Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15 minutes ago, chios said:

Για ποιο λόγο θες να ασχοληθείς με αυτό το απολιθωμένο κινητό; Εν έτη 2021 ούτε για τα σκουπίδια δεν κάνει, εκτός και υπάρχει κάποιος άλλος σοβαρός λόγος που θες το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Δεν υπάρχουν πλέον μικρά κινητά (οθόνη μέχρι 4.3'') με κάποιες συγκεκριμένες δυνατότητες* που ψάχνω. Ήταν μονόδρομος το συγκεκριμένο κινητό.

* μπαταρία να βγαίνει, notification led, android, root για κάποιες εφαρμογές.

Edited by Nikos_Vita

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το κινητό αυτό είναι μόνο για τηλέφωνα και κανένα SMS, με την έκδοση android που φοράει δεν υποστηρίζει και πολλές εφαρμογές, ούτε μπορεί να τρέξει σύγχρονες εφαρμογές Viber, messenger, τράπεζες κλπ. Εσύ βέβαια ξέρεις τι ζητάς από μία συσκευή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι. Κάνω χρήση μόνο τηλεφώνου και sms. Καθόλου internet (είναι κλειστό το data), ούτε εφαρμογές. Και το root το θέλω για να βάλω δύο εφαρμογές που μπορούν να ανοιγοκλείνουν το κινητό (power on/off schedule).

 

Άλλωστε και άλλα δύο κινητά που χρησιμοποιώ τώρα είναι της ίδιας εποχής (Sony Xperia E και E1). Απλά το ένα μου έπεσε και μου κάνει κάτι περίεργα ώρες-ώρες.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες οδηγιες απο xda? Το δικο μου πριν δεκα χρονια το ειχα καταφερει, φυσικα δεν θυμαμαι λεπτομερειες να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει κάθε λογισμικό που κάνει root σαν το Kingo Root.

Κανένα δεν μπορεί να το ρουτάρει. Μάλλον επειδή έχει stock rom της Vodafone. Κάποια μου βγάζουν και μήνυμα ότι έχει "strong lock".

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη είναι το One Click Root επειδή είναι επί πληρωμή το ρουτάρισμα.

Επίσης προσπάθησα να κάνω και μία διαδικασία με το μενού επανοφοράς αλλά στο recovery τρώει κόλλημα (κρεμάει) και πρέπει να βγει η μπαταρία.

https://www.hardreset.info/devices/htc/htc-z710e-sensation/recovery-mode/

Με το XDA δεν βγάζω άκρη. Δεν έχω και πολλές γνώσεις σε αυτά. Θέλει πάρα πολύ χρόνο και πολλά Link είναι νεκρά.

Edited by Nikos_Vita

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα για δεύτερη φορά; Μάλλον.

Ξεκινώ διαδικασία για root με το Oneclickroot, με βάζει σε διαδικασία να πληρώσω μέσω πιστωτικής, πληρώνω 40 δολάρια και μετά τρώω την φόλα.

Ρουτάρισμα όχι με λογισμικό, αλλά με remote connection μέσω zoom με βίντεο και μικρόφωνα. Έλεος. Ακολουθώ την διαδικασία μπας και βγάλω άκρη και μου στέλνουν αυτοματοποιημένο μήνυμα στις 2 το βράδυ για προγραμματισμό του remote.

Προσπάθησα να ακυρώσω την συναλλαγή και έφαγα άλλη μία φόλα από την Πειραιώς. Καμιά συνεννόηση, σαν να μιλούσα με την μάνα μου που είναι 85 ετών.

Τι τραβάω ο έρμος...

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

90euro κόστισε το κινητό από ebay Γερμανίας.

Τι να κάνω; Αφού όλα τα κινητά που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι σαν τις παντόφλες του Αντετοκουμπο.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
48 minutes ago, Nikos_Vita said:

90euro κόστισε το κινητό από ebay Γερμανίας.

Αν δεν εξυπηρετεί σκοπούς κάποιου είδους συλλογής… εκτιμώ ότι έδωσες πάρα πολλά για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά συλλογή. Κινητό έψαχνα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ώστε να μπορώ να το χρησιμοποιώ καθημερινά. Άλλωστε όλα τα post που έχω εδώ είναι για παρόμοια κινητά. Για μένα κινητό = τηλεφωνία + sms. Τίποτα άλλο.

Απλά θέλω να το προγραμματίζω το βράδυ να κλείνει μόνο του (power off).

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Α οκ, αν μιλάμε μόνο για τηλεφωνία και sms, τότε πάω πάσο αν και υπάρχουν πιο οικονομικές επιλογές για τέτοια χρήση. Αν και για αυτή τη χρήση δε χρειάζεσαι το root.
 

Ωστόσο για να μην παρεξηγηθώ, να ξεκαθαρίσω ότι δεν κρίνω τις επιλογές σου, τη γνώμη μου παραθέτω και το κλείνω εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι για τηλεφωνία και sms δεν πας σε smartphone υπάρχουν πάρα πολλά πχ Nokia 3310 (2720) που είναι πάρα πολύ καλά. Το HTC που πήρες είναι τόσο παλιό που ούτε για τηλέφωνα δεν κάνει θα κολλάει τόσο πολύ που είναι δύσχρηστο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και πριν ήθελα κινητό με συγκεκριμένες δυνατότητες.

