Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

σου έκλεισε εφαρμογή λόγω ραμ??? :blink:

 

ναι ειδα οτι ειχε φτασει στα 5mb και καθως ζοριζα το Nokia store με περαξε εξω...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα.πριν λιγες μερες πηρε ενας φιλος ενα n9 και θα θελαμε να μας πειτε

η εδω η με p.m αν υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να βαλουμε στο κινητο ελληνικο

μενου η τουλαχιστον ελληνικο πληκτρολογιο !!! Ευχαριστουμε.

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... σχετικα καινουργιος στο Ν9 και το meego (λιγοτερο απο μηνα). Πρωτη εντυπωση γλυκοπικρη. Πολυ πρωτοποριακο και με τρελες δυνατοτητες, ευκολο και γρηγορο UI που τα σπαει... παρατημενο και χωρις εφαρμογες απο την αλλη... Επειδη το πηρα παραεισαγωγη καθως ηθελα γαλαζιο... εχω καποια θεματα. Θελω να το φλασαρω για αρχη καθως παιζει και τρελο battery drain (ή εχει τραγικη μπαταρια, δεν ξερω). Ειναι πολωνικο σε pr 1.1. Θελω να το κανω ταυτοχρονα και pr 1.2. ποια εκδοση να διαλεξω? ελληνικη δεν ειδα, οποτε balkan ή τη γενικη γενικη? (ανα εχετε και τα ονοματα αυτων που προτινετε θα το εκτιμουσα :lol:) Ευχαριστω.

It's not technology, it's what you do with it!

Nokia 5130 -> 3310 -> 6210 -> N70 -> N82 -> N97 Mini -> (HTC Desire) -> N8 -> N9 & Lumia 800 & N900 -> Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βάλεις την original για το δικό σου product number. Έτσι και αλλιώς δεν έχει διαφορά. Ελληνικό πληκτρολόγιο βάζεις σε όλες...

Flash με phoenix και όλα θα πάνε μια χαρά. Με την 1.2 θα σου βγάζει 2-3 μέρες με ίντερνετ στο αυτόματο, δηλαδή να μπαίνει όταν εσύ θέλει και όχι είναι συνεχώς συνδεδεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.πριν λιγες μερες πηρε ενας φιλος ενα n9 και θα θελαμε να μας πειτε

η εδω η με p.m αν υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να βαλουμε στο κινητο ελληνικο

μενου η τουλαχιστον ελληνικο πληκτρολογιο !!! Ευχαριστουμε.

 

κατεβασε το mesinput απο το nokia store και απο κει πηγαινε popular keyboards και επελεξε ενα που λεει:

greek, by outofbounds 2011

 

ΠΡΟΣΟΧΗ οχι το full greek

 

 

για 160 χαρακτηρες στα ελληνικα μηνυματα πας

settings->applications->messages->character encoding->reduced

 

για να αλλαξεις γλωσσα στο πληκτρολογιο απλα κανεις swype απο τα αριστερα προς τα δεξια πανω στο πληκτρολογιο

 

ελληνικα για το μενου δεν υπαρχουν δυστυχως

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.πριν λιγες μερες πηρε ενας φιλος ενα n9 και θα θελαμε να μας πειτε

η εδω η με p.m αν υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να βαλουμε στο κινητο ελληνικο

μενου η τουλαχιστον ελληνικο πληκτρολογιο !!! Ευχαριστουμε.

μονο πληκτρολογιο μπορεις να βαλεις.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335158

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βάλεις την original για το δικό σου product number. Έτσι και αλλιώς δεν έχει διαφορά. Ελληνικό πληκτρολόγιο βάζεις σε όλες...

Flash με phoenix και όλα θα πάνε μια χαρά. Με την 1.2 θα σου βγάζει 2-3 μέρες με ίντερνετ στο αυτόματο, δηλαδή να μπαίνει όταν εσύ θέλει και όχι είναι συνεχώς συνδεδεμένο.

 

Καλησπερα, ειπα να βαλω αλλη εκδοση γιατι για το δικο μου δε μου βγαζει ΟΤΑ αναβαθμιση σε 1.2... επισης δεν μου αναγνωριζει να αγορασω εφαρμογη μεσω νοκια στορ παρα μονο με καρτα ενω πχ στο Ν8 αγοραζα και μεσω λογαριασμου κινητης και ειπα μην φταιει αυτο. Οσο για την μπαταρια εχω mail for exchange οποτε το αυτοματο μαλλον απορριπτεται (αρα και η ελπιδα για καλυτερη διαρκεια μαλλον) αν και δε το εχω δει και στις ρυθμισεις. Το Ν8 παντως με ιδια χρηση την ειχε τη μερα χωρις συζητηση και εμπαινα και σε δευτερη...

It's not technology, it's what you do with it!

Nokia 5130 -> 3310 -> 6210 -> N70 -> N82 -> N97 Mini -> (HTC Desire) -> N8 -> N9 & Lumia 800 & N900 -> Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χιλια ευχαριστω ολους το βαλαμε και δουλεψε μια χαρα!!!

