Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Recovery 99.999% περιλαμβάνεται στον kernel που flashάρεις (θεωρώ δεδομένο ότι έχεις ξεκλειδώσει/unlock τον bootloader).

Aν δεν έχεις ξεκλειδώσει bootloader και δεν θέλεις να το κάνεις δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437840

Τα Wipe (εκκαθάριση) τα κάνεις πριν φλασάρεις κάτι. Ουσιαστικά φορμάρεις cache, dalvik cache, /data και /system.

 

Δες λίγο τους οδηγούς του XDA που έχουν αναφερθεί στις τελευταίες σελίδες. Όλες οι απορίες σου θα είχαν λυθεί ήδη. ;)

Ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα,ούτε καν Root..θα τα κάνω όλα μία και καλή,αλλά θέλω πρώτα να κατανοήσω το πως θα περάσω kernel και rom :P

Ωραία,και για wipe γίνονται όπως μου είπε ο empathis και πρέπει να τα κάνω και όταν περάσω κάποια ρομ και όταν περάσω έναν κερνελ?

αντε να βοηθησω και γω γιατι σε βλεπω οτι εχεις πελαγωσει.... :lol:

υποθετω οτι εχεις ξεκλειδωσει το bootloader και οτι μεσω του flashtool εχεις περασει ενα διαφορετικο απο το μαμα kernel

 

διαδικασια flash μιας rom:

- αφου εχεις κατεβασει τη ρομ που θελεις (πχ. cyanogen) την περνας στην καρτα μνημης χωρις να την κανεις unzip!!, απενεργοποιεις το κινητο (ή απλως reboot)

- ενεργοποιεις το κινητο και κατα την εκκινηση του αναβει μπλε το λαμπακι (διπλα στη θυρα usb). τοτε κρατας πατημενο το volume down και θα πρεπει να μπεις σε ενα μενου οπως της φωτο παρακατω, αυτο ειναι το recovery!

 

http://2.bp.blogspot.com/-w6UOMYm0d_M/T8TozM0Ry1I/AAAAAAAAAIk/1mYbomA88Hc/s1600/ClockworkMod-Recovery+on+xperia+x10.png

 

- μετακινησαι στο μενου επιλογων με τα volum up και down, επιλεγεις με το πληκτρο home

- κανεις αυτα που σου εγραψε πιο πανω ο empathis (αν ερχεσαι απο διαφορετικη ρομ απαραιτητως τα wipe)

- install zip from sd card, επιλεγεις το αρχειο zip που περιεχει τη ρομ

- αφου το εγκαταστησει και βγαλει ενδειξη complete, κανεις reboot system now και καλοσορισες στη νεα σου ρομ!

 

υπ'οψιν οτι η διαδικασια με τα wipe διαγραφει τα παντα απο το κινητο (οχι απο την καρτα μνημης!) οποτε αν θελεις να διατηρησεις επαφες, μηνυματα, ρυθμισεις κλπ πρεπει να τα κανεις backup με καποιο προγραμμα

:)

 

Χαχαχα,έχω πελαγώσει,είμαι και noob...όλα μαζί :P

Για να περάσω μια rom πρέπει να έχω περάσει πρώτα κάποιον kernel(στην περιπτωσή μας τον Fusion 5.4) και μετά την Rom?

αν έρχομαι από την μαμα ρομ της sony χρειάζονται τα wipe ή οχι;

ακόμα,αυτο με το μπλε φωτάκι θα γίνει σίγουρα; :PP

Edited by iwannis
Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από ότι κατάλαβα εγώ δεν έχεις ούτε root ούτε recovery

Για root πήγαινε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346

Για recovery πήγαινε εδώ: http://www.androidegis.com/how-to/install-clockworkmod-recovery-5-on-your-xperia-arc-how-to/

Για ξεκλείδωμα του bootloader εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335820. Αν το κάνεις αυτό θα χάσεις την εγγύηση από τη sony για πάντα. Θα μπορείς όμως να αλλάξεις kernel αλλιώς δεν μπορείς να αλλάξεις. Αφού τα κάνεις αυτά, πας στα βήματα που σου περιγράψαμε ποιο πάνω με τη room, αν δεν ξεκλειδώσεις πρέπει να βάλεις room που να υποστηρίζει τον kernel που έχουμε από τη sony

Για τη room ο kakofonixx σου έδωσε οδηγίες ακριβώς ποιο πάνω:

διαδικασια flash μιας rom:

- αφου εχεις κατεβασει τη ρομ που θελεις (πχ. cyanogen) την περνας στην καρτα μνημης χωρις να την κανεις unzip!!, απενεργοποιεις το κινητο (ή απλως reboot)

- ενεργοποιεις το κινητο και κατα την εκκινηση του αναβει μπλε το λαμπακι (διπλα στη θυρα usb). τοτε κρατας πατημενο το volume down και θα πρεπει να μπεις σε ενα μενου οπως της φωτο παρακατω, αυτο ειναι το recovery!

