Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υγ2...

δεν ξέρω αν έχει κάποιο θέμα το κινητο μου αλλα ο ήχος στο βίντεο είναι παρα πολύ χαμηλός

Oxι μονο παρα πολυ χαμηλος ειναι ο ηχος στο βιντεο αλλα ειναι σε σημειο να μην ακουγεται σχεδον καθολου. Ελπιζω να μην βρω αλλο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

φιλε sotiriad η οποιος την εχει βαλει ας μας πει δυο λογια για τη ρομ,σκεφτομαι να τη βαλω και γω

 

καλημέρα,

είμαι πολύ ευχαριστημένος , δεν έχω ιδιαίτερα κολλήματα και γενικά νομίζω ότι κρατεί και η μπαταρία ποιο πολύ , βεβαία δεν κάνω κάποια ιδιαίτερη χρήση αλλά γενικά νομίζω αξίζει η αλλαγή ... εάν μπεις στο τρυπακι θα δεις ότι είναι καλό το πείραγμα .. άσε που έχω γίνει και ροοτ και έτσι δεν έχει πράγματα στην μνήμη του τηλέφωνου πολλά όμως παλιά τα πάω στην sd όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα,

τις τελευταίες μέρες έχω βάλει την 20140907 και την δοκιμάζω και μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ευχαριστήμενος.

Διορθώθηκαν κάποια προβληματάκια,με κυριότερο αυτό της μπαταρίας που πλέον συμπεριφέρεται φυσιολογικά.

(antutu score 7964)

Αξίζει η μετάβαση από τις προηγούμενες.

 

Βέβαια ο ήχος στο βίντεο παραμένει άθλιος.

Edited by paraskevasnp

Xiaomi Redmi Note 3 Pro / MIUI 8 (6.0.1)

Samsung 9+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Την Τετάρτη που μας πέρασε έβαλα την 2.3 εργοστασιακή ROM. Είδα ότι δουλεύει κανονικά το κινητό και το έκλεισα να το φορτίσω πλήρως. Αφού φορτίσε πλήρως το κινητό το άνοιξα και λειτουργούσε κανονικά. Έβγαλα την μπαταρία και την επόμενη μέρα το έστειλα Κεφαλλονιά για πούλημα. Την Παρασκευή ήταν Κεφαλλονιά. Ο αγοραστής το παρέλαβε χθες και το έβαλε να φορτίσει από ότι μου είπε. Σήμερα με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι είναι φουσκωμένη η μπαταρία και ότι δεν λειτουργεί το κινητό. Μου είπε ότι του έβαλε άλλη μπαταρία και πάλι δεν λειτουργούσε.. Βρε παιδιά, τι μπορεί να έχει γίνει; Το κινητό έφυγε από εμένα και λειτουργούσε κανονικά.. Να έγινε καμιά βλακεία που το φορτίσε αυτός και χάλασε όλο το κινητό πέραν από την μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια!!! Το κινητο μου(xperia ray) ξαφνικα αρχισε να πηγαινει κατευθειαν στο 0% και να κλεινει, αλλα οταν το εβαζα να φορτισει,φορτιζε κανονικα. Πριν κατι μερες οποτε το εβαζα να φορτιζει μου εδειχνε το Logo sony ericson, και ξαφνικα μαυριζε η οθονη, με το φωτακι να μενει κοκκινο αλλα χωρις να φορτιζει. Τωρα δεν ανοιγει καν. Το φωτακι αναβοσβηνει κοκκινο και δεν ανοιγει με τιποτα ή οταν ανοιγει επαναλαμβαννει το ιδιο με την μαυρη οθονη...τι λετε να εχει? Θελει αλλη μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Την Τετάρτη που μας πέρασε έβαλα την 2.3 εργοστασιακή ROM. Είδα ότι δουλεύει κανονικά το κινητό και το έκλεισα να το φορτίσω πλήρως. Αφού φορτίσε πλήρως το κινητό το άνοιξα και λειτουργούσε κανονικά. Έβγαλα την μπαταρία και την επόμενη μέρα το έστειλα Κεφαλλονιά για πούλημα. Την Παρασκευή ήταν Κεφαλλονιά. Ο αγοραστής το παρέλαβε χθες και το έβαλε να φορτίσει από ότι μου είπε. Σήμερα με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι είναι φουσκωμένη η μπαταρία και ότι δεν λειτουργεί το κινητό. Μου είπε ότι του έβαλε άλλη μπαταρία και πάλι δεν λειτουργούσε.. Βρε παιδιά, τι μπορεί να έχει γίνει; Το κινητό έφυγε από εμένα και λειτουργούσε κανονικά.. Να έγινε καμιά βλακεία που το φορτίσε αυτός και χάλασε όλο το κινητό πέραν από την μπαταρία;

