Jump to content

ZTE R236


mobile_32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, έψαχνα μια συσκευή με bluettoth/dual sim/internet(απλά να μπορώ να μπω gmail) και κατέληξα στο zte r236.

Το αγόρασα από κατάστημα Wind στο Ηράκλειο στα 39€.

 

Όμως, λίγο που το δούλεψα χθες βράδυ, δεν κατάφερα να συνδεθώ με το bluettoth ακουστικό μου (nokia bh112). Με άλλες συσκευές (smartphone, laptop) συνδέεται κανονικά, χωρίς προβλήματα.

Ξενέρωσα και ουσιαστικά χωρίς bt μου είναι άχρηστο. :down:

Το δεύτερο ξενέρωμα ήρθε όταν είδα ότι δεν έχει tv. Υπάρχει η κεραία, αλλά δεν υπάρχει επιλογή στο μενού όπως κάποιος είπε παραπάνω.

 

Μπορώ να το επιστρέψω και να πάρω το Nokia 112 στα 49€; Ξέρει κανείς;

 

 

 

Settings->Connectivity->Data account->Options->Add δίνεις ένα όνομα και βάζεις στο APN: internet και στο DNS: 195.167.065.194

 

Μετά πας Services->internet service->Settings->Profiles->SIM1 ή SIM2 (σε όποια θέση έχεις τη SIM της cosmote)->Add new και βάλε μια Homepage και στο Data Acount->GPRS->διάλεξε το account που έφταξες αποπάνω.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

το bluetooth δουλευει μια χαρα. εγω το ειχα με motorola ακουστικο κ δεν ειχα κανενα προβλημα....

κ η τηλεοραση δουλευει καλα αρκει να εισαι σε ανοιχτο χωρο κ στη περιοχη σου να εκπεμπουν αναλογικα....

πας μενου-->πολυμεσα... κατι τετοιο.δεν θυμαμαι, δεν το εχω το κινητο μπροστα μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παίδες έχω προβληματιστεί πραγματικά πάρα πολύ.μπαίνω στο μενού-->πολυμέσα και οι επιλογές που μου έχει είναι:

1: άλμπουμ φωτογραφιών

2: εγγραφέας βίντεο

3: αναπαραγωγή βίντεο

4: αναπαραγωγή ήχου

5: εγγραφή ήχου

6: ραδιόφωνο fm

αυτές είναι μόνο οι επιλογές.δυστυχώς και το φυλλάδιο οδηγειών έχει ελλείψεις καθώς δεν αναφέρει καν τη τηλεόραση ή το που θα τη βρω ακριβώς.

έχω λιώσει το μενού και έχω κοιτάξει ένα σωρό φορές τη κάθε επιλογή και δε βρίσκω τίποτα...

υπάρχει περίπτωση να ''ξέχασαν να τη βάλουν?''

σαν έλλειψη του λογισμικού?

πήγα και στη wind και η κοπέλα έμεινε άφωνη.μου είπε πως έχει χειριστεί το μοντέλο και είναι απόλυτα σίγουρη πως έχει αναλογική τηλεόραση και ενώ γενικά γνωρίζει που βρίσκεται στο μενού δεν την έβρισκε με τίποτα στη συγκεκριμένη συσκευή.το θέμα είναι πως μου είπε να περιμένω μέχρι μεθαύριο για να ρωτήσει και βλέπουμε...αν ξέρει κάποιος για να με ενημερώσει και αν όχι για τη λύση αν του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας μου πει...

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω προβληματιστεί πραγματικά πάρα πολύ.μπαίνω στο μενού-->πολυμέσα και οι επιλογές που μου έχει είναι:

1: άλμπουμ φωτογραφιών

2: εγγραφέας βίντεο

3: αναπαραγωγή βίντεο

4: αναπαραγωγή ήχου

5: εγγραφή ήχου

6: ραδιόφωνο fm

αυτές είναι μόνο οι επιλογές.δυστυχώς και το φυλλάδιο οδηγειών έχει ελλείψεις καθώς δεν αναφέρει καν τη τηλεόραση ή το που θα τη βρω ακριβώς.

έχω λιώσει το μενού και έχω κοιτάξει ένα σωρό φορές τη κάθε επιλογή και δε βρίσκω τίποτα...

υπάρχει περίπτωση να ''ξέχασαν να τη βάλουν?''

σαν έλλειψη του λογισμικού?

