Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτελους και λιγοι διαλογοι.

Δεν ηταν και ασχημο σαν επεισοδιο το τελευταιο. Αχ, δεν θα ασχοληθω ποτε ξανα με αυτη τη σειρα.

 

Ηθικο διδαγμα του GoT:

Στο γραφειο αυτος που δουλευει λιγοτερο αλλα οτι κανει το διαφημιζει πολυ στο τελος γινετε μανατζερ.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έλα να δούμε και το τελευταίο να ξεμπερδεουμε με τη σειρά. Φαντάζομαι την τελευταία σκηνή :p

Στο θρόνο ο μπραν, δίπλα του τα αδέρφια του+Σνόου και η καλησι

καβάλα στο δράκο να πηγαίνει ταξίδια μακρινά ως τη Τζαμάικα :p

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έπεσα έστω και λίγο μέσα????

 

Απάντηση σε σποιλερ παρακαλώ :D

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με ενθουσίασε το τέλος. Επιμένω πως ο Night king έπρεπε να ζήσει και να τα κλαδέψει όλα :D

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ας το κανανε διαδραστικό σαν το Black mirror να επέλεγε ο καθένας ο, τι θέλει να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι λολ

Οκ θα ήθελα κάτι άλλο αλλά δεν παύει να είναι η καλύτερη σειρά εβερ

Link to comment
Share on other sites

Ηθικο διδαγμα του GoT:

Στο γραφειο αυτος που δουλευει λιγοτερο αλλα οτι κανει το διαφημιζει πολυ στο τελος γινετε μανατζερ.

 

Πέθανα όμως!

 

Στα του τελευταίου επεισοδίου, αν και δηλώνω ευχαριστημένος με τη σεζόν γενικότερα, το κλείσιμο το θεωρώ κάκιστο.

 

Δε μου άφησε καλή αίσθηση, καμία σχέση γενικότερα με το GoT που έχουμε μάθει.

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο τέλος που έχω δει ποτέ σε σειρά.. Το είχα δει το όνειρο στα σπόιλερ αλλά το να το βλέπεις live είναι ότι χειρότερο... Μια κάκιστη σεζόν με ένα επεισόδιο που σαν βαθμό παίρνει το απόλυτο μηδέν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο τέλος που έχω δει ποτέ σε σειρά..

 

Δες Lost..

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Δες Lost..

 

Sent from my Galaxy S10

 

 

Πολύ χειρότερο από του Lost... Βασικά δεν ξέρανε πω να το τελειώσουν. Φήμες λένε ότι την ώρα των γυρισμάτων τους κάνανε έξωση και βιάζονταν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακόμα τι να σκεφτώ για το φινάλε και τη σεζόν. Με έχει τρελάνει μόνο η απορία, γιατί στην ευχή το έτρεξαν τόσο; Αν έχει κάποιος links με σχετικές θεωρίες, ειλικρινά θα με ενδιέφερε. Απλά ανεξήγητο!

 

Όπως και να χει, θα μου λείψει

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έπαιζαν αλλά φράγκα και το HBO τους είπε τελειώνετε... Τους έδωσε διορία άλλη μια σεζόν με 10 επεισόδια (8η) αλλά αυτοί του είπαν μπορούμε και σε έξι. Να τα χάλια τους.. Φαντάζομαι το HBO να είναι περήφανο για την τελευταία σεζόν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χειρότερο από του Lost... Βασικά δεν ξέρανε πω να το τελειώσουν. Φήμες λένε ότι την ώρα των γυρισμάτων τους κάνανε έξωση και βιάζονταν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ξεπέρασε και το Lost.

Got>Dexter>Lost.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μέχρι τη στιγμή

που γυρίζει η Daenerys και βλέπει τον Snow

. Δεν λέγεται γλυκόπικρο αυτό, γλυκόξινο λέγεται.

Βαφτίζουμε φινάλε το επεισόδιο 3 και πάει όλη η season ένα επίπεδο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Προβλεπόμενο φινάλε τα έχουμε πει, όπως και δεδομένη η βιασύνη να κλείσει η σειρά που σε κανονικές συνθήκες δεν τελείωνε ούτε σε 20 σεζόν! Το μόνο που βρήκα ωραίο ήταν η τελευταία σκηνή που ειναι στο ίδιο δάσος που είναι και η πρώτη σκηνή της σειράς...

 

Στάλθηκε από το Pixel μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Δνε το είδα κια μάλλον δεν θα το δω..

