εκει ειναι το προβλημα μου... windows 7 στα 64 bit.... θα προσπαθησω και απο αλλο pc!!!

 

Εγω παντως με πετυχε με win 7 64 bit!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

 

 

πιστεύω η κάτωθι απάντηση να βοηθήσει:

1) δεν έχω εμπειρία με 2.3

2) αν πέσουν τα διαθέσιμα ΜΒ μνήμης κάτω από ~220 τότε το κινητό κάποια στιγμή δε θα το αντέξει και θα κάνει επανεκκίνηση. Αυτό συνέβαινε κατά κόρον στο κινητό πριν να γίνω υπερ-χρήστης μιας και η "σαβούρα" που είχε έτρωγε πολύ διαθέσιμη δύναμη.

3) κατά καιρούς δεν είναι κακό μια σύντομη επανεκκίνηση εκούσια, έτσι ώστε να μη μείνει κανείς ξεκρέμαστος με την εντύπωση ότι το κινητό είναι ανοιχτό, ενώ τελικά δεν είναι.

4) με τη 2.3 μου φαίνεται πιο λογικό το φαινόμενο, αφού το κινητό "σφίγγεται" περισσότερο για να την τρέξει.

 

i) ξέρεις πόσα MB έχεις διαθέσιμα κάθε φορά; έχεις παρατηρήσει πότε το κινητό θα κλείσει και αν έκανες κάτι συγκεκριμένο εκείνη τη στιγμή;

ii) Νομίζω ότι από τη 2.3 θα μπορείς να βάλεις καμιά ρομ η οποία να έχει ως προϋπόθεση την εν λόγω έκδοση και το κινητό να τρέχει πάλι μια χαρά.

 

Χαιρετισμούς

 

 

 

Οχι σβηνει μονο του οταν το εχω και μεσα στην τσαντα χωρις να κανω τιποτα. Θα παω σημερα στο σερβις και θα ζητησω να περασουν την 2.2 αν γινεται.

Edited by vabiris
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

 

 

 

πιστεύω η κάτωθι απάντηση να βοηθήσει:

1) δεν έχω εμπειρία με 2.3

2) αν πέσουν τα διαθέσιμα ΜΒ μνήμης κάτω από ~220 τότε το κινητό κάποια στιγμή δε θα το αντέξει και θα κάνει επανεκκίνηση. Αυτό συνέβαινε κατά κόρον στο κινητό πριν να γίνω υπερ-χρήστης μιας και η "σαβούρα" που είχε έτρωγε πολύ διαθέσιμη δύναμη.

3) κατά καιρούς δεν είναι κακό μια σύντομη επανεκκίνηση εκούσια, έτσι ώστε να μη μείνει κανείς ξεκρέμαστος με την εντύπωση ότι το κινητό είναι ανοιχτό, ενώ τελικά δεν είναι.

4) με τη 2.3 μου φαίνεται πιο λογικό το φαινόμενο, αφού το κινητό "σφίγγεται" περισσότερο για να την τρέξει.

 

i) ξέρεις πόσα MB έχεις διαθέσιμα κάθε φορά; έχεις παρατηρήσει πότε το κινητό θα κλείσει και αν έκανες κάτι συγκεκριμένο εκείνη τη στιγμή;

ii) Νομίζω ότι από τη 2.3 θα μπορείς να βάλεις καμιά ρομ η οποία να έχει ως προϋπόθεση την εν λόγω έκδοση και το κινητό να τρέχει πάλι μια χαρά.

 

Χαιρετισμούς

.....................

 

Οχι σβηνει μονο του οταν το εχω και μεσα στην τσαντα χωρις να κανω τιποτα. Θα παω σημερα στο σερβις και θα ζητησω να περασουν την 2.2 αν γινεται.

