Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχεις μετατρέψει τους υπότιτλους σε Unicode από ANSI ?

πως γινεται αυτο;

 

ο Open video player δεν παιζει σωστα τα avi.συνεχεια κολλαει.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερώτηση προς τους κατόχους:

 

Εν τέλει μετά απο καιρό πως κρίνετε την εμπειρία του λειτουργικού όσον αφορά την ομοιογένεια του και μόνον!

 

Δηλαδή πηγαίνει με τα ίδια καρέ στο δευτερόλεπτο παντού ή αλλού κολλάει και αλλού τρέχει κανονικά ;

 

 

 

Θεωρώ ακόμα το Ν9 ως τη μοναδική πρόταση εκεί έξω που αξίζει τα χρήματα της πέρα απο το iPhone( ακόμα και αν έχει λίγες εφαρμογές) αλλά μία συνολικά σταθερή εμπειρία όπως εγγυόνται το iOS και το WP είναι ακόμα τη σημαντικότερη για μένα παράμετρο εξ ου και η ερώτηση.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους κατόχους:

 

Εν τέλει μετά απο καιρό πως κρίνετε την εμπειρία του λειτουργικού όσον αφορά την ομοιογένεια του και μόνον!

 

Δηλαδή πηγαίνει με τα ίδια καρέ στο δευτερόλεπτο παντού ή αλλού κολλάει και αλλού τρέχει κανονικά ;

 

 

 

Θεωρώ ακόμα το Ν9 ως τη μοναδική πρόταση εκεί έξω που αξίζει τα χρήματα της πέρα απο το iPhone( ακόμα και αν έχει λίγες εφαρμογές) αλλά μία συνολικά σταθερή εμπειρία όπως εγγυόνται το iOS και το WP είναι ακόμα τη σημαντικότερη για μένα παράμετρο εξ ου και η ερώτηση.

 

Το Ν9 είναι απίστευτο τηλέφωνο όσο αναφορά την εμφάνιση, την ποιότητα κατασκευής, και την ταχύτητα του meego. Απίστευτα smooth και ταχύτατο χωρίς να κολλάει ποτέ. Εάν μπορείς να ζήσεις χωρίς το ελληνικό μενού και με τις λίγες εφαρμογές που έχει τότε αγόρασε το χωρίς δεύτερη σκέψη (64 Gb και όχι το 16Gb). To τι μπορεί να κάνει το linux...απλά είναι απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Στο πληκτρολόγιο σίγουρα. Όσο για το μενού αν δεν προχωρήσει το project μετάφρασης στο transifex μάλλον όχι.

http://osarena.net/logismiko/transifex-%E2%80%93-voithiste-stis-metafrasis.html

http://wiki.meego.com/Localization_team

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

επειδη ενδιαφερομαι να βοηθησω, απλα μπαινω, κανω λογαριασμο και μπαινω στην ελληνικη ομαδα? αυτο μονο? τωρα περιμενω εγκριση...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν αυτά που λένε εδώ για τις εντάσεις ηχείων/ακουστικών; Σε θορυβώδες περιβάλλον (πλατφόρμα μετρό π.χ.) θα ακούω τι λέει ο άλλος; Γιατί με το Ν900 μου τώρα χωρίς ακουστικά δεν... (Και δεν ξέρω και πόσο έμπιστα είναι τα τεστ αυτά του gsmarena)
Link to comment
Share on other sites

επειδη ενδιαφερομαι να βοηθησω, απλα μπαινω, κανω λογαριασμο και μπαινω στην ελληνικη ομαδα? αυτο μονο? τωρα περιμενω εγκριση...

 

Αν θες να βοηθήσεις στην μετάφραση της desktop έκδοσης του MeeGo ναι. Για το Ν9 πρέπει να φτιαχτούν άλλα branches και να υπάρχει κάποιος που θα δημιουργεί τα installation αρχεία για τις συσκευές. Αν θες να βρεις μια άκρη για να ξεκινήσει επιτέλους η μετάφραση μπορείς να ακολουθήσεις το link που έδωσε ο sergyma http://wiki.meego.com/Localization_team. Αν θυμάμαι καλά είχα ρωτήσει μόλις είχε ανακοινωθεί η συσκευή στο irc και μου είχαν απαντήσει τότε ότι ναι μεν ευχαρίστως αλλά είναι πολύ νωρίς και ότι δεν μπορεί να γίνει μέσω του transifex.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια δε προκειται να γινει ε? ποσο δυσκολο να γινει αυτο που λες?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν αυτά που λένε εδώ για τις εντάσεις ηχείων/ακουστικών; Σε θορυβώδες περιβάλλον (πλατφόρμα μετρό π.χ.) θα ακούω τι λέει ο άλλος; Γιατί με το Ν900 μου τώρα χωρίς ακουστικά δεν... (Και δεν ξέρω και πόσο έμπιστα είναι τα τεστ αυτά του gsmarena)

 

Πρόβλημα σε καθημερινή χρήση δεν είχα μέχρι τώρα. Ακόμη και μέσα σε bar με δυνατή μουσική. Εντάξει το τέλειο δεν είναι, ναι, αλλά μη φανταστείς ότι δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τι λέει ο άλλος αν έχει παραπάνω θόρυβο!