 

 

 

- μετακινησαι στο μενου επιλογων με τα volum up και down, επιλεγεις με το πληκτρο home

- κανεις αυτα που σου εγραψε πιο πανω ο empathis (αν ερχεσαι απο διαφορετικη ρομ απαραιτητως τα wipe)

- install zip from sd card, επιλεγεις το αρχειο zip που περιεχει τη ρομ

- αφου το εγκαταστησει και βγαλει ενδειξη complete, κανεις reboot system now και καλοσορισες στη νεα σου ρομ!

 

υπ'οψιν οτι η διαδικασια με τα wipe διαγραφει τα παντα απο το κινητο (οχι απο την καρτα μνημης!) οποτε αν θελεις να διατηρησεις επαφες, μηνυματα, ρυθμισεις κλπ πρεπει να τα κανεις backup με καποιο προγραμμα

 

iwannis είσαι έτοιμος όρμαααα

Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

Έχω το arc από όταν βγήκε..... Άρχισαν τα προβλήματα με την Μαμά αναβάθμιση σε ice cream. Μετα από σχεδόν όλες τις custom Rom και kernels που έχω δοκιμάσει, κατέληξα στην viper 5 και rush kernel.πολύυυυυ καλός συνδυασμός για μένα 2 μήνες απροβλημάτιστη ς λειτουργίας..... Σημαντικό νσ κάνετε την διαδικασία αύξησης της εσωτερικής μνήμης από 320 σε 420.... Ελπίζω να βοήθησα
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα εγώ δεν έχεις ούτε root ούτε recovery

Για root πήγαινε εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346

Για recovery πήγαινε εδώ: http://www.androidegis.com/how-to/install-clockworkmod-recovery-5-on-your-xperia-arc-how-to/

Για ξεκλείδωμα του bootloader εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335820. Αν το κάνεις αυτό θα χάσεις την εγγύηση από τη sony για πάντα. Θα μπορείς όμως να αλλάξεις kernel αλλιώς δεν μπορείς να αλλάξεις. Αφού τα κάνεις αυτά, πας στα βήματα που σου περιγράψαμε ποιο πάνω με τη room, αν δεν ξεκλειδώσεις πρέπει να βάλεις room που να υποστηρίζει τον kernel που έχουμε από τη sony

Για τη room ο kakofonixx σου έδωσε οδηγίες ακριβώς ποιο πάνω:

διαδικασια flash μιας rom:

- αφου εχεις κατεβασει τη ρομ που θελεις (πχ. cyanogen) την περνας στην καρτα μνημης χωρις να την κανεις unzip!!, απενεργοποιεις το κινητο (ή απλως reboot)

- ενεργοποιεις το κινητο και κατα την εκκινηση του αναβει μπλε το λαμπακι (διπλα στη θυρα usb). τοτε κρατας πατημενο το volume down και θα πρεπει να μπεις σε ενα μενου οπως της φωτο παρακατω, αυτο ειναι το recovery!

 

 

 

- μετακινησαι στο μενου επιλογων με τα volum up και down, επιλεγεις με το πληκτρο home

- κανεις αυτα που σου εγραψε πιο πανω ο empathis (αν ερχεσαι απο διαφορετικη ρομ απαραιτητως τα wipe)

- install zip from sd card, επιλεγεις το αρχειο zip που περιεχει τη ρομ

- αφου το εγκαταστησει και βγαλει ενδειξη complete, κανεις reboot system now και καλοσορισες στη νεα σου ρομ!

 

υπ'οψιν οτι η διαδικασια με τα wipe διαγραφει τα παντα απο το κινητο (οχι απο την καρτα μνημης!) οποτε αν θελεις να διατηρησεις επαφες, μηνυματα, ρυθμισεις κλπ πρεπει να τα κανεις backup με καποιο προγραμμα

 

iwannis είσαι έτοιμος όρμαααα

 

Καλά κατάλαβες,δεν έχω κάνει τίποτα!

Η εγγύηση ουτος η αλλος 10-15 μέρες είναι ακόμα :P

παλιότερα είχα βρει οδηγό που ξανακλείδωνες τον bootloader πάντως...και το είχα κάνει..

