Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραια ευχαριστω.Να κανω και αλλη μια ερωτηση.Στη λιστα εφαρμογων υπαρχουν καποιες που ειναι με κιτρινα γραμματα και καποιες με ασπρα.Να φανταστω οτι αυτες με τα κιτρινα ειναι αυτες που ξεκινανε?

 

Υ.Γ. σε θεμα μνημης παντως οταν ξεκιναει το κινητο εχω τουλαχιστον 550.Βεβαια μπορει να φταιει οτι δεν του εω περασει και πολλα πραγματα :worry:

 

ναι βεβαια!

εγω εχω πανω απο 270 εφαρμογες στο κινητο και βαζω βγαζω συνέχεια!;)

για φρικιά σαν και μενα η εφαρμογη ειναι λουκουμι..:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι βεβαια!

εγω εχω πανω απο 270 εφαρμογες στο κινητο και βαζω βγαζω συνέχεια!;)

για φρικιά σαν και μενα η εφαρμογη ειναι λουκουμι..:p:lol:

 

το ναι βεβαια για ποιο ερωτημα πηγαινε?? :lol::lol:

270 εφαρμογες?!?!?!?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί αρκετές φορές ότι για τις εφαρμογές που δεν θέλουμε να τρέχουν στην μνήμη από μόνες τους, η καλύτερη λύση είναι η εφαρμογή autostarts.

Με την εφαρμογή αυτή όλα είναι νοικοκυρεμένα. Με το titanium γίνεται εξαναγκασμός των εφαρμογών και πάγωμα. Με το autostarts απλώς κάνετε disable το δικαίωμα της εφαρμογής να ανοίγει από μόνη της. Η εφαρμογή υπάρχει κανονικά και μπορούμε να την ανοίγουμε όποτε θέλουμε, ενώ με το titanium πρέπει να κάνουμε πρώτα unfreeze.

 

Σας επισυνάπτω μια εικόνα από το autostarts η οποία δείχνει ότι υπάρχουν στη λίστα after startup κάποιες εφαρμογές δύο και τρεις φορές. Όπως π.χ. τα calendar, email, messaging. Πιο κάτω μάλιστα υπάρχει και το Google services framework 4 φορές!! Υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό ή κάτι πάει στραβά στη συσκευή μου;

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Σας επισυνάπτω μια εικόνα από το autostarts η οποία δείχνει ότι υπάρχουν στη λίστα after startup κάποιες εφαρμογές δύο και τρεις φορές. Όπως π.χ. τα calendar, email, messaging. Πιο κάτω μάλιστα υπάρχει και το Google services framework 4 φορές!! Υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό ή κάτι πάει στραβά στη συσκευή μου;

 

Και σε μενα τα ιδια βγαζει οποτε δεν παιζει να ειναι προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σας επισυνάπτω μια εικόνα από το autostarts η οποία δείχνει ότι υπάρχουν στη λίστα after startup κάποιες εφαρμογές δύο και τρεις φορές. Όπως π.χ. τα calendar, email, messaging. Πιο κάτω μάλιστα υπάρχει και το Google services framework 4 φορές!! Υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό ή κάτι πάει στραβά στη συσκευή μου;

 

Αυτό το είχα παρατηρήσει στο titanium και μου συνέβαινε συνήθως μετά από φλασάρισμα ρομ. Εγώ διαγράφω την παλιότερη και κρατάω την τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Δυστυχώς οι εντυπώσεις μου δεν είναι και οι καλύτερες

 

μετά από 5 χρόνια με το "σκυλί" Ν95 και μια μπαταρία που αγαπούσε να κλείνει εβδομάδα πήρα τελικα

το Samsung μου και τελικά τιποτα δεν είναι όπως τα φαντάζεσαι.

 

με κλειστό gps, bt, κλπ και όλα τα ιντερνετικά

χωρίς καμία εξτρα εγκατάσταση πέρα από 1 παιχνίδι και το viber και αφού κατέβασα και ενα kill applications συνεχίζει το σκασμένο να ζει για μισή μέρα (και χωρίς κανενα τηλεφώνημα)

 

Ψάχνω να βρω τι φταίει αλλά και πως μπορώ να το λύσω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Δυστυχώς οι εντυπώσεις μου δεν είναι και οι καλύτερες

 

μετά από 5 χρόνια με το "σκυλί" Ν95 και μια μπαταρία που αγαπούσε να κλείνει εβδομάδα πήρα τελικα

το Samsung μου και τελικά τιποτα δεν είναι όπως τα φαντάζεσαι.

