Jump to content

[Επίσημο] HTC Sensation


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ είμαι με cm 10 KANG JB και με anker 1900 και βγάζω 1 μέρα με πολύ βαριά χρήση.

Phone: HTC Sensation XE

ROM: Charmeleon 5.1

Recovery: 4EXT

Kernel:Bricked @1.78

MODS:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά , πρόσφατα έκανα επαναφορά εργοσταστιακών ρυθμίσεων επειδή κολλούσε πολύ !

Και τώρα έχω μεγάλο πρόβλημα με το κουμπί ξεκλειδώματος ! Το πατάω και δεν ανοίγει παρα μόνο

ανάβουν τα 4 κουμπιά κάτω απο την οθόνη ! Το κινητό είναι unroot ! Έχει κάποιος το ίδιο

πρόβλημα και κάποια λύση ή μονο το service μπορεί να το φτιάξει ?

Με αλλαγή του lock button απο ebay θα φτιάξει ?

Edited by kokos_nikos
Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω και ναι αξίζει και μόνο απο θέμα ταχύτητας.

Βέβαια θα πρέπει να γίνουν απο την αρχή οι εγκαταστάσεις όπως γράφει αλλά πραγματικά είδα διαφορά στην ταχύτητα και γενικά στη σταθερότητα.

 

Για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται τόσο για ταχύτητα πιστεύεις ότι χάνει τίποτε; :confused:

 

Είμαι στην 6.6.7 με bricked 1.31, το μοναδικό που με χαλάει είναι τα συχνά κρασαρίσματα του sense, αν και το έχω λύσει αυτό με ένα reboot κάθε βράδυ (το supercharger script και η επιλογή στο ram manager δεν κάνουν τίποτε μετά από χρήση 2-3 ημερών). Από την άλλη τα LeeDroid tweaks με έχουν βολέψει απίστευτα οπότε πολύ δύσκολα θα μεταφερθώ στην νέα base.

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία ρομ του ARHD. Το κινητό έχει γίνει αργό σε σχέση με την προηγούμενη ρομ του ARHD.

Επηρεάζει την ταχύτητα του κινητού η έκδοση XE (έχω το απλό)

Τώρα έχω

Andoid 4.0.3

ARHD 6.7.0 XE (3.33.401.106 cl…)

Ποια ρομ να δοκιμάσω. Θέλω το κινητό να γίνει ποιο γρήγορο.

 

Λέω να δοκιμάσω την ρομ ViperS 1.0.1.

Ερώτηση απλά κατεβάζω το zip και μετα απο Super Wipe το περνάω και αυτό ήταν ή χρειάζεται και τίποτε άλλα να κάνω (πχ να περάσω και κάτι άλλο πριν πχ αλλη base)

 

Καλημερα φιλε μου. Εγω δουλεύω αρκετό καιρο την elegancia rom με sense 4. Η ταχύτητα είναι εκπληκτική, η μπαταρία παρα πολυ καλη και γενικά είμαι πολυ ευχαριστημένος. Δοκίμασε την και θα καταλάβεις

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανει για το κινητο μας ρε παιδια..? http://www.ebay.com/itm/TOUCH-SCREEN-DIGITIZER-FOR-HTC-Sensation-4G-Pyramid-G14-tools-/320958845368?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4abaa351b8#ht_914wt_986

Δεν εχει καμια διαφορα ετσι δεν ειναι...?

 

Για εδω ξερουμε τιποτα...?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε icecream και χωρίς να κάνω hard reset το κινητό πολλές φορές κλείνει μόνο του.Φταίει που δεν έκανα hard reset μετά το update ή φταίει κάτι άλλο?Πώς μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου. Εγω δουλεύω αρκετό καιρο την elegancia rom με sense 4. Η ταχύτητα είναι εκπληκτική, η μπαταρία παρα πολυ καλη και γενικά είμαι πολυ ευχαριστημένος. Δοκίμασε την και θα καταλάβεις

 

Είχες δίκαιο. Μόνο που με το 3.6 είναι τόσο γρήγορο το κινητό όπως ακριβώς το θέλω. Και την συστήνω σε όσους ονειρεύονται ένα σωστό γρήγορο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Υπ'όψην σας, αν ξαφνικά αρχίσει να τρώει hot reboots το κινητό σας προτού προβείτε σε πιο δραστικά μέτρα, απεγκαταστήστε πρώτα την τελευταία έκδοση του Google Maps (6.10 νομίζω).