 

1.Το συγκεκριμενο τηλεφωνο το πηρα απο φιλο με την 2.3 πανω,που οπως μου ειπε αφου την εβαλε ειδε βελτιωση (πολυ μικρη) σε αποκριση στα μενου και στην διαρκεια μπαταριας.Το τελευταιο παιζει να ηταν αποτελεσμα της αφαιρεσης εφαρμογων που ειχαν γινει εγκατασταση απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη του και τρεχαν "απο πισω"

 

2.Στην 2.3 οταν το πρωτοπηρα (Unrooted) και το φορτωσα με εφαρμογες δεν αντιμετωπισα παρωμοιο προβλημα.Οσο και να το φορτωσα απο μονο του δεν εκανε επανεκκινηση.Γινοταν αργο,με τραγικους χρονους αποκρισης σε μενου κτλ,αλλα δεν "κλαταρε" ποτε.Οι φορες που εκανε επανεκκινηση ηταν με καποιες μη συμβατες εφαρμογες,που προκαλουσαν reboot ειτε ειχε και αλλες εφαρμογες ανοιχτες ειτε μονες τους.

 

3.Εχεις απολυτο δικιο,μια στο τοσο χρειαζεται,αφαιρει την περιττη σαβουρα απο τη RAM και υπαρχει καλυτερη αποκριση στη συσκευη και εχεις και περισσοτερη αυτονομια απο την μπαταρια.

 

4.Δεν ειχα την εμπειρια να δοκιμασω στην συσκευη,οπως προανεφερα, και την 2.2 και την 2.3,αλλα συμφωνα με αυτα που μου ειπε ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ειδε καμια ουσιαστικη διαφορα,εκτος απο καλυτερη αποκριση στην κυλιση/ανοιγμα των μενου και ελαφρως στην διαρκεια της μπαταριας,που μπορει και να οφειλεται στην απουσια περιττων εφαρμογων στο τηλεφωνο.

 

Και κατι τελευταιο,δεν γνωριζω τι κανει η alcatel στο σερβις της,αλλα απο αλλες εταιριες,βλεπε Nokia και SE,αν μπλεχτουν με το λογισμικο του τηλεφωνου,περνανε παντα την τελευταια εκδοση,ακομα και αν ζητησεις να μην την περασουν

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μπορει να μην εχει φτασει ακομα σε τελικο σταδιο η CM7 αλλα οι δυο developers που την ετοιμαζουν εδωσαν στο Μπλογκ τους CM9 σε πολυ αρχικο σταδιο! Βεβαια απο οτι ειδα , τα δυο παιδια ζητουν καποιες δωρεες για τον κοπο τους! λογικο ειναι μιας και οπως λενε δεν ειχαν καθολου βοηθεια. Ειπαν οτι αν ποτε τελειωσει θα τη δωσουν free. Edited by MrGmtos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα θα ήθελα να ρωτησω με τα σημερινα δεδομενα επειδη βλεπω εχει καιρο να μιλησει κανεις εδω μεσα ποια θεωρειται η καλυτερη ρομ για το 990 και αν υπαρχει καμια με το που την φλασαρεις κατευθειαν να ειναι και ξεκλειδωτο το κινητο? Θα ηθελα να δω σχολια απο αρκετο κοσμο πριν προχωρησω αυτο που εχω ειναι με 2.2 και θα ηθελα να ξερω αν αξιζει καταρχας η αναβαθμιση σε 2.3 ή ics και αν μετα υπαρχει και αναλογα την αναβαθμιση και καποια custom rom που να εκμεταλλευεται ολες τις δυνατοτητες του κινητου. Ευχαριστω για τα οποια σχολια και ας κοιταξουμε να διατηρησουμε ζωντανο το thread με οτιδηποτε νεο υπαρχει για το 990
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ήθελα να ρωτησω με τα σημερινα δεδομενα επειδη βλεπω εχει καιρο να μιλησει κανεις εδω μεσα ποια θεωρειται η καλυτερη ρομ για το 990 και αν υπαρχει καμια με το που την φλασαρεις κατευθειαν να ειναι και ξεκλειδωτο το κινητο? Θα ηθελα να δω σχολια απο αρκετο κοσμο πριν προχωρησω αυτο που εχω ειναι με 2.2 και θα ηθελα να ξερω αν αξιζει καταρχας η αναβαθμιση σε 2.3 ή ics και αν μετα υπαρχει και αναλογα την αναβαθμιση και καποια custom rom που να εκμεταλλευεται ολες τις δυνατοτητες του κινητου. Ευχαριστω για τα οποια σχολια και ας κοιταξουμε να διατηρησουμε ζωντανο το thread με οτιδηποτε νεο υπαρχει για το 990

 