 

την πιθανότητα να σου λέει ψέματα τη σκέφτηκες?

 

άλλη μπαταρια πού βρήκε και έβαλε? να αγορασε καινούρια αποκλείεται. να ειχε ενας φίλος του ray, το θεωρώ πολύ δυσκολο, δεν ήταν και κανα μοντελο που πούλησε τρελά. Ολοι για το xperia neo v πήγαιναν εκεινη την εποχη οσοι ήθελαν να παρουν sony. Πιο πιθανο ειναι να χει χαλασει το δικο του το ray και να θελει να σου γυρισει πίσω το δικο του το χαλασμένο. Κράτησες καθολου serial number του κινητού σου και της μπαταρίας του?

 

Aπο τη στιγμή που εσύ εισαι σίγουρος ότι το εστειλες οκ, και αυτος το παρελαβε, που σημαίνει ότι η συσκευασία ήταν οκ, προσωπικά δεν θα το δεχόμουν πίσω (υποθετω ότι σε έχει πληρώσει έτσι?). Εκτος και αν ειναι κανα ατομο που έχει δεκαδες θετικές αξιολογήσεις και ειναι και χρονια μέλος του φορουμ με ενεργή συμμετοχή, οποτε τότε λες οκ shit happens και κανονίζετε να τα βρειτε κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα με αντικαταβολή. Τα χρήματα θα μπουν λογικά τις επόμενες μέρες στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Έχω κρατήσει Serial number. Αυτός μου είπε ότι θα μου το στείλει πίσω και του είπα ότι δεν θα το παραλάβω. Απλά μόνο από περιέργεια θέλω να δω αν έχει κάνει πουστιά.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,προχθες μου εδωσε ενας φιλος ενα xray st18i το οποιο ειναι κολλημενο στο boot logo.

του ξεκλειδωσα τον bootloader εκανα flash με flashtool αλλα τιποτα.Παιδια εχω δοκιμασει τα παντα.

Το μονο που καταφερα ειναι να το ξεκινησω σε recovery mode,οτι rom και να του ριξω δεν ξεκιναει.

Επισης στο recovery δεν βλεπει την sd card(fat32 εννοειται). Cant mount sd card.

Διαβασα σε ενα ξενο φορουμ οτι πιθανον να φταιει και η οθονη! κουλο μεν αλλα ετσι αναφερετε.

καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλημερα σε ολους. Πριν μια εβδομαδα εγινα ιδιοκτητης (δωρεαν) ενος xperia ray. Αμεσως κοιταξα την αρχικη εκδοση λογισμικου του εκανα μια αναβαθμιση μεσω pc companion στην εκδοση 4.0.4 ( απο τα λιγα που διαβασα ******* εκανα). Ξεκινησε να κανει ενα περιεργο θεμα η οθονη του. Πατωντας το κουμπι ξεκλειδωματος ναι μεν ο φωτισμος αναβει αλλα απο εικονα καθολου. Για να δειξει εικονα πρεπει να πατηθει το κουμπι ξεκλειδωματος γρηγορα πολλες φορες. Αν κανεις γνωριζει τι φταιει να μου δωσει λυση και αν καποιος μπορει να μου δωσει ενα Link για να κανω μια αναβαθμιση σε 4.4 (τσεκαρα καποια αρθρα αλλα μου φανηκαν λιγο κινεζικα). Σας ευχαριστω Edited by zarkoc4
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους. Πριν μια εβδομαδα εγινα ιδιοκτητης (δωρεαν) ενος xperia ray. Αμεσως κοιταξα την αρχικη εκδοση λογισμικου του εκανα μια αναβαθμιση μεσω pc companion στην εκδοση 4.0.4 ( απο τα λιγα που διαβασα ******* εκανα). Ξεκινησε να κανει ενα περιεργο θεμα η οθονη του. Πατωντας το κουμπι ξεκλειδωματος ναι μεν ο φωτισμος αναβει αλλα απο εικονα καθολου. Για να δειξει εικονα πρεπει να πατηθει το κουμπι ξεκλειδωματος γρηγορα πολλες φορες. Αν κανεις γνωριζει τι φταιει να μου δωσει λυση και αν καποιος μπορει να μου δωσει ενα Link για να κανω μια αναβαθμιση σε 4.4 (τσεκαρα καποια αρθρα αλλα μου φανηκαν λιγο κινεζικα). Σας ευχαριστω

