Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλου μικρη λεπτομερια αλλα θα μου αρεσε οταν κανω swipe προς τα κατω για να κλεισω μια εφαρμογη να μην σκοτεινιαζει ο τοπος..

το εκαναν βεβαια για να δειξουν πως η εφαρμογη κλεινει ετσι. (ενω στην PR 1.1 δεν ειχε τετοιο εφφε μουνταδας)

 

αλλα ειναι σαν να πλακωνει ο θανατος να πουμε... μαυριζει η ψυχη μου : p

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια ερώτηση; μετά την αναβάθμιση μου κολλάει βιντεοκλίπ τα οποία τα μετατρέπω με τη βοήθεια του κινητού... συμβαίνει σε κανέναν αλλο αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μόλις το πήρα και εγώ!Ακόμη δεν το έχω ανοίξει.

Επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα της μπαταρίας τι είναι πιο σωστό:να το φορτίσω πριν το ανοίξω για αρκετές ώρες ή να το ανοίξω και μόλις αδειάσεi να κάνω μία κανονική φόρτιση;

Επίσης,να κάνω πρώτα το 1.1 και μετά το 1.2 update;Είναι από τη Nokia ή από την Peregrine;

Ελπίζω να μη σας κούρασα,απλά επειδή πρώτη φορά παίρνω ένα τόσο ποιοτικό τηλέφωνο έχω άγχος μήπως κάνω κάτι στραβά! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μόλις το πήρα και εγώ!Ακόμη δεν το έχω ανοίξει.

Επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα της μπαταρίας τι είναι πιο σωστό:να το φορτίσω πριν το ανοίξω για αρκετές ώρες ή να το ανοίξω και μόλις αδειάσεi να κάνω μία κανονική φόρτιση;

Επίσης,να κάνω πρώτα το 1.1 και μετά το 1.2 update;Είναι από τη Nokia ή από την Peregrine;

Ελπίζω να μη σας κούρασα,απλά επειδή πρώτη φορά παίρνω ένα τόσο ποιοτικό τηλέφωνο έχω άγχος μήπως κάνω κάτι στραβά! :)

 

 

Οι μπαταριες πλεον δεν θελουν πολλες ωρες φορτιση ουτε χρειαζεται να αδειασουν. Το αντιθετο μαλιστα καθως αν αφηνεις το κινητο να φορτιζεις με τις ωρες καταπονειται η μπαταρια και καλο ειναι να μην αδειαζουν τελειως.

Εγω για πρωτη φορα το αφησα να φορτισει 3-4 ωρες χωρις να το πειραζω.Η μπαταρια θα στρωσει μετα απο 4-5 φορτισεις.

Βαλτο να κανει update και θα γινει αυτοματα λογικα στην 1.2. Αυτο μη σε απασχολει βεβαια.

Θα σου προτεινα να ξεκινησεις να πειραματιζεσαι με το τηλεφωνο και μετα κανεις και τα Updates.

Link to comment
Share on other sites

η αναπαραγωγη 720p συνεχιζει να ειναι για τα μπαζα

 

ακομα και τα 480p στο youtube καμια φορα ζοριζεται.

ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και φυσικα ειναι θεμα S/W

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει κάτι βιντεάκια απο youtube 720p τα μετατρέπω με το κινητό να τα παίξει και παρουσιάζει κολλήματα να ανησυχώ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μόλις το πήρα και εγώ!Ακόμη δεν το έχω ανοίξει.

Επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα της μπαταρίας τι είναι πιο σωστό:να το φορτίσω πριν το ανοίξω για αρκετές ώρες ή να το ανοίξω και μόλις αδειάσεi να κάνω μία κανονική φόρτιση;

Επίσης,να κάνω πρώτα το 1.1 και μετά το 1.2 update;Είναι από τη Nokia ή από την Peregrine;

Ελπίζω να μη σας κούρασα,απλά επειδή πρώτη φορά παίρνω ένα τόσο ποιοτικό τηλέφωνο έχω άγχος μήπως κάνω κάτι στραβά! :)

 

Οποιον και απο τους δυο τροπους να επιλεξεις , δεν θα παθει τιποτα η μπαταρια.

Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι ναμην το αφησεις στον φορτιστη για ωρε αφου δειξε η ενδειξη πως φορτισε.

Οποτε , με το που δεις πως ειναι φουλ, βγαλε το.

 

 

οσο για το update, με το που συνδεθεις μεσω wifi, θα σκασει αυτοματα η ειδοποιηση για την PR 1.2

οποτε και θα την κανεις.

δεν θα σε βαλει να επιλεξεις δηλαδη. θα σου βγαλει (και ετσι ειναι το λογικο) την πιο προσφατη. η οποια περιεχει ολες τις αλλαγες και της παλιας εννοειται (της PR1.1)

Έχω κατεβάσει κάτι βιντεάκια απο youtube 720p τα μετατρέπω με το κινητό να τα παίξει και παρουσιάζει κολλήματα να ανησυχώ;

 

Αυτο λεω απο πανω.

ειναι προβλημα του μαμημενου του Ν9 και του Meego.

ετσι ηταν απο την αρχη. ελεγαν πως με την PR1.2 θα εφτιαχνε.

αναμενουμε.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

με την 1.1 μου τα έπαιζε όμως αφου τα μετέτρεπε γιαυτό ανησυχώ! όταν εννοώ κολλήματα εννοώ κινείτε λίγο αργά λίγο γρήγορα και η ανάλυση του βίντεο έχει μετατραπεί σε 720χ404. Συγνώμη που σας πρήζω κιόλας!
Link to comment
Share on other sites

Eδώ που τα λέμε, είναι εντελώς περιττό να θέλουμε να αναπαράγουμε περιεχόμενο 720p σε μιά οθόνη 480p, όπως αυτή του Ν9.

 

Mαζι σου, αλλα θα επρεπε να το παιζει τελεια.

ας ελπισουμε πως θα αλλαξει με επομενο update

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τι είδος να τα κάνω τα αρχεία και τι ανάλυση για να τα παίζει σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να την ξαναπεράσω; ρωτάω επειδή είμαι άσχετος αν μπορείτε να μου πείτε μήπως φταίει αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον! Εκανα κι εγω το Update και παρατηρησα οσα ειπατε πιο πανω.

 

Δυο παρατηρησεις:

 

Συν:

1) Εχω εγκατεστημενο το swipe manager και οταν κανω δεξια θα επρεπε να κλεινει η εφαρμογη αλλα δεν κλεινει.

Το καλο ειναι οτι πλεον οταν γινεται close Μια εφαρμογη σε παει αμεσως στο μενου και οχι στη μαυρη οθονη που λεει:

"Nothing Open" οποτε και επρεπε να πας παλι αριστερα και μετα να κλειδωσεις.

 

2)Προσθεσανε στην καμερα χρονοδιακοπτη

 

Μειον:

Δεν βαλανε το wifi να κλεινει απο την πανω γραμμη ουτε και να μπαινει σε flight mode.

Οποτε καθε φορα θα πρεπει να το κανουμε απο τις ρυθμισεις...:(:(:(

Edited by MADONUS7MAD
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω εμένα κάτι βίντεο που τα έπαιζε με την 1,1 τα κολλάει (Bugs) έτσι νομίζω λέγεται με την 1,2 άμα θέλετε να βγάλω και βίντεο να το δείτε δεν αντέχω θα το σπάσω στο τέλος.... ουφ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον! Εκανα κι εγω το Update και παρατηρησα οσα ειπατε πιο πανω.

 

Δυο παρατηρησεις:

 

Συν:

1) Εχω εγκατεστημενο το swipe manager και οταν κανω δεξια θα επρεπε να κλεινει η εφαρμογη αλλα δεν κλεινει.

Το καλο ειναι οτι πλεον οταν γινεται close Μια εφαρμογη σε παει αμεσως στο μενου και οχι στη μαυρη οθονη που λεει:

"Nothing Open" οποτε και επρεπε να πας παλι αριστερα και μετα να κλειδωσεις.

