Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με το που το πηρα με μισοφορτισμενη μπαταρια και βαζοντας επαφες ,παιζωντας κλπ κρατησε 2 μερες.

μετα με την πρωτη φορτιση ,με αρκετα τηλεφωνα φωτο ,βιντεο κλπ κρατησε απο παρασκευη μεχρι τεταρτη μεσημερι. χθες φορτισα για δευτερη φορα. κατεβασα εφαρμογες επαιξα λιγο με ιντερνετ και ειμαι στο 85%. καλα παμε.

το βραδυ το κλεινω το κινητο. (12-7 πρωι)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλά ακούγεται... εγώ μόλις το παρήγγειλα σε λευκό και μάλιστα καινούριο για να είμαι σίγουρος ότι θα είμαι κομπλέ με την μπαταρία και με τις φορτίσεις... συγνώμη για το off-topic βρε παιδιά αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου οι μεμβράνες, θα έχω θέμα αν δεν βάλω? Επίσης θήκη χρειάζομαι για το πίσω μέρος ε?
Link to comment
Share on other sites

καλά ακούγεται... εγώ μόλις το παρήγγειλα σε λευκό και μάλιστα καινούριο για να είμαι σίγουρος ότι θα είμαι κομπλέ με την μπαταρία και με τις φορτίσεις... συγνώμη για το off-topic βρε παιδιά αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου οι μεμβράνες, θα έχω θέμα αν δεν βάλω? Επίσης θήκη χρειάζομαι για το πίσω μέρος ε?

 

Μεμβρανη δε νομιζω να εχεις θεμα αν δε βαλεις. Απλα να προσεχεις να μην το βαζεις στην τσεπη με κλειδια νομισματα κτλ... Εχει Gorilla glass. Τωρα η θηκη χρειαζεται μονο για να το προστατευσεις απο πτωσεις. Ειναι τετοιο το υλικο που εχει το καπακι του ωστε δεν φθειρεται με τη χρηση και δε σημαδευεται. Ειναι καπως αγκαθωτο για να μην γλυστραει. Α, στο ασπρο που θες εσυ το καπακι ειναι λειο και γυαλιστερο οποτε δεν ξερω. Εγω γι αυτο το πηρα μαυρο επειδη εχει διαφορετικο υλικο πισω και επειδη η οθονη ειναι καταμαυρη και δε φαινεται που τελειωνει.

 

edit: Ειδα οτι το παρηγγειλες σε ασπρο. Εγω για προστασια εχω παρει ενα bumper και για την τιμη του ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Σου δινω λινκ το ιδιο bumper σε ασπρο. http://www.ebay.co.uk/itm/H2X-Hard-Bumper-Case-Cover-Screen-Protector-Samsung-i9100-Galaxy-S2-S-II-2-/180724885957?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2a140ae9c5. Εχει και μεμβρανη οθονης στην συσκευασια.

Και απο κατω ειναι το ιδιο bumper με μεμβρανη αλλα και USB OTG καλωδιο για να συνδεεις φλασακια usb:

http://www.ebay.co.uk/itm/H4H-Micro-USB-Host-Mode-OTG-Cable-Bumper-Case-Samsung-i9100-Galaxy-S-II-S2-/190583237637?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item2c5fa56c05.

Edited by le_bron
Link to comment
Share on other sites

Μεμβρανη δε νομιζω να εχεις θεμα αν δε βαλεις. Απλα να προσεχεις να μην το βαζεις στην τσεπη με κλειδια νομισματα κτλ... Εχει Gorilla glass. Τωρα η θηκη χρειαζεται μονο για να το προστατευσεις απο πτωσεις. Ειναι τετοιο το υλικο που εχει το καπακι του ωστε δεν φθειρεται με τη χρηση και δε σημαδευεται. Ειναι καπως αγκαθωτο για να μην γλυστραει. Α, στο ασπρο που θες εσυ το καπακι ειναι λειο και γυαλιστερο οποτε δεν ξερω. Εγω γι αυτο το πηρα μαυρο επειδη εχει διαφορετικο υλικο πισω και επειδη η οθονη ειναι καταμαυρη και δε φαινεται που τελειωνει.

