Jump to content

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα! :: Η Επάνασταση στο aDSL...


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1)η vivo πρεπει να φτιαξει πρωτα τα πινγκς της με το εξωτερικο....

2)απο που και ως που να διαβασει η βιβοντι σε αυτο το φορουμ τι ετοιμαζει????

3)σιγα μην σου κοψει και τον μισθο ρε φιλε,ισα ισα μπορει και να σε ευχαριστησει επειδη προετοιμασες το εδαφος......

4)πρεπει να κανει κατι καλο και συνταρακτικο για να αποσπασει την προσοχη γιατι τωρα οσοι εβαλαν αδσλ απο οτε δυσκολα πανε σε FULL LLU απο βιβο!(διαφορετικος εξοπλισμος,διαδικασιες μεγαλες ,αναμονες κλπ)

5)σε ευαχαριστουμε για την καλη σου προθεση να μας ενημερωσεις αλλα βλεπεις οι ερασιτεχνισμοι και οι ''γυφτιες'' απο τον οτε και τις λοιπους providers μας εχουν κανει δυσπιστους και επιφυλακτικους...

 

 

 

ΦΙΛΙΚΑ

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Nokia 3510i: Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Loipon, tha apantiso se olous eos to Savvato... Den exo xrono... ELEOS RE PAIDIA! Promotion, ipotheto otan einai logiko kati... Mporei na nomizeite oti eimai anonymous sto myPhone alla stis etairies kseroun kai parakseroun (esto kai 2-3 atoma). Eleos re muhaha ti na xreotho, poio credit? Plironomai kai den to ksero? Eipa na "diadoso" kati kai pesate na me fate... Epeidi, thelo na eimai sostos me olous kai me tis etairies... tha tiriso tin iposxesi mou... Se 15 meres tha anafero ta panta! ...Min trelathoume! Moirazomai ta osa mathaino mazi sas esto kai me to "spastiko" tropo tou manti kai "mou ti lete"? Promotion kano stin ipografi mou... opote thelo :D TESPA... TESPA! Eixa ti Voda, tha xreotho kai ti Vivodi tora! :( TELOS!

Link to comment
Share on other sites

δεν μας καταλαβαινεις και εμας??περιμενουμε κατι καλο γιατι εχουμε μπουχτισει(εγω ειμαι σε καραπιταρισμενο dslam και δεν εχω δει ταχυτητες απο http πανω απο 20-25)οποτε καταλαβαινεις και τη δικια μας αγωνια!Τεσπα μπραβο σου που αμεσως μολις εμαθες κατι ,εστω και ανακριβες, ειχες ολη την καλη διαθεση να μας ενημερωσεις....

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε σε αμφισβητώ πως είσαι αξιόπιστος, "μέσα" σε κάποια πράματα κλπ. Δε ξέρω για να σε αμφισβητήσω. Μπορεί να είσαι ό,τι θες και προσωπικά δε με ενδιαφέρει.

 

Αν ο καθένας έβγαινε και έσπερνε μία φήμη εδώ και εκεί (αιτιατή ή αναίτια) καταλαβαίνεις προφανώς τι θα γινότανε. Ο σπαστικός τρόπος του μάντη, που λες κι εσύ δεν είναι και ο,τι καλύτερο.

 

Δεν έχουμε κάτι να πούμε ούτε συ τώρα, ούτε κι εγώ. Ας πάρω τέλος κι εγώ λοιπόν.

 

Φιλικα,

muhaha

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3510i: Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από muhaha

Εγώ δε σε αμφισβητώ πως είσαι αξιόπιστος, "μέσα" σε κάποια πράματα κλπ. Δε ξέρω για να σε αμφισβητήσω. Μπορεί να είσαι ό,τι θες και προσωπικά δε με ενδιαφέρει.

 

Αν ο καθένας έβγαινε και έσπερνε μία φήμη εδώ και εκεί (αιτιατή ή αναίτια) καταλαβαίνεις προφανώς τι θα γινότανε. Ο σπαστικός τρόπος του μάντη, που λες κι εσύ δεν είναι και ο,τι καλύτερο.

 

Δεν έχουμε κάτι να πούμε ούτε συ τώρα, ούτε κι εγώ. Ας πάρω τέλος κι εγώ λοιπόν.

 

Φιλικα,

muhaha

 

Kai gia na teleionoume... den eimai oute ipallilos tis Vivodi, oute tis Voda Greece! Opos eipes muhaha mporo na eimai opou thelo, xoris na xreiazetai na doso logariasmo se kanenan. Sevomai tous pantes kai perimeno analogi simperifora... Tespa... Osoi aporoun kai psaxnoun: Eimai manager tou eautou mou :D kai 4 etairion pou idrisa... na perna i ora mou... :ti eipa?: :D :D

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον SuRfer πες μου το εξής:

Το ότι έκανα αίτηση για shared LLU με αποκλείει από τη νέα επαναστατική υπηρεσία της Vivodi;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (22 Απρ. 2004 , 18:21)

 

Τουλάχιστον SuRfer πες μου το εξής:

Το ότι έκανα αίτηση για shared LLU με αποκλείει από τη νέα επαναστατική υπηρεσία της Vivodi;

 

 

Αυτό άλλωστε ήταν και το μοναδικό ερώτημα που έθεσα κι εγώ παραπάνω, πριν παρεκτραπεί το θέμα...