 

με κλειστό gps, bt, κλπ και όλα τα ιντερνετικά

χωρίς καμία εξτρα εγκατάσταση πέρα από 1 παιχνίδι και το viber και αφού κατέβασα και ενα kill applications συνεχίζει το σκασμένο να ζει για μισή μέρα (και χωρίς κανενα τηλεφώνημα)

 

Ψάχνω να βρω τι φταίει αλλά και πως μπορώ να το λύσω

 

-το κανεις root, και περνας την omega, του Γιαννη, δες το αντιστοιχο θεμα.

-σε 18 ωρες το δικο μου, πριν περασω την omega, εφθανε η μπαταρια στο 5% , τωρα μετα απο 24ωρες ειναι στο 55%:)

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν έχω ιδέα περί rooting κλπ κλπ!

προβλέπω να τρως αγκαρία και να μου κάνεις μάθημα

Link to comment
Share on other sites

-το κανεις root, και περνας την omega, του Γιαννη, δες το αντιστοιχο θεμα.

-σε 18 ωρες το δικο μου, πριν περασω την omega, εφθανε η μπαταρια στο 5% , τωρα μετα απο 24ωρες ειναι στο 55%:)

Εμενα με μεση χρηση 2 μερες ανετα χωρις root k με την εργοστασιακη ρομ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν έχω ιδέα περί rooting κλπ κλπ!

προβλέπω να τρως αγκαρία και να μου κάνεις μάθημα

δεν νομιζω να εχεις δυσκολιες, διαβασε αυτο,

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

και μετα αυτο.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316681

:)

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

τα εχω ήδη διαβάσει αλλά χέρι σε κινητό ούτε μίας εβδομάδας, πες μου βάζεις?

 

εγω το εβαλα σε 10 μερες:lol:

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

εγω το εβαλα σε 10 μερες:lol:

 

Εγώ έσπασα οθόνη στις 5 μέρες και μετά από την επισκευή root αμέσως,μαμά όπως ήταν δεν το χάρηκα καθόλου,όλο restart έκανε τώρα με omega δεν ξέρω τι είναι αυτό;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα εχω ήδη διαβάσει αλλά χέρι σε κινητό ούτε μίας εβδομάδας, πες μου βάζεις?

 

Αυτό το κινητό είναι φτιαγμένο για να τρώει χέρι από τις πρώτες ώρες! Το θέμα είναι η διάθεση του καθενός...είτε φάει χέρι στη μια εβδομάδα, είτε το φάει στον ένα μήνα (όπως το δικό μου), την εγγύηση την χάνεις αν το πάρουν χαμπάρι. Αν το βάλεις τώρα, θα γνωρίσεις πιο γρήγορα τις πραγματικές δυνατότητες του τηλεφώνου και θα εκπλαγείς ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κινητό είναι φτιαγμένο για να τρώει χέρι από τις πρώτες ώρες! Το θέμα είναι η διάθεση του καθενός...είτε φάει χέρι στη μια εβδομάδα, είτε το φάει στον ένα μήνα (όπως το δικό μου), την εγγύηση την χάνεις αν το πάρουν χαμπάρι. Αν το βάλεις τώρα, θα γνωρίσεις πιο γρήγορα τις πραγματικές δυνατότητες του τηλεφώνου και θα εκπλαγείς ευχάριστα!

 

εγώ 5 μέρες σε android γενικότερα και βρήκα την υγειά μου με το που το έκανα! Σχετικά με το "εκπλαγείς ευχάριστα" είναι ακριβώς έτσι!!

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα από έξω και τελικά με την μπαταρία όλα καλά! Από ότι βλέπω η συσκευή δεν είναι σε αφύπνιση παρά μονο εάν ανοίξει και η οθόνη ή πχ ακούω μουσική οπότε ειμαι πολύ ευχαριστημένος! Μια ερώτηση μόνο, είχα απενεργοποιήσει τον συχρονισμό επαφών και πήγα να μπω στο market και μου είπε ότι πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η επιλογή αυτή (Λογαριασμοί και Συγχρονισμός -->Συνεχής Συγχρονισμός) Αν είναι λοιπόν αυτό ενεργοποιημένο (τικαρισμένο) λέτε να τρώει μπαταρία??
Link to comment
Share on other sites

-το κανεις root, και περνας την omega, του Γιαννη, δες το αντιστοιχο θεμα.

-σε 18 ωρες το δικο μου, πριν περασω την omega, εφθανε η μπαταρια στο 5% , τωρα μετα απο 24ωρες ειναι στο 55%:)

Παιδια μην λέτε τέτοια πράγματα.

Γιατι να κάνει root και γιατι να περασει custom rom, αν θέλει να κρατήσει το κινητο του καθαρό.

Δεν ειναι φυσιολογική κατάσταση αυτη που περιγράφει ο φίλος.

Το Galaxy έχει καλη συμπεριφορά και με την γνήσια rom. Άρα κάτι συμβαίνει η κάποια εφαρμογη δεν κλείνει ποτε.