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έπειτα από 3 weeks έχω μαζέψει κάποια πράγματα στο UIΧ τα οποία με ενοχλούν. Πχ όταν ανοίγεις κάποια location based εφαρμογή πρέπει να ανοίξεις χειροκίνητα το gps κατι που δεν ισχύει στο webOS ΠΧ. Για να τρέξει πχ το accuweather πρέπει να είναι ανοιχτό το wifi/gps με 3g/gps δεν βρίσκει δορυφόρο που να χτυπιέται κάτω. Το ndrive ωραίο, γρήγορο, ενημερωμένο αλλά ΔΕΝ προτείναι εναλλακτικές διαδρομές και από όσο το έψαξα ΔΕΝ μπορείς να αποκλείσεις διόδια, που σημαίνει πως αν θες κάπου και παρεμβάλλεται η Αττική Οδός πχ σε πάει από εκεί ντε και καλά. Αυτά προς το παρόν :p, τα υπόλοιπα σε επόμενο μην!
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση...πως μπορώ να βγάλω την φωτογραφία από μια επαφή ;

 

Ευχαριστώ

N9 Best phone ever
Link to comment
Share on other sites

Το Ν9 είναι απίστευτο τηλέφωνο όσο αναφορά την εμφάνιση, την ποιότητα κατασκευής, και την ταχύτητα του meego. Απίστευτα smooth και ταχύτατο χωρίς να κολλάει ποτέ. Εάν μπορείς να ζήσεις χωρίς το ελληνικό μενού και με τις λίγες εφαρμογές που έχει τότε αγόρασε το χωρίς δεύτερη σκέψη (64 Gb και όχι το 16Gb). To τι μπορεί να κάνει το linux...απλά είναι απίστευτο.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για 430 ευρώ το 16άρι μαύρο στο amazon.de νομίζω ότι είναι απόλυτα θελκτική συσκευή. Απλά ελπίζω ως το καλοκαίρι να έχουμε πέσει και άλλο για να κάνω το όνειρο πραγματικότητα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για 430 ευρώ το 16άρι μαύρο στο amazon.de νομίζω ότι είναι απόλυτα θελκτική συσκευή. Απλά ελπίζω ως το καλοκαίρι να έχουμε πέσει και άλλο για να κάνω το όνειρο πραγματικότητα.

 

Το 16αρι , σου δινει ολα κι ολα 9,κατι gibabytes ελευθερο χωρο να περασεις μουσικη, βιντεο και ο,τι αλλο αρχειο θελησεις.

εχε το στο νου σου αυτο

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τρώει 6 γίγα το λειτουργικό και τα λοιπά :blink:.

 

Δεν είμαι ο τύπος που χώνει ότι έχει μέσα στο κινητό του, αλλά με βάζει σε σκέψεις. Ενιγουέι, ας έρθει πλιζ το καλοκαιράκι ένα τσικ πιο γρήγορα :lol:

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις αν βγει σε cyan 64gb γιατι δεν το βρισκω ?

 

Έχει κάνα δυό μαγαζιά στο skoutz που στο φέρνουν, αρκετά πιο ακριβό. Αν δεν σε πειράζει η τιμή τσίμπα το.

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια με το πως αφαιρούμε την φωτογραφία από μια επαφή ?

 

Δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Από τη στιγμή που κάνει το sync με skype/facebook και τραβάει την εικόνα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να την αλλάξω κι όχι να την διαγράψω τελείως. :blink:

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Από τη στιγμή που κάνει το sync με skype/facebook και τραβάει την εικόνα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να την αλλάξω κι όχι να την διαγράψω τελείως. :blink:

 

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν το έχω κάνει sync με τίποτα!!!!! απλά μετέφερα τις επαφές από ένα προηγούμενο Nokia και μετέφερε και τις εικόνες....

Είναι λίγο μουφα αυτό!!!!:(

N9 Best phone ever
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εγώ δεν το έχω κάνει sync με τίποτα!!!!! απλά μετέφερα τις επαφές από ένα προηγούμενο Nokia και μετέφερε και τις εικόνες....

Είναι λίγο μουφα αυτό!!!!:(

 

αυτό ισχύει για όλα τα Nokia . Όταν κάνεις backup επαφές κρατάει μικρογραφίες (μάλιστα σε χάλια ανάλυση :p ) .

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη παιδια να ρωτησω, επειδη θελω να το παρω σε cyan αλλα στα 64gb ειναι πανακριβο οποτε θα το παραγγειλω 16gb, επειδη οι πιο πολλοι γραφουν οτι αξιζει μονο το 64αρι δλδ εκτος απο την παραπανω μνημη υπαρχει περιπτωση να lagarei το 16αρι ?
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει περιπτωση απλά θα εχει 8.5-9 Gb ελευθερα μόνο...και το κακό είναι ότι δεν εχει κάρτα μνήμης...
Link to comment
Share on other sites

αυτό ισχύει για όλα τα Nokia . Όταν κάνεις backup επαφές κρατάει μικρογραφίες (μάλιστα σε χάλια ανάλυση :p ) .

 

Στα παλιότερα ναι. Στο Ν8 που έχω κάνει άπειρες φορές συγχρονισμό δεν είναι χάλια η ανάλυση, μια χαρά φαίνονται και όταν με καλούνε.. Επίσης μπορείς να τις αλλάξεις κανονικά ή να τις διαγράψεις. Δε μπορείς να τις δείς όμως σκέτες.. Αλλά αφού ο φίλος λέει ότι δεν έκανε συγχρονισμό, πάει να πει ότι τις είχε περάσει μόνος του τις φωτογραφίες στις επαφές, ποιό το νόημα να τις δει τώρα αφού υποτίθεται τις έχει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...