Jump to content

Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων: Προβληματισμοί,εμπειρίες


Fetzisjr
 Κοινοποίηση

Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση  

574 members have voted

  1. 1. Πόσο κράτησε η πιο μεγάλη σας σχέση

    • 3 μήνες - 6 μήνες
      156
    • 1 - 3 χρόνια
      183
    • 4 + χρόνια
      165
    • Είμαι κατά των μακροχρόνιων σχέσεων
      70


Recommended Posts

Αυτό το facebook είναι που κάνει την ζημιά. κάποια πράγματα πρέπει να αφήνονται στο παρελθόν και να ξεχνιούνται. όμως το facebook κάνει ακριβώς το αντίθετο. ας είμαι φίλος με την/τον πρώην να βλέπω που πάει τι κάνει τι τρώει πότε χ$ζει. έτσι είσαι ακόμα 'δεμένος' με εκείνον. αφού δεν ψάχνεις για γκόμενα αυτή τη περίοδο κλείσ'το για λίγο καιρό τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει η εξεταστική σου, καλό θα σου κάνει. να μπαίνεις σε άσχετα site αν θες να ξεχνιέσαι.

 

δίκιο έχεις, αλλά το facebook δεν έχω μόνο για αυτό, βλέπω διάφορα για τη σχολή μου, μιλάω με φίλους, είναι κάτι σαν facebook και skype μαζί. εξάλλου από το facebook της, αν εξαιρέσουμε το ότι με κράτησε σαν φίλο, όλα τ'άλλα τα έχει απενεργοποιήσει/σβήσει (μέχρι και τις ευχές - που ήταν τυπικές, όχι τίποτε άλλο - για τα γενέθλια μου έσβησε. :lol: τι άλλο να πω??

το θέμα είναι ότι μου έχει "κάτσει". το ξέρω, δεν θα πάρω απαντήσεις, σας έχω ζαλίσει, αλλά εξακολουθώ να σκέφτομαι το πως γίνεται ένας άνθρωπος που μέχρι πριν μια βδομάδα σου λεγε ότι σ'αγαπάει, που ήθελε να ναι μαζί σου, που σε λατρεύει, σε νοιάζεται κτλ, μέσα σε λίγες μέρες να γίνεται έτσι. να σου λέει "δεν θέλω να με νοιάζεσαι, δεν με νοιάζει πως θα σου μιλάω, κοιτάω την πάρτη μου" κτλ.

λογικό είναι αυτό αν έχεις βρει άλλον, αλλά ζήσαμε μαζί στιγμές που δεν τις είχαμε ξαναζήσει και υπήρχε έρωτας πάρα πολύ δυνατός (σε σχέση πάντα με αντίστοιχες σχέσεις φίλων μου και φίλων της) που δεν πίστευα ότι θα κατέληγε έτσι. ναι μεν είμαστε πρώην, αλλά πως μπορείς και με βάζεις μαζί με τους "άλλους" (πρώην και νυν) και μέσα σε 3 μέρες???

 

τέλος πάντων. δεν έχει νόημα να σας ζαλίζω άλλο , παιδιά. σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δίκιο έχεις, αλλά το facebook δεν έχω μόνο για αυτό, βλέπω διάφορα για τη σχολή μου, μιλάω με φίλους, είναι κάτι σαν facebook και skype μαζί. εξάλλου από το facebook της, αν εξαιρέσουμε το ότι με κράτησε σαν φίλο, όλα τ'άλλα τα έχει απενεργοποιήσει/σβήσει (μέχρι και τις ευχές - που ήταν τυπικές, όχι τίποτε άλλο - για τα γενέθλια μου έσβησε. :lol: τι άλλο να πω??