Δεν έχω άποψη ακόμα για καμία rom μιας και έχω την κλασική 2.3 της αλκατελ. Αν υπάρχει κάτι που αξίζει ίσως βρίσκετε εδώ http://x-ewra.blogspot.gr/ αλλά οι τύποι που την δημιουργούν δεν την συνεχίζουν αν δεν τους πληρώσει κάποιος. Πολύ λυπάμε οτι το κινητάκι μας πεθαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη ακόμα για καμία rom μιας και έχω την κλασική 2.3 της αλκατελ. Αν υπάρχει κάτι που αξίζει ίσως βρίσκετε εδώ http://x-ewra.blogspot.gr/ αλλά οι τύποι που την δημιουργούν δεν την συνεχίζουν αν δεν τους πληρώσει κάποιος. Πολύ λυπάμε οτι το κινητάκι μας πεθαίνει!

 

Mαλιστα ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου θα ηθελα καταρχας να σε ρωτησω για την 2.3 που φορας επειδη εγω ειμαι ακομα στη 2.2 αξιζει η αναβαθμιση?κατα δευτερον το εχεις κανει root και αν ναι πως?και τριτον πως κανουμε partition στην sd card για να την βλεπει ως εσωτερικη μνημη ετσι ώστε να μπορουμε να κατεβαζουμε οσες εφαρμογες θελουμε χωρις περιορισμο λογω της μικρης εσωτερικης μνημης? Ξερω οτι πιο πισω εχουν απαντηθει αυτα αλλα επειδη τα λεει καθενας με διαφορετικο τροπο ρωταω να με πει καποιος που τα εχει ηδη δοκιμασει και εχει καποιο καιρο με το κινητο με αυτες τις ρυθμισεις χωρις να τρωει σκαλωματα. Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου θα ηθελα καταρχας να σε ρωτησω για την 2.3 που φορας επειδη εγω ειμαι ακομα στη 2.2 αξιζει η αναβαθμιση?κατα δευτερον το εχεις κανει root και αν ναι πως?και τριτον πως κανουμε partition στην sd card για να την βλεπει ως εσωτερικη μνημη ετσι ώστε να μπορουμε να κατεβαζουμε οσες εφαρμογες θελουμε χωρις περιορισμο λογω της μικρης εσωτερικης μνημης? Ξερω οτι πιο πισω εχουν απαντηθει αυτα αλλα επειδη τα λεει καθενας με διαφορετικο τροπο ρωταω να με πει καποιος που τα εχει ηδη δοκιμασει και εχει καποιο καιρο με το κινητο με αυτες τις ρυθμισεις χωρις να τρωει σκαλωματα. Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση

 

Υπάρχει άλλη διαδικασία για να κάνεις root την 2.2 και άλλη για τη 2.3 ! Το partition δουλεύει μόνο αφού εγκαταστήσεις την εφαρμογή link2sd. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου pm να σε παραπέμψω στο κατάλληλο post που περιγράφει τη διαδικασία για δημιουργία partition! To κινητό έτρωγε και τρώει σκαλώματα με τη 2.2 αλλά και τη 2.3. Κάποιες διαφορές περιγράφονται εδω. Αν δεν χρειάζεσαι κάποια απο τις αλλαγές μη κάνεις αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς καμμία απο αυτες : http://ot-990.blogspot.gr/

τις ρομ για το κινητο μας?

Τελικά υπάρχουν αρκετες ρομ που βγήκαν

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

Δεν έχω άποψη ακόμα για καμία rom μιας και έχω την κλασική 2.3 της αλκατελ. Αν υπάρχει κάτι που αξίζει ίσως βρίσκετε εδώ http://x-ewra.blogspot.gr/ αλλά οι τύποι που την δημιουργούν δεν την συνεχίζουν αν δεν τους πληρώσει κάποιος. Πολύ λυπάμε οτι το κινητάκι μας πεθαίνει!

 

δεν πεθαίνει...