Μια ερωτηση ακομη υπαρχει τροπος να μπορουμε στο μενου να φτιαχνουμε

φακελους με καποιον τροπο η με καποιο app να βαζουμε οτι θελουμε??

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις την 1.2 πατάς παρατεταμένα σε κάποιο μέρος της οθόνης και επιλέγεις εκεί που λέει folder και έτσι δημιουργείς νέο φάκελο
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!ψηνομαι πολυ για την αγορα του αλλα σαν κατοχος iphone θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει...

επειδη οι developers δεν το υποστηριζουν μην την πατησω...

απο μπαταρια πως ειναι?

η ποιοτητα συνομιλιας?

οι χαρτες δουλειυν καλα?

τα email ερχονται κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!ψηνομαι πολυ για την αγορα του αλλα σαν κατοχος iphone θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει...

επειδη οι developers δεν το υποστηριζουν μην την πατησω...?

 

Αν σε ενδιαφέρει τόσο αυτό το κομμάτι, τότε άστο καλύτερα ...

Η μαγεία του n9 δεν βασίζεται σε εφαρμογές ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!ψηνομαι πολυ για την αγορα του αλλα σαν κατοχος iphone θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει...

επειδη οι developers δεν το υποστηριζουν μην την πατησω...

απο μπαταρια πως ειναι?

η ποιοτητα συνομιλιας?

οι χαρτες δουλειυν καλα?

τα email ερχονται κανονικα?

 

λοιπον το πηρα πολυ προσφατα και ερχομαι απο Nokia Ν8 (Symbian Belle custom) & Xperia neo V (Android ICS rooted tweaked etc)

-Μπαταρια: μετρια αλλα το σκαλιζω πολυ οποτε δεν εχω σαφη γνωμη ακομα

-Συνομιλια: μια χαρα, ικανοποιητικοτατη και εχει και επιλογη για μειωση θορυβου

-Χαρτες: τα λογια περιττα, απροβληματιστα δουλευουν

-Emails: Πολυ καλα και με πολυ ευχρηστο τροπο

-Εφαρμογες: οχι πολλες αλλα δεν μου λειπει κατι μπορω να πω (μονο καποια εφαρμογη με πληρες και αναλυτικο μητρωο κλησεων λειπει)

-Καμερα: πολυ καλη σε σχεση με αλλες 8αρες

-User Interface: Μαματο!! Μακραν οτι καλυτερο εχω δει!

-Λειτουργικο: Σαν φοιτητης πληροφορικης και χρηστης UNIX (Ubuntu) αισθανομαι ελευθερος πλεον!

-Κατασκευη: Μετα το Ν8 οτι καλυτερο ειχα (στην υπογραφη μου ειναι τα κινητα που ειχα)

-Οθονη: Συνουσιαζεται και χειροδικει!!! :p (Sorry mods)

-Browser: Πολυ καλος αλλα λενε οτι ο Firefox ειναι ακομα καλυτερος

-Ενταση ηχου: Καλη, οχι τιποτα ιδιαιτερο (βεβαια καμια σχεση με Νοκια 5800)

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

@hgemwn

σου απαντησαν και οι απο πανω αλλα να σου πω και εγω κατι.

οι developers δεν το παρατησαν το κινητο και αν το παρεις οχι δεν θα την πατησεις. ειναι παρα πολυ καλο(το απολυτο για μενα :p) ειναι ομορφο και με παρα πολλες δυνατοτητες. δεν εχει τις εφαρμογες του iphone ουτε προκειται ποτε να τις εχει.

αν μπορεις καλυτερα δοκιμασε το καπου πρωτα και μετα βλεπεις αν θα το παρεις..αν και πιστευω αν το πιασεις στα χερια σου δεν θα το αφησεις ;)

 

ερχεται και η pr1.3 μεσα στον μηνα μαλλον :happy:

Link to comment
Share on other sites

οι developers δεν το παρατησαν το κινητο και αν το παρεις οχι δεν θα την πατησεις. ειναι παρα πολυ καλο(το απολυτο για μενα :p) ειναι ομορφο και με παρα πολλες δυνατοτητες. δεν εχει τις εφαρμογες του iphone ουτε προκειται ποτε να τις εχει.

 

Έτσι είναι ... Έχω Android κινητό, το οποίο έχει ισάριθμο αν όχι μεγαλύτερο αριθμό εφαρμογών ... Ζήτημα να χρησιμοποιώ τις 5 σε καθημερινή βάση .. Αντιθέτως το n9 έχει κάτι που δεν θα έχει κανένα άλλο OS με καμία άλλη εφαρμογή ... Όταν βγαίνω για καφέ με φιλαράκι κάτοχο του n9 απλά δεν χορταίνω να το πειράζω όλη την ώρα ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ για τις γρηφορες απαντησεις!λοιπον πιο συγκεκριμενα θα ηθελα να ρωτησω:

απο συνδεσιμοτητα wifi πως τα παει? για bluetooth εχω to sony ericsson mw600.συνδεεται κανονικα?