το θέμα είναι ότι μου έχει "κάτσει". το ξέρω, δεν θα πάρω απαντήσεις, σας έχω ζαλίσει, αλλά εξακολουθώ να σκέφτομαι το πως γίνεται ένας άνθρωπος που μέχρι πριν μια βδομάδα σου λεγε ότι σ'αγαπάει, που ήθελε να ναι μαζί σου, που σε λατρεύει, σε νοιάζεται κτλ, μέσα σε λίγες μέρες να γίνεται έτσι. να σου λέει "δεν θέλω να με νοιάζεσαι, δεν με νοιάζει πως θα σου μιλάω, κοιτάω την πάρτη μου" κτλ.

λογικό είναι αυτό αν έχεις βρει άλλον, αλλά ζήσαμε μαζί στιγμές που δεν τις είχαμε ξαναζήσει και υπήρχε έρωτας πάρα πολύ δυνατός (σε σχέση πάντα με αντίστοιχες σχέσεις φίλων μου και φίλων της) που δεν πίστευα ότι θα κατέληγε έτσι. ναι μεν είμαστε πρώην, αλλά πως μπορείς και με βάζεις μαζί με τους "άλλους" (πρώην και νυν) και μέσα σε 3 μέρες???

 

τέλος πάντων. δεν έχει νόημα να σας ζαλίζω άλλο , παιδιά. σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.. :)

 

 

Μην διαγράψεις το δικό σου fb. Tην πρώην σου να διαγράψεις. Πόσο μάλλον από την στιγμή που η κοπέλα σου έκανε ένα ήπιο "delete", κάνε και εσύ το σωστό delete για να τελειώνει το πράγμα. Και μάλιστα delete & block και το προφίλ σου προσωπικό να μην μπορεί ο κάθε άγνωστος να το δει (αυτό βασικά πάντα έτσι πρέπει να το χεις).

 

Τώρα σχετικά με το πως γίνεται, υπάρχουν πολλές εκδοχές. Είτε δεν τα εννοούσε ποτέ, είτε μπορεί μεν να σε αγαπάει αλλά όχι πια με τον τρόπου που θα ήθελες και επειδή θέλει να τελειώσει και να προχωρήσει παρακάτω, το κόβει απότομα. Είτε απλά δεν θέλει. Το πως και το γιατί δεν έχει νόημα τώρα. Ή για να ακριβολογήσω δεν έχει νόημα να σου καταναλώνει όλη την μέρα, όλο τον χρόνο σου. Στην τελική και επανασύνδεση αν θες, θα πρέπει να θέλει και αυτή...και με το ζόρι δουλειά δεν γίνεται.

 

Κοίτα να περάσεις όσο μπορείς κανά μάθημα και μετά όλα θα γίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως γινεται ενω το εχει τελιωσει η αλλη να κοιταει συνεχεια; Πως γινεται να ζηλευει ακομα οταν με βλεπει με αλλες ενω αυτη δεν θελει να ξαναειμαστε μαζι; Αν σκασω με αλλη μπροστα της θα ζηλεψει πιο πολυ η θα νευριασει;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν θα τις καταλάβουμε ποτέ. Είναι νόμος αυτό. Κάντε ότι γουστάρετε εσείς και ας ζηλεύουν, νευριάζουν, κλαίνε, φωνάζουν όσο θέλουν. Από τη στιγμή που χωρίζεις, κάνε ό,τι γουστάρεις!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως γινεται ενω το εχει τελιωσει η αλλη να κοιταει συνεχεια; Πως γινεται να ζηλευει ακομα οταν με βλεπει με αλλες ενω αυτη δεν θελει να ξαναειμαστε μαζι; Αν σκασω με αλλη μπροστα της θα ζηλεψει πιο πολυ η θα νευριασει;

 

Ειναι μεχρι να βρει τον επομενο, οπου θα σε γραψει και δεν θα ασχολειται μαζι σου.

