Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάλι κόλλησα βρε παιδιά. Στη σελίδα με τα KERNEL για να κάνω root: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1101671 δεν έχει τον kernel που χρειάζομαι, ούτε και στο άλλο link που δίνει. Έχω αριθμό κατασκευής gingerbread.bokk1. Τι γίνεται τώρα?

 

Γιατί τα μπερδεύεις τόσο πολύ και δεν βάζεις την τελευταία 4.1.2 xwlsd COS της cosmote να ξεμπερδεύεις, ούτως ή άλλως επίσημη για την συσκευή σου είναι και αυτή και μάλιστα η τελευταία. Κατέβασέ την, κάνεις root σε ένα μόλις λεπτό, σβηνεις μετρητή με το triangle away, περνάς ξανά το firmware από πάνω κι είσαι έτοιμος να τους το πας. Το μονο που θα σε καθυστερήσει είναι το download του firmware, τα άλλα είναι θέμα λίγων λεπτών! Κρίμα να μπερδεύεις τον εαυτό σου τόσο με gingerbread.. :)

 

Edit: πάρε και το αρχείο που θα βάλεις στην εξωτερική sd σου για να φλασαρεις μέσω recovery ώστε να γίνεις root στην 4.1.2, αν ακολουθήσεις τη συμβουλή μου βέβαια. http://www.mediafire.com/?4cb3mf3lat13xcm;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάλι κόλλησα βρε παιδιά. Στη σελίδα με τα KERNEL για να κάνω root: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1101671 δεν έχει τον kernel που χρειάζομαι, ούτε και στο άλλο link που δίνει. Έχω αριθμό κατασκευής gingerbread.bokk1. Τι γίνεται τώρα?

 

Κανε αυτά που λέει ο Μάκης ,αλλά αν θελεις root στην gingebread τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον cf root για KK2 ή εναλλακτικά οποιονδήποτε cf root για την εκδοσή 2.3.5 π.χ (KI8 -ΚJ1 ) .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα μπερδεύεις τόσο πολύ και δεν βάζεις την τελευταία 4.1.2 xwlsd COS της cosmote να ξεμπερδεύεις, ούτως ή άλλως επίσημη για την συσκευή σου είναι και αυτή και μάλιστα η τελευταία. Κατέβασέ την, κάνεις root σε ένα μόλις λεπτό, σβηνεις μετρητή με το triangle away, περνάς ξανά το firmware από πάνω κι είσαι έτοιμος να τους το πας. Το μονο που θα σε καθυστερήσει είναι το download του firmware, τα άλλα είναι θέμα λίγων λεπτών! Κρίμα να μπερδεύεις τον εαυτό σου τόσο με gingerbread.. :)

 

Είμαι σίγουρος ότι έτσι θα φαίνεται σε κάποιον που είναι έμπειρος και ξέρει αλλά άμα είσαι άσχετος όπως εγώ, όσο να ναι μπερδεύεσαι (και φοβάσαι κυρίως). Κατεβάζω λοιπόν την 4.1.2 αυτή τη στιγμή.

Οπότε, μόλις κατέβει:

1) περνάω την 4.1.2

2) κάνω root για jelly bean όπως περιγράφεται στο πρώτο ποστ,

3) περνάω το triangle away και σβήνω τον μετρητή,

4) κάνω επαναφορά εργοστασιακών

5) ξαναπερνάω την 4.1.2

6) ξανακάνω επαναφορά εργοστασιακών (?)

Έτσι είναι?

 

Δέν χρειάζεται να κάνω unroot καμία στιγμή σωστά?

 

Edit: Ευχαριστώ για το αρχείο.

Edited by antkoutr
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι έτσι θα φαίνεται σε κάποιον που είναι έμπειρος και ξέρει αλλά άμα είσαι άσχετος όπως εγώ, όσο να ναι μπερδεύεσαι (και φοβάσαι κυρίως). Κατεβάζω λοιπόν την 4.1.2 αυτή τη στιγμή.

Οπότε, μόλις κατέβει:

1) περνάω την 4.1.2

2) κάνω root για jelly bean όπως περιγράφεται στο πρώτο ποστ,

3) περνάω το triangle away και σβήνω τον μετρητή,

4) κάνω επαναφορά εργοστασιακών

5) ξαναπερνάω την 4.1.2

6) ξανακάνω επαναφορά εργοστασιακών (?)

Έτσι είναι?

 

Δέν χρειάζεται να κάνω unroot καμία στιγμή σωστά?

 

Edit: Ευχαριστώ για το αρχείο.

 

3,5) Μπαίνεις σε download mode και ελέγχεις εάν ο counter σου γράφει no.

5,5) Την 4.1.2 της COS μέσω Odin, όχι μια τυχαία 4.1.2.

