Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη αμα παει κατι στραβά με τις δοκιμές (kernel+rom) τι κάνουμε αν δε μπορούμε να αναβαθμίσουμε με seus???

 

απλα φλασαρεις το xperia arc lt15 ftf

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα εδώ έχω το επίσημο εργαλείο της sony για ξεκλείδωτα τηλέφωνα http://developer.sonymobile.com/2012/12/06/new-flash-tool-from-sony-for-unlocked-xperia-smartphones-video-beta-download/comment-page-3/?order=desc

 

δηλαδη αμα παει κατι στραβά με τις δοκιμές (kernel+rom) τι κάνουμε αν δε μπορούμε να αναβαθμίσουμε με seus???

 

Το θέμα είναι τι κάνουμε αν το τηλέφωνο ΔΕΝ αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή.

από λάθος 2 ποστ ας τα ενώσει κάποιος

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδώ έχω το επίσημο εργαλείο της sony για ξεκλείδωτα τηλέφωνα http://developer.sonymobile.com/2012/12/06/new-flash-tool-from-sony-for-unlocked-xperia-smartphones-video-beta-download/comment-page-3/?order=desc

 

 

 

Το θέμα είναι τι κάνουμε αν το τηλέφωνο ΔΕΝ αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή.

από λάθος 2 ποστ ας τα ενώσει κάποιος

 

Αν εγκαταστήσεις το flashtool έχει μέσα τους απαραίτητους drivers για να αναγνωρίζει ο υπολογιστής το κινητό και θα πρέπει να τους εγκαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα skype στο ray μου.πηγα να το περασω στο arc της κοπελας αλλα καμερα μπροστα δεν υπαρχει!υπαρχει λυση σε αυτο?η δεν παιζει βιντεοκληση?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσεις το flashtool έχει μέσα τους απαραίτητους drivers για να αναγνωρίζει ο υπολογιστής το κινητό και θα πρέπει να τους εγκαταστήσεις.

Ευχαριστώ για της πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα skype στο ray μου.πηγα να το περασω στο arc της κοπελας αλλα καμερα μπροστα δεν υπαρχει!υπαρχει λυση σε αυτο?η δεν παιζει βιντεοκληση?

 

παιζει κανονικα η βιντεοκληση αλλα με την πισω καμερα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που παιζει ρολο στις επιδόσεις του κινητου πιο ειναι o Kernel ή η Rom??

 

Όλα παίζουνε το ρόλο τους.

Με ξεκλειδωτο boot loader και custom kernel μπορείς να κανείς overclocking στον επεξεργαστή αλλά θέλει προσοχή και μέτρο.

Κυρίως όμως παίζει ρόλο η ROM. Έχουν αφαιρεθεί όλες οι περιττές εφαρμογές και έχουν βάλει οι δημιουργοί κάποια tweaks που βελτιώνουν την απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσεις το flashtool έχει μέσα τους απαραίτητους drivers για να αναγνωρίζει ο υπολογιστής το κινητό και θα πρέπει να τους εγκαταστήσεις.

 

Το χειρότερο πρόβλημα που μπορεί να πάθουμε από τα πειράματα δηλαδή είναι να μην μπορεί να ανοίξει το τηλ. και ο υπολογιστής να μην το αναγνωρίζει (αυτό είναι το drick). Υπάρχει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο πρόβλημα που μπορεί να πάθουμε από τα πειράματα δηλαδή είναι να μην μπορεί να ανοίξει το τηλ. και ο υπολογιστής να μην το αναγνωρίζει (αυτό είναι το drick). Υπάρχει κάτι άλλο;

 

Υπάρχουν δυο είδη brick:

Το hard brick όπου έχει πάθει ζημιά το hardware πχ κάηκε ο επεξεργαστής από over clocking και

Soft brick όπου το τηλέφωνο δεν ανοίγει γιατί δεν περαστηκε η σωστη ROM ή ο σωστός kernel ή κάποιο μη συμβατό mod.

Με τους κατάλληλους drivers ο υπολογιστής θα το δει το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο είδη brick:

Το hard brick όπου έχει πάθει ζημιά το hardware πχ κάηκε ο επεξεργαστής από over clocking και

Soft brick όπου το τηλέφωνο δεν ανοίγει γιατί δεν περαστηκε η σωστη ROM ή ο σωστός kernel ή κάποιο μη συμβατό mod.

Με τους κατάλληλους drivers ο υπολογιστής θα το δει το τηλέφωνο.