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο επεισόδιο ούτε σε μένα άρεσε. Ενώ το προτελευταίο με είχε αρέσει - είχε μια άγρια ομορφιά- το τελευταίο μου φάνηκε ξενέρωτο και προβλεψιμο. Το ξέσπασμα της Danny στο προτελευταίο επεισόδιο δικαολογούνταν σεναριακα αλλά η απόλυτη μεταστροφη της σε πολεμοχαρη μοναρχη από που προέκυψε; Επίσης η δολοφονία της από τον Snow είναι παρατραβηγμένη σεναριακα. Ρηχη και βιαστικη απόφαση που δεν δικαιολογειται. Καλύτερα να ξαναζωντανευαν τον Jamie να τη σκοτώσει αυτός και μετά βασιλιάς ο Snow να τον κυνηγάει (λέω εγώ τώρα).
Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο επεισόδιο ούτε σε μένα άρεσε. Ενώ το προτελευταίο με είχε αρέσει - είχε μια άγρια ομορφιά- το τελευταίο μου φάνηκε ξενέρωτο και προβλεψιμο. Το ξέσπασμα της Danny στο προτελευταίο επεισόδιο δικαολογούνταν σεναριακα αλλά η απόλυτη μεταστροφη της σε πολεμοχαρη μοναρχη από που προέκυψε; Επίσης η δολοφονία της από τον Snow είναι παρατραβηγμένη σεναριακα. Ρηχη και βιαστικη απόφαση που δεν δικαιολογειται. Καλύτερα να ξαναζωντανευαν τον Jamie να τη σκοτώσει αυτός και μετά βασιλιάς ο Snow να τον κυνηγάει (λέω εγώ τώρα).
Η ακόμα καλύτερα να την σκότωνε καμία Άρια με άλλο πρόσωπο, εάν είχε ακόμα την δυνατότητα να αλλάζει μούρες :p

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξει μούρη θα πρέπει να είχε πρώτα σκοτώσει αυτόν που θα του πάρει τη μούρη και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι..

Θα ήθελα πχ να είναι σκοτώσει πριν τον Τζέιμι και να πήγαινε στη Σερσει και μετά από μια δραματική σκηνή Τσακ.. Κάτω η Σερσει

Ο θάνατος της Ντανι εκτός όπως έγινε ήταν πολύ ξενερα.. Και σκηνικά ήταν χάλια.. Λες και της έβαλε ηρεμιστικό

Γενικά πολύ πρόχειρη η τελευταία σεζόν, σεναριακά, σκηνοθετικά, τεχνικά ήταν πολύ κακή, δεν μπορώ να καταλάβω τι παίχτηκε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε το κλείσιμο της σειράς. Ναι ήταν όντως κάπως βιαστικό το τέλος (όπως και η τελευταία σεζόν) αλλά μου άρεσαν τα παρακάτω:

 

- Όλη η σειρά βασιζόταν σε παιχνίδια πολιτικής και κλείνει με πολιτική όπου αντιλαμβάνονται επιτέλους οι άρχοντες ότι η διακυβέρνηση δεν είναι προνόμιο αίματος αλλά ικανότητας και αποφασίζουν να εκλέγουν τον εκάστοτε βασιλιά.

- Σε όλη την σειρά το πεπρωμένο αναφερόταν συνεχώς. Η Νταινέρις δεν ξεφεύγει από το πεπρωμένο της και γίνεται Mad Queen όπως ο πατέρας της ο Παράφρων Βασιλιάς τυφλωμένο από την εξουσία της.

- Ακριβώς στο αντίθετο άκρο ο Τζον Σνόου παραμένει ταπεινός και προσηλωμένος στο καθήκον (παρόλο την βασιλική καταγωγή του) όντας προσκολλημένος στον τρόπο που τον μεγάλωσε ο Ένταρντ κάτι που δείχνει τις αρχές των Βορείων. Η αντίθεση αυτή με την Νταινέρις θεωρώ ότι είναι μεγάλο ατού της ιστορίας.

- Η Σάνσα (που πάντα της άρεσε η χλιδή) γίνεται βασίλισσα του Βορρά και η Άρυα που πάντα ήταν αναρχικό στοιχείο αποφασίζει να κάνει κάτι εξτρίμ όπως η εξερεύνηση. Ο Μπαρν όντας σοφός και πράος νομίζω κάνει έναν καλό βασιλιά.

- Ο δράκος λογικά πάει στην Βαλύρια εκεί από όπου ξεκίνησε το γένος τους.

Το Βάλαρ Μοργκούλις και Βάλαρ Ντοχέρις (όλοι οι άνθρωποι πρέπει να πεθάνουν και όλοι οι άνθρωποι πρέπει να υπηρετήσουν) βλέπουμε να τηρείται σε όλη την σειρά.

Με αυτά θέλω να πω ότι η σειρά κλείνει κυκλικά και έμεινε σε όλη την διάρκεια της σχετική με τα κύρια σημεία της.

