Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Νομίζω τα κατάφερα! Πέρασα κανονικά την CM10 και μου φαίνεται πολύ καλή! Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι χρησιμοποιεί πολύ RAM. Από 180 MB και πάνω. Είναι φυσιολογικό αυτό; Και δύο ερωτήματα ακόμα:

1. Στην εγκατάσταση της ROM δεν μπορούσα να βρω με τίποτα την επιλογή "Wipe battery stats". Δεν το είχε στο μενού advanced και το παρέλειψα. Μπορώ να την εμφανίσω κάπως; Και αν ναι, θα κάνει την ίδια δουλεία ή τώρα είναι αργά που πέρασα τη ROM;

2. Πως μπορώ να διαπιστώσω ότι ξεκλείδωσε κανονικά ο bootloader; Υπάρχει κάποια εφαρμογή;

 

Οπως είπε και ο johnnytiffosi, μην σε απασχολεί η ραμ που χρησιμοποιεί. Κάθε ρομ ειναι διαφορετική.

Το wipe battery stats δεν το χω κανει ποτέ και δεν πολυ χρειαζεται. Μονο αν δεις τη σταθμη της μπαταριας να ανεβοκατεβαίνει τότε ίσως χρειαστει.

Απο τη στιγμή που πέρασεις αλλο κερνελ, με fastboot ή s1tools έχεις ξεκλειδωτο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Λοιπον χρησιμοποιω το swapper 2 αρκετές μέρες και μπορώ να πώ ότι αξιζει να το χρησιμοποιήσετε καθώς έχει εμφανή διαφορά στη χρήση χωρίς τα προβλήματα του ram expander που ανέφερα πιο πάνω.

 

Συγκεκριμένα πλεονεκτήματα ειναι 1ον οτι οι εφαρμογές μένουν στην μνήμη/sd-card και εκτελούνται πιο γρηγορα απ'οτι θα χρειαζοταν να ξανατρέξουν απο την αρχή αν δεν υπήρχε το swapper 2 και 2ον η δυνατότητα που σου δίνει τα τρέξεις κάποιες εφαρμογές οι οποιες στο κινητο μας δεν θα έτρεχαν ή κλεινουν αυτοματα λιγο μετα αφου ανοιξουν καθώς ξεμένουν απο μνήμη.

 

Η εφαρμογή δίνει τη δυνατότητα, είτε να δημιουργήσουμε ένα αρχείο το οποιο θα χρησιμοποιείται σαν swap και θα έχει μέγεθος μέχρι 256mb ή να κάνουμε ένα partition και να βάλουμε ό,τι μέγεθος θέλουμε. Προσωπικά επέλεξα την επιλογή του αρχείου και απ'οτι είδα σε καθημερινή χρήση το swap σπάνια χρησιμοποιει πάνω απο 80mb, εκτός και αν παίζουμε κάποιο παιχνίδι οπου μπορεί να πάει παραπάνω, οπότε θεωρώ ότι τα 256mb του αρχειου είναι αρκετά. Βέβαια στο πόσο θα χρησιμοποιει το android το αρχειο swap εχει σχέση και με την επιλογή swappiness, που όσο πιο μεγάλη είναι τόσο πιο πολύ θα χρησιμοποιει το αρχείο.

 

Τα προτεινώμενα μεγεθη και του αρχειου και του swappiness ειναι συνηθως μικρά 64mb και 10-20% αντιστοιχα αλλα αυτό έχει να κάνει κυρίως για τηλέφωνα που έχουν περισσότερη ραμ απο το δικό μας και είναι πιο γρήγορα (διπύρηνα-τετραπύρηνα) όπου η ανάγνωση απο την sdcard θα καθυστερούσε το τηλέφωνο. Για το δικό μας κινητό σε δοκιμές που έκανα ειδα ότι ειναι καλύτερο σε μέγεθος ένα αρχειο swap 256mb και swappiness στο 60% που είναι το default που έχει το android και ίσως και περισσοτερο να έκανε καλό αλλα δεν το δοκίμασα.

 

Επιπλέον, για να χρησιμοποιήσετε το swap έχω την εντύπωση ότι πρεπει να το υποστηρίζει και ο κερνελ και ο stock kernel μάλλον δεν το υποστηρίζει. Επίσης προτείνεται sd card class 6 και πάνω (εγώ έχω 10) για να διαβάζει πιο γρήγορα τα δεδομένα. Τέλος έχετε υπόψη ότι επειδή θα γράφει στην sd card αρκετά συχνά, θα μειωθεί ο χρονος ζωής της κάρτας sd καθώς έχουν περιορισμένες εγγραφές όπως και οι ssd δίσκοι για αυτό και προτίνεται το αρχειο να το δημιουργήσετε στην sd card και όχι στον εσωτερικό χώρο του τηλεφώνου (δινει και αυτήν την δυνατότητα η εφαρμογή αν και το δικο μας κινητό δεν έχει αρκετο ελεύθερο χώρο). Ωστόσο αν η μείωση ζωής είναι σε καθαρα θεωρητικό επιπεδο όπως και στους ssd (δλδ αντι να σου ζήσει 50 χρόνια να σου ζήσει 10) δεν το γνωρίζω και ο καθένας είναι υπευθυνος για το τι κάνει στο κινητό του, αλλα στο xda developers εδω και 2 χρονια που υπαρχει αυτο το θέμα δεν ειδα κανείς να διαμαρτύρεται οτι πέθανε η κάρτα του. Για ό,τι άλλο θέλετε ρωτήστε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που αναφέρω παραπάνω. Τι μεγεθος θα έχει το αρχειο, που θα αποθηκευτεί, swappiness, αν θες ξεχωριστο partition ή αρχειο, safe unmount/remount.
Link to comment
Share on other sites