 

Mαλιστα ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου θα ηθελα καταρχας να σε ρωτησω για την 2.3 που φορας επειδη εγω ειμαι ακομα στη 2.2 αξιζει η αναβαθμιση?κατα δευτερον το εχεις κανει root και αν ναι πως?και τριτον πως κανουμε partition στην sd card για να την βλεπει ως εσωτερικη μνημη ετσι ώστε να μπορουμε να κατεβαζουμε οσες εφαρμογες θελουμε χωρις περιορισμο λογω της μικρης εσωτερικης μνημης? Ξερω οτι πιο πισω εχουν απαντηθει αυτα αλλα επειδη τα λεει καθενας με διαφορετικο τροπο ρωταω να με πει καποιος που τα εχει ηδη δοκιμασει και εχει καποιο καιρο με το κινητο με αυτες τις ρυθμισεις χωρις να τρωει σκαλωματα. Ευχαριστω για οποιαδηποτε απαντηση

 

το λοιπόν, βλέπω ότι με αυτό το κινητάκι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον, ίσως, γιατί μετά από καιρό, η αλκατέλ αποφάσισε να βγάλει κάτι ενδιαφέρον.

 

Η καλύτερη διανομή -ρομ- που υπάρχει θεωρώ ότι είναι η μαμά διανομή 2.2. Τώρα βέβαια υπάρχουν και οι προσαρμοσμένες -custom- διανομές οι οποίες προσφέρουν διάφορα πλεονεκτήματα έναντι της μαμάς διανομής, εντούτοις δεν είναι ελεύθερες από διάφορα σφάλματα, σκαθαράκια -bugs-. Δεν προτίθεμαι να τις δοκιμάσω άμεσα, μιας και αν δεν ανοιχτεί το κινητό με το σωστό τρόπο όταν θα περαστεί η προσαρμοσμένη, μπορεί να διαγραφούν τα δεδομένα του και: φτου και από την αρχή!

 

Με τα σκαλώματα που αναφέρονται στην εν λόγω διάσκεψη -forum- παρατήρησα ότι με διαμερισμό της κάρτας αποθήκευσης είναι ακόμη λιγότερα ή ανύπαρκτα, ενώ η ταχύτητα και απόκριση του κινητού έχουν βελτιωθεί παρασάγγας εν συγκρίσει με εκείνη τη βελτίωση που παρατήρησα όταν έγινα υπερχρήστης του κινητού -root-.

Για την εκμετάλλευση του διαμερισμού της κάρτας ΑΨ -SD- έπρεπε να χρησιμοποιηθεί και το πρόγραμμα link2sd ώστε να συνδέσει μέρος, αν όχι όλο, της εκάστοτε εφαρμογής με την κάρτα και τελικά να απελευθερώσει πολύτιμο χώρο της εσωτερικής μνήμης του κινητού. Συστήνω τον τρόπο διαμερισμού μέσω του προγράμματος gparted, ιδιαίτερα για συστήματα λίνουξ.

 

Με την όλη διαδικασία η ελεύθερη μνήμη του κινητού είναι άνω των 50ΜΒ, ενώ παρατήρησα ότι πλέον είναι εφικτό η επεξεργαστική ισχύς του κινητού να μπορεί να πέσει κάτω των 100ΜΒ, πράγμα σχετικά ανέφικτο μέχρι πρότεινως ή σε διαφορετική περίπτωση να προκαλεί αρκετή υστέρηση -lag- του κινητού, ακόμη και επανεκκίνηση.

 

Ως εδώ, όλα καλά λοιπόν.

 

&η μοναδική ατέρμονη απορία: έχει δοκιμάσει κανείς καμιά διανομή ή ακόμη και ρύθμιση που να επιτρέπει μεγέθυνση -zoom- της μηχανής ενόσω κανείς τραβάει βίντεο;

 

Καλές γιορτές,

χαιρετισμούς

Edited by Balcatelious
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

 

 

δεν πεθαίνει...

 

 

 

το λοιπόν, βλέπω ότι με αυτό το κινητάκι υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον, ίσως, γιατί μετά από καιρό, η αλκατέλ αποφάσισε να βγάλει κάτι ενδιαφέρον.