Ναι η τελευταία σεζόν ήταν κάπως βιαστική αλλά αυτό δεν είναι λόγος να κατακεραυνώνεται αυτή η εξαιρετική παραγωγή.

 

Υγ.: Για την μουσική της σειράς, απλά κορυφαία!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε το κλείσιμο της σειράς. Ναι ήταν όντως κάπως βιαστικό το τέλος (όπως και η τελευταία σεζόν) αλλά μου άρεσαν τα παρακάτω:

 

 

 

- Όλη η σειρά βασιζόταν σε παιχνίδια πολιτικής και κλείνει με πολιτική όπου αντιλαμβάνονται επιτέλους οι άρχοντες ότι η διακυβέρνηση δεν είναι προνόμιο αίματος αλλά ικανότητας και αποφασίζουν να εκλέγουν τον εκάστοτε βασιλιά.

 

- Σε όλη την σειρά το πεπρωμένο αναφερόταν συνεχώς. Η Νταινέρις δεν ξεφεύγει από το πεπρωμένο της και γίνεται Mad Queen όπως ο πατέρας της ο Παράφρων Βασιλιάς τυφλωμένο από την εξουσία της.

 

- Ακριβώς στο αντίθετο άκρο ο Τζον Σνόου παραμένει ταπεινός και προσηλωμένος στο καθήκον (παρόλο την βασιλική καταγωγή του) όντας προσκολλημένος στον τρόπο που τον μεγάλωσε ο Ένταρντ κάτι που δείχνει τις αρχές των Βορείων. Η αντίθεση αυτή με την Νταινέρις θεωρώ ότι είναι μεγάλο ατού της ιστορίας.

 

- Η Σάνσα (που πάντα της άρεσε η χλιδή) γίνεται βασίλισσα του Βορρά και η Άρυα που πάντα ήταν αναρχικό στοιχείο αποφασίζει να κάνει κάτι εξτρίμ όπως η εξερεύνηση. Ο Μπαρν όντας σοφός και πράος νομίζω κάνει έναν καλό βασιλιά.

 

- Ο δράκος λογικά πάει στην Βαλύρια εκεί από όπου ξεκίνησε το γένος τους.

 

Το Βάλαρ Μοργκούλις και Βάλαρ Ντοχέρις (όλοι οι άνθρωποι πρέπει να πεθάνουν και όλοι οι άνθρωποι πρέπει να υπηρετήσουν) βλέπουμε να τηρείται σε όλη την σειρά.

 

Με αυτά θέλω να πω ότι η σειρά κλείνει κυκλικά και έμεινε σε όλη την διάρκεια της σχετική με τα κύρια σημεία της.

 

Ναι η τελευταία σεζόν ήταν κάπως βιαστική αλλά αυτό δεν είναι λόγος να κατακεραυνώνεται αυτή η εξαιρετική παραγωγή.

 

 

 

Υγ.: Για την μουσική της σειράς, απλά κορυφαία!

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον kosmasdel.

Αλλά!

Ο συγγραφέας ενώ στήνει ένα περιβάλλον ολοκληρωμένο ή καλύτερα προσπαθεί να στήσει,προσθέτει ένα σωρό άκυρα στοιχεία με τα οποία δημιουργεί πυροτεχνήματα τα οποία δεν κατάλαβα σε τι εξυπηρετούσαν.πχ ο "κύριος του φωτός " και ο θάνατος και η ανάσταση του Σνόου .

 

Βέβαια έμεινε πιστος "στο όλοι οι άνθρωποι πεθαίνουν ......" Τις περισσότερες φορές εντελώς αψυχολογητα και άκυρα, ίσως ήθελε να τονίσει τον αντιηρωικο χαρακτήρα της σειράς αλλά όχι και έτσι.

 

Ο μπαμπάς Λανιστερ με τα "βρακιά κατεβασμενα" ,ο Ρομπ εν καιρώ πολέμου πηγαίνει "ξυπόλητος στα αγκάθια " σε γάμο ...Ακόμα και ο σκοτωμός από βέλος του δεύτερου δράκου εντελώς άκυρος .Έχεις "αεροπλάνα" και πλησιάζεις τον εχθρό σαν να κάνεις βολτα; Δεν κάνεις μια ανίχνευση με τα "αεροπλάνα" σου ;

 

Η σειρά είχε από όλα sex,μαγεία,δράκους ,απέθαντους παγομενους κλπ .Γι'αυτο και η μεγάλη τηλεθεαση.

 

Όλα εκτός από ήρωες ,ίσως η μεγάλη έλλειψη της.

 

Και επαναλαμβάνω συμφωνώ ότι ήταν μια καλή σειρα και δεν σκόπευε ποτέ να είναι σαν τον "Άρχοντα των δακτυλιδιων"

 

Στάλθηκε από το Lenovo YT3-X50M μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον kosmasdel.

