Jump to content

Alcatel OT-890/890D


mobile_32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για χαρα σε ολα τα παιδια.Πηρα και εγω αυτο το κινητο που για τα λεφτα τoυ ειναι καλο (85e).Hθελα να ρωτησω αν γινεται να εχει η καθε sim τον δικο της ηχο αν ναι πως;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by DODOS49
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα και απο μενα! Χτες αγορασα και εγω αυτο το κινητακι μονο και μονο για τα apps του (ο αντρας μου εχει i phone) και μπορω να πω οτι μεχρι τωρα θα το χαρακτηριζα value for money. Αυτο που αρχηκα θα ηθελα να ρωτησω ειναι πως σβηνω τα αpps που τρεχουν στο background και "καθηστερουν" το κινητο. Υπαρχει τροπος να τα σβηνω ολα με τη μια?

Επισης θα ηταν χρησιμο να γραφαμε για τα apps που πρεπει η που καποιος τα βρηκε χρησιμα, οπως ενας φιλος πιο πανω ειπε για σμσ. Τελος μονο απο το μαρκετ μπορουμε να κατεβαζουμε?

Ευχαριστω παρα πολυ!:O

 

Για να κλείνετε τα apps που τρέχουν στο background:

 

Advanced Task Killer - εύχρηστο και αποτελέσματικό.

 

Τα apps μπορείτε να τα βρείτε οπουδήποτε στο νετ και να τα περάσετε στο κινητό μέσω του καλωδίου USB.

 

Οπωσδήποτε Go SMS Pro για τα μηνύματα και LauncherPRO για να πετάει το Alcatel :P

 

Τώρα για διαφορετικό ήχο κλήσης σε κάθε SIM δεν το έχω ψάξει...

 

Είμαι και εγώ, εδώ και ένα μήνα περίπου κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής Alcatel OT890D 80€. Το rootara μια χαρά και ήδη το έχω προσαρμόσει όπως θέλω και είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές τίμιο κινητάκι, είναι λίγο αργό αλλά είμαι μαθημένος από Sony Ericsson p990i. Τα μόνα παράπονα ότι δεν έχει 3g και το ίντερνετ με gprs είναι κάπως αργό.

Όταν παίρνει ίντερνετ από την μία κάρτα η άλλη είναι ανενεργή μέχρι να σταματήσει η μεταφορά δεδομένων και αν έχεις ανοιχτό κανένα gps (π.χ. το navigation της google (*****ed για Ελλάδα από xda)) η άλλη κάρτα είναι μονίμως ανενεργή.

1)έχετε βρει λύση όταν η μία είναι στο ίντερνετ η άλλη να λειτουργεί κανονικά?

2) Έψαξα πολλές εκδόσεις για skype aλλά δεν βρήκα κάποια που να τρέχει κανά δύο μόνο κάναν ατέρμονο log in, έχετε βρει κάτι?

3) Με το go sms pro όταν γράφω με μικρά ελληνικά πάλι πάει διπλό μήνυμα στους 66 χαρακτήρες. Ξέρετε αν μπορώ να το αλλάξω?

4)Με το autokiller memory τι ρυθμίσεις προτιμάτε εγώ χρησιμοποιώ optimum. Ξέρει κανείς κάποιο καλύτερο setup?

5)Έχετε βρει/βγει custom room για την συσκευή μας (θέλω κυρίως πιο δυνατό ήχο έβαλα sound boost αλλά υπολειτουργεί)?

6)Ενώ με nimbuzz έχω πολύ καθαρή κλήση με viber κάνει πολλές διακοπές checkarismeno ότι η δική μου συσκευή φταίει, έχετε και εσείς παρόμοιο θέμα?

 

Αν λυθούν τα παραπάνω θέματα ή αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει τον ευχαριστώ πολύ. Προσωπικά αν λύσω τα παραπάνω θέματα θα νοίωθω υπερπλήρης με την συσκευή.