 

Εσυ κανε τη δουλεια σου με τις αλλες και μη δινεις σημασια, εκτος και αν την κανεις τη δουλεια σου για να ΣΟΥ δινει σημασια.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό, είναι να την φάει και μετά να την στείλει αυτός και να έχει κλειστό το κινητό 4 μέρες
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό, είναι να την φάει και μετά να την στείλει αυτός και να έχει κλειστό το κινητό 4 μέρες

 

Το ιδανικό είναι απλά να του την πέσει η κολλητή της...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φταίει το ότι είμαστε κυκλοθυμικά όντα :lol:

 

Στην περίπτωση που η κοπέλα συμπεριφέρεται επιθετικά ΄-διότι έχει αντιληφθεί λανθασμένα μια κατάσταση - σε παλικάρι, το οποίο ναι μεν κανει υπομονή, αλλα αρχίζει μετά από καιρό να απομακρύνεται... μετά τι κάνει για να επαναφέρει την κατάσταση, εφόσον καταλάβει το λάθος της;;; Για βοηθήστε! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αχ το έκανα!!Αλλά επειδή απομακρυνθήκαμε, μου βγήκε η ανασφάλεια και του τα πρηξα! :wacko: Μάλλον πρέπει να του το δείξω με πράξεις.. αν του έχει μείνει υπομονή ..
Link to comment
Share on other sites

αν αγανακτησε και απομακρυνθηκατε κιολας θα ξενερωσε.

Δεν χανεις βεβαια τιποτα, αλλα μη γινεις πιεστικη

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πως δεν του έχει μείνει. Για να είπες ότι έκανε υπομονή και μετά από καιρό απομακρύνθηκε, μου μοιάζει δύσκολο να έχει ακόμη.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν έχω κάνει ξανά περισσότερα λάθη συμπεριφοράς και του έχω δείξει άλλον εαυτό, και όχι το πώς είμαι πραγματικά. Για κάποιο λόγο, επειδή ακριβώς δεν έχω ξανααισθανθεί έτσι για άλλον, δεν ήξερα πώς να το διαχειριστώ και τα κανα χάλια. Θα προσπαθήσω γιατί μου έχει φερθεί σωστά, και πραγματικά τον εκτιμώ και ταιριάζουμε και ως φίλοι. Αλλα από τη στιγμή που ενω του μίλησα, και εκανα τα ίδια, δεν περιμένω και πολλά :( Δε έω ότι ο αλλος τα κανει τελεια, αλλα αναγνωρίζω τα λάθη μου
Link to comment
Share on other sites

ταιριαζετε ως φιλοι?

για σχεση μιλαμε ή για φιλια?μπερδευτηκα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εννοώ ότι παρόλο που βλεπει ο ένας τον άλλο ερωτικά και μιλάω για σχέση, περνάμε ωραία μαζί, ταιριάζουμε σαν άνθρωποι. δλδ θα μπορούσαμε να κάνουμε και παρέα, δεν υπήρχε ποτέ αυτή η αμηχανία που υπάρχει συνήθως στις αρχές. μπορούσαμε να μιλάμε ώρες ατελειωτες για όλα τα θεματα
Link to comment
Share on other sites