Τέλος πάντων. Μία (ακόμη) αποτυχημένη αγορά.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν καινούριες συσκευές με τις δυνατότητες που θέλω. Δεν υπήρχαν ούτε καν το 2015 που είχα ανοίξει ένα θέμα εδώ στο φόρουμ.

Μονόδρομος η αγορά "αρχαίου" smartphone με μικρή οθόνη.

Έχω αγοράσει και δύο 5άρια (Ulefone S7 pro και HomTom HT37 pro) και μπήκαν στην ναφθαλίνη. Παντόφλες εντελώς.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Καλά εδώ γελάμε, συζητάμε για ulefone και homtom που είναι σε διαστάσεις σαν τα σημερινά τηλέφωνα; Ένα πχ pixel 4a είναι πολύ πιο μικρό από αυτά και έχει 5.8 οθόνη. Υπάρχει και iPhone se αν θες μικρό τηλέφωνο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, chios said:

Καλά εδώ γελάμε, συζητάμε για ulefone και homtom που είναι σε διαστάσεις σαν τα σημερινά τηλέφωνα; Ένα πχ pixel 4a είναι πολύ πιο μικρό από αυτά και έχει 5.8 οθόνη. Υπάρχει και iPhone se αν θες μικρό τηλέφωνο.

Σωστά, όμως το SE ξεφεύγει πολύ στην τιμή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τα Ulefone και Homtom να είναι ποιο μεγάλα από το Pixel 4a, αλλά αυτό δεν μου λέει και πολλά. Εγώ παίζω στην κατηγορία των μικρών κινητών. Κάτω από 4.3" και με μήκος το πολύ μέχρι 12.5 εκατοστά. Επίσης επειδή θέλω και ακόμη κάποιες δυνατότητες πολλά αρχαία κινητά τρώνε άκυρο.

Ένα άλλο που κοιτούσα ήταν το Alcatel Pixi 4 (4") με Android 5 αλλά με σταμάτησε η μικρή μνήμη και τα αρνητικά σχόλια που διάβασα στο skroutz.

Για να φανταστείτε έχω σε λειτουργία Sony Xperia X10 mini pro (android 2.1). Αρχαίο, αλλά παίζει περίφημα.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν από τα πρώτα που είδα. Έφαγε άκυρο με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν καλύπτει τα βασικά στοιχεία που θέλω.

- Μπαταρία που να βγαίνει

- Notification Led για χαμένες κλήσεις και sms

Edited by Nikos_Vita

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nikos_Vita said:

Αυτό ήταν από τα πρώτα που είδα. Έφαγε άκυρο με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν καλύπτει τα βασικά στοιχεία που θέλω.

- Μπαταρία που να βγαίνει

- Notification Led για χαμένες κλήσεις και sms

Για ποιον λόγο θεωρείς προτερημα την αποσπώμενη μπαταρία;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω από ebay δυο-τρεις ακόμη μπαταρίες και τις έχω μαζί μου, οπότε δεν μπλέκω με power banks και σε αναζήτηση ρεύματος.

Τις φορτίζω σε εξωτερικούς φορτιστές και πιάνουν μηδαμινό χώρο.

Επίσης θεωρώ δεδομένο ότι οι ενσωματωμένες μπαταρίες έχουν μικρό χρόνο ζωής,  οπότε σύντομα θα πρέπει να ψάχνω για άλλο κινητό.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να χαλάσει η ενσωματωμένη μπαταρία στάνταρ θα έχω αλλάξει συσκευή. Άσε που όσες συσκευές έχω αλλάξει ποτέ δεν χρειάστηκε να αλλάξω μπαταρία εγώ προτιμώ προσωπικά ενσωματωμένη μπαταρία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikos_Vita said:

Αγοράζω από ebay δυο-τρεις ακόμη μπαταρίες και τις έχω μαζί μου, οπότε δεν μπλέκω με power banks και σε αναζήτηση ρεύματος.

Τις φορτίζω σε εξωτερικούς φορτιστές και πιάνουν μηδαμινό χώρο.

Επίσης θεωρώ δεδομένο ότι οι ενσωματωμένες μπαταρίες έχουν μικρό χρόνο ζωής,  οπότε σύντομα θα πρέπει να ψάχνω για άλλο κινητό.

Δηλαδή θεωρεις πιο ευκολο το να κουβαλας  και το βγάλε βάλε μπαταρία απ το να κουμπωσεις ενα power bank απλα και όμορφα στη θύρα????? Το οποίο σε αρκετές περιπτωσεις θα φορτίσει ακόμη και 3-4 φορες την ενσωματωμένη (ή μη) μπαταρία???

 

Όσον αφορά το μεγεθος των τωρινών συσκευών εχεις τα δικια σου, δεν αντιλεγω. 

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο ή οι τρεις εξτρά μπαταρίες έχουν αμελητέο όγκο και βάρος και χωράνε παντού.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν powerbanks κάτω από 5 εκατοστά και με πάχος μερικά χιλιοστά.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...