πήγα και στη wind και η κοπέλα έμεινε άφωνη.μου είπε πως έχει χειριστεί το μοντέλο και είναι απόλυτα σίγουρη πως έχει αναλογική τηλεόραση και ενώ γενικά γνωρίζει που βρίσκεται στο μενού δεν την έβρισκε με τίποτα στη συγκεκριμένη συσκευή.το θέμα είναι πως μου είπε να περιμένω μέχρι μεθαύριο για να ρωτήσει και βλέπουμε...αν ξέρει κάποιος για να με ενημερώσει και αν όχι για τη λύση αν του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας μου πει...

πολυ περιεργο.... ισως εχεις περιεργη εκδοση λογισμικου ?

δε ξερω... παν το στη wind ....

Link to comment
Share on other sites

πολυ περιεργο.... ισως εχεις περιεργη εκδοση λογισμικου ?

δε ξερω... παν το στη wind ....

 

θα το πήγαινα αλλά φαίνεται η γκαντεμιά με κυνηγά από χιλιόμετρα καθώς σήμερα είχαν απεργία και δεν άνοιξαν καν...:(

δε μπορώ να καταλάβω πως τα κατάφερα να αγοράσω αυτή τη συγκεκριμένη συσκευή...:wacko:

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ξέρουμε πόσο sar έχει; η μπαταρία του τί λέει;

 

Στο manual γράφει 0,713

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CB0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwwwen.zte.com.cn%2Fendata%2Fmobile%2FGreece%2FGreece_Instruction%2F201106%2FP020110616534020047273.pdf&ei=EMiTUOzKMs7Dswal3IDYDA&usg=AFQjCNGCQGs8iUyWDC4WI6Irp0d-AYN40A&sig2=8p1zN9rS5HxYaDupiz0JAw

 

Η μπαταρία μου κρατάει με μέτρια χρήση και 2 sim περίπου 5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά με το κινητό είμαι πολύ ευχαριστημένος με την Wind δεν είμαι... Μου χάλασε και έκαναν δυομιση μήνες να μου το φέρουν.

Πάω να το ανοίξω και ξανά τα ίδια κολλάει στα μενου. Κάνει reboots και γενικά δεν είναι να το εμπιστευτείς για κινητό εργασίας που το είχα.

Δεν ξέρω τι να κάνω... Πως να κινηθώ. Να πάω ξανά στην Wind ή να πάρω κάτι άλλο; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το κινητό είμαι πολύ ευχαριστημένος με την Wind δεν είμαι... Μου χάλασε και έκαναν δυομιση μήνες να μου το φέρουν.

Πάω να το ανοίξω και ξανά τα ίδια κολλάει στα μενου. Κάνει reboots και γενικά δεν είναι να το εμπιστευτείς για κινητό εργασίας που το είχα.

Δεν ξέρω τι να κάνω... Πως να κινηθώ. Να πάω ξανά στην Wind ή να πάρω κάτι άλλο; Τι λέτε;

 

Μονόδρομος το να πας στη Wind... Μη νομίζεις, δεν φταίνε ούτε κι αυτοί, δεν είναι μέσα στο κινητό άλλωστε... Το γεγονός ότι άργησαν ίσως σημαίνει έλλειψη stock. Όταν το πήρα εγώ ήταν το τελευταίο κομμάτι...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω αύριο ξανά. Ελπίζω να κάνουν πιο γρήγορα αυτή τη φορά αλλά και να το φτιάξουν. Αν ειναι να πάει και να έρθει τι να το κάνω...

Έχω κουραστεί να κουβαλάω τρια κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Πως κανουμε hard reset χωρις να μπουμε στο μενου ξερει καποιος?
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Πως κανουμε hard reset χωρις να μπουμε στο μενου ξερει καποιος?

 

Nομίζω δεν γίνεται... Xωρίς να είμαι 100% σίγουρος...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητέ pythagoras_7 περνάμε τα ίδια και παραθέτω την εμπειρία μου:

Τηλεφώνησα στη ZTE στο 210-6146179 και η κοπέλα που απάντησε είπε ότι ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ από το μενού η τηλεόραση με τη δικαιολογία ότι στην Ελλάδα είναι πλέον ψηφιακή!

Αυτό σημαίνει ότι υπεύθυνη είναι η Ελληνική αντιπροσωπεία ΖΤΕ άρα θα έπρεπε να ενημερώνει τους αγοραστές για την αλλαγή αναγράφοντας στη συσκευασία ότι ΠΛΕΟΝ δε διατίθεται η τηλεόραση και όχι απλά να το αποκρύπτει.

