Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παλι το ιδιο μου κανει μου κλεινει την γραμμη ιντερνετ κατεβασα το προγραμμα δεν μου κανει συνδεση στο pc
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για δες μήπως το έχεις ρυθμίσει να σου κόβει την σύνδεση όταν ξεπερνάει κάποια δεδομένα. Θα βρει αυτές τις ρυθμίσεις στο counter.
Link to comment
Share on other sites

Τι λες να δοκιμασεις με PHOENIX να κατεβασεις απο NAVIRM τα λογισμηκα και να φλασαρεις αλλα να μας πει και καποιος αλλος αν ειναι καλη ιδεα.
From N9
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται λιγο βουνο μου εβγαλε την πιστη στο Ν8 και νομιζω οτι εδω θα ειναι πιο δυσκολο ....
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ? Εγω αυτο θα εκανα η στην τελικη θα το επαιρνε απο κει που το αγορασα για σιγουρια
From N9
Link to comment
Share on other sites

Tα καταφερα το εβαλα διπλα στο ρουτερ παιδευτηκα καμια 10αρια φορες αφου εκανα reset και εγινε φυσικα βλεπω μικρες διαφορες οσο το δουλευω ειναι λιγο πιο γρηγορο νομιζω στο σημα χμ λιγο καλυτερο
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ευχαριστώ!!Δεν το εχω :( δεν μου εχει ερθει ουτε στο κινητό ουτε στο pc οποτε απο οτι διαβασα πρεπει να περασω απο καταστημα??
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ευχαριστώ!!Δεν το εχω :( δεν μου εχει ερθει ουτε στο κινητό ουτε στο pc οποτε απο οτι διαβασα πρεπει να περασω απο καταστημα??

 

δεν σου εχει ερθει η αναβαθμιση? αν μπορεις πες μας πια εκδοση εχεις!αλλα αν δεν σου εχει βγαλει τιποτα η εχεις την τελευται εκδοση η αν δεν την εχεις καλυτερα να πας σε καποιο nokia store!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έψαχνα για κάποιο εορτολόγιο βρήκα μια λύση μέσω google calendar. Αν έχετε λογαριασμό στο calendar της google απλά κάντε import τα αρχεία του εορτολόγιου στο calendar σας σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες

 

http://www.digitalnews.gr/10423/google-calendar-eortologio

 

μετά συγχρονίζεις το κινητό σου με το google calendar μέσω τα calDAV βάζοντας το ονομα και το pass του λογαριασμού και σας server το google.com. Πλέον όλες οι γιορτές εμφανίζονται στο calendar και εμφανίζονται και σαν event στην αρχική οθόνη. Δεν ξέρω όμως αν σε κάθε event μήπως βαράει και ήχος ειδοποίησης τότε θα πρέπει να βρω λήση :P

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΜΕ PR1.1(20.2011.40-4.480.2_PR_480) δεν μου εχει βγαλει κατι για νεα ουτε στο τηλεφωνο ουτε στο pc οποτε πρεπει να παω σε καποιο nokia care?
Link to comment
Share on other sites

Του ζήτησες να σου κάνει refresh τα updates ? εμένα έτσι μου εμφάνισε την αναβάθμιση..

 

settings > applications > Manage Applications > και πατάς το πλήκτρο κάτω δεξιά που παραπέμπει στα update της συσκευής αλλά και των εφαρμογών.. εμένα εκεί μου το έβγαλε αφού πρώτα πάτησα το refresh (πάνω δεξιά όταν είσαι στην καρτέλα updates) και έψαξε για όλα τα updates..

 

για δες έτσι..

 

Swype ελληνικά έχει καταφέρει κανείς να βάλει ?

προσπαθώ με WinSCP ..

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αφού επί βδομάδες διάβαζα εκατοντάδες σελίδες από sites που φιλοξενούν τις είτε θετικές είτε αρνητικές γι αυτήν τη μοναδική συσκευή απόψεις των κατόχων της και μη (ειδικά το σχετικό topic στο myphone ξεκοκαλίστηκε κανονικά) κι αφού πήγα και ξαναπήγα στα διάφορα καταστήματα για να περιεργαστώ το Ν9 πάλι και πάλι (διαλέγοντας επίτηδες διαφορετικό μαγαζί κάθε φορά, ώστε ν’ αποφευχθεί το άγριο στραβοκοίταγμα των υπαλλήλων), έκανα τελικά την υπέρβαση και το απόκτησα κι εγώ. Μαυράκι, 64άρι και φινλανδικό (γιατί μαθαίνω πως υπάρχει και η «μέϊντ ιν τσάϊνα» βερσιόν του κινητού, που, όπως λένε οι κακές γλώσσες, δεν την καλοδέχεται το εδώ σέρβις για τις όποιες επιδιορθώσεις σε περίπτωση που προκύψει κάτι). Τέλος πάντων, και για να μην το κουράζω περισσότερο, εύχομαι να μου βγει σε καλό αυτή η επιλογή μου και να μην το μετανιώσω. Διότι μόλις τριών μηνών σχέση μ’ ένα ολοκαίνουριο HTC (android) απαρνήθηκα για το χατίρι του Ν9 και του MeeGo.