 

2)Προσθεσανε στην καμερα χρονοδιακοπτη

 

Μειον:

Δεν βαλανε το wifi να κλεινει απο την πανω γραμμη ουτε και να μπαινει σε flight mode.

Οποτε καθε φορα θα πρεπει να το κανουμε απο τις ρυθμισεις...:(:(:(

για εναλλαγη απο 2g σε 3g και για flight mode on/off βγηκαν προσφατα οι αντιστοιχες εφαρμογες για να τα ανοιγοκλεινεις απευθειας απ το μενου εφαρμογων.

http://my-meego.com/software/applications.php?name=FlightMode&fldAuto=1268&faq=1

http://my-meego.com/software/applications.php?name=2G3G&fldAuto=1267&faq=1

πιστευω ειναι θεμα χρονου να δουμε κατι και για wifi.υπομονη.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ΜΗΝ ασχολείστε με το wifi

αν θέλετε να το κλείσετε μπορείτε μέσω terminal (το έχουμε ποστάρει πιο πίσω)

Αλλα (εχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να το λέμε) δεν υφίσταται λόγος μιας και το module μπαινει σε low power mode όταν παραμένει ανενεργό οπότε η όποια απολαβή/κέρδος σε ενέργεια είναι μηδαμινή....

Βεβαίως όμως υπάρχει bug στην 1.2 και το έχουν αν όχι όλοι, τότε η πλειοψηφία, δηλαδη αν είχατε ένα hotspot ως connect automatically when needed τότε όποτε χρησιμοποιούσατε το inet αυτό θα ενεργοποιούνταν αυτόματα και θα "έπεφτε" όταν θα τελείωνε η χρήση του inet, τώρα με την 1.2 αυτό δυστυχώς πλέον δεν συμβαίνει...

Bugzilla one - two

φυσικά μην το συγχέουμε με το wifi on/off

 

Επίσης η πυξίδα λειτουργεί άψογα με το Νοκια Maps πλέον

 

Τώρα για εναλλαγη 2G/3G συμφωνώ απόλυτα!

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να αφαιρέσω από το κινητό το facebook και το twitter όχι σαν εικονίδια από το μενού αλλά σαν applications.

 

Ευχαριστώ

N9 Best phone ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να αφαιρέσω από το κινητό το facebook και το twitter όχι σαν εικονίδια από το μενού αλλά σαν applications.

 

Ευχαριστώ

 

Υπάρχει τρόπος να εαναγκαταστήσω το video player?

 

Παιδιά το τηλέφωνο έχει terminal επάνω. Αν τα αρχεία της εκάστοτε εφαρμογής δεν είναι corrupted ώστε να έχουν κάποιο πρόβλημα, από το backup σας βρείτε τα, αντιγράψτε μόνο αυτά της εφαρμογής που θέλετε και googleάρετε για το tutorial που λέει το how to. Δείτε βέβαια μήπως το intergration είναι βαθύ ώστε πχ στην περίπτωση του mmosgr το φεισμπουκ που θες να βγάλεις δεν λογαριάζεται σαν απλή εφαρμογή αλλά σαν core application. Οι androidάκιδες έχουν το xda στα bookmarks, βάλτε και σεις το maemo.org και ψαχουλέψτε το λίγο

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να αφαιρέσω από το κινητό το facebook και το twitter όχι σαν εικονίδια από το μενού αλλά σαν applications.

 

Ευχαριστώ

 

Νομίζω μερικά εικόνίδια από το application δεν μπορείς να τα βγάλεις γιατι δεν έχουν και το σηματάκι για αφαίρεση. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις έναν φάκελο και να τα βάλεις όλα εκεί μέσα

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα καμία απάντηση απ τη Nokia care τελευταιο τους μνμ ηταν οτι το προωθούν στη Φινλανδία , το πρόβλημα ειναι το εξής δεν κάνει restore απ το Nokia Link απο προήγούμενα backup ήλπιζα με την αναβάθμιση θα έστρωνε αλλά εξακολουθεί.

έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

βάλτε και σεις το maemo.org και ψαχουλέψτε το λίγο

 

το οποιο εδω και λιγη ωρα φαινεται να εχει πεσει.

ελπιζω προσωρινα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...