Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμ δε! Αν κανεις τον χουβαρδα τον κανεις:-) DHL Επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν οτι ΚΑΙ στα courier "μαρκαρουν" >40$ και οτι εχουν κανει αποστολες με DHL στην Ελλαδα χωρις θεμα Μακαρι Αλλα μεχρι να ρθει θα με βριζω που εβαλα courier:-)

Ευχαριστω για την βοηθεια

 

ΥΓ Αληθεια κανεις που να εχει παραλαβει με DHL απο Κινα/Απω Ανατολη??

Στην ελλαδα σχεδόν όλοι πλήρωσαν υπέρογκα ποσά στη DHL, πέρα απ τα κόστη τελωνείου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι γίνεται με τελωνείο;

Σαν να μην υπάρχει. Εκτός αν επιλέξεις αποστολή με DHL

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα σχεδόν όλοι πλήρωσαν υπέρογκα ποσά στη DHL, πέρα απ τα κόστη τελωνείου

Δεν τιθεται θεμα πληρωμης στην DHL Ειναι πληρωμενη Αν δεν χρεωθουν φοροι δεν δινω μια

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα πληρωμης στην DHL Ειναι πληρωμενη Αν δεν χρεωθουν φοροι δεν δινω μια

 

Το πρόβλημα είναι ότι η DHL πάει το πακέτο τελωνείο, όπου χρεώνουν και κάτι περίεργες αμοιβές.

Μπορείς να πας βέβαια εσύ στο Ελ. Βενιζέλος και να το εκτελωνίσεις, οπότε πληρώνεις δασμούς και ΦΠΑ.

Ένας εδώ - απ'όσο θυμάμαι στο νήμα του Fire - κατάφερε και πήρε tablet με DHL χωρίς εκτελωνισμούς και ιστορίες, αλλά πρέπει να είναι η μοναδική περίπτωση.

 

Καλή τύχη.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα πληρωμης στην DHL Ειναι πληρωμενη Αν δεν χρεωθουν φοροι δεν δινω μια

 

Φόροι χρεώνονται ως εξής, από 45$ μέχρι 100$ θα σου επιβάλει το τελωνείο μόνο το 23% του ΦΠΑ, για παραπάνω θα επιβληθούν και δασμοί ανάλογα με το είδος και την αξία. Όμως είνια γνωστό οτι οι ιδιωτικοί μεταφορείς πάνε τα εισαγόμενα στο τελωνείο ανεξαρτήτως αξίας, για να σε χρεώσουν με αμοιβή εκτελωνισμού τρίτου εκτελωνιστή (συνεργάτη τους), η οποία ξεκινά από 60ευρώ... οπότε με το που θα έρθει, θα το κρατήσουν και θα σε καλέσουν να σε ρωτήσουν αν θα εκτελωνίσεις μόνος σου, ή να εκτελωνίσουν αυτοί για σένα.... αν πεις οτι θα εκτελωνίσεις μόνος σου, θα σου χρεώσουν κάτι για τα παραστατικά και αν αργήσεις κιόλας θα σε χρεώσουν και με φύλακτρα....

 

Τα παραπάνω τα έψαξα μόλις πριν μια εβδομάδα που μου έστειλε μια κινέζα από το aliexpress κάτι με ΦΕΝΤΕΞ αντί για ΕΜΣ, για να έρθει πιό γρήγορα! Και όντως, για 2 ιμάντες γυμναστικής και ένα βιβλίο οδηγιών αξίας 70$ αλλά δηλωμένων 35$ είχαν το θράσος να το σταματήσουν για παρουσίαση στο Τελωνείο (status: delivery exception), αλλα φαντάζομαι όταν το άνοιξαν οι τελωνειακοί (είχε σφραγίδα η ταινία με την οποία το ξαναέκλεισαν) και τους είπαν οτι δεν επιβάλουν κανένα φόρο, δεν τους έκατσε να με χρεώσουν κάτι παραπάνω...