 

αχαχαχαχα ωραίος φίλε μου,σε ευχαριστώ πολύ που τα συγκέντρωσες όλα μαζί!

έτσι καλύτερα να ανοιξω μια και καλη τον boatloader,να περασω πρωτα kernel καλου κακου και υστερα την rom ε; γιατί δεν ξερω κιολας αν ο kernel μας υποστηριζει την CM10

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξεκλείδωσα αφού δεν είχα εγγύηση :-)

Δεν ποιο kernel προτείνει ο κατασκευαστής της cm10

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν χρειάζεται αλλα θέλησα να συγκεντρώσω σε αυτό το post όλες τις πληροφορίες για flashαρισμα rom και kernel που δώσανε τα παιδιά στις προηγούμενες σελίδες ώστε οι επόμενοι σαν εμένα να μην ψάχνονται!!

 

Έχουμε και λέμε

 

Flashαρισμα κάποιου Kernel

 

1) Σβήνεις το κινητό και το συνδέεις με τον υπολογιστή το δεξί κουμπί από τα 3 μπροστινά (κουμπί μενού). Αμέσως ανάβει μπλε λαμπάκι που σημαίνει πως έχει συνδεθεί σε fastboot mode.

2) Ανοίγεις το flashtool, πατάς το εικονίδιο με τον κεραυνό, επιλέγεις fastboot mode και οκ. Λογικά πρέπει να γράφει device status FASTBOOT mode.

3) Στο 2ο παράθυρο του flashtool που έχει ανοίξει (fastboot toolbox), πατάς select kernel to flash. Βρίσκεις το .img αρχείο του kernel και πατάς open. Αυτό ήταν. Έχεις φλασάρει τον kernel. Ο fusion δεν έχει ξεχωριστά wifi modules. Aν κάποιος kernel έχει, τότε τα προαποθηκεύεις στην κάρτα μνήμης (πριν φλασάρεις kernel). Αφού φλασάρεις ανοίγεις το κινητό και πατάς συνέχεια το αριστερό κουμπί από τα 3 μπροστινά (back button) μέχρι να εμφανιστεί ένα μενού επιλογών το οποίο χειρίζεσαι με τα κουμπιά του ήχου (για κίνηση πάνω-κάτω), με το home button (επιβεβαίωση) και το back button (πίσω). Πρώτα επιλέγεις wipe data και επιβεβαιώνεις. Μετά wipe cache. Μετά advanced>wipe dalvik cache & τέλος mounts and storage>format/system. Αφού ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ τα κάνεις όλα αυτά, επιλέγεις install zip->τα modules και επιβεβαιώνεις. Περιμένεις λίγο και αφού τελειώσει πας reboot system και τελειώσαμε.

αυτό όσο αναφορά κάποιον Kernel

 

Flashαρισμα Rom

διαδικασια flash μιας rom:

- αφου εχεις κατεβασει τη ρομ που θελεις (πχ. cyanogen) την περνας στην καρτα μνημης χωρις να την κανεις unzip!!, απενεργοποιεις το κινητο (ή απλως reboot)

- ενεργοποιεις το κινητο και κατα την εκκινηση του αναβει μπλε το λαμπακι (διπλα στη θυρα usb). τοτε κρατας πατημενο το volume down και θα πρεπει να μπεις σε ενα μενου οπως της φωτο παρακατω, αυτο ειναι το recovery!

 

 

 

- μετακινησαι στο μενου επιλογων με τα volum up και down, επιλεγεις με το πληκτρο home

- κανεις αυτα που σου εγραψε πιο πανω ο empathis (αν ερχεσαι απο διαφορετικη ρομ απαραιτητως τα wipe)

- install zip from sd card, επιλεγεις το αρχειο zip που περιεχει τη ρομ

- αφου το εγκαταστησει και βγαλει ενδειξη complete, κανεις reboot system now και καλοσορισες στη νεα σου ρομ!

 

υπ'οψιν οτι η διαδικασια με τα wipe διαγραφει τα παντα απο το κινητο (οχι απο την καρτα μνημης!) οποτε αν θελεις να διατηρησεις επαφες, μηνυματα, ρυθμισεις κλπ πρεπει να τα κανεις backup με καποιο προγραμμα

 

 

 

Root

Recovery

Ανοιγμα Bootloader

 

 

Αυτά!