 

Δύο πρώτες απορίες (κι όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη ας δώσει τα φώτα του):

α) Υπάρχει τρόπος να μάθω από κάπου τη χρονιά που κατασκευάστηκε η συσκευή μου;

β) Εντάξει, η μπαταρία είναι καινούριου τύπου. Είναι όμως και built in, κι αυτό με μπερδεύει κομμάτι. Τι ισχύει για την πρώτη φόρτιση (πόσος χρόνος) και τι για τις επόμενες (πότε πριν αδειάσει τελείως η μπαταρία να μπαίνει για φόρτιση το κινητό);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Enne_See
Link to comment
Share on other sites

Α) τα πρώτα Ν9 ήρθαν Νοέμβριο στην Ελλάδα....Οπότε ποια η διαφορά ? Απλά πέρασε το τελευταίο update εάν δεν το έχει μέσα. 30.2012.7.1

Β) το βάζεις στον φορτιστή και το βγάζεις μόλις φορτίσει. Καλό είναι για τις επόμενες 3 φορτίσεις να το αφήνεις να πέφτει στο 10-15% και μετά να το φορτίζεις. Μετά από τις 3 φορτίσεις, το φορτίζεις όποτε θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και χρόνια θεωρώ πως η προσφορά των διαφόρων εξειδικευμένων forums είναι πραγματικά μεγάλη, γι αυτό και είναι πολύ καλό να ενημερώνεται κανείς πάνω στο θέμα που τον απασχολεί δια μέσου των σελίδων τους, ανακαλύπτοντας στην πορεία τους χίλιους και έναν λόγους που έχει για να παρακολουθεί τα σχετικά νήματα. Αυτό λίγο-πολύ συμβαίνει κι εδώ, στη δική μας περίπτωση, επειδή ακριβώς οι διάφοροι χρήστες καταθέτουν την εμπειρία τους, συζητώντας και προτείνοντας λύσεις πάνω σε μια πολύ ιδιαίτερη (αλλά και τόσο διαφορετική από τον όγκο των υπολοίπων που κυκλοφορούν αυτήν τη στιγμή) συσκευή.

 

Αναφέρω τα παραπάνω επί συγκεκριμένου, καθόσον πριν από λίγο επιχείρησα μ' επιτυχία την αναβάθμιση που προαιρετικά μπορούν να πραγματοποιήσουν στο N9 τους όλοι οι κάτοχοι που έτυχε ν’ αγοράσουν κάποια συσκευή φέρουσα παλαιότερη της 30.2012.7.1 έκδοση (όπως συνέβη σ' εμένα, για παράδειγμα). Αυτό είναι όντως εφικτό να γίνει OTA, χωρίς να χρειάζεται αναγκαστικά να καταφύγει κάποιος σε ακραίες επιλογές για να την πετύχει, όπως πιθανόν έπραξαν σε διάφορες περιπτώσεις άλλοι κάτοχοι (μάλλον πιο ανυπόμονοι). Αν υπάρχει κάποιο βασικό, πρώτο ζητούμενο, αυτό είναι να εμφανιστεί στην οθόνη της συσκευής το ότι πράγματι υπάρχουν διαθέσιμα updates, αφού πρώτα οδηγηθούμε στην πληροφορία αυτή μέσω των γνωστών κινήσεων (Settings → Applications → Manage Applications → πάτημα πλήκτρου εντολής για Updates). Όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς, αρχικά πρέπει να συνδεθεί το κινητό του μέσω WiFi σε κάποιο οικείο router του οποίου το κωδικό key γνωρίζει. Εδώ όμως θα πρέπει να προσέξει κάτι σημαντικό: για κάποιον ανεξήγητο (τουλάχιστον για μένα) λόγο, το N9 αδυνατεί αρχικά να διατηρήσει σταθερή τη σύζευξή του με το router. Μπορεί όχι στο σύνολο των περιπτώσεων, εφόσον υπαρχουν κι εκείνοι οι κάτοχοι που δεν παραπονέθηκαν καθόλου, πάντως συμβαίνει. Έτσι, δεν αποκλείεται στο ξεκίνημα των προσπαθειών (και δεν είναι τυχαίος ο πληθυντικός «προσπαθειών») να προκύψει κάποια αδυναμία στο να επισυμβεί η όποια αναβάθμιση. Κι αυτό επειδή, πολύ απλά, πέφτει η σύνδεση με το διαδίκτυο (!) και διακόπτεται η όλη διαδικασία, με συνέπεια να εμφανίζεται στην οθόνη η ένδειξη fail. Σημαντικό όμως είναι να μη χαθεί η υπομονή μας και τα παρατήσουμε, αναζητώντας έτσι με βεβιασμένη διάθεση την εναλλακτική (αλλά πιο hard) λύση.

