Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραια την εκανα τη διαδικασία μεσω CWM οπως ακριβως λεει στους XDA και μολις εφτασα στο τελευταίο βημα που λεει reboot το εκανα και αυτο και δυστυχώς κανει συνεχεια reboot μολις φτανει στο λογότυπο της SONY:mad:

καμια ιδεα να το επαναφερω????

 

πιστευω πωσ εχεις backup??

 

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι, όταν μέσω cwm βάζουμε μια ροομ αλλάζει και ο κερνελ μαζί; αν από στοκ θέλουμε κάποιον άλλο μαζί με μια ροομ ποια η διαδικασία; και το αντίστροφο εφόσον έχουμε μπακαπ από cwm.

 

λοιπον οταν κανεις εγκατασταση μια rom απο το cwm μετα πρεπει να βαλεις και ενα συμβατο kernel .για να βαλεις το kernel πρεπει να εχεις ξεκλειδωσει τον bootloader αλλιως δεν γινετε....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον οταν κανεις εγκατασταση μια rom απο το cwm μετα πρεπει να βαλεις και ενα συμβατο kernel .για να βαλεις το kernel πρεπει να εχεις ξεκλειδωσει τον bootloader αλλιως δεν γινετε....

 

Ο kernel μέσω cwm θα μπει ή flashtool. Με το flashtool φαντάζομαι μπορούν να περαστούν μαζί; ανάλογα τη δίνη ο κατασκευαστής της room σωστά.

Link to comment
Share on other sites

το root δεν ειναι κατι που βρισκεται μεσα στη ρομ

αφορα το κερνελ

ως επι το πλειστον τα καστομ κερνελ ειναι εξ αρχης root, αλλα για να αλλαξεις κερνελ πρεπει να ξεκλειδωσεις το bootloader

 

αν θελετε μια καλη και πανεμορφη ρομ, αν και ελαφρως βαρια για το Arc μας, δοκιμαστε την MIUI

αυτην εχω περασμενη και τρεχει καλυτερα με το Advanced Stock kernel οπου πρακτικα ειναι το στοκ, pre-rooted και με cloworkmod

Τοτε για ποιο λογο καποια μαμισια εκδοση rootαρετε και καποια αλλη οχι (με τον μαμισιο κερνελ)?

Επισης δωσε μου λινκ με custom rom που να μην ειναι rootαρισμενες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ναι πηρα backup, ευτυχως...

εχω την 4.1.Β.0.587 και προσπαθησα να περασω την Xperia Ultimate HD απο εδω.

την διαδικασια την εκανα μεσω cwm,

επρεπε να κανω κατι αλλο, να ειχα αλλαξει kernel ας πουμε η σωστα μηκα απο cwm κατ ευθειαν??

 

αφου εχεις backup μην φοβασε τιποτα :) .....την διαδικασια σωστα την εκανες...απ`οτι καταλαβα εχεις το arc αλλα εχεις ξεκλειδωση τον bootloader?

 

Ο kernel μέσω cwm θα μπει ή flashtool. Με το flashtool φαντάζομαι μπορούν να περαστούν μαζί; ανάλογα τη δίνη ο κατασκευαστής της room σωστά.

 

μονο η rom μπενει απο το cwm..το kernel θα το βαλεις απο το flashtool

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

ναι το Arc εχω.

οχι δεν εχω ξεκλειδωσει τον bootloader.. εγραφε στους xda μεσω cwm για κλειδωμενο bootloader...

να την ξανακανω τη διαδικασια η να ξεξλειδωσω bootloader?

 

καλο θα ηταν να τον ξεκλειδωσεις ........τωρα αν θες να περασεις την rom αυτη πρεπει πρωτα να flashαρης το λογισμικο το arc s μεσω flashtool αλλιως δεν δουλευει στο δικο μας...να ενας αναλυτικος οδηγος http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38538332&postcount=710

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Ωραια την εκανα τη διαδικασία μεσω CWM οπως ακριβως λεει στους XDA Εδώ και μολις εφτασα στο τελευταίο βημα που λεει reboot το εκανα και αυτο και δυστυχώς κανει συνεχεια reboot μολις φτανει στο λογότυπο της SONY:mad:

καμια ιδεα??

να την ξαναπερασω η να κανω επαναφορα και μετα να την περασω αο την αρχη και παλι?