 

Η καλύτερη διανομή -ρομ- που υπάρχει θεωρώ ότι είναι η μαμά διανομή 2.2. Τώρα βέβαια υπάρχουν και οι προσαρμοσμένες -custom- διανομές οι οποίες προσφέρουν διάφορα πλεονεκτήματα έναντι της μαμάς διανομής, εντούτοις δεν είναι ελεύθερες από διάφορα σφάλματα, σκαθαράκια -bugs-. Δεν προτίθεμαι να τις δοκιμάσω άμεσα, μιας και αν δεν ανοιχτεί το κινητό με το σωστό τρόπο όταν θα περαστεί η προσαρμοσμένη, μπορεί να διαγραφούν τα δεδομένα του και: φτου και από την αρχή!

 

Με τα σκαλώματα που αναφέρονται στην εν λόγω διάσκεψη -forum- παρατήρησα ότι με διαμερισμό της κάρτας αποθήκευσης είναι ακόμη λιγότερα ή ανύπαρκτα, ενώ η ταχύτητα και απόκριση του κινητού έχουν βελτιωθεί παρασάγγας εν συγκρίσει με εκείνη τη βελτίωση που παρατήρησα όταν έγινα υπερχρήστης του κινητού -root-.

Για την εκμετάλλευση του διαμερισμού της κάρτας ΑΨ -SD- έπρεπε να χρησιμοποιηθεί και το πρόγραμμα link2sd ώστε να συνδέσει μέρος, αν όχι όλο, της εκάστοτε εφαρμογής με την κάρτα και τελικά να απελευθερώσει πολύτιμο χώρο της εσωτερικής μνήμης του κινητού. Συστήνω τον τρόπο διαμερισμού μέσω του προγράμματος gparted, ιδιαίτερα για συστήματα λίνουξ.

 

Με την όλη διαδικασία η ελεύθερη μνήμη του κινητού είναι άνω των 50ΜΒ, ενώ παρατήρησα ότι πλέον είναι εφικτό η επεξεργαστική ισχύς του κινητού να μπορεί να πέσει κάτω των 100ΜΒ, πράγμα σχετικά ανέφικτο μέχρι πρότεινως ή σε διαφορετική περίπτωση να προκαλεί αρκετή υστέρηση -lag- του κινητού, ακόμη και επανεκκίνηση.

 

Ως εδώ, όλα καλά λοιπόν.

 

&η μοναδική ατέρμονη απορία: έχει δοκιμάσει κανείς καμιά διανομή ή ακόμη και ρύθμιση που να επιτρέπει μεγέθυνση -zoom- της μηχανής ενόσω κανείς τραβάει βίντεο;

 

Καλές γιορτές,

χαιρετισμούς

 

Καλά όσα λες αλλα δοκίμασες προσωπικα καποια απο τις custom ή την 2.3 official και ξαναγυρισες στην 2.2? Δηλαδη τα λες εκ πειρας ή μονο λες απο οσα έχουν γραψει αλλοι? Και αν ξαναγυρισες 2.2 μετα απο περασμα οποιασδηποτε ρομ πως το εκανες? Γιατι κανεις απο οσο διαβασα δεν ξερει τροπο για να επιστρεψει πισω. Αν ειναι δυνατον παιδια να λεμε απο οσα ξερουμε και εχουμε δοκιμασει οχι απο οτι ακουσαμε ή διαβασαμε και δημιουργουμε παραπληροφορηση.

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

Καλά όσα λες αλλα δοκίμασες προσωπικα καποια απο τις custom ή την 2.3 official και ξαναγυρισες στην 2.2?

όχι

Δηλαδη τα λες εκ πειρας ή μονο λες απο οσα έχουν γραψει αλλοι?

Εκ πείρας όσον αφορά στη βελτίωση που είδα στην 2.2, ό,τι έχουν γράψει άλλοι όσον αφορά στη 2.3 και τις προσαρμοσμένες.

 

Και αν ξαναγυρισες 2.2 μετα απο περασμα οποιασδηποτε ρομ πως το εκανες? Γιατι κανεις απο οσο διαβασα δεν ξερει τροπο για να επιστρεψει πισω.

Νομίζω ότι αν ψάξεις στην ιστοσελίδα xda developers ή και στην ewra rom ίσως βρεις κάτι για επαναφορά.

 

Αν ειναι δυνατον παιδια να λεμε απο οσα ξερουμε και εχουμε δοκιμασει οχι απο οτι ακουσαμε ή διαβασαμε και δημιουργουμε παραπληροφορηση.