 

Λίγα posts πιο πίσω, πολύ ορθά ο χρήστης Malamatina αναφέρει πώς αφού πρώτα έφερε τη συσκευή δίπλα στο router, επανέλαβε αρκετές φορές την προσπάθεια για αναβάθμιση, ίσως και πλέον των δέκα. Κάτι που σημαίνει νέα κάθε φορά σύνδεση με το router, πληκτρολογώντας τον αντίστοιχο κωδικό του key στο N9, και στη συνέχεια να ξανακάνει από τα Settings τη διαδικασία για το όποιο update. Θέλω να επιβεβαιώσω ότι μετά από κάμποσες προσπάθειες, όντως όλα θα γίνουν κανονικά κι αυτόματα, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος σύγχυσης (εκτός ίσως από το μικρό χάσιμο χρόνου). Απλά μη χάσετε την υπομονή σας και τα παρατήσετε νωρίς. Στο τέλος θα κατεβεί το σχετικό υλικό Over The Air, ακολούθως θα γίνει το ποθητό update, θα πραγματοποιηθεί επανεκκίνηση της συσκευής και, ιδού, το N9 θα ενημερωθεί με τη νεότερη έκδοση του λειτουργικού. Να αναφέρω ακόμα πως είναι ίσως καλό να δοθεί προηγουμένως, πριν δηλαδή τις επαναλαμβανόμενες προσπάθειες για update, εντολή για reset του κινητού (προσωπικά, το έκανα) ώστε αυτό ν' απαλλαχθεί από παραμέτρους που θα παρακώλυαν επιπρόσθετα την επιχειρούμενη ενημέρωση. Μετά προχωράτε κατά τα γνωστά, έτσι όπως αναφέρθηκε αμέσως πριν.

 

Εύχομαι καλή ευκολία και στους υπόλοιπους updaters.

Edited by Enne_See
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καταλήξει με ασφάλεια σε κάποιο συμπέρασμα για τις micro SIM κάρτες; Θέλω να πω, σε περίπτωση που κάποιος κόψει την παλιά SIM μ' επιτυχία, κι αυτή μετά συνεργαστεί κανονικά με τη συσκευή (με το Ν9), υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος αυτός ο κάποιος να προβεί σε αγορά εργοστασιακά κατασκευασμένης micro SIM;

 

Επειδή το κόστος για μια τέτοια κίνηση δεν είναι πλέον απαγορευτικό, αν υπάρχει κάποιο πρόσθετο όφελος θα προχωρούσα άνετα στην απόκτηση μιας…

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καταλήξει με ασφάλεια σε κάποιο συμπέρασμα για τις micro SIM κάρτες; Θέλω να πω, σε περίπτωση που κάποιος κόψει την παλιά SIM μ' επιτυχία, κι αυτή μετά συνεργαστεί κανονικά με τη συσκευή (με το Ν9), υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος αυτός ο κάποιος να προβεί σε αγορά εργοστασιακά κατασκευασμένης micro SIM;

 

Επειδή το κόστος για μια τέτοια κίνηση δεν είναι πλέον απαγορευτικό, αν υπάρχει κάποιο πρόσθετο όφελος θα προχωρούσα άνετα στην απόκτηση μιας…

 

το μονο καλο με την κανονικη microsim ειναι οτι εχει ανταπτορα και την κανεις κανονικη και την βαζεις σε οποια συσκευη θελεις..