Αν υπάρχει η γνώση ή η δυνατότητα, ας απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

einai MPIP megali na kaneis ena tetio topic epidi exis mia pliroforia na menoun oloi lalakes kai na psaxnoun ti to tromero protoporiako tha ginei ....... KSERIS KANEIS TOPIC TO LES ENIMERONEIS TA PEDIA KAI AKSIZEIS 1000000 BRABO

eleos diladi oi mods na to kanoun delete to topic amesws.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3510i: Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από SupraDiN

einai MPIP megali na kaneis ena tetio topic epidi exis mia pliroforia na menoun oloi lalakes kai na psaxnoun ti to tromero protoporiako tha ginei ....... KSERIS KANEIS TOPIC TO LES ENIMERONEIS TA PEDIA KAI AKSIZEIS 1000000 BRABO

eleos diladi oi mods na to kanoun delete to topic amesws.

 

Aurio kirie Supra... tha enimerosoume... Oxi tpt allo, epeidi exete dikio na paraponieste... Na "iremisoun" palaioi kai neoi users tou myPhone. Wappy svise ta "asxeta-axrista" posts.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν, ήδη, ειπωθεί... Τι "ετοιμάζει" η Vivodi!

 

Ξεχάστε τον ΟΤΕ (KAI τα πάγια)... "Μέσα" από το Ιδιόκτητο Δίκτυο της Vivodi:

 

Τηλεφωνία (Voice, Data) και Ιnternet (aDSL) μαζί - Ένα μηνιαίο πάγιο.

 

Αριθμοδότηση (211ΧΧΧΧΧΧΧ).

 

Φορητότητα - Διατήρηση του "σταθερού" σας τηλ/κού αριθμού (Γίνεται προσπάθεια να "προλάβουν" έως το launch date?).

 

Διεθνές δίκτυο υψηλής χωρητικότητας από τα 155Mbps... θα "επεκταθεί" +++ έως τα 256Mbps??? :rolleyes:

 

Επέκταση κάλυψης Ιδιόκτητου Δικτύου στην Αττική on request και στην επαρχία με χρονοδιάγραμμα?(κλήση στο customer care).

 

Υπηρεσίες Προστιθέμενης Αξίας... στην τηλεφωνία (ΑΜΕΣΑ) αλλά και στο aDSL (Αργότερα από το launch date).

 

Σχετικά με το LLU... προφανώς μιλάμε για FULL LLU access... aDSL by Vivodi.

 

Σχετικά με τις τιμές... δε γνωρίζω λεπτομέρειες... το 15% φθηνότερα από τον ΟΤΕ θα μπορούσε να είναι και 20-25% ??? :confused: Αναμένουμε...

 

Παρόμοιο "πακέτο" δεν προσφέρει κανένας πάροχος έως σήμερα... πλην της TPH η οποία όμως, προσφέρει sDSL και οι τιμές της είναι "τσιμπημένες", ενώ η "κάλυψη" του Δικτύου περιορισμένη...

 

Ελπίζουμε ότι η Vivodi "θα κάνει τη διαφορά" ... ενώ είμαι σίγουρος ότι αν οι τιμές τους είναι ΛΟΓΙΚΕΣ (χαμηλές) ... θα έχουν "πελατεία" - Σε συνδυασμό, βέβαια, με την κατάλληλη διαφημιστική καμπάνια.

 

Πώς σας φαίνονται τα παραπάνω?

Τι τιμές θα περιμένατε?

 

Θα "αφήνατε" τον ΟΤΕ? Σκέφτεστε τη "δέσμευση" της Vivodi, ότι δλδ δε θα μπορείτε να χρησιμοποιείτε άλλο πάροχο για τη διεκπεραίωση των τηλ/κών σας κλήσεων ή τη σύνδεση (dialup-DSL) στο Internet? Ή μήπως θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα? :worry: Το interconnection των πάροχων δεν είναι υποχρεωτικό? Έχετε άλλες απορίες?

 

http://80.76.32.25/images/maps/popup_maps/map_worldgr.gif

Link to comment
Share on other sites

Ontos auto pou les einai pragmatika poli kalo ...... omws na doume times kai i vivodi na epektathi giati dini DSL se poli liges perioxes stin Attiki ...... pantos einai mia arxi ..... pote na anamenoume episimi anakoinosh ?
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία μου μένει:

Την γραμμή του ΟΤΕ μπορείς να την κόψεις τελείως;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3510i: Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από lewton

Μια απορία μου μένει:

Την γραμμή του ΟΤΕ μπορείς να την κόψεις τελείως;

 

Nai! Efoson kaliptei tin perioxi sou to diktio tis Vivodi! An se endiaferei na diatiriseis ton til/ko sou arithmo-foritotita... akoma den kseroume! Kalitera na perimenoume kai tin episimi anakoinosi...