Είναι απολύτως δυνατόν, αν ξέρουμε σωστά την ελληνική γλώσσα:

ανέφερα τα ρήματα: θεωρώ ότι...

καθώς και: ΔΕΝ τα έχω δοκιμάσει, απλώς αναφέρω σχόλια άλλων χρηστών (βλέπε σχόλια των ίδιων των 'κατασκευαστών' της διανομής ewra), καθώς επίσης και το ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ της διαδικασίας, διότι αν ΔΕ δουλέψει σωστά ο συγχρονισμός των κουμπιών κατά την εγκατάσταση της προσαρμοσμένης στη φάση επανεκκίνησης του κινητού (κι αυτό δεν αποτελεί σχόλιο) τότε χάνεις όλα τα δεδομένα σου.

Πιο σαφές, ΔΕ γίνεται! Κάτι σαν τη σοκολάτα γάλακτος ΙΟΝ. Πιο γάλακτος, ΔΕ γίνεται!... Γίνεται;;...

Edited by Balcatelious
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

 

όχι

 

Εκ πείρας όσον αφορά στη βελτίωση που είδα στην 2.2, ό,τι έχουν γράψει άλλοι όσον αφορά στη 2.3 και τις προσαρμοσμένες.

 

 

Νομίζω ότι αν ψάξεις στην ιστοσελίδα xda developers ή και στην ewra rom ίσως βρεις κάτι για επαναφορά.

 

 

Είναι απολύτως δυνατόν, αν ξέρουμε σωστά την ελληνική γλώσσα:

ανέφερα τα ρήματα: θεωρώ ότι...

καθώς και: ΔΕΝ τα έχω δοκιμάσει, απλώς αναφέρω σχόλια άλλων χρηστών (βλέπε σχόλια των ίδιων των 'κατασκευαστών' της διανομής ewra), καθώς επίσης και το ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ της διαδικασίας, διότι αν ΔΕ δουλέψει σωστά ο συγχρονισμός των κουμπιών κατά την εγκατάσταση της προσαρμοσμένης στη φάση επανεκκίνησης του κινητού (κι αυτό δεν αποτελεί σχόλιο) τότε χάνεις όλα τα δεδομένα σου.

Πιο σαφές, ΔΕ γίνεται! Κάτι σαν τη σοκολάτα γάλακτος ΙΟΝ. Πιο γάλακτος, ΔΕ γίνεται!... Γίνεται;;...

 

Εγώ πάντως το εκανα αναβαθμιση σε 2.3.4 περασα recovery και εκανα παρτιτιον την καρτα και root το κινητο όλα συμφωνα με τις οδηγιες που εχει γραψει ο Μrgamatos( ενα μεγαλο ευχαριστω για τις οδηγιες και την βοηθεια που μας παρείχε). Kαι βλέπω αλλο αέρα εχει το κινητο. Και πλεον αφου εχω recovery οταν τελειωσω κραταω ενα backup ως εχει τωρα και δοκιμαζω αργοτερα και αλλες custom. Αν δεν με αρεσουν κανω απλως ενα restore και επιστρεφω στη 2.3.

Το να μένουμε πίσω δεν βοηθάει στην πρόοδο, μόνο και μόνο επειδή κάτι είναι σίγουρο και δοκιμασμένο.

Παιδια τολμηστε αλλαγες

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το εκανα αναβαθμιση σε 2.3.4 περασα recovery και εκανα παρτιτιον την καρτα και root το κινητο όλα συμφωνα με τις οδηγιες που εχει γραψει ο Μrgamatos( ενα μεγαλο ευχαριστω για τις οδηγιες και την βοηθεια που μας παρείχε). Kαι βλέπω αλλο αέρα εχει το κινητο. Και πλεον αφου εχω recovery οταν τελειωσω κραταω ενα backup ως εχει τωρα και δοκιμαζω αργοτερα και αλλες custom. Αν δεν με αρεσουν κανω απλως ενα restore και επιστρεφω στη 2.3.

Το να μένουμε πίσω δεν βοηθάει στην πρόοδο, μόνο και μόνο επειδή κάτι είναι σίγουρο και δοκιμασμένο.