HELP !

 

Μου το μάτιασαν το κινητάκι και ξαφνικά έβγαλε κάτι μαύρα στίγματα στο κάτω μέρος της οθόνης τα οποία μέσα σε 2-3 ώρες "μεγάλωσαν" και έγιναν μαύρες οριζόντιες γραμμές, 5 στο σύνολο. Έχει ακόμα εγγύηση αλλά έχω ξεκλειδώσει bootloader, οπότε την έχω χάσει, ε ; Έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε άλλον ;

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Την έχεις χάσει, ναι. Ίσως να δοκιμάσεις να τον ξανά κλειδώσεις γιατί σίγουρα είσαι για service.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

OK, απ ότι διάβασα φλασάροντας την official ξανακλειδώνει, τουλάχιστον σε κάποιους. Θα το δοκιμάσω και θα αρχίσει η μεγαλειώδης περιπέτεια του Service της Sony Ericsson (φτου σκόρδα)
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

OK, απ ότι διάβασα φλασάροντας την official ξανακλειδώνει

Ενημερωσε μας τι θα γινει τελικα γιατι και γω τον εχω ξεκλειδωτο τον bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσε μας τι θα γινει τελικα γιατι και γω τον εχω ξεκλειδωτο τον bootloader.

 

 

Το βράδυ το είχα αφήσει κλειστό, και το πρωί που το άνοιξα .... οι γραμμές είχαν εξαφανιστεί! :ninja: :ninja:

 

Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα ξαναεμφανιστούν, γι αυτό θα περάσω την στοκ να υπάρχει και με την πρώτη ευκαιρία θα το πάω για Service

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ το είχα αφήσει κλειστό, και το πρωί που το άνοιξα .... οι γραμμές είχαν εξαφανιστεί! :ninja: :ninja:

 

Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα ξαναεμφανιστούν, γι αυτό θα περάσω την στοκ να υπάρχει και με την πρώτη ευκαιρία θα το πάω για Service

 

μήπως έχεις περάσει ρομ/κερνελ που είχε overclock και το κινητο σου δεν ειναι σταθερο? Οντως γύρισε το σε στοκ και δες αν το πρόβλημα παραμένει. Δες μήπως εχεις ενεργοποιημένο το gpu rendering γιατι σε μενα μου βγαζε artifacts.

 

H αλλη επιλογή βέβαια είναι να σου πεσε κάτω το κινητο και κάπου πλεον η οθόνη δεν κάνει καλή επαφή και εμφανίζονται αυτές οι γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχα πειράξει τίποτα από συχνότητες, και πάει καιρός απ την τελευταία του τούμπα.

Πάντως εδώ και κάνα δύο μέρες δεν ξαναεμφάνισε το παραμικρό. Μυστήρια πράματα ...

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχα πειράξει τίποτα από συχνότητες, και πάει καιρός απ την τελευταία του τούμπα.

Πάντως εδώ και κάνα δύο μέρες δεν ξαναεμφάνισε το παραμικρό. Μυστήρια πράματα ...

 

Δες μήπως στις ρυθμίσεις->επιλογές για προγραμματιστές->αναγκαστική αποδοση gpu μήπως το έχεις ενεργοποιημένο.

 

Αν δεν σου ξαναεμφανιστει μην πολυσκας. Εγώ εδώ και ένα χρόνο έχω ένα καμενο πιξελ, και στην αρχή ανησυχησα και έλεγα να το πάω πίσω, αλλα τελικα δεν αυξηθήκαν και πλεον ούτε που το παρατηρώ (μόνο όταν ειναι τελείως μαύρη η οθονη φαίνεται καθώς είναι μόνιμα αναμμένο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρίνω αν μια ρομ είναι σταθερή και γρήγορη από το real Racing 3, ένα παιχνίδι που είναι πολύ βαρύ για το Ray μας. Πρακτικά είναι ένα stress test. Η stock GB το παίζει κανονικά, με σπάνια κρασαρίσματα και λίγα lags. Οι ICS το παίζουν τίγκα στο lag και με συνεχή κρασαρίσματα. Η CM10 όμως παίζει το Real Racing 3 λες και είναι Playstation, και στο Antutu βαράει σκορ 5500 χωρίς overclocking όταν η stock GB φτάνει τα 4800 και οι ICS είναι ακόμη χαμηλότερα.