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια απορία:

πρέπει να υπάρχει γραμμή με τον πΟΤΕ για να μπει αυτή η γραμμή της Vivodi;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (25 Απρ. 2004 , 00:15)

 

Άλλη μια απορία:

πρέπει να υπάρχει γραμμή με τον πΟΤΕ για να μπει αυτή η γραμμή της Vivodi;

 

 

Υπάρχουν δύο τρόποι να αποκτήσεις πρόσβαση με το δίκτυο της Vivodi. Η πλήρως αδεσμοποίητη πρόσβαση στον τοπικό βρόχο (Full Local Loop Unbundling) και η μεριζόμενη πρόσβαση τοπικού βρόχου (Shared LLU).

 

Στη μεριζόμενη πρόσβαση, πάνω στην ήδη ενεργοποιημένη τηλεφωνική γραμμή που έχεις από τον ΟΤΕ, η Vivodi "ενοικιάζει" από τον ΟΤΕ τις συχνότητες εκείνες του καλωδίου που μεταφέρουν το DSL σήμα, έτσι στο τηλεφωνικό σου κέντρο διαχωρίζονται οι συχνότητες και οι μεν τηλεφωνικές καταλήγουν στο τηλ. κέντρο του ΟΤΕ οι δε συχνότητες δεδομένων DSL καταλήγουν στο ιδιόκτητο δίκτυο της Vivodi.

 

Στην περίπτωση της πλήρους αποδέσμευσης του τοπικού βρόχου, η Vivodi νοικιάζει από τον ΟΤΕ ολόκληρο το χάλκινο καλώδιο από το σπίτι σου μέχρι το τηλεφωνικό κέντρο κι έτσι αυτό το καλώδιο δεν έχει πλέον καμμία σχέση με τον ΟΤΕ, παρόλα αυτά αν δεν υπάρχει διαθέσιμο χάλκινο καλώδιο από την πολυκατοικία σου μέχρι το τηλ. κέντρο η Vivodi ζητά από τον ΟΤΕ την κατασκευή του και μετά το νοικιάζει.

 

Συμπέρασμα από όλα αυτά είναι ότι δεν χρειάζεται να έχεις καμμία γραμμή από τον ΟΤΕ για να βάλεις Vivodi, καθώς κάνεις αίτηση για Full LLU access, η Vivodi με τη σειρά της ζητά από τον ΟΤΕ να της παραχωρηθεί χάλκινο καλώδιο από το σπίτι σου μέχρι το τηλ. κέντρο και ο ΟΤΕ είτε της δίνει κάποιο έτοιμο είτε κατασκευάζει ένα εξ'αρχής. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι βέβαια το σπίτι σου να έχει κατάλληλη καλωδίωση, συγκεκριμένα θα πρέπει να υπάρχει από τον κατανεμητή (συνήθως στο υπόγειο) της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμά σου χάλκινο καλώδιο προφανώς για να γίνει η σύνδεση (η εσωτερική καλωδίωση του κτιρίου είναι δική σου ευθύνη όχι της εκάστοτε τηλεφωνικής εταιρείας)

 

Για παράδειγμα, εγώ σπίτι μου μπορώ να βάλω μόνο Shared LLU γιατί στο διαμέρισμά μου καταφθάνει μόνο ένα χάλκινο καλώδιο στο οποίο θα πρέπει να περνάω και τη φωνή και τα δεδομένα, αν έφταναν δύο καλώδια θα μπορούσε το ένα να είναι αποκλειστικά για φωνή και το άλλο με full LLU αποκλειστικά για δεδομένα...

 

Ελπίζω να βοήθησα,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησες

:)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

kalo to paketo alla na doume kai ti perioxes tha kaliptei.kai ti poiothta tha exei.ase pou kati mou leei tha perimenoume poli mexri na mas to baloun.th mia tha ftaiei o pote thn allh ta kalwdia kai tha perimenoume...

to kalo einai pws o antagwnismos tha riksei tis times.pantws kalitera adsl para sdsl,giati tha mpoukwnei.

Link to comment
Share on other sites

Από bandwidth θα δώσουν λίγο παραπάνω; Εμείς που είμαστε σε DSLAM Siemens του ΟΤΕ θα χάσουμε 7-8 kb/s αλλάζοντας δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

pff kai ego nomiza tha mas eleges tipota tromero..

ta kiklomata me to exoteriko th einai ta idia .. (kapos etsi einai etsi kai alios tora )

ara aplos tha mpei pio dinamika sthn tilefonia

kai tha ftininei opos les ta peri dsl

e den to brisko kati to tromero kai kati to epanastatiko.. ektos an katebaseis tis times 20-30% apo aftes pou dinoun oi alloi .. (pio poli anaferome sto internet pou mas apasxolei pio poli )

stin tilefonia to mono pou exo na po einai oti an parexei poiotita kai exei esto kai ena 15% pio kato tote tha tin protimousame.. an den exei omos poiotita .....

BaCkOs AE (R) No Rights Reserved

Electrical Engineer T.E.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...