 

edit: Ειδα οτι το παρηγγειλες σε ασπρο. Εγω για προστασια εχω παρει ενα bumper και για την τιμη του ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Σου δινω λινκ το ιδιο bumper σε ασπρο. http://www.ebay.co.uk/itm/H2X-Hard-Bumper-Case-Cover-Screen-Protector-Samsung-i9100-Galaxy-S2-S-II-2-/180724885957?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2a140ae9c5. Εχει και μεμβρανη οθονης στην συσκευασια.

Και απο κατω ειναι το ιδιο bumper με μεμβρανη αλλα και USB OTG καλωδιο για να συνδεεις φλασακια usb:

http://www.ebay.co.uk/itm/H4H-Micro-USB-Host-Mode-OTG-Cable-Bumper-Case-Samsung-i9100-Galaxy-S-II-S2-/190583237637?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccesories_MobilePhoneDataCables_JN&hash=item2c5fa56c05.

 

να 'σαι καλά φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά... καλή ιδέα φαίνεται το bumper-ακι. Ναι έχει άλλο υλικό αλλά δεν θα το είχα χωρίς κάποια θήκη ή πλάτη οπότε το προσπέρασα το θέμα της πλάτης και του υλικού εκεί. Εμένα με νοιάζει να μην έχω θέμα με την οθόνη οπότε όλα καλά!

Επίσης υπάρχει περίπτωση για την μπαταρία που αφορά στο νήμα να έχουν διορθώσει κάτι στα κινητά που ας πούμε παραδίδουν τώρα?

Link to comment
Share on other sites

να 'σαι καλά φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά... καλή ιδέα φαίνεται το bumper-ακι. Ναι έχει άλλο υλικό αλλά δεν θα το είχα χωρίς κάποια θήκη ή πλάτη οπότε το προσπέρασα το θέμα της πλάτης και του υλικού εκεί. Εμένα με νοιάζει να μην έχω θέμα με την οθόνη οπότε όλα καλά!

Επίσης υπάρχει περίπτωση για την μπαταρία που αφορά στο νήμα να έχουν διορθώσει κάτι στα κινητά που ας πούμε παραδίδουν τώρα?

 

H μπαταρια δεν εχει προβλημα. Σε hardware επιπεδο δεν εχουν διορθωσει τιποτα. Σε software οτι και να διορθωσουν θα το παρουν ολοι με αναβαθμιση. Τωρα αν δεις οτι δε σε καλυπτει η αυτονομια της μπαταριας αγοραζεις μια αυθεντικη μπαταρια samsung 2000 mah με το μεγαλυτερο καπακι πισω (γιατι ειναι πιο χοντρη).

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό να πω ότι πραγματικά τα σπάει και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος! Η μπαταρία κρατά περίπου μία μέρα αλλά το έχω φορτίσει μόνο 2 φορές... είδατε αλλαγή προς το καλύτερο στην συνέχεια μετά από χρήση και κάποιες φορτίσεις?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό να πω ότι πραγματικά τα σπάει και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος! Η μπαταρία κρατά περίπου μία μέρα αλλά το έχω φορτίσει μόνο 2 φορές... είδατε αλλαγή προς το καλύτερο στην συνέχεια μετά από χρήση και κάποιες φορτίσεις?

 

Ναι υπαρχει εμφανης αλλαγη μετα απο 4-5 φορτισεις αλλα μην ξεχνας οτι μολις παιρνεις καινουριο κινητο τις πρωτες μερες του βγαζεις τα ματια και μετα απο λιγες μερες το χρησιμοποιεις κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχει εμφανης αλλαγη μετα απο 4-5 φορτισεις αλλα μην ξεχνας οτι μολις παιρνεις καινουριο κινητο τις πρωτες μερες του βγαζεις τα ματια και μετα απο λιγες μερες το χρησιμοποιεις κανονικα...

 

ναι όντως μετά το αφήνουμε και λγάκι από τα χέρια μας...:D:D

πάντως να μου κρατά 2-3 μέρες που λένε άλλοι φίλοι εδώ δύσκολο το βλέπω έως ακατόρθωτο! Και 3G δεν το ακουμπάω καν.. αν κάποιος δεν θέλει να κάνει root υπάρχουν επιλογές να αποτρέπεις εφαρμογές να τρέχουν? επίσης όντως κάνοντας root και εγκαθιστώντας κατάλληλα utilities είδατε όντως διαφορά στην απόδοση??