 

Φίλε για τα μηνύματα θα σου πω που το έχω δοκιμάσει, αφού βάλεις Greek Locale support κάνε μια επανεκίνηση για να δουλέψει!

 

Skype και ειδικά custom ROM δυστυχώς δεν παίζουν. Έκανα μια πρόταση πιο πάνω να κάνουμε post πολλά άτομα στο XDA άλλα δεν ψήνεται κανείς από ότι κατάλαβα...αν και λίγο χλωμό να ασχοληθούν...

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως κανει το Launcer Pro και το κανει πιο γρηγορο στο touchpal?

 

Το LauncherPro αντικαθιστά τον stock launcher, δεν έχει να κάνει με το touchpal.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Livagoth, comple με sms pro. Όσο αφορά το launch pro πολύ καλό έχει όντως καλύτερο touchpall αλλά πρακτικά είναι σε milisecond πιο γρήγορο που το checkara και από το να φορτώνω την μνήμη και ραμ με συν μία εφαρμογή που δεν θα έχει εμφανή διαφορά προτίμησα το default γιατί όσο λιγότερες εφαρμογές τόσο καλύτερη δουλειά κάνει το autokiller memory και σου μένει και μπαταρία (δεν δοκίμασα να απεγκαταστήσω το default για να μην έχουμε ιστορίες). Για skype η μόνη λύση που βρήκα είναι το ΙΜ+ που έρχονται οι κλήσεις ηχογραφημένες σαν αρχείο και έτσι στέλνεις και συ. Από το τίποτα.. Όσο αφορά για ΧDA και custom rom πήγα να ποστάρω αλλά ήθελε μίνιμουμ αριθμό ποστ και δεν ασχολήθηκα, για τον ήχο που είχα το θέμα κατάλαβα ότι δεν φταίει το sound boost αλλά το ράδιο, το ράδιο έχει άλλες παραμετροποιήσεις σε θέματα ήχου από την συσκευή και απλά το sound boost δεν λειτουργεί σε αυτή την εφαρμογή. Ωστόσο ράδιο στο μάρκετ για το δικό μας δεν υπάρχει οπότε θα αρκεστώ σε αυτή την ποιότητα ήχου και στο μέλλον ένα καλό ζευγάρι ακουστικά.

Προτείνω optimum με autokiller memory μετά από 2 βδομάδες χρήση νομίζω το ιδανικό για την συσκευή μας το Aggresive φέρνει αντίστροφα αποτελέσματα και το strict πολύ καλό ιδανικό για κάποιον που δεν τρέχει πολλές εφαρμογές.

 

Τελικά η λύση με την ποιότητα ήχου VoIP, Viber για sms, Nimbuzz για κλήσεις, Fring για βίντεο κλήσεις IM+ για τα chat.

 

Το θέμα με ίντερνετ και να έχεις και τις δύο κάρτες στο ίντερνετ δεν το έλυσα και αν μπορεί κάποιος τον ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Livagoth, comple με sms pro. Όσο αφορά το launch pro πολύ καλό έχει όντως καλύτερο touchpall αλλά πρακτικά είναι σε milisecond πιο γρήγορο που το checkara και από το να φορτώνω την μνήμη και ραμ με συν μία εφαρμογή που δεν θα έχει εμφανή διαφορά προτίμησα το default γιατί όσο λιγότερες εφαρμογές τόσο καλύτερη δουλειά κάνει το autokiller memory και σου μένει και μπαταρία (δεν δοκίμασα να απεγκαταστήσω το default για να μην έχουμε ιστορίες). Για skype η μόνη λύση που βρήκα είναι το ΙΜ+ που έρχονται οι κλήσεις ηχογραφημένες σαν αρχείο και έτσι στέλνεις και συ. Από το τίποτα.. Όσο αφορά για ΧDA και custom rom πήγα να ποστάρω αλλά ήθελε μίνιμουμ αριθμό ποστ και δεν ασχολήθηκα, για τον ήχο που είχα το θέμα κατάλαβα ότι δεν φταίει το sound boost αλλά το ράδιο, το ράδιο έχει άλλες παραμετροποιήσεις σε θέματα ήχου από την συσκευή και απλά το sound boost δεν λειτουργεί σε αυτή την εφαρμογή. Ωστόσο ράδιο στο μάρκετ για το δικό μας δεν υπάρχει οπότε θα αρκεστώ σε αυτή την ποιότητα ήχου και στο μέλλον ένα καλό ζευγάρι ακουστικά.