Επίσης, το 236 που αγόρασα είναι σύμφωνα με τον πωλητή Ελληνικής αντιπροσωπείας και όταν παρουσία συνεργατών μου ξεκίνησα ευγενικά να λέω στην κοπέλα της ZTE όσα έγραψα πιο πάνω, αυτή το έκλεισε και δεν ξαναπάντησε.

Πιστεύω λοιπόν ότι ξεγελάστηκα και αδυνατώντας να επικοινωνήσω με την εδώ ZTE της ζητώ μέσω αυτού του post αντικατάσταση με συσκευή που έχει TV.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας ειμαι καινούργιος στο forum. Το κινητο το έχω και εγώ και μετά απο 7 μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας ξαφνικά τέλος.... Δεν ξεκινάει και όταν ξεκινάει αρχίζει να φλασάρει (αναβοσβήνει) χωρίς να καταφέρει να μπει στο μενού. Θα το πάω για service, το πρόβλημα είναι οτι αν αντικατασταθεί δε θα έχει τηλεόραση την οποία είχα χρησιμοποιήσει αρκετά. Ενα δεύτερο που πήρα πριν λίγο καιρό καθώς ήμουνα ευχαριστημένος δεν έιχε tv, πραγματι έχει καταργηθεί. Πάντως το πρόβλημα δεν έιναι μπαταρία γιατί το δοκίμασα με το δεύετρο που έχω.Ελπίζω να μην προδώσει την εμπιστοσύνη μου η εδώ αντιπροσωπεία, για να είμαι ειλικρινής δεν εμπιστεύομαι και τόσο τις αντιπροσωπείες, θα δούμε και θα ενημερώσω
Link to comment
Share on other sites

Από τον Νοέμβριο του 2012 μέχρι και σήμερα 05/04/2013 δεν έχω καταλήξει σε λύση με την WIND. Το έφεραν χαλασμένο 2 φορές και τώρα όπως μου είπαν θα μου δώσουν καινούριο αλλά δεν γνωρίζουν αν θα είναι το ίδιο μοντέλο... Για να δούμε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Mήπως ξέρει κάποιος να μου πει παρακαλώ αν το ZTE R236 δέχεται mms;...γιατί όσο κι αν προσπάθησαν στη WIND και στην Q δεν κατάφεραν να μου τα ενεργοποιήσουν...μήπως φταίει η συσκευή και παιδεύομαι άδικα;..έχω τις ρυθμίσεις και των δυό εταιριών αλλά δε μπαίνουν..: (...ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας, διαθέτω αυτό το μοντέλο κινητού και προσπαθώ να συνδεθώ στο ίντερνετ και λέει "συνδεση απέτυχε". Για ποιό λόγο γίνεται αυτό?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Επειδή ψάχνω στο ebay για φορτιστή και δεν μπορώ να βρω, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον αντίστοιχο, συμβατό με το τηλέφωνό μας;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν χρειάζεται ebay. Το κινητό χρησιμοποιεί βύσμα micro USB όπως αρκετά NOKIA, Motorola και άλλα κινητά. Είναι εύκολο να βρείς στην Ελλάδα φορτιστή ή σκέτο καλώδιο USB σε ιδιαίτερα χαμηλές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kαλησπεριζω την κοινοτητα, πρωτο μου ποστ!

Λοιπον, σε μια συσκευη ΖΤΕ αυτη την ασπρη με την κεραιουλα που εχει και TV, δεν θυμαμαι μοντελο,

σε προσπαθεια μου να δω πως συνδεεται με τον υπολογιστη και πηγαινοντας στην διαχειρηση αρχειων πατησα κατα λαθος ΔΑΙΑΜΟΡΦΩΣΗ με αποτελεσμα να σβηστουν ολα τα ρχεια που περιειχε.....

Ειχα ενα μεγαλο αρχειο ηχου με τη μητερα μου που μου ελεγε για το γενεολογικο μας δεντρο και η οποια βρισκεται εδω και τρεις μηνες στην εντατικη χωρις δυστυχως ελπιδα να γινει καλα...

Αυτο το αρχειο εχει τεραστια συναισθηματικη σημασια για εμενα και δυστυχως το εσβησα...

Υπαρχει καποιος τροπος να ανακτηθει και αν ναι, πως;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιοες απαντησεις, αν δε εχω βαλει σε λαθος μερος την αναρτηση παρακαλω να μεταφερθει στο σωστο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE R236

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...