 

Το να βάλεις 4.4 είναι αρκετά δύσκολη υπόθεση για αρχάριο. Προτείνω να δοκιμάσεις να βάλεις την μαμά 2.3 (gingerbread) που δουλεύει εγγυημένα σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ: http://talk.sonymobile.com/t5/Android-development/GUIDE-How-to-Install-Jelly-Bean-ICS-Ice-Cream-Sandwich-and/td-p/154389

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα σε ολα τα παιδια του forum.Θα μπορουσε καποιος που γνωριζει να μου δωσει ενα link για την gin2kitkat v3.1.0 OTA γιατι δεν την βρισκω.Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

...κάτι περίεργο συμβάινει εδώ

παρακολουθώ το θέμα χωρις να είμαι logged in

απο την στιγμή που κάνω log in ομως οι σελίδε απο 400 περίπου γίνονται 53 έτσι δεν μπορώ να βρώ την απάντηση κάποιου συμφορουμίτη που έψαχνα......

anyway

ας με βοηθίσει κάποιος αν μπορείτε

έχουν σπάσει τα νεύρα μου!!!!!!:mad:

εχω περάσει απο σχεδόν ότι ρομ κυκλοφορεί (και MIUI που λάτρεψα) χωρίς καλά αποτελέσματα

κατέλιξα μετά απο διάβασμα στην FXP CM10

όλλα φαίνεται να δουλεύουν καλά στο πρώτο boot

μόλις βάλω όμως gapps

κολλάει το σύμπαν

ότι είναι απο gapps κανει fc

android phone, keyboard και γενικα τίποτα δεν λειτουργεί αφου τα fcs γίνονται καθε 2 δευτερόλεπτα.

υπάρχει κάποια λύση;

όσοι δοκιμάσατε FXP CM10 τι gapps βάλατε;

επίσεις δοκίμασα official CM9 απο το site της Cyanogenmod

αλλα πάλι τα ίδια με τα gapps

Γενικά το πρόβλημα μου στις περισσότερες CM που έχω δοκιμάσει είναι με gapps

τι κάνω λάθος; :worry:

γενικά προτείνετε κάποια light everyday use ρομ που να δουλέυουν όλλα χωρίς ζόρια γιατι έχω μήνει με το urushi και πρέπει να ζήσω με αυτό

 

THANX

Edited by radical239
Link to comment
Share on other sites

Μολις βαλεις τα gapps κανε 2-3 επανεκκινησεις στο τηλεφωνο μπας και....

Επισης βαζεις τα σωστα gapps ? πχ αλλα τα gapps για 4.1.x αλλα για 4.2.x κοκ.

 

Δεν εχω το ray :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

οι επανεκκινήσεις δεν κάναν τίποτα

ε΄βαλα τα τελευταία gapps για cm10

το πρόβλημα προς το παρών φένεται να λύθηκε με παλιότερη έκδωση cm10 gapps

Link to comment
Share on other sites

οι επανεκκινήσεις δεν κάναν τίποτα

ε΄βαλα τα τελευταία gapps για cm10

το πρόβλημα προς το παρών φένεται να λύθηκε με παλιότερη έκδωση cm10 gapps

 