Αλλά!

Ο συγγραφέας ενώ στήνει ένα περιβάλλον ολοκληρωμένο ή καλύτερα προσπαθεί να στήσει,προσθέτει ένα σωρό άκυρα στοιχεία με τα οποία δημιουργεί πυροτεχνήματα τα οποία δεν κατάλαβα σε τι εξυπηρετούσαν.πχ ο "κύριος του φωτός " και ο θάνατος και η ανάσταση του Σνόου .

 

Βέβαια έμεινε πιστος "στο όλοι οι άνθρωποι πεθαίνουν ......" Τις περισσότερες φορές εντελώς αψυχολογητα και άκυρα, ίσως ήθελε να τονίσει τον αντιηρωικο χαρακτήρα της σειράς αλλά όχι και έτσι.

 

Ο μπαμπάς Λανιστερ με τα "βρακιά κατεβασμενα" ,ο Ρομπ εν καιρώ πολέμου πηγαίνει "ξυπόλητος στα αγκάθια " σε γάμο ...Ακόμα και ο σκοτωμός από βέλος του δεύτερου δράκου εντελώς άκυρος .Έχεις "αεροπλάνα" και πλησιάζεις τον εχθρό σαν να κάνεις βολτα; Δεν κάνεις μια ανίχνευση με τα "αεροπλάνα" σου ;

 

Η σειρά είχε από όλα sex,μαγεία,δράκους ,απέθαντους παγομενους κλπ .Γι'αυτο και η μεγάλη τηλεθεαση.

 

Όλα εκτός από ήρωες ,ίσως η μεγάλη έλλειψη της.

 

Και επαναλαμβάνω συμφωνώ ότι ήταν μια καλή σειρα και δεν σκόπευε ποτέ να είναι σαν τον "Άρχοντα των δακτυλιδιων"

 

Στάλθηκε από το Lenovo YT3-X50M μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σχετικά με τον θεό του φωτός και την ανάσταση του Τζον θα έλεγα ότι επειδή αυτά αναφέρονται και στα βιβλία (αν θυμάμαι καλά το τελευταίο μέχρι τώρα βιβλίο κλείνει με τον θάνατο του, πάει καιρός που τα διάβασα) δεν μπορούσαν να μην τα αναφέρουν στην σειρά. Δεν ξέρουμε ακόμα και στα επόμενα 2 βιβλία του Μάρτιν αν όντως παίξει σημαντικό ρόλο ο Λορ (θεός του Φωτός). Πάντως σε έναν κόσμο που πετάνε δράκοι στον ουρανό δεν είναι και τόσο παράξενο μία ανάσταση και ένας θεός που ανάβει φωτιά στα σπαθιά! :p

 

Στο ότι πάντως δεν υπάρχουν ήρωες διαφωνώ. Ο Τζον είναι ήρωας καθώς καθρεφτίζει ιδανικά και αρχές. Ο Τύριον είναι ήρωας με την εξυπνάδα του και την ευελιξία του.

 

Πάντως η δική μου άποψη είναι ότι το δυνατό χαρτί της σειράς δεν ήταν οι μάχες (γιατί εκεί εστιάζει πολύς κόσμος) αλλά η διαπλοκή, η πολιτική και το οι διαφορετικές ομάδες συμφερόντων για τον θρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσα σποιλερς και σχόλια που διάβασα/άκουσα ξενερωσα πλήρως με τη σειρά. Σε φάση που απλά δεν ήθελα να δω το τελευταίο επεισόδιο. Έμαθα πως τελειώνει, φυσικά μετάνιωσα τόσες ώρες που ξόδεψαν για να την δω. Δε θα ξεχάσω τον ματωμένο γάμο. Ίσως το καλύτερο επεισόδιο εβερ!

 

Στα του τελευταίου τώρα, που τελικά το είδα προχθές. Για ποιον λόγο το γύρισαν???? Γιατί να δούμε αυτό το έκτρωμα???? Θύμισε καλογραμμένη παρωδία. Η μία σκηνή χειρότερη απ' την άλλην. Τι να πρωτοσχολιασω???

Τελικά αποδείχτηκε ότι ο μικρός αδερφός τους δούλευε όλους τόσα χρόνια. (Μέχρι τελευταία σκηνή ήλπιζα να μας δείξουν ότι όλα τα γεγονότα ήταν ένα όνειρο του μπραν-το προτιμούσα αυτό το τελος)

 

Πραγματικά μετάνιωσα που την είδα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Λείπει η σειρά.

 

Σε ποιον λείπει;

Σαν να μην την ειδα ποτε.

Περασε και δεν ακουμπησε τελικά.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...