Παιδια τολμηστε αλλαγες

Καλό μήνα! Συγνώμη που έλειψα την τελευταία βδομάδα και δεν βρήκα χρόνο να σου απαντήσω στο pm. Πιστεύω έκανες την καλύτερη επιλογή! Να έχεις υπόψην οτι έχει βγεί και πιο πρόσφατο recovery απο αυτό που είχα αναρτήσει. Αν ψάξεις θα το βρείς στο EwRa Project, αυτό θα σε βοηθήσει να εγκαταστήσεις της rom με λιγότερες πιθανότητες βλάβης. Το κινητό μου έχει 3 προβλήματα που το καθιστούν δύσχρηστο για αυτό και δεν ψάχνω πια περισσότερο για το κινητό. Λόγο υγρασίας απο βροχή στην αριστερή πλευρά της οθόνης δεν μου λειτουργεί η αφή, και η μπαταρία μετά απο πολλές φορτίσεις έκανε τους κύκλους της και εκφορτίζεται ταχύτατα πλεον . Τελευταίο πρόβλημα η θύρα usb του κινητού εχει χαλαρώσει και δεν κάνει καλή επαφή με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πετύχω πάντα σωστές φορτίσεις. Η ζημιά πλέον δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για επισκευή ή ανανέωση με νέο κινητό.

Edited by MrGmtos
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα! Συγνώμη που έλειψα την τελευταία βδομάδα και δεν βρήκα χρόνο να σου απαντήσω στο pm. Πιστεύω έκανες την καλύτερη επιλογή! Να έχεις υπόψην οτι έχει βγεί και πιο πρόσφατο recovery απο αυτό που είχα αναρτήσει. Αν ψάξεις θα το βρείς στο EwRa Project, αυτό θα σε βοηθήσει να εγκαταστήσεις της rom με λιγότερες πιθανότητες βλάβης. Το κινητό μου έχει 3 προβλήματα που το καθιστούν δύσχρηστο για αυτό και δεν ψάχνω πια περισσότερο για το κινητό. Λόγο υγρασίας απο βροχή στην αριστερή πλευρά της οθόνης δεν μου λειτουργεί η αφή, και η μπαταρία μετά απο πολλές φορτίσεις έκανε τους κύκλους της και εκφορτίζεται ταχύτατα πλεον . Τελευταίο πρόβλημα η θύρα usb του κινητού εχει χαλαρώσει και δεν κάνει καλή επαφή με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πετύχω πάντα σωστές φορτίσεις. Η ζημιά πλέον δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για επισκευή ή ανανέωση με νέο κινητό.

 

Καλη Πρωτομαγια προς όλους!!!

Mrgamatos πιστευω αξιζει αν μπορεσεις και βρεις μεσω ebay ανταλλακτικα σε καλες τιμες και το επιδιορθωσεις μονος σου βλεποντας βιντεο απο youtube το εχω κανει με διαφορα κινητα και laptop. Για μπαταρια και οθονη ειμαι σιγουρος μπορει να βρεις καποια φτηνη απο ebay τωρα για το usb δεν ξερω αλλα μπορεις να το λυσεις παιρνοντας ενα εξωτερικο φορτιστη για τη συγκεκριμενη μπαταρια.

Ενα παντως καλο προγραμμα που χρησιμοποιω σε κινητα android για οποιον ενδιαφερεται να μπαινει recovery χωρις να παιδευεται με συνδυασμους πληκτρων και να κινδυνευει μετα απο πολλες φορες να τα χαλασει ειναι το anreboot για root users εχει επιλογες επανεκινησης τερματισμος recovery και bootloader το βρισκεται δωρεαν στο google play. Παντως με την αναβαθμιση που το εκανα απο χθες βλεπω παιζει πολλα βιντεακια στο youtube που πριν δεν τα φορτωνε μήπως η alcatel εκανε κατι απο πισω που δεν το βλεπουμε και εστρωσε με κατι που αντικαθιστα το flash player? Γιατι flash player δεν εχω περάσει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να προσθέσω και τη δική μου εμπειρία αναφορικά με την αναβαθμισμένη ROM του κατασκευαστή. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η έκδοση 2.3.4 είναι σαφώς καλύτερη από την 2.2.2 μίας και υλοποιεί ένα API level 10 αντί ενός level 8 της προηγούμενης. Αυτό στην ουσία μεταφράζεται σε αισθητά καλύτερη διαχείριση ενέργειας, βελτιωμένη μηχανή γραφικών, καλύτερη διαχείριση περιφερειακών (cameras) και πρόσθετων (equalizer-dsp).