 

Φίλε μου εμένα όταν πέρασα το Real Racing 3 στην CM10 έπαιζε αρκετά καλά από ότι θυμάμαι τις πρώτες δύο με τρεις μέρες. Τώρα το τρέχω και τρώει πολλά κολλήματα από το μενού κιόλας και στη συνέχεια με πετάει συνέχεια... Σαν ROM είναι πολύ καλή και δε κολλάει αλλά χρησιμοποιεί πολύ RAM και δε μπορείς να τρέξεις κάποιο βαρύ παιχνίδι.. Εκτός και αν κάνω κάτι λάθος εγώ.. Μάλλον με βλέπω πίσω στην Official GB.. Κρίμα και μου άρεσε πολύ η CM10..

Link to comment
Share on other sites

Σαν ROM είναι πολύ καλή και δε κολλάει αλλά χρησιμοποιεί πολύ RAM

 

Αυτό ακριβώς. Και ψιλοbugs.

 

Αλλά λέει η 4.4 είναι ειδικά σχεδιασμένη για συσκευές με 512 RAM και σε κάποιο παράλληλο σύμπαν θα την βγάλει κάποια Σόνυ για την σειρά του 2011 :lol::lol:

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

νταξει απλώς κάθε καινουρια ρομ που δοκιμαζετε , λογικα ειναι να σας φαινεται πιο γρηγορη στην αρχη καθώς είναι αδεια απο εφαρμογές. Οταν τις φορτώσετε και τις χρησιμοποιείται αρκετο καιρο και βαζετε και βγαζετε συνεχεια εφαρμογες θα δειτε ότι και αυτές γινονται αρκετα βαριες και μαλιστα κάποιες χειροτερες απο τις stock
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή χρονιά με υγεία !!!

Έχω βάλει εδώ και ένα μήνα την Gin2KitKat και έχω βρει την υγειά μου !!!!

Πολύ καλή ROM και παίρνει και αναβαθμίσεις !!!:D

 

Καλησπέρα φίλε. Έχεις ακόμα περασμένη αυτή τη ROM; Πως συμπεριφέρεται μετά από τόσο καιρό χρήση; Έχεις δοκιμάσει κάποιο βαρύ παιχνίδι να μας πεις πως το τρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Έχεις ακόμα περασμένη αυτή τη ROM; Πως συμπεριφέρεται μετά από τόσο καιρό χρήση; Έχεις δοκιμάσει κάποιο βαρύ παιχνίδι να μας πεις πως το τρέχει;

 

Αχ το παλιο μου ray......:(

Εχω περασει την Gin2KitKat σε arc s και ειναι πολυ καλη και σταθερη,με πολλες ρυθμισεις.

Μιλαμε παντα για GB εκδοση android.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά πάει ακόμη η ROM !!! Βέβαια δεν τρέχω βαριά παιχνίδια αλλά το έχω αρκετά φορτωμένο το ray μου !!!! :D

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Με τι kernel να συνοδέψω την Gin2KitKat;

 

Συνήθως αυτος που δίνουν μαζί ειναι ο πιο σταθερος, αλλα αν σε ενδιαφερει πρωτιστως η διαρκεια της μπαταριας, μεινε με τον stock kernel, εφοσων ειναι συμβατος. Αν δεν σε πολυενδιαφερει η διαρκεια της μπαταριας ψαξε και βρες τι χαρακτηριστικα θες να υποστηριζει ο κερνελ. Overclock, zram, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνει κάποιον μαζί από ότι είδα γ' αυτό ρωτάω. Ποιον μου προτείνετε εσείς για πιο σταθερό;
Link to comment
Share on other sites

Δε δίνει κάποιον μαζί από ότι είδα γ' αυτό ρωτάω. Ποιον μου προτείνετε εσείς για πιο σταθερό;

 

συνήθως είναι μέσα στην ρομ και τον κάνεις extract. Κοιταξες δλδ και δεν εχει? Απ' ότι βλεπω ειναι συμβατή με το stock kernel, οποτε για καλυτερη σταθεροτητα και διαρκεια μπαταριας μένεις με stock. Εκτος αν σε ενδιαφερουν καποια αλλα features (overclocking , κλπ) οπότε κοιτας αλλου. Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθει καθολου με gingerbread που ειναι η gin2kitkat οποτε δεν εχω να σου προτείνω κάτι, κάποιος αλλος λογικα θα μπορεσει να σου απαντησει σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

H gin2kitkat δεν δίνει κερνελ μαζί. Μείνε με τον στοκ κερνελ για την καλύτερη διάρκεια μπαταρίας.
Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει το Doomlord kernel και μια χαρά είναι το τηλέφωνο !!!:rolleyes:

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...