Τα πράγματα έχουν περάσει πλέον στην LegacyXperia CM11, (και πιθανό σε λίγο καιρό να έχουμε lollipop και CM12 αφού δουλεύουν σε αυτή πολύ καιρό). Πολύ καλύτερη κατά την γνώμη μου. Περισσότερη ελεύθερη ραμ, 720p βίντεο, πιο σταθερή και λιγότερα τυχαία wakelocks άρα καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας. Συν φυσικά όλα τα νέα χαρακτηριστικά στο Android και στο cyanogenmod. Μόνο μείον η έλλειψη ραδιόφωνου. Ρίξε μια ματιά αν και μάλλον έλυσες το πρόβλημά σου με την CM10.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βολεύτηκα πλέον με XperiaT ICS και δεν βλέπω να την αλλάζω καιρό... Πιστεύω μια Μάικλ και ελαφριά custom ics βασισμένη στη stock της Sony είναι η καλύτερη επιλογή για μέγιστη σταθερότητα...
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα έχουν περάσει πλέον στην LegacyXperia CM11, (και πιθανό σε λίγο καιρό να έχουμε lollipop και CM12 αφού δουλεύουν σε αυτή πολύ καιρό). Πολύ καλύτερη κατά την γνώμη μου. Περισσότερη ελεύθερη ραμ, 720p βίντεο, πιο σταθερή και λιγότερα τυχαία wakelocks άρα καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας. Συν φυσικά όλα τα νέα χαρακτηριστικά στο Android και στο cyanogenmod. Μόνο μείον η έλλειψη ραδιόφωνου. Ρίξε μια ματιά αν και μάλλον έλυσες το πρόβλημά σου με την CM10.

 

Θα το δοκιμάσω γιατί με CM10 εξακολουθώ να έχω θεματάκια

πχ

- το ραδιόφωνο δεν λειτουργεί παντα

-τεράστια αργοπορία στα πάντα,

-restarts απο μόνο του και χωρίς να έχει φάει ζόρια (όχι πολύ συχνά αλλα τα κάνει).

Εάν γίνει αυτό τότε θα πρέπει να ξανακάνω reboot εγώ αλοιος δεν είναι καθόλου σταθερή η rom με ορισμένα FCs.

-μόλις βγαίνει η φωτογραφία φένεται να την έβγαλε με πράσινο tint αλλα στο gallery είναι οκ

-2-3 στις δέκα ενώ φένεται οτι βγήκαν τελικά δεν υπάρχουν πουθενά οπότε καταλείγω να διπλο ελέγχω όποτε βγάζω φωτογραφία.

-Πολύ Συμαντικό για μένα bug: δεν βγάζει επαφή που σε καλεί παρα μόνο τον αριθμο, μόλις απαντήσεις φένεται η επαφή

 

γενικά δεν φένεται να την πολυπαλεύει το urushi με CM10 αν και κατα πολύ καλύτερη απο άλλες roms που δοκίμασα.

Έχει δοκιμάσει κανείς MIUI που να είναι everyday use?

 

υπάρχει κάποιο link και για την XperiaT ICS? γιατί δεν το βρίσκω

 

THANX

Edited by radical239
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα και εγώ να κάνεις και μία δοκιμή με την legacyxperia cm11.

Την έχω ακόμα και το κινητό πάει σφαίρα (για τα δεδομένα του).

Το ραδιόφωνο δεν δουλεύει αν ειναι πολυ βασικό κριτήριο σου, αλλα στα υπόλοιπα θα μείνεις ευχαριστημένος. Να την βάλεις με full wipe ώστε να κάτσει καλα.

αναλυτικά θα τα βρεις εδώ

αν θέλεις μπορώ να σου ανεβάσω και mini gapps που δουλεύουν σωστα

Edited by paraskevasnp

Xiaomi Redmi Note 3 Pro / MIUI 8 (6.0.1)

Samsung 9+

Link to comment
Share on other sites

αυτη ήθελα κι εγώ να βάλω αλλα δεν φορτώνει η recovery

κάποιο error βγάζει που δεν θυμάμαι αλλα έχει να κάνει με κάτι που δεν μπόρεσε να φορτώσει απο το Ε:

επειδή λέει οτι μόνο με τον δικότου kernel θα παίξει η rom δεν δοκίμασα αλλον κερνελ εκτός κι αν παίζει αυτό

