Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Wow...μετά από χρόνια ενασχόλησης με το GoT και αφού έχω διαβάσει 2 φορές όλα τα βιβλία και έχω δει όλα τα επεισόδια...και 'γω δεν ξέρω πόσες φορές, πρώτη φορά βλέπω τα διάφορα ονόματα στα Ελληνικά και έχω πάθει ένα μικρό πολιτισμικό σοκ. :lol:

 

Ο αρχηγός των ΑΛΛΩΝ

Ο Βασιλιάς της Νύχτας

Ο διοικητής της Νυχτερινής Φρουράς

Το Νυχτερινό Οχυρό

Ο Βασιλιάς του Χειμώνα

Ο Βασιλιάς πέρα από το Τοίχος

Βαλυριανό ατσάλι, με την ονομασία Γαμψώνυχο (!!!) :lol:

Ο άρχοντας Τάιγουιν Λάνιστερ

Ορκοτηρητής :blink:

δρακόγυαλο (!!!) :wacko:

ανταρόλυκος (κλάμα!)

Μεγάλος Άλλος, Θεός του Σκώτους, της Παγωνιάς και του Θανάτου :ninja:

 

Παρόμοια είχα νιώσει όταν μετά από χρόνια στο League Of Legends (για όσους ασχολούνται), είχα ακούσει τις διάφορες ατάκες στα Ελληνικά ("Καλή τύχη Επικαλεστή! Καλώς ήρθες στο Φαράγγι των Επικαλεστών. Σε λίγο φυτρώνουν νέοι Υπηρέτες. Τετραπλή Εξόντωση!").

 

Πόσο αστεία ακούγονται όλα αυτά αν έχεις συνηθίσει επί χρόνια να τα ακούς και να τα διαβάζεις αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Baator καλημέρα φίλε...δυστυχώς έτσι είναι όπως τα λες :) Πρόσθεσα κιαλλα ονόματα να μην έχεις παράπονο :) βλ. Ο Θρήνος της Χήρας, γκόουστ, Αλλόμορφοι, γούαργκ, κτλ, κτλ !!! Τα κατεδαφίσαμε όλα απόψε !!! Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Οι Αλλόμορφοι ποιοι είναι; Δεν πάει κάπου το μυαλό μου.

 

Τον Γκόουστ τι τον άφησαν έτσι, Φαντασμόλυκος κτλ. :D "Φαντασμόλυκε, σε μένα!".

 

Επικές πραγματικά ονομασίες, να 'χει όρεξη ο μεταφραστής να μοιράζει πόνο!

 

Στους wargs πρέπει να σιχτίρισε πραγματικά, δεν μεταφράζω άλλο!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφράστρια εξηγει στον προλογο του πρωτου βιβλιου, για ποιους λογους επέλεξε να μεταφρασει κάποια ονοματα ενω κάποια αλλα τα αφησε αυτούσια. Δεν τους θυμάμαι ακριβώς τους λόγους αλλα θυμάμαι τους ειχα βρει απολυτα λογικους. Μερικες δε απο τις μεταφρασεις ειναι πραγματικά καλές (βλ. Μελανιχθυς).
Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό και μετά από όσα άκουσα εδώ μέσα αποφασίσα να διαβάσω τα βιβλία.... Μόλις δανείστηκα το ένα.... Έπαθα ένα σοκ με το μέγεθος; του αλλά Οκ. Είμαι περίεργος να δω το κλίμα που επικρατεί στα βιβλία......
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τους πόσους κύκλους προβλέπεται να φτάσει η σειρά ξέρει κανένας; βλέπω εδώ ότι ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένο σενάριο ακόμα άρα παίζει να φτάσουμε και 1ο κύκλο;

 

Γμτ δε πρόλαβα να δω ακόμα το 8ο επεισόδιο και διαβάζω πράγματα εδώ και τρελαίνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Yay!

Μας πήρε μόλις 5 χρόνια για να έχουμε ένα επεισόδιο όπου το επίπεδο της δράσης ξεπερνάει σε ένταση συζήτηση στη Βουλή!! :lol:

Αν και δεν περιμένω άλλη δράση για φέτος... κάθε χρόνο 1 επεισόδιο γίνεται ο χαμός και σε όλα τα άλλα συζητάνε και συζητάνε και συζητάνε... μέχρι κάποιος να πεθάνει για να ξανασυζητήσουν.

 

Εξαιρετική σειρά, δεν αντιλέγω, και ως fan των πολιτικών δραμάτων μια χαρά την απολαμβάνω ακόμα και με (σχεδόν πλήρη) έλλειψη δράσης, αλλά αν μας πήρε 5 χρόνια για να αρχίσει να αχνοφαίνεται ο Χειμώνας, όταν όντως θα έρθει ο Χειμώνας θα μου λέει τι συμβαίνει στα επεισόδια το δισέγγονό μου.

 

ενα-δυο επεισοδια αξιολογα καθε σαιζον. πολυ αργο.. ειδικα για εμας που φαγαμε lost ξερουμε τι εστι αργη πλοκη.

ολοκληρη η σαιζον μαζεμενη πρεπει να βλεπετε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τους πόσους κύκλους προβλέπεται να φτάσει η σειρά ξέρει κανένας; βλέπω εδώ ότι ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένο σενάριο ακόμα άρα παίζει να φτάσουμε και 1ο κύκλο;

 

Γμτ δε πρόλαβα να δω ακόμα το 8ο επεισόδιο και διαβάζω πράγματα εδώ και τρελαίνομαι...