 

Κάποια ταρζανιά έκανε η google και προκαλεί hot reboots σε αρκετές συσκευές της HTC.

 

Περισσότερα εδώ και το apk της προτελευταίας έκδοσης (μέχρι να στρώσουν το πρόβλημα) εδώ.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Δεύτερων τελικά το αγόρασα και εγώ το κινητό και είμαι αρκετά ικανοποημενος μέχρις στιγμης!:) Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση. Το κινητό θα πάρει την jellybeam ? Edited by kostaslious
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Δεύτερων τελικά το αγόρασα και εγώ το κυνηγό και είμαι αρκετά ικανοποημενος μέχρις στιγμης!:) Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση. Το κινητό θα πάρει την jellybeam ?

 

Οι μόνες συσκευές μέχρι στιγμής που έχει ανακοινωθεί ότι θα πάρουν JB είναι η σειρά One...

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το πηρα και εγω απο ενα φιλαρακι... Ειναι root ειναι s-off οποτε πειτε μου καμια καλη ρομ με sense 4.0 φυσικα κ ics... Αυτη την στιγμη εχω την IC Evolution 2.1 αλλα νομιζω εχει καποια θεματα με το 3G...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το πηρα και εγω απο ενα φιλαρακι... Ειναι root ειναι s-off οποτε πειτε μου καμια καλη ρομ με sense 4.0 φυσικα κ ics... Αυτη την στιγμη εχω την IC Evolution 2.1 αλλα νομιζω εχει καποια θεματα με το 3G...

 

καλησπερα Σακη συντοπιτη :) καλοριζικο βαλε αυτη

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1429953

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Σακη συντοπιτη :) καλοριζικο βαλε αυτη

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1429953

 

Θα διαφωνήσω και θα προτείνω την Viper S.. Δοκιμάστε την αλλά με τον kernel του faux και θα πάθετε πλάκα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζουμε κ εδώ hboot κ τέτοια? Πω νιώθω άχρηστος κ ότι δεν ξέρω τίποτα.. Πάντως ευχαριστώ κ για τις δύο προτάσεις..

Άσχετο αλλά έχω το handcent για μηνύματα κ δεν μου εμφανίζει στην επαφή την εικόνα από το fb ενώ στην στοκ είναι κανονικά.. ξέρουμε γιατί??

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ ''έφυγε'' το κουμπί αυξομείωσης του ήχου...Όσο και να έψαξα δεν βρήκα τίποτα.Πού μπορώ να ρωτήσω για την αγορά ή αντικατάσταση του κουμπιού?Πληροφοριακά,μένω στη Βέροια
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω και θα προτείνω την Viper S.. Δοκιμάστε την αλλά με τον kernel του faux και θα πάθετε πλάκα...

τι ακριβως ειναι ο kernel του faux; το ειχα δει στο xda αλλα δεν επιχειρησα να το κατεβασω. το κανεις απλα install απο recovery; αλλαζει κατι; κτλ...

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως ειναι ο kernel του faux; το ειχα δει στο xda αλλα δεν επιχειρησα να το κατεβασω. το κανεις απλα install απο recovery; αλλαζει κατι; κτλ...

 

Η απάντηση για το τι είναι kernel, εδώ. Faux είναι ένας από τους πιο γνωστούς developers στο xda κ ναι το κάνεις install από recovery όπως μια rom..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μπλε led στο sensation οπως ειχαμε και στο desire....? Και κατι εχει παθει και δεν μου εμφανιζει τις εικονες απο τις επαφες στο handcent ενω στην στοκ ολα καλα... Κανεις καμια ιδεα...?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να κάνουμε τον eReader να "δει" τα βιβλία που έχουμε στην SD;

 

Στην ARHD κάνοντας unmount/mount την κάρτα και επιλέγοντας μέσω του File Manager οποιοδήποτε epub στον κατάλογο τα πέρναγε όλα μαζί στο πρόγραμμα. Στην DarkForest τώρα έχω δοκιμάσει τα πάντα και απλά περνάει μόνο αυτό που κάνω κλικ στον File Manager. Δοκιμάζω να τα ξαναπεράσω από τον υπολογιστή τώρα μπας και...