μιλαω για την Ultimate HD

 

Θα πρότεινα κι εγώ να ξεκλειδώσεις τον booloader και να μπορείς να φλασάρεις τα πάντα, kernel και Rom άνετα.

Bootloop πρόβλημα αναφέρεις, άρα κάτι δεν πήγε σωστά στην εγκατάσταση. Φλάσαρε και το .ftf του Arc S για αρχή, θα σου ανεβάσει και το /Data partition από τα 380ΜΒ στα 420ΜΒ.. Μετά flash έναν kernel (Vengeance πχ) και στο τέλος Install την Rom της επιλογής σου.

 

Η MIUI που αναφέρθηκε είναι πανέμορφη ROM, η πιο eye-candy που μπορείς να βρεις, απλά διαβάζω ότι lagάρει γενικά στο Arc μας. Γενικά διαβάζετε σχόλια των χρηστών στα Θέματα με τις rom και τους kernel που σας ενδιαφέρουν.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Τοτε για ποιο λογο καποια μαμισια εκδοση rootαρετε και καποια αλλη οχι (με τον μαμισιο κερνελ)?

Επισης δωσε μου λινκ με custom rom που να μην ειναι rootαρισμενες.

 

οταν κανεις official update απο τη Sony τοτε στο update ενημερωνει και το kernel

στην παλαιοτερη εκδοση εχει βρεθει τροπος για root ενω στην καινουρια οχι, γι αυτο το λογο πολλες φορες μετα το update χανεται το root

καμια custom ρομ δεν θα ηταν root αν επαιζε με απειραχτο (μαμισιο, μη root) στοκ kernel

απλως οταν βαζεις καποιο custom kernel αυτο ειναι εξ αρχης root, οποτε μετα οποια ρομ να βαλεις θα ειναι και αυτη root

ξαναλεω... το root αφορα το kernel

Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις official update απο τη Sony τοτε στο update ενημερωνει και το kernel

στην παλαιοτερη εκδοση εχει βρεθει τροπος για root ενω στην καινουρια οχι, γι αυτο το λογο πολλες φορες μετα το update χανεται το root

καμια custom ρομ δεν θα ηταν root αν επαιζε με απειραχτο (μαμισιο, μη root) στοκ kernel

απλως οταν βαζεις καποιο custom kernel αυτο ειναι εξ αρχης root, οποτε μετα οποια ρομ να βαλεις θα ειναι και αυτη root

ξαναλεω... το root αφορα το kernel

Σωστος !

Αυτο που σου εκανα με εντονη γραφη ειναι αυτο που ειχα ''μπλοκαρει'' και δεν θυμομουν :lol::X

Να το γραψω και με αλλα λογια, ολες η custom rom για να εγκατασταθουν πρεπει να ειναι rootαρισμενο το τηλεφωνο, το γραφουν αλλωστε και στις οδηγιες εγκαταστασης.

 

Συγνωμη για την συγχυση, δεν εχω βαλει ποτε αλλον kernel και δεν εχω ξεκλειδωσει ποτε bootloader.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να μου πειτε γνωμες για την ultimate hd ??τι σας αρεσει και τι οχι?γενικα αν κολαει......ειμαι σε stock 587

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορειτε να μου πειτε γνωμες για την ultimate hd ??τι σας αρεσει και τι οχι?γενικα αν κολαει......ειμαι σε stock 587

 

- Δεν έχει bloatware (όπως όλες οι custom rom)

- Καλή διαχείρηση RAM

- Ακαριαία και smooth απόκριση, δεν κολλάει πουθενά. Ειδικά αναλογιζόμενοι ότι έχουμε συσκευή με 512ΜΒ RAM..

- Ενσωματωμένες πολλές μόντες, μεταξύ των οποίων Cyber-Shot Mod για ακόμα καλύτερες φωτογραφίς και τα τελευταία sources από Sony που βοηθούν αρκετά στην λειτουργία του WiFi.