¨και μιας που αρχισαμε τις ερωτησεις, δε μας λες ολη την υποθεση για να μη στα βγαζουμε με το τσιγκελι?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γνωριστήκαμε και ξεκινήσαμε αρχικά να μιλάμε φιλικά ώσπου οι συζητήσεις μας άρχισαν να διαρκούν ώρες είτε μέσω ηλεκτρονικών μηνυμάτων είτε τηλεφώνου. Ωστόσο και αν και δεν το γνώριζα εγώ στην αρχή, ήταν στο τέλος μιας σχέσης, το οποίο και μου είπε όμως όταν βγήκαμε πρώτη φορά επίσημα ραντεβού. Εμένα ήδη όμως μου άρεσε αρκετά και το όλο θέμα μου προκάλεσε ανασφάλεια, εάν όντως έχουν χωρίσει, τι αισθάνεται κτλ οπότε για καιρό μου έβγαινε μια επιθετική συμπεριφορά, και σε στιγμές που ήμασταν μια χαρά, μ ερχόταν το θέμα και τον επρηζα. Εδειχνε υπομονή αλλα δεν ήθελε να μιλαει κ γ το θεμα αυτό, οπότε φτάσαμε στο σημείο κάθε φορά π μιλούσαμε ή βγαίναμε να καταλήγαμε στο να του επαναλαμβάνω το θέμα αυτό και να υπάρχει μια άσχημη διάθεση/κατάσταση. Οπότε αρχίσαμε να απομακρυνόμαστε, και από θεμα τηλεφωνου και συνατήσεων. Του μίλησα και μου είπε πως δε μπορεί να διαχειριστεί τις αντιδράσεις μου, αλλά δεν εχει αλλαξει κατι μεταξύ μας. Ωστόσο, το γεγονός ότι απομακρυνόμαστε οδηγεί στο να αισθάνομαι ότι ίσως κουράστηκε, δε μιλάμε πλεον τόσο και φοβάμαι ότι τελειώνει, επειδή και την τελευταία φορά που βρεθηκαμε, πάλι υπήρξε ένταση. Φυσικά το έχω μετανιώσει και το αναγνωρίζω, απλά πλέον ίσως είναι αργά και δεν ξέρω τι να κάνω. Σίγουρα πρέπει να αλλαξω τη συμπεριφορά μου αλλά έχω την εντυπωση ότι δεν θα το πιστέψει και ασυνείδητα είναι προκατειλημένος ως προς αυτό. :( Edited by christina_my
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να μην είναι στο φορουμ και δει τίποτα:p:p

Γνωριστήκαμε και ξεκινήσαμε αρχικά να μιλάμε φιλικά ώσπου οι συζητήσεις μας άρχισαν να διαρκούν ώρες είτε μέσω ηλεκτρονικών μηνυμάτων είτε τηλεφώνου. Ωστόσο και αν και δεν το γνώριζα εγώ στην αρχή, ήταν στο τέλος μιας σχέσης, το οποίο και μου είπε όμως όταν βγήκαμε πρώτη φορά επίσημα ραντεβού. Εμένα ήδη όμως μου άρεσε αρκετά και το όλο θέμα μου προκάλεσε ανασφάλεια, εάν όντως έχουν χωρίσει, τι αισθάνεται κτλ οπότε για καιρό μου έβγαινε μια επιθετική συμπεριφορά, και σε στιγμές που ήμασταν μια χαρά, μ ερχόταν το θέμα και τον επρηζα. Εδειχνε υπομονή αλλα δεν ήθελε να μιλαει κ γ το θεμα αυτό, οπότε φτάσαμε στο σημείο κάθε φορά π μιλούσαμε ή βγαίναμε να καταλήγαμε στο να του επαναλαμβάνω το θέμα αυτό και να υπάρχει μια άσχημη διάθεση/κατάσταση. Οπότε αρχίσαμε να απομακρυνόμαστε, και από θεμα τηλεφωνου και συνατήσεων. Του μίλησα και μου είπε πως δε μπορεί να διαχειριστεί τις αντιδράσεις μου, αλλά δεν εχει αλλαξει κατι μεταξύ μας. Ωστόσο, το γεγονός ότι απομακρυνόμαστε οδηγεί στο να αισθάνομαι ότι ίσως κουράστηκε, δε μιλάμε πλεον τόσο και φοβάμαι ότι τελειώνει, επειδή και την τελευταία φορά που βρεθηκαμε, πάλι υπήρξε ένταση. Φυσικά το έχω μετανιώσει και το αναγνωρίζω, απλά πλέον ίσως είναι αργά και δεν ξέρω τι να κάνω. Σίγουρα πρέπει να αλλαξω τη συμπεριφορά μου αλλά έχω την εντυπωση ότι δεν θα το πιστέψει και ασυνείδητα είναι προκατειλημένος ως προς αυτό. :(