Προτείνω optimum με autokiller memory μετά από 2 βδομάδες χρήση νομίζω το ιδανικό για την συσκευή μας το Aggresive φέρνει αντίστροφα αποτελέσματα και το strict πολύ καλό ιδανικό για κάποιον που δεν τρέχει πολλές εφαρμογές.

 

Τελικά η λύση με την ποιότητα ήχου VoIP, Viber για sms, Nimbuzz για κλήσεις, Fring για βίντεο κλήσεις IM+ για τα chat.

 

Το θέμα με ίντερνετ και να έχεις και τις δύο κάρτες στο ίντερνετ δεν το έλυσα και αν μπορεί κάποιος τον ευχαριστώ θερμά.

 

Το viber δουλεύει κανονικά στο τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Το viber δουλεύει κανονικά στο τηλέφωνο?

 

μια απορια που την εχω και εγω. οποιος το εχει εγκατεστημενο και το εχει δοκιμασει, θα ηθελα πολυ να μας λυσει την απορια.

:)

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

μια απορια που την εχω και εγω. οποιος το εχει εγκατεστημενο και το εχει δοκιμασει, θα ηθελα πολυ να μας λυσει την απορια.

:)

 

Δουλεύει μια χαρά, αν και είχα ένα πρόβλημα με το εξωτερικό ηχείο, αλλά δεν το έχω ψάξει. Θα δοκιμάσω και το autokiller memory αφου είπε ο φίλος πιο πάνω πως είναι καλό.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το συγκεκριμένο κινητό εδώ και μία εβδομάδα και αντιμετωπίζω δύο προβλήματα.

1. Όταν το ανοίγω και γράφω το πρώτο pin ξανακάνει επανεκκίνηση αυτό έχει συμβεί 3 φορές, εκ των οποίων τη μία είχε αδειάσει από μπαταρία.

2. Είχα μπαταρία 10% και δεν είχα ανοιχτό wi-fi ή internet ή οτιδήποτε άλλο, και σε 2, 3 ώρες, ενώ ήταν απλώς ανοιχτό, χωρίς να το χρησιμοποιώ, έσβησε από μπαταρία. Έχω ακολουθήσει κατά γράμμα τις συμβουλές περί πρώτων φορτίσεων, εσάς πέφτει τόσο γρήγορα; Τί μπορώ να απενεργοποιήσω, ώστε να αντέχει περισσότερο σε κατάσταση αναμονής, χωρίς να κανω root και τέτοια;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@livagoth εδώ και κανένα μήνα έχει εξαφανιστεί το πορτοκαλί από την αγορά και το Public το έχει για άγνωστο λόγο 120ευρώ!

σε τι χρώμα το έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Παιδια!πρεπει να κaνω root to kinhto για να σβησω τις αχρηστες εφαρμογες που πιανουν χωρο?με απλα λογια τι κανει το ρουτ? γιατι εχει διαβασει ολα τα σχολια και δεν εχω καταλαβει καλα.υπαρχει προγραμμα να σβηνει τα αρχηστα εγκατεστημενα αππς?καλυτερα να κανω ρουτ η' να μηνω με μανισιο τηλεφωνο?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πρεπει να κaνω root to kinhto για να σβησω τις αχρηστες εφαρμογες που πιανουν χωρο?

 

Ναι.

 

με απλα λογια τι κανει το ρουτ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

 

υπαρχει προγραμμα να σβηνει τα αρχηστα εγκατεστημενα αππς?

 

Anttek App Manager.