6) Ναι κάνε ξανά, δεν χάνεις κάτι.

 

Σκοπός σου είναι να είναι μηδενισμενος ο μετρητής, να έχεις επίσημο λογισμικό σύμφωνα με την εταιρεία σου και να μην είσαι rooted. Το factory reset φαντάζομαι θα σβήσει και εφαρμογές superuser που μπορεί να εγκαταστάθηκαν με το root.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι έτσι θα φαίνεται σε κάποιον που είναι έμπειρος και ξέρει αλλά άμα είσαι άσχετος όπως εγώ, όσο να ναι μπερδεύεσαι (και φοβάσαι κυρίως). Κατεβάζω λοιπόν την 4.1.2 αυτή τη στιγμή.

Οπότε, μόλις κατέβει:

1) περνάω την 4.1.2

2) κάνω root για jelly bean όπως περιγράφεται στο πρώτο ποστ,

3) περνάω το triangle away και σβήνω τον μετρητή,

4) κάνω επαναφορά εργοστασιακών

5) ξαναπερνάω την 4.1.2

6) ξανακάνω επαναφορά εργοστασιακών (?)

Έτσι είναι?

 

Δέν χρειάζεται να κάνω unroot καμία στιγμή σωστά?

 

Edit: Ευχαριστώ για το αρχείο.

 

Σωστά, το βήμα 4 ίσως χρειαστεί μόλις περάσεις μέσα την 4.1.2 γιατι μπορεί να σου κολλήσει στο σημα της Samsung κατά την εκκίνηση, τιποτα το ανησυχητικό. Συμβαινει καμμια φορά οταν βαζουμε νεο firmware. Μεχρι να κατεβει η 4.1.2 μπες απ'το κινητό σου και κατεβασε το αρχείο που σου έστειλα για το root ώστε να το εχεις στην εξωτερικη sd σου και να το εχεις ετοιμο για install απο recovery οταν θα έχει μπει πια η jelly, εξοικονόμηση χρόνου.. :p

 

Unroot δεν χρειάζεται να κανεις αφου μόλις ξεμπερδεψεις και με τον μετρητη θα περασεις ξανα την 4.1.2 απο πανω. Μόλις την περάσεις για δεύτερη φορά με το Odin τράβα της ξανά ενα factory reset και εισαι έτοιμος για σέρβις! :)

 

Edit: όταν έχεις τελειώσει με το firmware και το root και βρεθείς στο triangle away, την ώρα που θα επιλέξεις να μηδενίσει τον μετρητη θα λάβεις μια ειδοποίηση περί κινδύνου μπρικαρισματος, μη σε αγχώσει, προχώρα κανονικά. ;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά, ευχαριστώ, ξεκινάω μόλις κατέβει. Κάτι τελευταίο, δεν χρειάζεται να έχω sim στο κινητό για να τα κάνω όλα αυτά έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά, ευχαριστώ, ξεκινάω μόλις κατέβει. Κάτι τελευταίο, δεν χρειάζεται να έχω sim στο κινητό για να τα κάνω όλα αυτά έτσι?

 

Δεν νομίζω να χρειάζεται αλλά γιατί να τη βγάλεις; εκτός αν την έχεις σε άλλη συσκευή για να μη χάνεις κλήσεις κατά τη διαδικασία οπότε οκ.

 

Θα προσπαθήσω να είμαι εδώ μέχρι να τελειώσεις σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να χρειάζεται αλλά γιατί να τη βγάλεις; εκτός αν την έχεις σε άλλη συσκευή για να μη χάνεις κλήσεις κατά τη διαδικασία οπότε οκ.

 

Θα προσπαθήσω να είμαι εδώ μέχρι να τελειώσεις σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι.. :)

 

Κυρίως θέλω να τη βγάλω γιατί ένα από τα προβλήματα που έχει το κινητό για τα οποία θέλω να το πάω για service είναι ότι όταν έχω την sim μέσα, το κινητό δεν κλείνει. Το κλείνω και μετά μόνο του ανοίγει πάλι (τρέχα γύρευε) οπότε δυσκολεύει λίγο τα πράγματα. Σ’ ευχαριστώ πάντως μάκη, ελπίζω να μην σε κρατήσω πολύ.

 

Edit: Η 4.1.2 περάστηκε, το κινητό λειτουργεί κανονικά. Συνεχίζω για το root.

Edit2: Πέρασα και το root. Όταν όμως μπαίνω στο superuser μου λέει "Δεν υπάρχουν πολιτικές εφαρμογών superuser" και "Δεν υπάρχει αρχείο καταγραφής" και δεν μου κάνει τίποτα άλλο. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Edited by antkoutr
Link to comment
Share on other sites

Edit2: Πέρασα και το root. Όταν όμως μπαίνω στο superuser μου λέει "Δεν υπάρχουν πολιτικές εφαρμογών superuser" και "Δεν υπάρχει αρχείο καταγραφής" και δεν μου κάνει τίποτα άλλο. Είναι φυσιολογικό αυτό?