αν μπορείς δώσε links που δούλεψαν σ'εσένα

καλό θα ήταν να είχα και ραδιόφωνο αλλα προτεραιότητα είναι μια rom που να δουλέυει σταθερά και χωρίς κολλήματα και bugs

επίσεις υσχίει αυτό;

https://github.com/LegacyXperia/local_manifests/wiki/CM11.0-new-kernel-3.4-status

λέει για wifi bugs στον kernel

wifi connection drops

 

edit: όταν λέμε full wipe ενοούμε και format data/cache/system σωστά; (γιατι εγώ το κάνω πάντα αυτό έτσι κι αλοιός)

επίσεις ποιός ο λόγος να αφήνουμε την rom "κάτσει" για κανα μισάωρο στο πρώτο boot;

 

by the way προς το παρών δοκιμάζω αυτήν: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994130

 

αυτό μου εμφανίζει με τον Legacy xperia CM11 kernel

[ATTACH]57403[/ATTACH]

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βολεύτηκα πλέον με XperiaT ICS και δεν βλέπω να την αλλάζω καιρό... Πιστεύω μια Μάικλ και ελαφριά custom ics βασισμένη στη stock της Sony είναι η καλύτερη επιλογή για μέγιστη σταθερότητα...

 

κσι για μένα καλύτερη επιλογή ειναι μια "ελαφρια"/αδυνατισμένη ics. Αλλα όταν λέω ελαφρια δεν εννοω μόνο αφαίρεση του bloatware αλλα και ο,τιδηποτε που δεν χρησιμοποιεις ή δεν έχει νόημα ύπαρξης (πχ update δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει πλεον η sony οποτε δεν έχει νοημα να τρεχει στο κινητό.

 

Προσωπικά η ρομ μου ειναι σχεδον η μιση απο την original της sony. Βάλε ένα custom launcher (nova) , βάλε έναν custom kernel, με έναν σχετικά aggresive governor (ondemand, ondemandx) , δημιουργησε ένα sd-ext partition στην sd card και κάνε λινκ σχεδον ολα τα user apps ώστε ο εσωτερικος χώρος του κινητου να ειναι πάνω απο το μισο άδειος, φροντισε το system partition να χει και αυτο καμια 100mb αδεια, δημιουργησε και ένα swap partition στην sd και το κινητο θα πεταει. Απο κει και πέρα αν θες κάτι παραπάνω κάντο και o/c στα 1,4-1,6ghz αλλα προσωπικα δεν έχω δει να χρειαζεται για απλη καθημερινή χρήση

 

Και εννοειται ότι με την original rom δεν έχεις bug και εχεις ολα τα feature

Link to comment
Share on other sites

κσι για μένα καλύτερη επιλογή ειναι μια "ελαφρια"/αδυνατισμένη ics. Αλλα όταν λέω ελαφρια δεν εννοω μόνο αφαίρεση του bloatware αλλα και ο,τιδηποτε που δεν χρησιμοποιεις ή δεν έχει νόημα ύπαρξης (πχ update δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει πλεον η sony οποτε δεν έχει νοημα να τρεχει στο κινητό.

 

Προσωπικά η ρομ μου ειναι σχεδον η μιση απο την original της sony. Βάλε ένα custom launcher (nova) , βάλε έναν custom kernel, με έναν σχετικά aggresive governor (ondemand, ondemandx) , δημιουργησε ένα sd-ext partition στην sd card και κάνε λινκ σχεδον ολα τα user apps ώστε ο εσωτερικος χώρος του κινητου να ειναι πάνω απο το μισο άδειος, φροντισε το system partition να χει και αυτο καμια 100mb αδεια, δημιουργησε και ένα swap partition στην sd και το κινητο θα πεταει. Απο κει και πέρα αν θες κάτι παραπάνω κάντο και o/c στα 1,4-1,6ghz αλλα προσωπικα δεν έχω δει να χρειαζεται για απλη καθημερινή χρήση

 

Και εννοειται ότι με την original rom δεν έχεις bug και εχεις ολα τα feature

 

συμφωνώ τελικά με αυτό

μετα απο πολύ παίξιμο με πολλές roms εδω και πολύ καιρό σε αυτή την άποψη καταλείγω κι εγώ

μέχρι τώρα έπαιζα και πειραματεζόμουν γιατι το είχα για δέυτερο gadgetάκι (στο αυτοκίνητο πχ συνδεμένο στον εγκέφαλο με torque)

και έτσι δεν με ανδιέφερε και πολύ

τώρα όμως που έμεινα με αυτο σαν κύριο κινητο με τσούζει να δουλεύει σωστα και αναίμακτα!