Έχεις δίκιο πρέπει να σε είχε πει ότι το τελείωσε ή θα το προσπαθήσει για να μην παιδεύεσαι και εσύ.Να ρωτήσω κάτι άσχετο, φράγκα έχει;

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ξεκινήσαμε να βγαίνουμε το είχε τελειώσει. Το θεμα είναι ότι δεν ήθελε να συζητάει γι αυτό και εγώ καταλαβα ακριβώς την κατάσταση καιρό μετά. Απλά στο ενδιάμεσο αντί να εστιάσω σε αυτό που δημιουργείται, γυρνούσα και αναμόχλευα μια κατάσταση που δεν έπρεπε να με απασχολεί, με αποτέλεσμα να μας κουράσω και τους δυο. Δε λεω ότι ηταν ιδανικές συνθηκες ή ότι αυτός τα έκανε τέλεια αλλα θεωρώ ότι η δική μου συμπεριφορά οδήγησε σε αυτήν την κατάσταση. Δε γνωρίζω για τα οικονομικά του και δεν με απασχολεί καθόλου, είτε έχει είτε όχι.
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ξεκινήσαμε να βγαίνουμε το είχε τελειώσει. Το θεμα είναι ότι δεν ήθελε να συζητάει γι αυτό και εγώ καταλαβα ακριβώς την κατάσταση καιρό μετά. Απλά στο ενδιάμεσο αντί να εστιάσω σε αυτό που δημιουργείται, γυρνούσα και αναμόχλευα μια κατάσταση που δεν έπρεπε να με απασχολεί, με αποτέλεσμα να μας κουράσω και τους δυο. Δε λεω ότι ηταν ιδανικές συνθηκες ή ότι αυτός τα έκανε τέλεια αλλα θεωρώ ότι η δική μου συμπεριφορά οδήγησε σε αυτήν την κατάσταση. Δε γνωρίζω για τα οικονομικά του και δεν με απασχολεί καθόλου, είτε έχει είτε όχι.

Δεν το ξέρεις εάν το είχε τελειώσει ή έβγαινε μαζί σου ως παρηγοριά, άρα είσαι ερωτευμένη.Το δεν σε νοιάζει για τα οικονομικά του μην το λες φταίει ο έρωτας

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δε νομίζω να ισχύει αυτό, δλδ το από παρηγοριά. Τι να πω.. προφανώς δε μπορείς να είσαι ποτε 100% σίγουρος για τον άλλο, αλλα δε θα μπω στη διαδικασία να το σκεφτώ και αυτό .. Το θέμα μου ειναι πώς να τον προσεγγίσω ξανά, όχι να βάλω και άλλα στο κεφαλι μου.. Αυτά για τα οικονομικά δεν τα καταλαβαίνω.. Για μένα σημασία έχει να είναι ο άλλος εργατικός και φιλότιμος, και όλα τα άλλα έρχονται.:)
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δε νομίζω να ισχύει αυτό, δλδ το από παρηγοριά. Τι να πω.. προφανώς δε μπορείς να είσαι ποτε 100% σίγουρος για τον άλλο, αλλα δε θα μπω στη διαδικασία να το σκεφτώ και αυτό .. Το θέμα μου ειναι πώς να τον προσεγγίσω ξανά, όχι να βάλω και άλλα στο κεφαλι μου.. Αυτά για τα οικονομικά δεν τα καταλαβαίνω.. Για μένα σημασία έχει να είναι ο άλλος εργατικός και φιλότιμος, και όλα τα άλλα έρχονται.:)

Δεν μπορείς να ξέρεις τι ξενέρα έχει φάει, γι'αυτό ότι και να κάνεις....Στην τελική θα βρεις άλλον αν περνάει η μπογιά σου και είσαι τεφαρίκι

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...