Link to comment
Share on other sites

οποτε εγω που εχω cosmote δεν θα εχω καποια επιπτωση αμα κλεισω το fast dormacy?
μετα απο e-mail που εστειλα στην cosmote μου ειπαν οτι δεν υποστηριζουν fast dormancy οποτε κλειστε το αφοβα:)
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου με πολύ σκληρή χρήση βγάζει δε βγάζει την ημέρα πάντως . Το αστείο είναι ότι την τελευταία εβδομάδα δεν κατάφερα , λόγω σχολής , να ασχοληθώ πολύ μαζί του και τρελάθηκα με την αυτονομία που έδειξε . Αυτή τη στιγμή 54% μπαταρία με τελευταία φόρτιση 3 ημέρες και 22 ώρες πριν !!
Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου με πολύ σκληρή χρήση βγάζει δε βγάζει την ημέρα πάντως . Το αστείο είναι ότι την τελευταία εβδομάδα δεν κατάφερα , λόγω σχολής , να ασχοληθώ πολύ μαζί του και τρελάθηκα με την αυτονομία που έδειξε . Αυτή τη στιγμή 54% μπαταρία με τελευταία φόρτιση 3 ημέρες και 22 ώρες πριν !!

 

Η αλήθεια είναι ότι όταν ασχολείσαι "κανονικά" με το τηλέφωνο η μπαταρία του είναι μια χαρά! Εμένα τώρα μετά την 5η φόρτιση και έχοντας 11 ώρες εκτός φορτιστή είναι στο 83% και έχω μιλήσει αρκετά από το πρωί. Βλέπω ότι πήρε τα πάνω του και επίσης τα προφίλ που έφτιαξα κάνουν το cpu να τρέχει πολύ λιγότερο τα βράδια ή όταν η οθόνη είναι off οπότε βλέπω ΤΡΑΓΙΚΑ βελτιωμένη απόδοση... αν θέλετε δοκιμάστε το! Χρησιμοποιώ το setcpu

Link to comment
Share on other sites

A, επίσης διάβασα online και μάλλον συμφώνησα ότι στα κινητά ιδιαίτερα με τούμπανο χαρακτηριστικά όπως το S2 δεν πρέπει να "πολεμάμε" τα tasks με τύπου Task Killer γιατί Linux & Unix δουλεύουν διαφορετικά από Windows.. δηλαδή δεν απαιτείται να υπάρχει μεγάλο μέρος μνήμης ελεύθερο αφού ο επεξεργαστής θα χρειαστεί πολύ παραπάνω ενέργεια να "σηκώσει" από την αρχή την εφαρμογή... δηλαδή σε σημείο που όσο περισσότερη μνήμη "τρώνε" τα tasks, apps etc τόσο καλύτερα γιατί έτσι οι εφαρμογές είναι έτοιμες να "τρέξουν"... η αλήθεια είναι ότι σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτό και έχω αφήσει απλά να κάνει task kill κάθε 4 ώρες.. επίσης βοηθά πολύ με το app remover να βγάλουμε όσες εφαρμογές δεν θα μας χρειαστούν ίσως ποτέ...

 

Αυτές είναι οι εμπειρίες μου και οι απόψεις μου σχετικά με την συσκευή ως νέος! Εν κατακλείδι (να μην ξεχνάμε και τα Ελληνικά μας παιδιά ε?;) ) θέλω να πω ότι το κινητό είναι πραγματικά απίστευτο!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τη μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει η οθόνη.

Εχω παρατηρήσει κάποιες φορές που το πρωί το έβαλα, πλήρως φορτισμένο, στην τσεπη του παντελονιού μου το μεσημέρι να είχε πάει στο 30%.

Υποθέτω ότι πιεζόταν το home button με αποτέλεσμα να ανάβει η οθόνη του και να αυξάνει την κατανάλωση μπαταρίας κάτ ιπου επιβεβαίωναν άλλωστε και τα στατιστικά της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου με πολύ σκληρή χρήση βγάζει δε βγάζει την ημέρα πάντως . Το αστείο είναι ότι την τελευταία εβδομάδα δεν κατάφερα , λόγω σχολής , να ασχοληθώ πολύ μαζί του και τρελάθηκα με την αυτονομία που έδειξε . Αυτή τη στιγμή 54% μπαταρία με τελευταία φόρτιση 3 ημέρες και 22 ώρες πριν !!