 

Κατατοπιστικότατος. Με 2 προτάσεις μας έβαλες όλους στο νόημα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.εχω 2 κινητα sony το arc και το xperia go,και εχω προβλημα με το wifi στην εργασια μου,ενω στο δυκτιο του σπιτιου μου(belkin μοντεμ)πιανει κανονικα και συνδεεται απροβληματιστα στης δουλειας μου (το μοντεμ που δινει ο οτε) δεν το βρισκει καθολου.οι συναδελφοι μου με samsung το βρισκουν αμεσως.εχει κανενας απο εσας καποιο τετοιο προβλημα.ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.εχω 2 κινητα sony το arc και το xperia go,και εχω προβλημα με το wifi στην εργασια μου,ενω στο δυκτιο του σπιτιου μου(belkin μοντεμ)πιανει κανονικα και συνδεεται απροβληματιστα στης δουλειας μου (το μοντεμ που δινει ο οτε) δεν το βρισκει καθολου.οι συναδελφοι μου με samsung το βρισκουν αμεσως.εχει κανενας απο εσας καποιο τετοιο προβλημα.ευχαριστω πολυ

Αν εχεις προσβαση στις ρυθμισεις του router αλλαξε του το καναλι.

Τι μαρκα ειναι το router στην εργασια σου?

 

 

Κωνσταντινε που εισαι? παλι σε προλαβα :lol: Αυτες της ερωτησεις της απαντας εσυ :lol::p

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδια η ultimate hd 3.0.2 μετα απο 1-2 εβδομαδες αρχιζει και lagαρει........ποια ειναι η γνωμη σας για την truesmooth 1.4 ? το μονο που δεν μου αρεσει ειναι οτι στις ρυθμισεις λεει οτι ειναι το arc s (lt18)

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια η ultimate hd 3.0.2 μετα απο 1-2 εβδομαδες αρχιζει και lagαρει........ποια ειναι η γνωμη σας για την truesmooth 1.4 ? το μονο που δεν μου αρεσει ειναι οτι στις ρυθμισεις λεει οτι ειναι το arc s (lt18)

 

Ακριβώς την ίδια άποψη έχω κι εγώ. :)

Για να αλλάξει το μοντέλο του κινητού αλλάζεις τις σχετικές καταχωρήσεις στο αρχείο build.prop Ακριβείς οδηγίες για το πως υπάρχουν στο site xda αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια άποψη έχω κι εγώ. :)

Για να αλλάξει το μοντέλο του κινητού αλλάζεις τις σχετικές καταχωρήσεις στο αρχείο build.prop Ακριβείς οδηγίες για το πως υπάρχουν στο site xda αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς

 

δεν πιστευω να υπαρχει κανενα προβλημα που λεει οτι ειναι lt18?ετσι και αλλιως τα ιδια ειναι...

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω να υπαρχει κανενα προβλημα που λεει οτι ειναι lt18?ετσι και αλλιως τα ιδια ειναι...

 

Κανένα απολύτως. Προφανώς έχεις φλασαρει το ftf απο lt18 και εχεις μεγαλυτερο system partition. Άρα κερδισμένος είσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απολύτως. Προφανώς έχεις φλασαρει το ftf απο lt18 και εχεις μεγαλυτερο system partition. Άρα κερδισμένος είσαι ;)

 

οκ φιλε ευχαριστω πολυ...

 

ρε παιδια οταν κανω εγκατασταση την truesmooth και επιλεγω τα xperia s widgets και xperia z theme δεν εμφανιζονται μετα στο κινητο δηλαδη σαν να μην τα εχω εγκαταστηση...τι φταιει?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επέστρεψα σε Gingerbread Rom και συγκεριμένα στην Atomic 7.0

Τελικά το Arc ήταν για μέχρι Gingerbread, κατά την ταπεινή μου άποψη. Επιτέλους έχω πάλι Multitasking, διάρκεια μπαταρίας πολύ καλύτερη, lag-free λειτουργία και δεν μου λείπει τίποτα από τις ICS Roms. Μόνο ίσως το Cyber-Shot Mod για ακόμα καλύτερες φωτογραφίες..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται με το κινητό μου;Ότι κι αν κάνω συνεχώς γεμίζει η εσωτερική μνήμη!Έχω αδειάσει cache εφαρμογών, έχω μεταφέρει εφαρμογές στην κάρτα,έχω μετατρέψει κάποιες εφαρμογές σε συστήματος ΑΛΛΑ όταν π.χ. γίνεται μια ενημέρωση μιας εφαρμογής αυτή ξαφνικά......μου δεσμεύει από την αρχή ξανά έξτρα χώρο!Για παράδειγμα έκανα ενημέρωση τα Beautiful Widgets!Πριν είχα γύρω στα 45ΜΒ ελεύθερα!Τώρα μου βγάζει............27!!!!!ΕΛΕΟΣ! :mad::mad: Δηλαδή από εδώ και πέρα να σταματήσω τις ενημερώσεις;;;;;Θα μας τρελάνουν;