 

Εύχομαι να είσαι τυχερός και να πήζουν την ημέρα που θα φτάσει, μπας και το περάσουν στα γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τιθεται θεμα πληρωμης στην DHL Ειναι πληρωμενη Αν δεν χρεωθουν φοροι δεν δινω μια
μπα, χρεώνει και κάτι εξοδα αποθήκης ανά ημέρα που κάθεται κει, έξοδα υπαλλήλου, κλπ κλπ περίεργα
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις δώστε λίγη ελπίδα στον άνθρωπο.Μόνο φόρους myphone που δεν του επιβάλλαμε ακόμη.Η αλήθεια είναι οτι η πρακτική δεν είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή όμως και εγώ διάβασα την περίπτωση ενός φίλου που δεν πλήρωσε τίποτα με DHL.Καλή επιτυχία φίλε και τέρμα τα χουβαρνταλίκια.Τόσα χρόνια ήσουν χωρίς το tablet ας περίμενες και μερικές ημέρες ακόμη βρε αδερφέ.
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειμαι η εξαιρεση στον κανονα...ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ MERIMOBILES!!!!εχασα τα λεφτα μου!!παραγγελια ενα ταμπλετ 31μαρτιου,για αγνωστο λογο ακυρωση της παραγγελιας και μετα απο παρα πολλα μηνυματα εκει και στο paypal το πηρα αποφαση...

Οτι και να γινει δεν κλεινουμε το dispute!!!εγω το εκλεισα και την πατησα...θα παρω σβαρνα τα forums και θα τους ξεφτιλισω!!

 

Τελικα μετα απο το κραξιμο στο vondroid σημερα επιστραφηκαν τα λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στο tracking λεει Departure from outward office of exchange. Ποιο ειναι το επομενο(α) status που θα εμφανιστουν; Πρεπει να ειμαι σε επικοινωνια με τα ΕΛΤΑ;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στο tracking λεει Departure from outward office of exchange. Ποιο ειναι το επομενο(α) status που θα εμφανιστουν; Πρεπει να ειμαι σε επικοινωνια με τα ΕΛΤΑ;

Κάνεις υπομονή μέχρι που θα γράψει ότι καταγράφηκε στην ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις υπομονή μέχρι που θα γράψει ότι καταγράφηκε στην ελλάδα

Α μάλιστα. Κάτι ακόμη, στις κινησεις λογαριασμου της χρεωστικης μου εκτος απ'το ποσό για το tablet, υπάρχει ακόμα μια κινηση με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ ------ http://WWW.ALIEXPRESS.COMLO NDON ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥGB ------- -2,52 EUR

 

Οταν τους ειχα ρωτησει, αν στο αναγραφέν ποσό περιελάμβαναν και τη προμήθεια για το aliexpress, μου είπαν όλα είναι μαζί, να μην ανησυχώ κλπ,κλπ..

 

Τι ακριβώς παίζει;

 

Υ.Γ.

Gestavros, σ'ευχαριστω εκ βαθεων, πραγματικα υπηρξες μεγαλη βοηθεια, απο το πρωτο ηλιθιο ποστ μου, μεχρι το τελευταιο, εδινες (και δινεις) εγκυρες και κατατοπιστικες απαντησεις. :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Hi Justin,

 

I would like to place an order for Chuwi V88 7.9" 2gb White color. Do you have it in stock?

 

Regards

Bill

 

Hello Justin [Geekbuying] you have send me pm, but you cannot receive the answer because your folder is full of pms.

 

Please erase some of them, I have answerd to you.

 

Thanks:)

 

Hi, we have Chuwi V88 white in stock.

 

And I have deleted some PMs. so you can try it now.

 

Can you tell me what about my order 3059233? Received an email to change these shortcomings, answers, but I do not know the sequel

 

Hi, I have asked our customer service to read your email , and they will reply you in email. Please check your email. If you still have any questions, please let me know. thanks

 

Σαν να μην υπάρχει. Εκτός αν επιλέξεις αποστολή με DHL

 

Yes, you are right. In general, it will need custom fee if you choose EMS or DHL.

 

Hi

 

I am thinking to buy pipo m6 3g from your site. Can I get a coupon for discount?

 

Thank you in advance

 

Hi, please get the coupon code from my signature. thanks

Edited by navi55

Buy One Get One Free TV BOX!! -->>Click

 

Leagoo Christmas Sale -- Smart Phone low to $59.99

 

Elephone Ivory -->> $12.12 To Grab One

Link to comment
Share on other sites

Oχι πειραιως.

 

:rolleyes:

Το έχω γράψει και στο νήμα του M9, η συγκεκριμένη τράπεζα κάνεις διάφορες "αλχημείες" για να χρεώνει παραπάνω χρήματα.

Εθνική και Eurobank είναι ΟΚ.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Το έχω γράψει και στο νήμα του M9, η συγκεκριμένη τράπεζα κάνεις διάφορες "αλχημείες" για να χρεώνει παραπάνω χρήματα.