 

@tasos001 τα υπόλοιπα μέλη είδα ότι προτειναν τον Fusion και ότι αυτός είναι σαν να λέμε πακέτο με την CM10

Edited by zxr
Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αυτό το ποστ που γράφτηκε με κόπους 2 ημερών :-D να μπει στη πρώτη σελίδα. Που είσαι zxr
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αυτό το ποστ που γράφτηκε με κόπους 2 ημερών :-D να μπει στη πρώτη σελίδα. Που είσαι zxr

 

Θα συμφωνήσω..είναι ένας οδηγός που θα βοηθήσει πολύ..!

κόπους 2 ημερών,και πρήξιμο των υπόλοιπων χρηστών από εμένα 4-5 μέρες :lol::lol: αλλά εντάξει,δεν μου είπαν τίποτα :D

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

iwannis είσαι έτοιμος όρμαααα

 

ορμα λεμε και μη το φοβασαι! :D

οτι και να γινει ειναι θεμα software και λυνεται, ακομη και να μην αναβει ή να κολλαει διορθωνεται!

 

και ετσι για να σε πριζωσω λιγο.... :lol:

MIUI v5 3.5.10 / kernel Fusion 5.5

και το ειχα χρονισει στο 1,4GHz, αλλα το επανεφερα στο 1,0GHz γιατι ποτε ποτε κολλαγε και εκανε reboot :p

 

Screenshot_2013-05-31-17-45-40.png

Edited by kakofonixx
Link to comment
Share on other sites

ορμα λεμε και μη το φοβασαι! :D

οτι και να γινει ειναι θεμα software και λυνεται, ακομη και να μην αναβει ή να κολλαει διορθωνεται!

 

και ετσι για να σε πριζωσω λιγο.... :lol:

MIUI v5 3.5.10 / kernel Fusion 5.5

και το ειχα χρονισει στο 1,4GHz, αλλα το επανεφερα στο 1,0GHz γιατι ποτε ποτε κολλαγε και εκανε reboot :p

 

Screenshot_2013-05-31-17-45-40.png

 

ωραία!ευχαριστώ πολύ για όλα!και εσένα προσωπικά για τον οδηγό που έφτιαξες και τα υπόλοιπα μέλη που βοήθησαν!

μην με βάζεις σε διλήμματα τώρα!:P

Καλύτερη η MIUI απο την CM10?

α και..αν ξέρεις βέβαια..Fusion 5.4 ή 5.5 και ακόμα CM10 FXP 218 ή 221 που είναι το νεότερο;

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

ωραία!ευχαριστώ πολύ για όλα!και εσένα προσωπικά για τον οδηγό που έφτιαξες και τα υπόλοιπα μέλη που βοήθησαν!

μην με βάζεις σε διλήμματα τώρα!:P

Καλύτερη η MIUI απο την CM10?

α και..αν ξέρεις βέβαια..Fusion 5.4 ή 5.5 και ακόμα CM10 FXP 218 ή 221 που είναι το νεότερο;

 

καλη η CM10 αλλα σαν την MIUI δεν εχει :lol:

περα απο την πλακα MIUI v5 βασιζεται πανω στην CM10, μιας και ως γνωστον η JB δεν εχει κυκλοφορησει επισημα για το Arc (και ουτε προκειται)

απο ομορφια και λειτουργικοτητα η MIUI ειναι αντικειμενικα οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη, αλλα πεφτει ελαφρως βαρια στο Arc δουλευοντας ομως ικανοποιητικα

Αν δεν σε ενοχλει να θυσιασεις τη σταθεροτητα της CM10 (η MIUI v5 για το Arc ειναι beta) και να εχεις καποια lags και μικροκολληματα, δοκιμασε τη! ;) ειναι οτι πιο ομορφο και απο τις πιο πληρεις rom.

τσεκαρε και εδω για περισσοτερα:

http://en.miui.com/features.php

 

η τελευταια εκδοση του Fusion ειναι η 5.5

φανταζομαι θα δουλευει μια χαρα και με την CM10

Link to comment
Share on other sites

καλη η CM10 αλλα σαν την MIUI δεν εχει :lol:

περα απο την πλακα MIUI v5 βασιζεται πανω στην CM10, μιας και ως γνωστον η JB δεν εχει κυκλοφορησει επισημα για το Arc (και ουτε προκειται)

απο ομορφια και λειτουργικοτητα η MIUI ειναι αντικειμενικα οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη, αλλα πεφτει ελαφρως βαρια στο Arc δουλευοντας ομως ικανοποιητικα

Αν δεν σε ενοχλει να θυσιασεις τη σταθεροτητα της CM10 (η MIUI v5 για το Arc ειναι beta) και να εχεις καποια lags και μικροκολληματα, δοκιμασε τη! ;) ειναι οτι πιο ομορφο και απο τις πιο πληρεις rom.