 

Μπες στο play και αναβάθμισε το, λογικα θα έχει ένα update. Μόλις το κάνεις ξεκίνησε πάλι την εφαρμογή του superuser και θα σου κάνει άλλη μια ενημέρωση εκεί μέσα. Μετά είσαι έτοιμος για μηδενισμό του counter.. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα. Με τη βοήθεια του μάκη έκανα μηδενισμό των counts, ξαναπέρασα το 4.1.2, factory serest, wipe cache και reboot. Με την αναβάθμιση σε jelly bean μου έφυγε το πρόβλημα με την επανεκκίνηση εν τω μεταξύ. Στο download mode μου γράφει:

 

Odin mode

Product name: GT-I9100

Custom binary download: No

Current Binary: Samsung official

 

Η μόνη παραφωνία που βλέπω είναι ότι το setup του triangle away παραμένει στο κινητό. Εγώ θα το σβήσω αλλά είναι φυσιολογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα. Με τη βοήθεια του μάκη έκανα μηδενισμό των counts, ξαναπέρασα το 4.1.2, factory serest, wipe cache και reboot. Με την αναβάθμιση σε jelly bean μου έφυγε το πρόβλημα με την επανεκκίνηση εν τω μεταξύ. Στο download mode μου γράφει:

 

Odin mode

Product name: GT-I9100

Custom binary download: No

Current Binary: Samsung official

 

Η μόνη παραφωνία που βλέπω είναι ότι το setup του triangle away παραμένει στο κινητό. Εγώ θα το σβήσω αλλά είναι φυσιολογικό αυτό?

 

Είναι πιθανό αν έχεις ενεργοποίησει τίποτα backups και επαναφορες στον λογαριασμό σου της Google.. πιθανόν λέω. Κανένα πρόβλημα πάντως, πήγαινε ρυθμίσεις - εφαρμογές, βρες το triangle away και διέγραψε τα δεδομένα πρώτα και μετά κάνε απεγκατασταση την εφαρμογή, έτοιμος!

 

Βρε λες να γλυτώσαμε και το σέρβις; Δεν παίζομαι λέμε.. :lol:

 

Πλάκα πλάκα όμως μπορεί να έφταιγε και το μόντεμ της προηγούμενης ρομ που είχες και να διορθώθηκε με αυτό της jelly bean που έβαλες μόλις.. τι λένε οι γνώστες; :p

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τελείωσα. Θέλω να ευχαριστήσω πάλι όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις τους και για τους οδηγούς και ειδικά τον makis206, ήταν απλά φοβερός.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τελείωσα. Θέλω να ευχαριστήσω πάλι όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις τους και για τους οδηγούς και ειδικά τον makis206, ήταν απλά φοβερός.

 

Μακάρι να γλύτωσες κι απ'την ταλαιπωρία του σέρβις, έτσι για να έχουμε το "κάτι παραπάνω" μετά απ'όλο αυτό! :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια

Baseband version Ι9100XXLS8

Build number JS054K.I9100XWLSD

Λοιπον κατεβασα την paranoid 3 rom,κατεβασα τους google maps αν και δεν ξερω γιατι χρειαζονται.

http://androidforums.com/galaxy-s2-international-all-things-root/482994-rooting-galaxy-s2-dummies-guide.html

εδω ειναι ενας οδηγος που βρηκα δεν ξερω αν ειναι καλος γιατι με τον philiz εχζασα την μπαλα,αν μπορειτε να με πειτε τι να κανω απο δω και περα γιατι θελω να την περασω την rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας

 

λοιπόν είχα κάνει root στην ics και μου έβγαλε τον αύγουστο για update σε 4.1.2 το έκανα και όλα δούλευαν ρολοι και ηταν ακομα root ολα ok

 

 

όμως επειδή είχα προγραμματισμένο ενα factory reset και format sd and sd0 τα εκανα

 

τωρα το κινητο εχει τον su αλλα δεν ειναι root τι να κανω

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Προσπαθώ να βρω τρόπο για root σε συσκευή με λειτουργικό 4.1.2. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει, παρακαλώ; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Προσπαθώ να βρω τρόπο για root σε συσκευή με λειτουργικό 4.1.2. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει, παρακαλώ; Ευχαριστώ πολύ!