 

καλυτερα να κανω ρουτ η' να μηνω με μανισιο τηλεφωνο?

 

Εσύ θα το κρίνεις αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

με το anttek app manager σβηνω τισ εφαρμογες χωρις ροοτ?

 

λογικα οχι.οποτε θελω να το κανω ροοτ με ακριβη τροπο και βηματα πως γινεται?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
με το anttek app manager σβηνω τισ εφαρμογες χωρις ροοτ?

 

λογικα οχι.οποτε θελω να το κανω ροοτ με ακριβη τροπο και βηματα πως γινεται?

 

Απαιτείται root... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3917410#post3917410

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Παίδες έψαξα στο xda-developers για το root αλλά δε βρήκα το αρχείο που αποθηκεύεις στην SD card για να προχωρήσει το root. ¨Εχει κανείς κάτι έγκυρο να στείλει ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενδιαφέρομαι για οικονομικό κινητό Adroid dual sim και είδα στο Πλαίσιο οτι το έχουν 79 Ευρώ μαζί με δώρο χάρτες. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις και αν έχετε την καλοσύνη να μου απαντήσετε

 

1. 3G δεν έχει η συσκευή?

2. Τι γίνεται με τα μηνύματα όταν χρησιμοποιείς 2 κάρτες?Δηλαδή λαμβάνεις κανονικά τα μηνύματα και από τις 2 κάρτες?Γιάτι ένας φίλος μου είπε οτι στο δικό του κινητό άλλης μάρκας λαμβάνει μόνο τα μηνύματα απο την ενεργοποιημένη κάρτα που έχει κάθε φορά.

3. Η μπαταρία πόσο κρατάει?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μηπως βρηκε κανεις πως αλλαζω τον ηχο ειδοποιησης και να βαλω εναν δικο μου???:blink::blink:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3536176#post3536176

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή με ενδιαφέρει να το αγοράσω, αν μπορεί κάποιος να μου πει

1) πώς γίνεται η εναλλαγή από την 1 σιμ στην άλλη?

2) είναι και οι 2 σιμ active δηλ ενώ μιλάς στην 1 και σε πάρει κάποιος στην άλλη μπορείς να απαντήσεις? Και αν όχι, μπορείς να κάνεις εκτροπή κλήσης και να σου έρθει στην 1 σιμ οπότε θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα??

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει να το αγοράσω, αν μπορεί κάποιος να μου πει

1) πώς γίνεται η εναλλαγή από την 1 σιμ στην άλλη?

2) είναι και οι 2 σιμ active δηλ ενώ μιλάς στην 1 και σε πάρει κάποιος στην άλλη μπορείς να απαντήσεις? Και αν όχι, μπορείς να κάνεις εκτροπή κλήσης και να σου έρθει στην 1 σιμ οπότε θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα??

 

ειναι dual stand by, λειτουργουνε και οι 2 ταυτοχρονα στην αναμονη. Όταν μιλας στη μια και σε παρουν στην άλλη τότε φαινεται ότι μιλας...

 

κατεβασα το alcatel android manager απο το site της alcatel αλλα δεν μπορω να το συνδεσω το κινητο με το pc. μου λεει οτι δεν αναγνωριζει την συσκευη usb. κατεβασα και usb driver αλλα δεν τον "βλεπει" το κινητο....το εχει κανει κανεις;;;;:worry:

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μήπως γνωρίζει κανείς που θα βρούμε μπαταρία για το κινητό και πόσο στοιχίζει γιατι η μπαταρία μου τα έχει παίξει.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως γνωρίζει κανείς που θα βρούμε μπαταρία για το κινητό και πόσο στοιχίζει γιατι η μπαταρία μου τα έχει παίξει.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/BATTERIE-900mAh-POUR-ALCATEL-One-Touch-OT-890-OT-890D-/190691123949?pt=FR_Mobiles_PDAs_Batteries&hash=item2c6613a2ed#ht_890wt_905

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-890/890D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...