 

ρομ και κερνελ?

Link to comment
Share on other sites

ρομ και κερνελ?

 

Rom : Lite'ning v6.1 XXKH3

Kernel : ninphetamine 2.0.5

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα ένα περίεργο συμβάν... φόρτισε από βραδύς και κατά τις 0400 το έβγαλα από την πρίζα πλήρως φορτισμένο... το πρωί ήταν κλειστό και όταν το άνοιξα ήταν στο 85% κι όχι στο 100 που θα έπρεπε... ίσως να φταίει το novigon που είχα εγκαταστήσει και μου έκανε κάτι κόλπα με το wifi... ή το widget locker... τα έκανα και τα 2 uninstall! Επίσης δεν χτύπησε το ξυπνητήρι... δεν έπρεπε κι ας ήταν κλειστό?
Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα ένα περίεργο συμβάν... φόρτισε από βραδύς και κατά τις 0400 το έβγαλα από την πρίζα πλήρως φορτισμένο... το πρωί ήταν κλειστό και όταν το άνοιξα ήταν στο 85% κι όχι στο 100 που θα έπρεπε... ίσως να φταίει το novigon που είχα εγκαταστήσει και μου έκανε κάτι κόλπα με το wifi... ή το widget locker... τα έκανα και τα 2 uninstall! Επίσης δεν χτύπησε το ξυπνητήρι... δεν έπρεπε κι ας ήταν κλειστό?

 

Στα Android δεν χτυπάει το ξυπνητήρι όταν είναι κλειστό το τηλ.Για τα άλλα δεν ξέρω να σου απαντήσω.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν χτύπησε το ξυπνητήρι... δεν έπρεπε κι ας ήταν κλειστό?

 

Οχι. Το ξυπνητήρι δεν λειτουργεί με το κινητό κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!! σήμερα πήρα τον γαλαξία και εγώ και θέλω να μου πείτε αν στις πρώτες φορτίσεις θα πρέπει να έχω την συσκευή κλειστή η ανοιχτή. (ξέρω πως οι πρώτες φορτίσεις είναι και οι πιο σημαντικές):cool:

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!! σήμερα πήρα τον γαλαξία και εγώ και θέλω να μου πείτε αν στις πρώτες φορτίσεις θα πρέπει να έχω την συσκευή κλειστή η ανοιχτή. (ξέρω πως οι πρώτες φορτίσεις είναι και οι πιο σημαντικές):cool:

 

Προσωπικα τις πρωτες μερες το χρησιμοποιουσα μεχρι να αδειασει και το φορτιζα κλειστο.2-3 φορες.

 

EDIT:Καλοριζικος κιολας ο γαλαξιας σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!! σήμερα πήρα τον γαλαξία και εγώ και θέλω να μου πείτε αν στις πρώτες φορτίσεις θα πρέπει να έχω την συσκευή κλειστή η ανοιχτή. (ξέρω πως οι πρώτες φορτίσεις είναι και οι πιο σημαντικές):cool:

 

Επίσης βλέπω ότι μετά από κάθε φόρτιση πάει όλο και καλύτερα η μπαταρία... και είμαι στην εβδομάδα ακόμα αλλά πάντα προσπαθώ να το φορτίζω όταν φτάσει στο τέλος της και επίσης δεν το συνδέω USB για να μην χαλάσω την όλη διαδικασία (πω πω πολύ υποχόνδριο ακούγεται όλο αυτό τώρα:p:p)