τσεκαρε και εδω για περισσοτερα:

http://en.miui.com/features.php

 

η τελευταια εκδοση του Fusion ειναι η 5.5

φανταζομαι θα δουλευει μια χαρα και με την CM10

 

Εδώ το Arc κολλάει με την ICS ,φαντάσου με την JB της Sony!

χμμ,με χαλάει λίγο ότι θα χάσω την σταθερότητα μου!

άστο,θα πάω στην CM10,και αν είναι εντάξει όσο γίνετε θα βολευτούμε με έναν launcher!

Sony Ericcsson G705-Sony Ericsson X8-Sony Ericsson Arc-HTC One :ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλη η CM10 αλλα σαν την MIUI δεν εχει :lol:

περα απο την πλακα MIUI v5 βασιζεται πανω στην CM10, μιας και ως γνωστον η JB δεν εχει κυκλοφορησει επισημα για το Arc (και ουτε προκειται)

απο ομορφια και λειτουργικοτητα η MIUI ειναι αντικειμενικα οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη, αλλα πεφτει ελαφρως βαρια στο Arc δουλευοντας ομως ικανοποιητικα

Αν δεν σε ενοχλει να θυσιασεις τη σταθεροτητα της CM10 (η MIUI v5 για το Arc ειναι beta) και να εχεις καποια lags και μικροκολληματα, δοκιμασε τη! ;) ειναι οτι πιο ομορφο και απο τις πιο πληρεις rom.

τσεκαρε και εδω για περισσοτερα:

http://en.miui.com/features.php

 

η τελευταια εκδοση του Fusion ειναι η 5.5

φανταζομαι θα δουλευει μια χαρα και με την CM10

 

Πες μου για τι miui εγκαθιστάς αυτή που είναι για το arc s

Link to comment
Share on other sites

Πες μου για τι miui εγκαθιστάς αυτή που είναι για το arc s

 

ναι

πρακτικα το Arc και το Arc S ειναι το ιδιο τηλεφωνο με μονη διαφορα το χρονισμο της cpu

ακολουθα τις οδηγιες απο αυτο το νημα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2220896

Link to comment
Share on other sites

Για ξεκλείδωμα του bootloader εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335820. Αν το κάνεις αυτό θα χάσεις την εγγύηση από τη sony για πάντα.

Δεν υπαρχει οδηγος για να ξανακλειδωσουμε τον bootloader και να ξαναεχουμε εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει με καλώδια (αν ξεκλειδώσεις με καλώδια όχι όπως περιγράφω ποιο πάνω). Εγώ ξεκλείδωσα με τον τρόπο της Sony. Δεν έχω πρόχειρα λινκ να σου δώσω ψάξε και αν δεν βρεις θα σου πω αύριο Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει με καλώδια (αν ξεκλειδώσεις με καλώδια όχι όπως περιγράφω ποιο πάνω). Εγώ ξεκλείδωσα με τον τρόπο της Sony. Δεν έχω πρόχειρα λινκ να σου δώσω ψάξε και αν δεν βρεις θα σου πω αύριο

Βασικα και γω τον ξεκλειδωσα με τον τροπο τησ σονυ. Τοτε που το ξεκλειδωσα δεν υπηρχαν πολλες custom roms για κλειδωμενους bootloader. Απλα ρωτησα μηπως μπορει να ξανακλειδωθει σε καμια εκτακτη αναγκη που θα χρειαστει η εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και γω τον ξεκλειδωσα με τον τροπο τησ σονυ. Τοτε που το ξεκλειδωσα δεν υπηρχαν πολλες custom roms για κλειδωμενους bootloader. Απλα ρωτησα μηπως μπορει να ξανακλειδωθει σε καμια εκτακτη αναγκη που θα χρειαστει η εγγυηση.

Διάβασε εδώ: How To Re-lock Boot loader on Xperia Arc

Ξανά κλειδώνεις το τηλ. σου αλλά δεν μπαίνεις σε εγγύηση ξανά (αν δεν κάνω λάθος δεν γίνεται να ξανά έχουμε εγγύηση διάβασε και πες μου).

Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω αυτό το ποστ που γράφτηκε με κόπους 2 ημερών :-D να μπει στη πρώτη σελίδα. Που είσαι zxr

Παρών! Τσεκάρετε σας παρακαλώ αν είναι ΟΚ. :)

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί είναι τα link στο post του iwannis λάθος. Ας μου δώσουν τα σωστά ώστε να τα διορθώσω στα posts. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τώρα είμαστε ωραίοι! Διόρθωσα και το πιο πάνω post του iwannis. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...