 

Τι εννοείς 1ο κύκλο;Ηδη είμαστε στην 5η σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

Διπλό επεισόδιο αύριο;

 

Πάντα μονά είναι τα επεισόδια. Απο εκεί και πέρα διαβάζοντας τις περιλήψεις των δυο επόμενων επεισοδίων, μόνο αδιάφορα μπορούν να χαρακτηριστούν εκτός και αν στο τέλος της σεζόν (14/6) έχουμε ένα παρόμοιο τέλος όπως αυτό της πρώτης σεζον, δηλαδή εκτός και αν έχουμε τον "θάνατο" κάποιου από τους πλέον πρωταγωνιστικούς χαρακτήρες της σειράς.

 

Κάτι τέτοιο δεν φαίνεται από τις περιλήψεις, απλώς είναι η δικιά μου επιθυμία από την μια πλευρά και από την άλλη μας έχουν συνηθίσει να βλέπουμε σε κάθε σεζον μια τουλάχιστον δολοφονία/θάνατο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο προβλέψιμο επεισόδιο ρε παιδιά :) Ωραίο πάντως...καλή προβολή σε όλους !!!

 

αυτο εμενα δε μου αρεσει, οτι ειναι προβλεψιμο. μικρες θυσιες εγιναν σε αυτον το κυκλο, δεν πεθανε καποιος ιδιαιτερος.

ποιο το νοημα να γινεται οπως ακριβως το επιθυμουν οι τηλεθεατες; επεισοδιο σαν τον κοκκινο γαμο θελω.

αλλιως ας κανουν βασιλισσα την ξανθια ή τον τζον να τελειωνουμε.

δεν ειμαστε παιδακια να λεμε "ουαου οι δρακοι!"

Link to comment
Share on other sites

Και γω ετσι οπως το κοβω, οι ανθρωποι θα ενωθουν μεταξυ τους για να πολεμησουν τον κοινο εχθρο που ειναι οι Λευκοι οδοιποροι, θα ριξουν και τους δρακους στο παιχνιδι για να εχουν ενα δυνατο πλεονεκτημα και μετα ζησαν αυτοι καλα και μεις καλυτερα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο εμενα δε μου αρεσει, οτι ειναι προβλεψιμο. μικρες θυσιες εγιναν σε αυτον το κυκλο, δεν πεθανε καποιος ιδιαιτερος.

ποιο το νοημα να γινεται οπως ακριβως το επιθυμουν οι τηλεθεατες; επεισοδιο σαν τον κοκκινο γαμο θελω.

αλλιως ας κανουν βασιλισσα την ξανθια ή τον τζον να τελειωνουμε.

δεν ειμαστε παιδακια να λεμε "ουαου οι δρακοι!"

 

Εντάξει έχεις ένα δίκιο για τους δράκους, η σειρά και τα βιβλία προσπαθούν να μας εισάγουν σε αυτά που θα ακολουθήσουν, με τον μεγάλο πόλεμο στον Βορρά, με τους Άγριους να έχουν κάνει την εμφάνιση τους, και με τους Δράκους να μεγαλώνουν και να δείχνουν τι είναι ικανοί να κάνουν.

 

Αν περιμένεις να δεις ματωμένο γάμο..δεν θα τον δεις στο επόμενο επεισόδιο, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να δούμε λογικά έναν θάνατο αντάξιο εκείνου της πρώτης σεζόν. Μακάρι να τον δούμε, γιατί σε πολλά σημεία πλέον η σειρά δεν ακολουθεί τα βιβλία και άρα δεν μπορούμε με απόλυτη βεβαιότητα να ξέρουμε το φινάλε της φετινής σεζόν. Αν πάντως συμβεί, και θα συμβεί ακριβώς στο τελευταίο δευτερόλεπτο της φετινής σεζόν, αυτό θα φουντώσει τα σενάρια για την συνέχεια της σειράς και θα κάνει πολλούς να θυμώσουν, και να θέσουν ένα μεγάλο γιατί...γιατί πάλι...αλλά κακά τα ψέμματα στο GOT οι θάνατοι των πρωταγωνιστικών χαρακτήρων είναι το αλατοπίπερο μας ;)

 

Υ.Γ Αααα και επειδή μιλήσαμε για τον ματωμένο γάμο υπάρχει μια έκφραση: She don't speak....but she remembers ( Lady StoneHeart ) Για ποια να μιλάνε άραγε ;;; ;)

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Lady Stoneheart δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε, έχει κοπεί η συγκεκριμένη ιστορία, για αυτό περιφέρεται και άσκοπα η

Brienne.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσε το 9 σε μερικά σημεία.

 

Σποιλερ

 

Βαρέθηκα πολύ με την σκηνή στο Ντορν.

Δεν περίμενα με τπτ αυτόν τον θάνατο και 'στεναχωρηθηκα' νόμιζα ότι είχε μέλλον ο συγκεκριμένος χαρακτήρας.

Η σκηνή με τον δράκο αν και ωραία νομίζω ήταν λίγο άκυρη. Ειδικά στο τέλος που τον καβαλησε και έφυγε.

 

Επειδή μας είχαν συνηθίσει σε πολύ δυνατά 9α επεισόδια μας το άλλαξαν και το πήγαν στο 8ο το δυνατό αυτής της σεζόν. Για να δούμε τι θα γίνει και στο 10ο

 

Ανυπομονώ ήδη για τον 6ο κύκλο για να δούμε πάλι τον bran

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...