 

το δεύερο partition το έχω κάνει ext4 με linux και λινκ με το link2sd (υπάρχει μήπως κάτι καλύτερο;) μέχρι στιγμής αν και άρχισε να μου δημιουργείται η εντύποση οτι κάνει τα πράγματα χειρότερα τελικά - δεν ξέρω.

 

το to swap partition στην sd πώς θα το κάνω να λειτουργήσει - με καποια app φαντάζομαι

δλδ απότι κατάλαβα θα καταλείξω με 3 partitions sthn sd - σωστα;

 

έχω ήδη κατεβάσει την xperiaT ICS και θα την περάσω αν δεν μου κάνει τελικά η CM11

(ταλικά ξαναflashαρα την recovery και φόρτωσε- τι πήγε στραβά δεν ξέρω)

έχεις κάποια rom kai kernel να προτήνεις;

Edited by radical239
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ την original rom (εχοντας αφαιρέσει πάρα πολλα πραγματα απο μέσα), lupus kernel για ics, και το swapper 2, με swap partition στα 256mb και swappiness στο 60%

 

Ναι 3 partitions θα χεις στην sd, fat32,ext2/3/4 και τελευταιο το swap. Exε υπόψη σου ότι τόσο το sd-ext partition όσο και και το swap πρεπει να τα υποστηρίζει ο kernel και να τα ενεργοποιήσεις. Δεν αρκει απλα να υπαρχουν στην sd card. Προσωπικα χρησιμοποιω ext3 γιατι με το ext4 ειχα προβληματα. Το link2sd χρησιμοποιώ και εγώ. Φροντισε η sd να ναι class 10. Αν ειναι class 2-4 φυσιολογικο ειναι να γίνονται πιο αργα τα πραγματα.

 

Επίσης αν εχεις ενεργοποιήμενο zram θα σου λεγα να το απενεργοποιήσεις καθως δεν έχουμε ιδιαιτερα δυνατο επεξεργαστή, αν και πολύ θα διαφωνουν με αυτο, προσωπικα εχω λιγοτερα κολληματα/σπασιματα στη ροη με το zram απενεργοποιημένο

 

Επιπλεον φρόντισε να χεις αρκετο ελευθερο χώρο (πάνω απο 100mb) και στα δυο partition (system, data) αλλιώς η ταχύτητα πέφτει τραγικα απο 10/5mb/s read/write εχω δει μέχρι και 3/1mb/s. Τρέξε ένα bench (πχ A1 sd bench) και δες τι ταχύτητες πιάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είδα οτι βρέθηκε η λύση που σε ικανοποιεί, έχω ανεβάσει εδώ, την τελευταία και πιο σταθερή cm11 του mikeioannina μαζί με τα αντίστοιχα ελαφριά gapps για όποιον θέλει να δοκιμάσει.

Και βέβαια συμφωνώ απόλυτα με την χρησιμότητα του link2sd που δίνει ζωή στο κινητό.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro / MIUI 8 (6.0.1)

Samsung 9+

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι νορμάλ αυτό τώρα;

[ATTACH]57432[/ATTACH]

η rom toy mikeioanina εινα,ι

αδεια μολις την πέρασα με εγκατεστημένο μόνο το link2sd

είναι δυνατών 1% free στο system (εκτος κι αν δεν εκανα κατι σωστα)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι νορμάλ. Έκανες format system και όλα τα wipes σε data, cache, dalvik? Μάλλον ξέχασες το πρώτο. δες κι εδώ καλού κακού: https://github.com/LegacyXperia/Wiki/wiki/Installing-LegacyXperia-for-Dummies Edited by johnnytifosi
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...