για εφαρμογες δεν ψαχνω τυπου isouvlaki αλλα εφαρμογες office για επεξεργασια κειμενου και adobe

και κατι τελευταιο....τα email ειναι push η εχουν καθυστερηση?

 

Αν σε ενδιαφέρει τόσο αυτό το κομμάτι, τότε άστο καλύτερα ...

Η μαγεία του n9 δεν βασίζεται σε εφαρμογές ....

 

αλλα που βασιζεται ?δεν βασιζεται και σε εφαρμογες περαν του τρομερου UI?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αλλα που βασιζεται ?δεν βασιζεται και σε εφαρμογες περαν του τρομερου UI?

 

Bασιζεται κυριως στο "ασύλληπτο" User Interface, τον μινιμαλ σχεδιασμο και στην ευκολια και αμεσοτητα στην χρηση του.

 

Δηλαδη ναι, κατα 90% στο UI. Aκομα και τα απλα πραγματα τα κανει με στυλ.

Ειδικα δε, αν περασεις το Faster N9 script... γινεται βούτυρο εντελως.

 

Εφαρμογες για να κανεις την δουλεια σου υπαρχουν. Παιχνιδια αρκετα, torrent client, αναγνωριση μουσικης (eyrie), αρκετοι Music players και video players, weather apps, 3 διαφορετικοι internet browsers και αρκετα αξιλογα utilities που εμπλουτιζουν περισσοτερο ακομα το ιδιο το λειτουργικο.

 

συν το ο,τι καλο εχει ερθει (και θα ερθει στο μελλον) χαρη στο Inception.

Edited by paidi_8auma
Link to comment
Share on other sites

Παιδες το κινητο μου ενω συνδεεται με wifi δεν μπιανει στο ιντερνετ ξερει κανεις τι παιζει.

WIFI BTW Ειναι του σπιτιου μου αυτο απο το οποιο γραφω τωρα... Τοσο καιρο εμπαινα κανονικα τωρα ξαφνικα το παρουσιασε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το κινητο μου ενω συνδεεται με wifi δεν μπιανει στο ιντερνετ ξερει κανεις τι παιζει.

WIFI BTW Ειναι του σπιτιου μου αυτο απο το οποιο γραφω τωρα... Τοσο καιρο εμπαινα κανονικα τωρα ξαφνικα το παρουσιασε.

 

επανεκκινηση κινητου ή του ρουτερ δοκιμασες???

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Το ρουτερ οχι αλλα δεν εχει σημασια απο το pc μπαινω κανονικα...Το κινητο ναι αλλα και παλι τιποτα ενω δειχνει οτι συνδεεται. Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

τελικα ποσο κραταει η μπαταρια; Μου βγαζει μονο 1 μερα και χωρις τρελη χρηση....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο club.

Η μπαταρια σε εμενα κρατουσε 1 μερα με το ζορι, αλλοι λενε οτι τους κραταει 3 μερες.

 

Εγω θεωρω την διαρκεια της μπαταριας του μαζι με το χαμηλο ηχειο τα μεγαλυτερα προβληματα του Ν9.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

παιδια

1)καθε φορα που ξυπναω το πρωι βλεπω το κινητο να προσπαθει να βρει ασυρματο δικτυο να συνδεθει..

ποιος μπορει να ειναι ο λογος που το κανει αυτο??

να αναφερω οτι στους 2 λογαριασμους mail που εχω περασει εχω βαλει schedule->off και το meecast το εχω βαλει να μην κανει ποτε update μονο του...

 

 

2)ποτε ποτε οταν χαζευω στο nokia store ή παιζω καποιο βαρυ παιχνιδι (NFS Shift) με πεταει εξω??

εχει συμβει σε κανεναν σας?? ξερετε μηπως ποιος ειναι ο λογος??

μπορει να φταιει η εξοικονομηση ενεργειας που ειναι ενεργοποιημενη??

 

 

//σορρυ πατησα κατα λαθος παραθεση αντι για τροποποιηση και εκανα 2πλο ποστ

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το να ψάχνει internet σε άσχετες στιγμές όποτε το ανοίγεις πρέπει να είναι κάποιο bug γιατί και σε μένα το κάνει. To μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πατήσω cancel στην αναζήτηση δυκτίου και μετά σταματάει το πρόβλημα μέχρι φυσικά να ξαναεμφανιστεί :P

H μπαταρία πάντως σε μένα με μέτρια χρήση κρατάει δύο μέρες γεμάτες. Θέλει λίγο καιρό για να στρώσει και δεν θέλει με τίποτα να έχεις ενεργοποιήσει το developer mode γιατί αυτό για ανεξήγητο λόγο τραβάει πολύ μπαταρία.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...