Εθνική και Eurobank είναι ΟΚ.

Ούτε Eurobank, έχει μεγάλη προμήθεια

Link to comment
Share on other sites

Ούτε Eurobank, έχει μεγάλη προμήθεια

 

Στο PiPO M6 που ήταν μεγάλο ποσό, δε με χρέωσε τίποτα.

Γενικότερα, δε μου έχει χρεώσει ποτέ προμήθεια η Eurobank WWF Visa.

Εννοείται ότι εξοφλώ πλήρως το υπόλοιπο, δε βάζω δόσεις.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους για την ενημερωση, τις επεξηγησεις και την συμπαρασταση:-)

Την διαδικασια την εχω αντιμετωπισει και παλιοτερα. Ειναι μεν το πρωτο tablet αλλα εχω αγορασει δεκαδες πραγματα (βιβλια, software hardware parts κλπ) κυριως απο Αμερική Μονο μια φορα εγινε η διαδικασια Τις υπολοιπες, με το μαρκαρισμα ειτε σαν δωρο ειτε σαν δειγμα για testing, ερχοταν στην πορτα χωρις επλεον χρεωσεις Το dealsprime μου ειπε οτι θα το κανουν ετσι και με αξια < USD40 οποτε με ποια αιτιολογια θα με φορολογησουν ωστε να χρεωθω και αμοιβες?? Ομολογω οτι μια αγωνια την εχω παντως Θα δειξει

Το χουβαρδαλικι δεν ηταν απλα ετσι επειδη ειχα ορεξη Φευγω τελος του μηνα και υπηρχε κινδυνος να μην εχει ερθει με οσα διαβασα στο forum Και το θελω για να διαβαζω στην παραλια Καλο το SGN αλλα απο μια ηλικια και πανω δεν βολευει για διαβασμα στον ηλιο:-)

Εν τω μεταξυ εχει αρχισει κι ενα δευτερο θεμα 36 ωρες μετα την παραγγελια και ακομα ειναι μαρκαρισμενη σαν "Proccessing" Ουτε tracking number ουτε τιποτα Πως θα ερθει σε 3-7 μερες αν εχει 2 στον πωλητη??

 

Ευχαριστω πολυ ολους και παλι Εξαιρετικη βοηθεια οι εμπειριες και οι επεξηγησεις σας

 

Υ.Γ. Εχει κανενας αποψη μεχρι ποσα σαν αμοιβες φορους κλπ να δεχθω και να το παραλαβω Διοτι, αν βγει ετσι οπως μου λετε, θα πρεπει να πληρωσω αλλο ενα tablet (σχεδον) Οποτε (επειδη τιθεται κι ενα θεμα νταβατζηλικιου) απο ενα σημειο και πανω θα τους πω κρατηστε το και θα παραγγειλω αλλο με ταχυδρομειο:-)

Edited by peterl
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα. Κάτι ακόμη, στις κινησεις λογαριασμου της χρεωστικης μου εκτος απ'το ποσό για το tablet, υπάρχει ακόμα μια κινηση με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

ΠΡΟΜ.ΣΥΝΑΛ.ΑΓΟΡΑΣ ------ http://WWW.ALIEXPRESS.COMLO NDON ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥGB ------- -2,52 EUR

 

Οταν τους ειχα ρωτησει, αν στο αναγραφέν ποσό περιελάμβαναν και τη προμήθεια για το aliexpress, μου είπαν όλα είναι μαζί, να μην ανησυχώ κλπ,κλπ..

 

Τι ακριβώς παίζει;

 

Υ.Γ.

Gestavros, σ'ευχαριστω εκ βαθεων, πραγματικα υπηρξες μεγαλη βοηθεια, απο το πρωτο ηλιθιο ποστ μου, μεχρι το τελευταιο, εδινες (και δινεις) εγκυρες και κατατοπιστικες απαντησεις. :thanks:

 

 

Αν καταλβα σωστα εινα -2.52 ? Αν ειναι πλην 2.52 τοτε μαλλον σου κανανε refund για καποιο αντικειμενο που δεν υπηρχε. Κοιτα την παραγγελια σου και τις τιμες (σε ευρω).

Cube U30GT 2 -GM@t- v.4.2.2/v.2.04 20130810 stock

MK802 IIIS

SONY Experia NEO V

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...