 

Στην πρώτη σελίδα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με πείτε και χαζό ή άσχετο, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ούτε για απλό root, ούτε για αλλαγή της rom. Αν θέλει κάποιος και μπορεί, παρακαλώ ας βοηθήσει. Με απλά λόγια. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με πείτε και χαζό ή άσχετο, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ούτε για απλό root, ούτε για αλλαγή της rom. Αν θέλει κάποιος και μπορεί, παρακαλώ ας βοηθήσει. Με απλά λόγια. Ευχαριστώ!

 

Διάβασε τα threads εδώ

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=166

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα. Ειμαι κατοχος του SG2 Ι9100 και απο τον Αυγουστο εχω την επίσημη εκδοση Android 4.1.2. Εχω βρει τα αρχεια που χρειαζομαι απο την 1η σελιδα του θρεντ για να του κανω root αλλα εχω 2 αποριες. 1ον, μολις ανοιγω τα λινκ για να κατεβασω τα αρχεια για root, εχει 3 φακελους με αρχεια που αντιστοιχουν στην εκδοση την δικη μου (XWLSW), σύμφωνα με τον αριθμο κατασκευης του κινητου. Συγκεκριμενα, οι φακελοι ειναι οι v5.06.6, v5.07.0 και τελος η v5.11.2. Μπορει καποιος να με βοηθησει ετσι ωστε να κατεβασω την σωστη? 2ον, κάθε version του philz_touch απο αυτες που αναφερα εχει μεσα 2 φακελους. Χρειαζεται να κατεβασω και τους 2 και να τους περασω στην εξωτερικη καρτα μνημης του κινητού για να κανω root? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα. Ειμαι κατοχος του SG2 Ι9100 και απο τον Αυγουστο εχω την επίσημη εκδοση Android 4.1.2. Εχω βρει τα αρχεια που χρειαζομαι απο την 1η σελιδα του θρεντ για να του κανω root αλλα εχω 2 αποριες. 1ον, μολις ανοιγω τα λινκ για να κατεβασω τα αρχεια για root, εχει 3 φακελους με αρχεια που αντιστοιχουν στην εκδοση την δικη μου (XWLSW), σύμφωνα με τον αριθμο κατασκευης του κινητου. Συγκεκριμενα, οι φακελοι ειναι οι v5.06.6, v5.07.0 και τελος η v5.11.2. Μπορει καποιος να με βοηθησει ετσι ωστε να κατεβασω την σωστη? 2ον, κάθε version του philz_touch απο αυτες που αναφερα εχει μεσα 2 φακελους. Χρειαζεται να κατεβασω και τους 2 και να τους περασω στην εξωτερικη καρτα μνημης του κινητού για να κανω root? Ευχαριστω.

 

Κατέβασε στην εξωτερικη sd σου το zip της τελευταίας 5.11.2 και χωρίς να το ξεζιπάρεις φλάσαρέ το από recovery, τόσο απλό! :)

Link to comment
Share on other sites

Μακη δεν ξερω πως να σε ευχαριστησω για την πολύτιμη βοήθεια σου, εστω και λιγο ετεροχρονισμένα, οπως και ολα τα παιδια με τα ποστς τους. Μολις ολοκληρωσα την διαδικασία του root και ειναι ολα ΟΚ. Μοναδικη μικρη "παραφωνια", ειναι πως οταν "τρεχω" την εφαρμογη superuser μου βγαζει αυτο το μηνυμα "Δεν υπάρχουν πολιτικές εφαρμογών superuser", όπως ακριβως του antkoutr στην προηγουμενη σελιδα. Η διαφορα είναι πως πατώντας το πλήκτρο για το μενου, μου εμφανιζει τις 2 επιλογες "σχετικά" και "ρυθμισεις" και μπορω να "μπω" στα αντίστοιχα μενου τους. Ειναι ολα ενταξει ή θελει καποιο update μεσω play store? Ρωταω, διοτι μπηκα πριν και δεν βρηκα καποια αναβαθμιση και στα 2, περαν των κλασσικων εφαρμογων στο play store.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα για να κανω unroot με ics θα πρεπει πρωτα να απεγκαταστησω τις εφαρμογες που λειτουργουν με root η οχι?παω κατευθειαν recoverυ και τρεχω το αρχειο unroot?ρωταω γιατι το εκανα χωρις να απεγκαταστησω τις εφαρμογες και το root εμεινε.κανεις βρε παιδια? Edited by vaggelisp17
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.. εχω το galaxy s2 gt-i9100 με εκδοση android 4.1.2 με την εκδοση φασματος i9100XXMS3, εκδοση kernel 3.0.31-1211311 dpi@DELL251#3 με αριθμο κατασκευης JZO54K.I9100XWLSW, το πηρα μεταχειρισμενο πως μπορω να ξερω αν ειναι root η οχι και αν δεν ειναι πως μπορω να το κανω? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...