Κι εγω official rom έχω και σε 7-8 ωρες που κοιμάμαι με όλα ανοικτα δεν χάνω πάνω απο 2%.

Έχω τεστάρει για να εξάντλησω την μπαταρία χρειάστηκαν 7.5 ωρες συνεχούς χρήσης δηλαδη η οθόνη ανοιχτή και να κάνω τα πάντα στην διάρκεια αυτη.

Σήμερα σε 15 ωρες απο την στιγμη που το έβγαλα απο τον φορτιστή ήμουν στο 58% με φυσιολογική χρήση browsing κλπ.

Η μπαταρία αρκεί για μια ολόκληρη μέρα όσο σκληρή χρήση και να κανεις.

 

Προτείνω στον φίλο να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, να πετάξει τον task killer και εφόσον δεν υπάρχει καποιο πρόβλημα στην συσκευη του η στην μπαταρία, αν το χρησιμοποιει κι ολας με κλειστό 3G και data θα του βγάλει 2 μέρες άνετα.

Εμενα με μεση χρηση 2 μερες ανετα χωρις root k με την εργοστασιακη ρομ

 

Αυτη ειναι η αυτονομία του.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ειναι όπως τα λέει ο Κώστας... Πετάς task killer κτλ και βλέπεις ποιες εφαρμογές τρωνε μπαταρία στο παρασκήνιο. Επίσης περιμένεις και κάποιο αριθμό φορτίσεων για να πάρει τα πανω της η μπαταρία και μετά εισαι κύριος. Και με την official rom ολα καλα ειναι στο θέμα της μπαταρίας απλά θέλει λίγάκι να ασχοληθείς και να φέρεις την συσκευή στα μέτρα σου...
Link to comment
Share on other sites

Και μενα στην αρχη δε κρατουσε τοσο αλλα τωρα με μαμα rom μου βγαζει ανετα 1 "δυσκολη" μερα η 2 πιο χαλαρες,αλλα εδω να πω πως δε το χρησιμοποιω για τηλεφωνο δηλαδη για ομιλια παρα μονο οταν ανοιγω το 3G για data.

Παντως ειμαι ευχαριστημενος απ την αυτονομια καθως οταν δε το πολυ χρησιμοποιω αυξανετε κατακορυφα

Σε flight mode νυχτα εχω απωλειες περιπου 2% σε 6 περιπου ωρες

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Σε 6:45' είχα απώλειες 1% έχοντας ανοικτά τα συνηθισμένα: wifi, 3g, data, αυτόματο συγχρονισμό, Viber, twitter, Facebook κλπ..

Παίζει μεγάλο ρόλο τι στήσιμο και τι εφαρμογές (tools) χρησιμοποιούμε.

http://img.tapatalk.com/c4cd7b16-cff5-30fb.jpghttp://img.tapatalk.com/c4cd7b16-d005-7806.jpg

 

Την δεύτερη φώτο την έβαλα για να δείτε το ποσοστό και την ώρα, επειδή δεν έχω περάσει tweak από το xda για την μπαταρία.

Όπως βλέπετε η οθόνη έχει ανοίξει για λίγο πριν το αφήσω για να πάω για ύπνο.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε 6:45' είχα απώλειες 1% έχοντας ανοικτά τα συνηθισμένα: wifi, 3g, data, αυτόματο συγχρονισμό, Viber, twitter, Facebook κλπ..

Παίζει μεγάλο ρόλο τι στήσιμο και τι εφαρμογές (tools) χρησιμοποιούμε.

http://img.tapatalk.com/c4cd7b16-cff5-30fb.jpghttp://img.tapatalk.com/c4cd7b16-d005-7806.jpg

 

Την δεύτερη φώτο την έβαλα για να δείτε το ποσοστό και την ώρα, επειδή δεν έχω περάσει tweak από το xda για την μπαταρία.

Όπως βλέπετε η οθόνη έχει ανοίξει για λίγο πριν το αφήσω για να πάω για ύπνο.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Πόσα θες για να έρθεις να μου το στήσεις και μένα έτσι ώστε να έχω τόση κατανάλωση;;;;; :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, ποιο widget έχεις για θερμοκρασία, μπαταρία κ.λ.π.;

 

system info widget

 

Sent from my iphone 4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

system info widget

 

Sent from my iphone 4

 

System info widget

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν θες μπορείς να δώσεις καμία συμβουλή, σε μας που πήραμε πρόσφατα το τηλέφωνο και δεν ξέρουμε πολλά, για το πως να πετύχουμε τόσο χαμηλή κατανάλωση μπαταρίας; Χρησιμοποιείς custom rom; Το έχω 5-6 μέρες και έχω κάνει 4 πλήρεις αποφορτίσεις. Τώρα μετά από 4 ώρες και 45 λεπτά είμαι στο 83%.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...