Ένα πρόβλημα το οποίο όμως εμφανίστηκε με την αναβάθμιση υπήρξε το πολύ χαμηλό CPU thersold της συσκευής στην συγκεκριμένη ROM, με αισθητά αργή απόκριση κατά την πρώτη επαφή (ξεκλείδωμα συσκευής) και στα transitions του UI, κάτι το οποίο όμως λύθηκε εύκολα με τη χρησιμοποίηση μίας εφαρμογής τροποποίησης του CPU threshold. Άποψή μου τώρα είναι να προχωρήσετε στην αναβάθμιση της συσκευής μιας και γίνεται σαφώς καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να προσθέσω και τη δική μου εμπειρία αναφορικά με την αναβαθμισμένη ROM του κατασκευαστή. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η έκδοση 2.3.4 είναι σαφώς καλύτερη από την 2.2.2 μίας και υλοποιεί ένα API level 10 αντί ενός level 8 της προηγούμενης. Αυτό στην ουσία μεταφράζεται σε αισθητά καλύτερη διαχείριση ενέργειας, βελτιωμένη μηχανή γραφικών, καλύτερη διαχείριση περιφερειακών (cameras) και πρόσθετων (equalizer-dsp).

Ένα πρόβλημα το οποίο όμως εμφανίστηκε με την αναβάθμιση υπήρξε το πολύ χαμηλό CPU thersold της συσκευής στην συγκεκριμένη ROM, με αισθητά αργή απόκριση κατά την πρώτη επαφή (ξεκλείδωμα συσκευής) και στα transitions του UI, κάτι το οποίο όμως λύθηκε εύκολα με τη χρησιμοποίηση μίας εφαρμογής τροποποίησης του CPU threshold. Άποψή μου τώρα είναι να προχωρήσετε στην αναβάθμιση της συσκευής μιας και γίνεται σαφώς καλύτερη.

 

Ποια εφαρμογή αν επιτρέπεται? και αν εννοεις το setcpu τι τιμες εχεις πειραξει ?

Edited by MrGmtos
Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογή αν επιτρέπεται? και αν εννοεις το setcpu τι τιμες εχεις πειραξει ?

 

Καλησπέρα! Είναι η AnTuTu CPU Master Free, μια απλή εφαρμογή που απλά σου δίνει τη δυνατότητα να να αποφεύγεις την πολλαπλή κλιμάκωση χρονισμού της CPU. Δεν μιλάμε φυσικά για αλλαγές στο Voltage, overcloking και τέτοια μιας και η μπαταρία είναι υπέρπολύτιμη και βασικά δεν υπάρχει και λόγος... είναι η ουσία και όχι τα benchmarks!

 

Μπορείς να την δοκιμάσεις σε rooted συσκευή. Νομίζω θα βοηθήσει. Αν την συνδιάσεις και με την SpareParts για τα trasitions θα είναι ακόμη καλύτερα. Βασικά μπορώ να πω ότι βλέπω και κάποιες άλλες ατέλειες σε αυτήν την Rom του κατασκευαστή, όπως για παράδειγμα κάποια εικονίδια στην γραμμή κατάστασης που θυμίζουν Froyo. Μάλλον θα έγινε αρκετά βιαστικά φαντάζομαι! Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δημιουργήθηκε ενα προβλημα οταν προσπαθησα να κανω root το κινητο μου απο το συγκεκριμενο link http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24862280&postcount=451http:// ολα ηταν μια χαρα και στο βημα 7 που στην ουσια ειχε γινει το root και ελεγε πως επρεπε να το ανοιξω το κινητο για να συνεχισω την διαδικασια το κινητο απλα το μονο που κανει ειναι να διχνει μια μαυρη οθονη και να φωτηζουν απλα τα σηματα που ειναι για την επεξεργασια,αναζητηση και το πισω, περα απο αυτο δεν κανει τπτ αλλο, προσπαθησα να το κανω hard reset αλλα τπτ και παλι δεν κανει boot, οποιος ξερει κατι παρακαλω ας μου πει τι να κανω...ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...