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προχτες εφτασε στο 10% η μπαταρια χωρις να το χρησιμοποιησω σχεδον καθολου. το βραδυ εγινε με 80κατι % μπαταρια και ως το πρωι ειχε ξεφορτιστει σχεδον τελειως. τωρα το φορτισα εντελως και περιμενω να δω ποσο θα πεσει. ως τοτε ημουν με μια πληρη φορτιση ανα 2-3 μερες και αρκετη χρηση κυριως παιχνιδια. δεν εχω εγκαταστησει κατι περιεργο που να τρωει μπαταρια και φανταζομαι οτι ηταν ενα "κολλημα" του τηλεφωνου. δεν ξερω αν ειναι κακο αλλα πολλες φορες το φορτιζω μεσω usb απο τον υπολογιστη. και κατι αλλο.. καλωδιο usb otg που μπορω να βρω? κανενα ελληνικο καταστημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Εχω ένα μεγάλο θέμα με την μπαταρία μου παιδιά και θέλω βοήθεια... μου το έκανε πριν από 5 μέρες (έγραψα στις 10 Νοεμβρίου) και μου το έκανε και χθες. Το είχα να φορτίζει και το έβγαλα στις 2330 περιπου που ξάπλωσα και ήταν πλήρως φορτισμένο (100%). Το πρωί που ξύπνησα πάλι το βρήκα κλειστό, δεν άνοιγε και φυσικά δεν χτύπησε το ξυπνητήρι!!! Το έβαλα στην πρίζα και το άνοιξα και έδειξε 13% η μπαταρία!!!!!!!

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι το κάνει μόνο κατά την διάρκεια της νύχτα όπου του έχω βάλει sto SetCPU ένα προφίλ από 0:00 - 07:00 όπου του έχω ορίσει να είναι 500max & 200min ώστε να έχω την μέγιστη δυνατή εξοικονόμηση ενέργειας.... επίσης χθες είχα εγκαταστήσει το beautiful widgets αλλά από εκεί και πέρα τίποτα άλλο... πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω και τι συμβαίνει και είναι σοβαρό αφού δεν μπορεί να είναι 100% και έπειτα από απραξία όλο το βράδυ (wifi, 3G, GPS όλα off) να είναι το πρωί κλειστό και με ελάχιστη μπαταρία.

 

Το έχω κάνει root, είμαι με την official Rom.... αν κάποιος έχει καμιά ιδέα ας βοηθήσει ρε παιδιά....:worry:

 

Ευχαριστώ και καλημέρες!

 

Επιτρέψτε μου επίσης να συμπληρώσω κάτι κουλό που συνέβη ενώ ήμουν εκτός... το φόρτισα μέχρι το 52% και μετά το έβγαλα από την πρίζα και έφυγα... αυτό έδειχνε την μπαταρία του να ανεβαίνει κάθε φορά που το κοιτούσα οπότε την επόμενη ώρα είχε φτάσει έως και 58% έως ότου να αρχίσει να πέφτει με κανονικούς ρυθμούς... τώρα είναι 52%...!!!!

 

Κανείς ρε παιδιά????

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το setcpu, κατά 99% φταίει αυτό. Στο SGSI το έχουμε βγάλει όλοι γιατί ηταν τελείως ασύμβατο. Απ'ότι καταλαβαίνω στο SGSII είναι πιο σταθερό, αλλά και πάλι, εγώ στοιχηματίζω ότι αν η μπαταρία σου δεν έχει πρόβλημα, φταίει αυτό. Και επίσης το Beautiful Widgets ρουφάει μπαταρία... δοκίμασε το Fancy Widget Pro που είναι ουσιαστικά το ίδιο αλλά πιο καλό με τη μπαταρία.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το setcpu, κατά 99% φταίει αυτό. Στο SGSI το έχουμε βγάλει όλοι γιατί ηταν τελείως ασύμβατο. Απ'ότι καταλαβαίνω στο SGSII είναι πιο σταθερό, αλλά και πάλι, εγώ στοιχηματίζω ότι αν η μπαταρία σου δεν έχει πρόβλημα, φταίει αυτό. Και επίσης το Beautiful Widgets ρουφάει μπαταρία... δοκίμασε το Fancy Widget Pro που είναι ουσιαστικά το ίδιο αλλά πιο καλό με τη μπαταρία.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Κατά την διάρκεια της ημέρας έχω profile στο setcpu για όταν είναι κλειστή η οθόνη και δεν μου δημιουργεί πρόβλημα... να το αφήσω έτσι και να αφαιρέσω απλά το νυχτερινό προφίλ??? Επίσης υπάρχει κάτι αντίστοιχο που είναι πιο σταθερό? Απλά με το setcpu βλέπω βελτίωση μέσα στην ημέρα όσον αφορά στην κατανάλωση... οκ θα δοκιμάσω το Fance Widget Pro ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...