 

Υ.Γ.: Έχω την έκδοση 2.3.4 android!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται με το κινητό μου;Ότι κι αν κάνω συνεχώς γεμίζει η εσωτερική μνήμη!Έχω αδειάσει cache εφαρμογών, έχω μεταφέρει εφαρμογές στην κάρτα,έχω μετατρέψει κάποιες εφαρμογές σε συστήματος ΑΛΛΑ όταν π.χ. γίνεται μια ενημέρωση μιας εφαρμογής αυτή ξαφνικά......μου δεσμεύει από την αρχή ξανά έξτρα χώρο!Για παράδειγμα έκανα ενημέρωση τα Beautiful Widgets!Πριν είχα γύρω στα 45ΜΒ ελεύθερα!Τώρα μου βγάζει............27!!!!!ΕΛΕΟΣ! :mad::mad: Δηλαδή από εδώ και πέρα να σταματήσω τις ενημερώσεις;;;;;Θα μας τρελάνουν;

 

Υ.Γ.: Έχω την έκδοση 2.3.4 android!

 

link2sd για να ξενοιασεις ;)

Link to comment
Share on other sites

link2sd για να ξενοιασεις ;)

 

Μα το θέμα μου είναι ότι όλες οι εφαρμογές πάνε στην κάρτα....ή σχεδόν όλες!!!Το θέμα είναι ότι κανείς μέχρι τώρα δεν έχει καταφέρει να μου εξηγήσει γιατί γίνεται αυτό. Όταν π.χ. κάνω ενημέρωση δεν είναι δυνατόν να μου τρώει χώρο σαν να εγκαθιστώ καινούρια εφαρμογή αλλά να "περνιέται" από πάνω!Εδώ με έχει τρελάνει!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

ακομα και αυτες που πανε στην καρτα σχεδον παντα κατι αφηνουν και στην εσωτερικη μνημη

βαλε σου λεω το link2sd! :)

Link to comment
Share on other sites

ακομα και αυτες που πανε στην καρτα σχεδον παντα κατι αφηνουν και στην εσωτερικη μνημη

βαλε σου λεω το link2sd! :)

 

Σίγουρα το τελικό βήμα αυτό θα είναι! ;)

 

Απλώς δεν καταλαβαίνω τι γίνεται και σε κάθε ενημέρωση εξαφανίζεται αυτόματα μεγάλο κομμάτι του ελεύθερου χώρου! :wacko:

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το τελικό βήμα αυτό θα είναι! ;)

 

Απλώς δεν καταλαβαίνω τι γίνεται και σε κάθε ενημέρωση εξαφανίζεται αυτόματα μεγάλο κομμάτι του ελεύθερου χώρου! :wacko:

 

 

οταν κανεις ενημερωση μια εφαρμογη μπορει να πιασει περισσοτερη μνημη.......μερικες εφαρμογες μετα την ενημερωση γυριζουν στην μνημη του τηλεφωνου και πρεπει να τις ξαναπερασεις στη καρτα......δεν ξερω αν σε βοηθησα παντως αυτα ξερω

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις ενημερωση μια εφαρμογη μπορει να πιασει περισσοτερη μνημη.......μερικες εφαρμογες μετα την ενημερωση γυριζουν στην μνημη του τηλεφωνου και πρεπει να τις ξαναπερασεις στη καρτα......δεν ξερω αν σε βοηθησα παντως αυτα ξερω

 

Για το πρώτο σκέλος που λες το καταλαβαίνω και είναι λογικό!Αλλά διπλασιασμός είναι τραγικός! ;)

 

Thanks παιδιά!

 

Υ.Γ.: Δοκίμασα και το SystemCleanup παιδιά και τελικά κατάφερα να σώσω καμιά 35αριά ΜΒ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα!Ένας γρήγορος τρόπος για να "διώχνετε" άχρηστα αρχεία! ;););)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...