 

Τα έχω σε δικό τους φάκελο και για πρακτικούς λόγους θα προτιμούσα να τα αφήσω εκεί :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω και θα προτείνω την Viper S.. Δοκιμάστε την αλλά με τον kernel του faux και θα πάθετε πλάκα...

 

Καλησπέρα! Ωραία rom με μεγάλη παραμετροποίηση και αν δουλεύει όντως το OTA update θα είναι super!!! :D

Μόνο που την έχω 2 μέρες και έχω αναγκαστεί σε 2-3 restart εκ των οποίων το ένα με αφαίρεση μπαταρίας :X

Kernel από την πρώτη στιγμή έβαλα αυτόν που πρότεινες και συγκεκριμένα τον 008b13 Aroma ( http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30479558&postcount=8627 ) στον οποίο επέλεξα να τρέχει στο 1,56 (στο 1,7 φοβάμαι το battery drain) και τα υπόλοιπα όπως τα είχε προεπιλεγμένα.

Ερώτηση.. να σετάρω πάλι τον κέρνελ αλλά αυτή την φορά στο 1,7 για να αποφύγω κάτι spikes και τα τελικά restarts ή αυτό δεν παίζει ρόλο και απλά η ρομ δεν είναι τόσο stable όσο είχα συνηθίσει (με inserCoin ρομς ήμουν εδώ και 1 χρόνο). :blink:

 

Υ.Γ.: έκανα full wipe πριν φλασάρω.

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά την είχα περίπου 2 βδομάδες πριν δώσω το τηλέφωνο και η αλήθεια είναι ότι είχα φάει κι εγώ 2-3 κολλήματα, αλλά... κατά 99% ευθύνονταν οι πολύ "επιθετικές" ρυθμίσεις που είχα στο undervolting. Δοκίμασε να το βάλεις στο -75mV ή και λιγότερο. Για το 1.7 που λες, θα έλεγα να το αποφύγεις ή τέλος πάντων απλά να το δοκιμάσεις να δεις πως θα πάει γιατί μπορεί να μην αντέχει τόσο ψηλά ο επεξεργαστής σου. Εμένα το απλό Sensation πάνω από 1.72 δεν άντεχε ενώ το XE πήγαινε άνετα 1.83...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την ROM [CM10][Kang][beta] με Jelly Bean να μας πεί την γνώμη του αν αξίζει να την βάλουμε ή είναι ακόμα νωρίς για Jelly?

 

Από ότι λέει η Rom δεν δουλεύει μόνο η μπροστινή κάμερα αλλά φαντάζομαι θα έχει και άλλα bugs.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1782009

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Kernel από την πρώτη στιγμή έβαλα αυτόν που πρότεινες και συγκεκριμένα τον 008b13 Aroma

Είχα και γω τα ίδια. Δοκίμασε καλύτερα τον 0008b5. Λένε ότι είναι ο σταθεροτερος & μάλλον καλύτερος. Για το σεταρισμα του εγώ ακολούθησα τα default του faux. Έχει διάφορα στην σταθεροτητα και στην ταχύτητα από την 008b13.

Link to comment
Share on other sites

edit: τελικά επέστρεψα στο sense 3.6 και την Elegancia Blitz. Αρκετά καλό το 4.0 αλλά προτιμώ την σταθερότητα ;)

 

Πραγματικά απίστευτη η Elegancia , το κινητό bootάρει πολύ γρήγορα και ακόμα με 200 εφαρμογές εγκατεστημένες (οι ~50 στην SD) δεν τρώει κανένα κόλλημα στο boot. Σε άλλες rom όχι μόνο έκανε 2-3 λεπτά να bootάρει και κολλούσε για κανένα πεντάλεπτο, που και πού μου πέταγε κανένα "process system is not responding" warning μέχρι να ξεκολλήσει.

 

Μένει μόνο να διαπιστώσω αν ισχύει αυτό που ισχυρίζονται οι μάγειρες, ότι δηλαδή το Sense δεν τρώει restart με τίποτε.

 

Challenge accepted!

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...