τωρα αν την κοψεις..ειναι αναλογως τι δουλεια θα κανει ο καθενας :)

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος του καταστήματος που επιχείρησε την κοπή της παλιάς μου SIM φαίνεται πως ήξερε τι έκανε, γι αυτό και συνεργάστηκε με την πρώτη με το N9 (κι απο τότε συνεχίζει κανονικά). Απλά αναρωτιόμουν μήπως κερδίζει κανείς κάτι περισσότερο στην περίπτωση που επιλέξει μια εργοστασιακά κομμένη SIM για το κινητό, πέρα από το ότι θ' αποκτήσει και το ανταπτοράκι της για να την τοποθετήσει και σε κάποια άλλη συσκευή αν το θελήσει.
Link to comment
Share on other sites

Απλα μωρε δεν κοβονται ολες ή τουλαχιστον δεν κοβονται ολες καλα.

Δεν ξερω πως την εκοψαν εκει που πηγες αλλα εγω με το sim cutter που εχω αγορασει κραταω για ανταπτορα το κομματι που εμεινε απο την κοπη.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος του καταστήματος που επιχείρησε την κοπή της παλιάς μου SIM φαίνεται πως ήξερε τι έκανε, γι αυτό και συνεργάστηκε με την πρώτη με το N9 (κι απο τότε συνεχίζει κανονικά). Απλά αναρωτιόμουν μήπως κερδίζει κανείς κάτι περισσότερο στην περίπτωση που επιλέξει μια εργοστασιακά κομμένη SIM για το κινητό, πέρα από το ότι θ' αποκτήσει και το ανταπτοράκι της για να την τοποθετήσει και σε κάποια άλλη συσκευή αν το θελήσει.

Το ανταπτορακι υπαρχει και μονο του.δεν παει απαραιτητα πακετο με τη σιμ.εγω ειχα παρει ενα απογερμανο με 2ευρω.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Το ανταπτορακι υπαρχει και μονο του.δεν παει απαραιτητα πακετο με τη σιμ.εγω ειχα παρει ενα απογερμανο με 2ευρω.

 

Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό από αντίστοιχο σχόλιο υπαλλήλου στο κατάστημα όπου πληρώνω τον μηνιαίο λογαριασμό του κινητού μου (διαφορετικό από το κατάστημα που προμηθεύτηκα τη συσκευή καθαυτή). Anyways, αντιλαμβάνομαι πως, όπως κι αν έχει το πράγμα, κρατάμε ως δεδομένο το ότι αν η μεγάλου μεγέθους SIM κοπεί χωρίς πρόβλημα (κι ακολούθως λειτουργήσει απρόσκοπτα) αποτελεί πλεονασμό η αγορά πρόσθετης εργοστασιακής micro SIM.

 

ΥΓ.: Είδα ότι η σχετική απορία έχει καταγραφεί και σε sites του εξωτερικού, χωρίς όμως να δίνεται μια συμπερασματικά σαφής εξήγηση για το τι ισχύει.

Edited by Enne_See
Link to comment
Share on other sites

Το εχω στα χερια μου εδω και λιγη ωρα, δηλωνω ενθουσιασμενος. Ενα προβληματακι ομως ειναι οτι εκανα sync με το gmail μου και μου περασε μονο τα mail, calendar και επαφες του gtalk και οχι τις τηλεφωνικες επαφες που εχω εκει. Τις περασα με bluetooth απο τη προηγουμενη συσκευη (ευκολη διαδικασια) αλλά θελω να συγχρονιζει τις επαφες με το gmail, τι πρεπει να κανω? Edited by ^Deadly_Sin^
Link to comment
Share on other sites

Το εχω στα χερια μου εδω και λιγη ωρα, δηλωνω ενθουσιασμενος. Ενα προβληματακι ομως ειναι οτι εκανα sync με το gmail μου και μου περασε μονο τα mail, calendar και επαφες του gtalk και οχι τις τηλεφωνικες επαφες που εχω εκει. Τις περασα με bluetooth απο τη προηγουμενη συσκευη (ευκολη διαδικασια) αλλά θελω να συγχρονιζει τις επαφες με το gmail, τι πρεπει να κανω?

 

αντε μεγιες!! δεν θυμαμαι τι πρεπει να κανεις..για δες και εδω http://blogblackberry.net/nokia/how-to-sync-contacts-to-nokia-n9.html

Link to comment
Share on other sites

αντε μεγιες!! δεν θυμαμαι τι πρεπει να κανεις..για δες και εδω http://blogblackberry.net/nokia/how-to-sync-contacts-to-nokia-n9.html

 

Ευχαριστω πολυ :) Θα τις κανω κι ενα sync με ovi για να ειμαι σιγουρος παντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...