- Πολλές επιλογές (εφαρμογές, home launchers από Xperia Z, T, κλπ)

 

Σε σχέση με την Stock ολες οι custom rom είναι σχεδόν καλύτερες. Το ποια είναι καλύτερη για τον καθένα, εξαρτάται από την χρήση που κάνει. Προσωπικά αν δεν υπήρχε το θέμα με την κάμερα (επειδή την χρησιμοποιώ καθημερινά) θα εγκαταστούσα κάποια CM 10 based ROM. Αλλά Καλύτερες φωτογραφίες βγάζεις με το Cyber-Shot Mod που προς το παρόν δουλεύει μόνο σε Stock-Based Roms.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

το fc που εχει στο αλμουμ και το led πως τα εφτιαξες?φλασαρες το ultimate hd mod? και με ποσες εφαρμογες/παιχνιδια τρεχει το κινητο? Edited by peter11

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Το Άλμπουμ δεν το χρησιμοποιώ, το Quickpic είναι καλύτερο και πιο άμεσο. ;)

Το LED όντως δεν λειτουργεί, προσωπικά δεν με απασχολεί κιόλας.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το Άλμπουμ δεν το χρησιμοποιώ, το Quickpic είναι καλύτερο και πιο άμεσο. ;)

Το LED όντως δεν λειτουργεί, προσωπικά δεν με απασχολεί κιόλας.

 

ok ευχαριστω για την βοηθεια ρε φιλε..... :)

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω για την βοηθεια ρε φιλε..... :)

 

Πάντως τώρα που είχα μία αναπάντητη κλήση το LED αναβόσβηνε μπλε.. ;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ο ποιο ειδικός τη rom την περνάς με cwm αφού προσέξεις πριν αν κάνει για τον kernel που έχεις. Αν όχι με το flahstool περνάς τον kernel που κάνει, και προχωράς στη rom. Αν χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία της sony τότε κάνεις επαναφορά κατευθείαν στην τελευταία έκδοση για το κινητό σου. Αν έχω λάθος κάπου παρακαλώ για διόρθωση από τους ποιο έμπειρους.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ψάχνονται με custom roms και kernels ρίξτε μια μιατιά εδώ.

Την χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με vengeance 1.32 kernel και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πολλές επιλογές στην εγκατάσταση και δουλεύουν πολλά τα οποία σε άλλες rom δεν παίζουν.

Βέβαια γούστα είναι αυτά.........

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ο ποιο ειδικός τη rom την περνάς με cwm αφού προσέξεις πριν αν κάνει για τον kernel που έχεις. Αν όχι με το flahstool περνάς τον kernel που κάνει, και προχωράς στη rom. Αν χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία της sony τότε κάνεις επαναφορά κατευθείαν στην τελευταία έκδοση για το κινητό σου. Αν έχω λάθος κάπου παρακαλώ για διόρθωση από τους ποιο έμπειρους.

 

Αυτά που έγραψα ποιο πάνω είναι σωστά;;

 

Η γνώμη μου:

Βρίσκεις την rom που σου αρέσει και τον kernel που ταιριάζει. Οδηγίες εγκατάστασης έχουν όλα στην πρώτη σελίδα του αντίστοιχου θέματος (γενικά όμως rom από cwm και kernel από flashtool). Αν δεν έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader δεν μπορείς να αλλάξεις kernel. Αν τον έχεις ξεκλειδώσει κάνεις οτι θέλεις και περνάς όποια επίσημη εργοστασιακή ρομ θέλεις μέσω flashtool.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τώρα για να γυρίσεις στην επίσημη θα το κάνεις με sus η δεν γίνετε επειδή δεν έχεις τον εργοστασιακό kernel;
Link to comment
Share on other sites

Εσύ τώρα για να γυρίσεις στην επίσημη θα το κάνεις με sus η δεν γίνετε επειδή δεν έχεις τον εργοστασιακό kernel;

 

Με αλλαγμενο kernel γινεται αναβαθμιση απο sus. Με ξεκλειδωτο bootloader δε γινεται..

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Το Emma είναι για ξεκλείδωτο αλλά σου αλλάζει το kernel η πρέπει να τον φλασάρεις πρώτα

και μετά να σου εγκαταστήσει αυτό τη rom

Link to comment
Share on other sites

Με όποιο τρόπο και να περάσεις εργοστασιακή ROM σου βάζει και τον εργοστασιακό kernel. Περιλαμβάνεται μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις Με ξεκλειδωτο bootloader δε γινεται..

δε μπορουμε να κανουμε αναβαθμηση με seus αν εχουμε ξεκλειδωσει bootloaer?

 

Όχι δεν γίνεται, βγάζει error.

 

Με ξεκλείδωτο bootloader περνάς firmwire μόνο μέσω Flashtool.

http://androxyde.github.com/

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...